A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 6-8, 2008

Greenville SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 194.0
Total number of players attending - 220
Total number of players winning masterpoints - 187
Total number of masterpoints won - 751.00
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
22.5 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 67.84%
5.25
2


Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 66.75%
3.94
3


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA 60.99%
2.95
4


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 60.88%
3.23
5
1

Paul Patton, Hilton Head SC; Richard Maybin, Hendersonville NC 59.26%
1.46
6/7


Tammy Pepper - Chris Moll, Lavonia GA 59.03%
1.46
6/7


Jaime Villanueva, Greer SC; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC 59.03%
2.42
2
1
Mary Martin, Greenville SC; Betsy Weaver, Easley SC 57.18%
1.82
3
2
Carmelita Hopkins - Eunice Coakley, Greenville SC 55.70%
1.36
4
3
Jo Tutt, Easley SC; Dana Sullivan, Greenville SC 55.32%
1.02
5
4
Kenneth Hahn, Hendersonvl NC; Jo Gilman, Hendersonville NC 54.40%
0.77
6
5
Toni Martin, Simpsonville SC; Maryellen Liptak, Greenville SC 52.78%

FRI AFT 299ER PAIRS
9.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.92
1
1
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 58.93%
1.44
2
2
2
Patricia McCrory - Sonja Grasso, Seneca SC 57.74%
1.08
3
3

Judith Reppar, Anderson SC; Sharon Renfro, Sanford NC 57.14%
0.81
4
4

Ann DeCarlo, Travelers Rest SC; Vicki Dailey, Travelers Rst SC 55.95%
0.67
5
5
3
Evins McCord Jr - Wanda McCord, Taylors SC 55.65%

FRI EVE OPEN PAIRS
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC 66.67%
2.75
2


Tammy Pepper - Chris Moll, Lavonia GA 62.16%
2.06
3


David Stone, Seneca SC; Anil Bose, Clemson SC 57.86%
1.55
4


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Peter Ashy, Greenville SC 57.56%
1.16
5


Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 57.50%
1.28
6


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA 56.97%
2.39
1
1
Roger Newberry, Hendersonville NC; Dudley Lewis, Brevard NC 54.64%
1.79
2
2
M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC 53.79%
1.34
3
3
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 53.02%
1.01
4

Gail Dunham, Lansing MI; Aubrey Biehn, Hendersonville NC 47.69%
0.76
5

Bert Einloth, Bluffton SC; Stanley Xenakis, Hilton Head Is SC 47.07%

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
9.5 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Sally Jo Carter - Richard Long, Tryon NC 71.13%
3.13
2


Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 58.16%
2.35
3


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC 55.44%
1.76
4


Rosalyn Silverstein - Anna Maria Le Boutillier, Anderson SC 54.62%
2.39
5
1
1
Caleb Foth - Andrew Foth, Greenville SC 53.57%
1.79
6
2
2
Earl Virts - Daniel Dworkin, Columbus NC 52.98%
1.34
3
3
Carmelita Hopkins - Eunice Coakley, Greenville SC 52.46%
1.01
4

Wayne Goddard, Clemson SC; Jaime Villanueva, Greer SC 51.53%
0.78
5

Marie Vare, Greer SC; Betty Lee Shaw, Greenville SC 50.81%

SAT MORN 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E Names Score
1.51
1
1
James Malte - Nancy Malte, Blairsville GA 54.50%
1.13
2
2
Evins McCord Jr - Wanda McCord, Taylors SC 53.50%
0.85
3

Silva Henderson, Savannah GA; Sarah Freant, Macon GA 52.50%
0.64
4

Roberta Padula, Seneca SC; Marge Stacy, Salem SC 52.00%

SAT AFT OPEN PAIRS
21.5 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


George Russell, Moore SC; Martha Hartley, Spartanburg SC 65.44%
4.88
2


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA 60.19%
3.66
3


Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC 58.83%
2.95
4
1

Jaime Villanueva, Greer SC; Wayne Goddard, Clemson SC 58.33%
2.21
5
2
1
Maryellen Liptak, Greenville SC; Toni Martin, Simpsonville SC 57.93%
1.54
6


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC 57.47%
1.66
3

Barbara Bristol - Richard Maybin, Hendersonville NC 55.69%
1.41
4
2
Earl Virts - Daniel Dworkin, Columbus NC 55.09%
1.06
5
3
Carmelita Hopkins - Eunice Coakley, Greenville SC 55.03%
0.98
6
4
Kay Wallace - Linda Lewis, Anderson SC 52.67%

SAT AFT 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1
1

Gail Dunham, Lansing MI; Aubrey Biehn, Hendersonville NC 60.42%
1.19
2/4
2/4
1
Evins McCord Jr - Wanda McCord, Taylors SC 58.75%
1.00
2/4
2/4

Teri Kuhs - Lois Ball, Columbia SC 58.75%
1.00
2/4
2/4

Ann DeCarlo, Travelers Rest SC; Vicki Dailey, Travelers Rst SC 58.75%
0.89
5

2
Valerie Beaudreau - James Beaudreau, Easley SC 56.25%
0.67

3
Patricia McCrory - Sonja Grasso, Seneca SC 55.42%

BRACKETED KNOCKOUTS - 1
7 Tables

MPs Rank Names
13.08
1
Rich Regan, Lyman SC; Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC; David Kogut, Statesville NC
6.93
2
Joanne Carroll, Carrollton GA; Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA; Joan Braender, Newnan GA

BRACKETED KNOCKOUTS - 2
8 Tables

MPs Rank Names
4.85
1
Kenneth Hahn, Hendersonvl NC; Michael Koral - Jo Gilman - H Clark Pollard, Hendersonville NC
2.57
2
Nancy Griggs, Mauldin SC; Evelyn Robinson - Lifford Ware - Tom Grady, Greenville SC

SAT EVE OPEN PAIRS
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Gil Mahla, Hartwell GA; Anita Knaysi, Clemson SC 63.74%
2.87
2


James Gentry Jr, North Augusta SC; Chaford Brown, Greenville SC 62.04%
2.15
3


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC 60.75%
1.62
4


Tammy Pepper - Chris Moll, Lavonia GA 59.37%
1.21
5


Brenda Fleming - Jeff Kittredge, Greenville SC 57.86%
0.96
6


Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 57.58%
2.11
1

Barbara Bristol - Richard Maybin, Hendersonville NC 56.96%
1.58
2

Roger Newberry, Hendersonville NC; John Memory, Hendersonvl NC 47.08%
1.19
3

Jaime Villanueva, Greer SC; Wayne Goddard, Clemson SC 43.17%
1.53
4
1
Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC 42.32%
1.15

2
Mary Elder, Landrum SC; Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC 40.29%

Sunday Top of page

SWISS TEAMS - AVERAGING
34 Tables

MPs A B C Names Score
11.00
1


George Russell, Moore SC; Joyce Rampey, Spartanburg SC; Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC 100.00
8.25
2


Ann Rickard, Simpsonville SC; Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA; Michael Oechsler, Charlottesville VA 99.00
6.19
3


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC 97.00
4.64
4


Jeff Kittredge - Chaford Brown, Greenville SC; James Gentry Jr, North Augusta SC; Lloyd Brown, Simpsonville SC 94.00
3.67
5


Jaime Villanueva, Greer SC; Anna Maria Le Boutillier, Anderson SC; Gil Mahla, Hartwell GA; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC 93.00
3.14
6


Gayle Covey - Steven Devico - Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 91.00
2.75
7


Hugh Hughes - Michael Jinks - Helen Jinks, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 88.00
6.75
8
1
1
Roger Newberry - Raymond Stover, Hendersonville NC; Allen Shifley, Asheville NC; John Memory, Hendersonvl NC 87.00
2.20
9


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA; Tammy Pepper - Chris Moll, Lavonia GA 81.00
5.06
10
2
2
Ruthann Cox - Richard Steinbugler - William Layton - Richard Irey, Brevard NC 80.00
3.80
3
3
Brenda Gantt, Greenville SC; Rita Peeples, Greer SC; Betsy Weaver - Jo Tutt, Easley SC 73.00
2.85
4

Jan Glover - Andra Cozart - Mark Ayer, High Point NC; Grace Murphy, Greensboro NC 71.00
2.09
5/6

Joseph Mydosh, Easley SC; Clifford Beck, Greer SC; James Johannigman, Spartanburg SC; Dolores Vernon, Travelers Rest SC 69.00
2.09
5/6
4
Michael Verbonic, Landrum SC; Jack Williams - Marily Young, Columbus NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC 69.00
1.69
7
5
Gretchen Smith - Linda Strang - Ed Euler, Asheville NC; Rosalie Phillips, Black Mountain NC 68.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page