A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 11-13, 2010

Greenville SC, Spring Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 318.5
Total number of players attending - 340
Total number of players winning masterpoints - 302
Total number of masterpoints won - 1,187.54
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AM OPEN,499ER PAIRS
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1
1
1
Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC64.39%
2.87
2


Maureen Connolly - Gene Luckey, Lakemont GA63.64%
2.15
3
2

Richard Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC60.61%
1.62
4


Ann DeCarlo, Travelers Rest SC; Leonard Smith, Taylors SC60.04%
1.22
5
3

Carolyn Titus, Mt Pleasant SC; Dianne Mandel, Charleston SC56.82%
0.96
6/7
4/5

Ann White - Gary White, Waxhaw NC53.98%
0.81
6/7
4/5

Lifford Ware - Tom Grady, Greenville SC53.98%
0.67
6

Leslie Tucker - Lynn Potter, Landrum SC53.22%
0.90

2/3
Susan Brown, Flat Rock NC; John Erkkila, Hoschton GA48.86%
0.90

2/3
Charles Griffin - Barbara Darwin, Greenville SC48.86%
0.57

4
Margaret Cole - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC48.48%

FRI AFT OPEN PAIRS
21.5 Tables / Based on 45 Tables

MPsABCNamesScore
9.17
1
1

John Cullen - Scotty Fairbairn, Anderson SC61.70%
6.88
2


Carl Coghill Jr, Campobello SC; James Jasen, Moore SC61.34%
5.16
3


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Peter Ashy, Greenville SC60.95%
3.87
4


Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC59.03%
2.90
5


Malcolm Smith - John Markey II, Raleigh NC57.64%
2.18
6


James Gumbert - Warren Roberts III, Flat Rock NC57.41%
2.63
2

Wes Bailey Jr - Lynda Hempel, Anderson SC55.32%
1.97
3

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC55.02%
1.48
4

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC54.17%
1.99
5
1
Roger Newberry - Dudley Lewis, Hendersonville NC53.94%
1.49
6
2
Betsy Weaver, Easley SC; Mary Martin, Greenville SC52.29%
1.12

3
Howard Stein, Greenville SC; Jean Bahan, Simpsonville SC50.46%
0.87

4
James Kirby, Westminster SC; Barbara Budreau, Anderson SC50.23%

FRI AFT 499ER PAIRS
23.5 Tables

MPsDEFNamesScore
3.68
1
1

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC67.26%
2.76
2


Carolyn Karpick - Thomas Wehrman, Seneca SC63.99%
2.07
3


Anne Nellis - Robert Nellis, Independence MO62.04%
1.82
4
2
1
Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC59.82%
1.19
5


Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC59.74%
0.87
6


Jerry James - Robert Yon, Anderson SC58.29%
1.36
3

Nancy Ivester - Joe Ivester, Anderson SC58.04%
1.02
4

Ralph Bornheim - Puddin Bornheim, Roswell GA57.44%
1.15
5
2
Ira Moore - Marian Moore, Salem SC56.81%
0.60
6

Susan Bowers - Sally Jones, Kiawah Island SC55.98%
0.86

3
Alice Folger - Pattty Norman, Charlotte NC52.38%
0.65

4
J Thomas Bowman - Karen Bowman, Mill Spring NC50.60%
0.60

5
Henry Turner, Landrum SC; Jeronimo Medeiros, Titusville FL50.00%

FRI COMPACT KNOCKOUTS - 1
9 Tables

MPsRankNames
8.20
1
Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC; Enrico Beretta, Martin GA
5.74
2
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC
3.69
3
Charles Warder - Miki March - Martha Morgan, Greenville SC; Patricia Howard, Greer SC
2.87
4
Mel Rogers - David Bonner - James Crouse, Hendersonville NC; Virginia Robertson, Flat Rock NC

FRI COMPACT KNOCKOUTS- 2
9 Tables

MPsRankNames
3.90
1
Ivalee Rymer, Columbus NC; Mary Elder, Landrum SC; Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC; Donald Eifert, Tryon NC
2.73
2
Joseph Mydosh, Easley SC; Dana Sullivan, Greenville SC; Wanda McCord - Evins McCord Jr, Travelers Rest SC
1.76
3
Daniel Dworkin - Earl Virts - George Cashau - Jack Williams, Columbus NC
1.37
4
Kenneth Hahn, Hendersonvl NC; Aubrey Biehn, Hendersonville NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC; Lisa Hamilton, Arden NC

FRI COMPACT KNOCKOUTS - 3
9 Tables

MPsRankNames
2.86
1
Charlotte Lindsey, Taylors SC; Chris ter Kuile - H Ingram Willis Jr, Tryon NC; Michael Verbonic, Landrum SC
2.00
2
Charles Williamson - Christine Hicks - Patricia Abernethy, Hendersonville NC; Nick Weedman, Flat Rock NC
1.29
3
R Chiott - Sue Ann Harris - Johnsie Long, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC
1.00
4
David Keierleber - Gary Ouderkirk, Flat Rock NC; Marsha Feldman - Dianne Moore, Hendersonville NC

FRI EVE OPEN PAIRS
15.0 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC62.71%
4.75
2


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC61.13%
3.56
3


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC59.64%
2.67
4


William Norteman Jr, Woodruff SC; George Russell, Moore SC58.97%
2.77
5
1
1
Roger Newberry - Dudley Lewis, Hendersonville NC58.01%
1.50
6


Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC57.32%
2.08
2

David Dance, Lexington NC; Andrew Foth, Greenville SC55.09%
1.56
3

Jack Williams, Columbus NC; Richard Smith, Spartanburg SC54.14%
1.38
4
2
R Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC53.97%
0.98
5
3
Walter Marcin, Charlotte NC; Ethel Butler, Fort Mill SC51.49%

Fri Eve 499er Pairs
13.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.49
1


Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC60.23%
1.87
2
1

Ann White - Gary White, Waxhaw NC55.87%
1.40
3


Beth Anderson, Charlotte NC; James Kirby, Westminster SC55.11%
1.21
4
2
1
Stanley Hack, Greenville SC; George Sarnoff, Greer SC53.79%
0.79
5


Lisa Hamilton, Arden NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC53.60%
0.91
6
3
2
Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA53.22%
0.68
4

Gail Dunham, Hendersonville NC; Elizabeth McColskey, Sapphire NC53.03%

Saturday Top of page

SAT AM OPEN PAIRS
7.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABNamesScore
4.83
1

John Cullen - Scotty Fairbairn, Anderson SC63.33%
3.62
2

Carey Snider, Woodstock GA; Leonard Case, Charlotte NC62.50%
2.72
3

Lance Shull - Audrey Ventura, Raleigh NC57.92%
2.04
4

Richard Long - Sally Jo Carter, Tryon NC53.75%
1.87
5
1
Amanda Akin, Greenwood SC; Jack Shuford, Taylors SC52.08%
1.40
2
Silvia Crouse, Hendersonville NC; Jimmie Cannon, Spartanburg SC50.42%
1.05
3
Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC47.50%

SAT AM 499ER PAIRS
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.38
1


Lynn Fort, III - Marian Fort, Charlotte NC67.26%
1.79
2
1

Ann White - Gary White, Waxhaw NC66.96%
1.34
3
2

Ralph Bornheim - Puddin Bornheim, Roswell GA63.99%
1.00
4


Richard Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC59.23%
0.97
5
3

Elizabeth McColskey, Sapphire NC; Gail Dunham, Hendersonville NC58.04%
0.86
6
4

Susan Bowers - Sally Jones, Kiawah Island SC56.85%
1.11
5
1
Margaret Cole - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC53.87%
0.83

2
John Erkkila, Hoschton GA; Arnold Smith, Hendersonville NC52.38%

SAT AFT OPEN PAIRS
22.0 Tables / Based on 43 Tables

MPsABCNamesScore
8.83
1
1

William Norteman Jr, Woodruff SC; Sam Pate, Taylors SC66.87%
6.62
2
2

Bob Trammell, Greenville SC; Betty Bain, Taylors SC65.48%
4.97
3
3
1
James Kirby, Westminster SC; Barbara Budreau, Anderson SC61.83%
3.73
4


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA60.79%
2.79
5


Roger Newberry - David Bonner, Hendersonville NC59.75%
2.10
6
4

Michael Kilgore, Greenville SC; Carolyn Eckert, Alpharetta GA59.14%
1.59
5
2
Ellen Norden - Susan Feiler, Boynton Beach FL58.94%
0.93
6

David Dance, Lexington NC; Bob Jones, Acworth GA53.37%
1.19

3
Mary Elder, Landrum SC; Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC52.31%
0.89

4
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC52.17%
1.24

5
Howard Stein - Alice Stein, Greenville SC51.39%

SAT AFT 499ER PAIRS
20.5 Tables

MPsDEFNamesScore
3.36
1
1
1
Kay Beebe - Paul Beebe, Fairview NC64.58%
2.52
2


Thomas Wehrman - Carolyn Karpick, Seneca SC62.73%
1.89
3
2
2
Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC61.31%
1.42
4


Charlotte Lindsey, Taylors SC; Chris ter Kuile, Tryon NC61.03%
1.06
5


Sandra Ridgeway, Wando SC; Amy Waring, Charleston SC61.01%
0.80
6


Carolyn Titus, Mt Pleasant SC; Dianne Mandel, Charleston SC60.42%
1.25
3
3
Margaret Cole - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC58.76%
0.94
4

Phyllis Burnette - Jan Haddox, Greenville SC55.40%
0.70
5

Susan Bowers - Sally Jones, Kiawah Island SC52.67%
0.60
6

Nick Weedman, Flat Rock NC; Christine Hicks, Hendersonville NC50.60%
0.61

4
William Huff, Mills River NC; Susan Brown, Flat Rock NC50.34%
0.46

5
Dianne Brandstadter - Mickey Brandstadter, Mill Spring NC50.04%

SAT COMPACT KNOCKOUTS - 1
13 Tables

MPsRankNames
7.82
1
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC
5.47
2
Parnell Porter - Barbara Porter, Bluffton SC; Robert Swofford - Faye Swofford, Okatie SC
3.52
3
James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC
2.74
4
Wes Bailey Jr - Lynda Hempel - Jerry James - Robert Yon, Anderson SC

SAT COMPACT KNOCKOUTS - 2
12 Tables

MPsRankNames
2.93
1
Ann DeCarlo, Travelers Rest SC; George Sarnoff - M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC
2.05
2
Kay Wallace - Dee Steely, Anderson SC; Valerie Beaudreau - James Beaudreau, Easley SC
1.32
3
R Chiott - Sue Ann Harris - Johnsie Long, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC
1.03
4
Ira Moore - Marian Moore, Salem SC; Lucius Uldrick - Julia Uldrick, Seneca SC

SAT EVE 499ER PAIRS
8.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.95
1
1

Ann White - Gary White, Waxhaw NC66.00%
1.46
2


Mary Wilson - Katherine Downen, Charleston SC63.33%
1.10
3


Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC61.31%
1.26
4
2

Vicki Dailey - James Dailey, Travelers Rst SC61.25%
0.62
5


Lynn Fort, III - Marian Fort, Charlotte NC60.67%
0.95
3

Robert Williams - Joe Anne Williams, Lancaster PA58.50%
0.71
4

Gene Spence - Phyllis Burnette, Greenville SC49.83%
1.28

1
Vey Turner, Landrum SC; Eve Hoover, Hendersonville NC47.67%
0.84

2/3
Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC46.00%
0.84

2/3
Julie Field - Blake Field, Leesville SC46.00%

SAT EVE OPEN PAIRS
7.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABNamesScore
4.17
1

Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Brown, Easley SC58.75%
3.13
2
1
William Norteman Jr, Woodruff SC; Sam Pate, Taylors SC57.50%
2.35
3

Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA55.42%
1.76
4

Warren Roberts III, Flat Rock NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC52.08%
1.32
5

Roger Newberry - David Bonner, Hendersonville NC51.67%
1.48
2
Martha Morgan - Edith Bridger, Greenville SC51.25%
0.97
3/4
R Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC48.75%
0.97
3/4
Michael Kilgore, Greenville SC; Carolyn Eckert, Alpharetta GA48.75%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
42 Tables

MPsABCNamesScore
13.00
1
1

Michael Kilgore, Greenville SC; Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Bob Jones, Acworth GA; David Dance, Lexington NC105.00
9.75
2


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC103.00
7.31
3


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Kish Devaraj, Atlanta GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Robert Fendrick, Marietta GA99.00
5.48
4


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC93.00
6.23
5
2
1
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC91.00
4.67
6
3

Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; William Norteman Jr, Woodruff SC; Sam Pate, Taylors SC86.00
3.25
7


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Joyce Nichols, Charleston SC; Joe Walden, Monroe NC85.00
2.89
8


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC83.00
2.48
9/10


Lawrence Harding, Hampstead NC; Andre Asbury, Warner Robins GA; Joel Haywood, Macon GA; David Rogers, Pinehurst NC82.00
3.51
9/10
4

Darleen Bates - Jay Bates, Durham NC; Wayne Goddard, Clemson SC; Jaime Villanueva, Greer SC82.00
2.01
11/13


Karl Kachadoorian - Jim Jackson, Tryon NC; Linda Sherer, Columbus NC; Peter Ashy, Greenville SC81.00
2.01
11/13


Bruce Bedient - Sue Bedient - Mary Peach - Lamar Peach, Charlotte NC81.00
2.77
11/13
5

Wes Bailey Jr - Lynda Hempel - John Cullen - Scotty Fairbairn, Anderson SC81.00
2.23
6/7

Clifford Beck, Greer SC; Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC; Dolores Vernon, Travelers Rest SC77.00
2.23
6/7

Bill Bauknight, Highlands NC; David Stone - James Harris, Seneca SC; Frands Kristiansen, Williamston SC77.00
3.92
8
2
Sonya Glasser - Barbara Woltz, Miami FL; Stanley Hack, Greenville SC; Mona Connors, Delray Beach FL72.00
2.94

3
Richard Irey - William Layton, Brevard NC; Charlotte Medeiros, Titusville FL; David West, Hendersonville NC71.00
1.98

4/5
Lynn Fort, III - Marian Fort, Charlotte NC; Ann White - Gary White, Waxhaw NC67.00
1.98

4/5
Ann DeCarlo, Travelers Rest SC; M Irene Adams - George Sarnoff - Bonnie Kelly, Greer SC67.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page