A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
October 7-10

Non-Life Master Hilton Head Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 111.5
Total number of players attending - 145
Total number of players winning masterpoints - 102
Total number of masterpoints won - 231.40
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thurs-Fri KO'S Bkt I
8 Teams

MPs Rank Names
5.75
1
George Moss - Carol Dunn - Ted Johnson, Hilton Head SC; Alan Leaver, London ON
4.31
2
Robert Swofford - Faye Swofford - Merry Gerber, Okatie SC; Robert Sikes, Bluffton SC

Thurs-Fri KO'S Bkt II
7 Teams

MPs Rank Names
3.96
1
Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Virginia Wigginton - Maurice Cordray - Rudy Mueller, Hilton Head SC
2.97
2
Suzanne Trunck, Naples FL; Robert Hampton, Blythewood SC; Marjorie Berrigan - Kenneth Kerr, Hilton Head SC

Friday Top of page

Fri Morn Fast Pairs
9 Pairs

MPs A B C Names Score
1.51
1
1
1
Doreen Mendenhall, Burton SC; Hedy Williams, Beaufort SC 61.10%
1.13
2
2
  Barbara Johnson - Barbara Farbman, Hilton Head SC 59.47%
0.85
3
3
  Toy Mergler, Hilton Head Is SC; Gioia Hoag, Hilton Head SC 58.46%
0.64
4
    Juanita Collings, St Helena Isl SC; May Gannon, Saint Helena Is SC 50.79%
0.83    
2
Everett Hixson - Shirley Hixson, Chattanooga TN 49.49%

Fri Aft Nlm/300/200 Pairs
20 Pairs

MPs A B C Names Score
2.02
1
    Joan Borick, Goose Creek SC; Mary Mathewes, Charleston SC 66.96%
1.92
2
1
1
Martha Hills, Okatie SC; Ronald Jack, Hilton Head SC 62.20%
1.44
3
2
  Susan Mason - Gail O'Kane, Hilton Head SC 59.82%
1.14
4
3
2
Mark Hall Jr, N Augusta SC; Brenda Hood, Millen GA 56.85%
0.96
5
4
3
Julia Walton, Hilton Head SC; Linda Anderson Jones, Hilton Head Isl SC 54.17%
0.67
6
5
  Juanita Collings, St Helena Isl SC; May Gannon, Saint Helena Is SC 53.27%
0.64    
4
Charles Pardee Jr - Michael Cooper, Okatie SC 52.68%

Fri Aft 100/50 Pairs
12 Pairs

MPs D E Names Score
1.36
1
  Lynn Green - Richard McGlaun, Hilton Head Isl SC 58.75%
1.05
2
1
Theodore Cooley - Betty Cooley, Bluffton SC 56.25%
0.79
3
2
Tanya Goff, Hilton Head Isl SC; Mary Thompson, Hilton Head SC 55.83%
0.59
4
3
Happy Faust - Robert Faust, Charleston SC 54.17%

Fri Aft EasyBridge!
10 Pairs

MPs A B Names Score
0.93
1
1
Randi Harms, Bluffton SC; Jane Rivers, Hilton Head SC 63.13%
0.70
2
  Patricia Fennell - Barbara Bannister, Hilton Head SC 61.25%
0.52
3
2
Stark Lawrenson-Zauber - Monica La Veille, Hilton Head SC 60.63%
0.39
4
  Sandra Rosenberg - Thea Heimlich, Hilton Head Isl SC 55.00%

Fri Eve NLM/200/100 Pairs
18 Pairs

MPs A B C Names Score
1.92
1
    Robert Swofford - Faye Swofford, Okatie SC 60.85%
1.44
2
    Jack Webb, Charleston SC; Pat Latham, Sullivans Is SC 60.04%
1.08
3
    Robert Sikes, Bluffton SC; Merry Gerber, Okatie SC 58.94%
1.52
4
1
1
Charles Pardee Jr - Michael Cooper, Okatie SC 55.82%
0.61
5
    Susan Nuernberger, Charleston SC; Gayle Broudy, Isle of Palms SC 55.64%
1.14  
2
2
Happy Faust - Robert Faust, Charleston SC 55.50%
0.86  
3
3
Mary Wilson, Charleston SC; Ellen Cohen, Macon GA 51.65%
0.64  
4
  Linda Westerfield, Charlotte NC; Patricia Lacroix, Pineville NC 49.69%

Saturday Top of page

Sat Morn 100/50/20 Pairs
14 Pairs

MPs D E F Names Score
1.45
1
    Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Virginia Wigginton, Hilton Head SC 69.44%
1.09
2
    Maurice Cordray - Ted Johnson, Hilton Head SC 56.75%
1.05
3
1
  Happy Faust - Robert Faust, Charleston SC 55.56%
0.61
4
    Richard McGlaun, Hilton Head Isl SC; Richard Sellers, Hilton Head SC 53.97%
0.79
5
2
  Mary Murray - Nancy Minor, Savannah GA 53.57%
0.80  
3
1
Bonnie Haroff - Maxine McLean, Hilton Head SC 52.38%
0.60    
2
Marcia Cornell, Hilton Head Isl SC; Suzanne Furlong, Hilton Head SC 51.19%

Sat Morn NLM/300/200 Prs
18 Pairs

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Patricia Lacroix, Pineville NC; Linda Westerfield, Charlotte NC 61.01%
1.44
2
2
2
Barbara Kokenes - Elizabeth Hanson, Hilton Head Isl SC 60.42%
1.08
3
3
3
Mark Hall Jr, N Augusta SC; Brenda Hood, Millen GA 58.93%
0.81
4
4
  Mary Davis - Richard Davis, Hilton Head Isl SC 55.95%
0.61
5
5
4
Barbara Johnson - Barbara Farbman, Hilton Head SC 54.17%

Sat Aft NLM/200/100 Pairs
18 Pairs

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Maurice Cordray - Ted Johnson, Hilton Head SC 61.18%
1.44
2
2
2
Elizabeth Hanson - Barbara Kokenes, Hilton Head Isl SC 59.43%
1.08
3
3
3
Mary Thompson, Hilton Head SC; Tanya Goff, Hilton Head Isl SC 58.16%
0.96
4
4
4
Mary Murray - Nancy Minor, Savannah GA 57.79%
0.67
5
5
  Richard McGlaun, Hilton Head Isl SC; Richard Sellers, Hilton Head SC 57.14%

Sat Aft EasyBridge! Pairs
6 Pairs

MPs Rank Names Score
0.80
1
Kenneth Kerr, Hilton Head SC; Paul Gibson, Hilton Head Isl SC 55.00%
0.60
2
Lil Fisher - Bobbie Thode, Hilton Head SC 51.00%

Sunday Top of page

Sunday Swiss Teams
11 Teams

MPs A B C Names Score
3.18
1
1
1
Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Virginia Wigginton - Maurice Cordray - Rudy Mueller, Hilton Head SC 116.00
2.39
2
    Robert Sikes, Bluffton SC; Merry Gerber - Robert Swofford - Faye Swofford, Okatie SC 107.00
1.79
3
    Susan Welty, Hilton Head Is SC; Marjorie Berrigan - Kenneth Kerr, Hilton Head SC; Suzanne Trunck, Naples FL 90.00
1.71
4
2
2
Jacqueline Spivak - Renate Jacobs - Kirkley Snellings - Silva Henderson, Savannah GA 68.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page