A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 8-11, 2007

Hilton Head SC, Camellia Classic Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 366.5
Total number of players attending - 330
Total number of players winning masterpoints - 281
Total number of masterpoints won - 1,498.28
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thu Eve Open Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1
1
1
Nancy Shinrock, Okatie SC; Roberta Flack, Bluffton SC 67.30%
2.75
2
2
2
Roger Anderson - Sandy Anderson, Dacula GA 61.48%
2.06
3
3

Mike Ray - Karen Ray, Canton GA 60.02%
1.55
4


Ann Hudson - Randolph Johnson, Suffield CT 58.45%
1.19
5
4

Lowry Miller, Bluffton SC; Donna Brinkley, Hilton Head SC 57.53%
1.16
6
5
3
Samantha Bartram - Richard Bartram, Marietta GA 57.08%
0.67
6

George Delp - April Delp, Gainesville GA 56.65%
1.03

4
William Smith - Barbara Smith, Hilton Head SC 54.90%
0.72

5
William Hornish - Robert De Laar, Statesboro GA 54.33%

Camellia Bracket 1
14 Tables / Based on 24 Tables

MPs Rank Names
17.00
1
Steven Gajdalo - Karen Ricker, Hilton Head SC; Jean Prior, Bethel Park PA; Mary Davis, Hilton Head Isl SC
12.75
2
Walter Reeves Jr - Martin Nathan, Atlanta GA; David Kogut, Statesville NC; Peter Wolf, Hilton Head Is SC
8.50
3/4
Huston Mallory, Lansing MI; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Bruce Potter, East Lansing MI; Nancy Steele, Bridgeport WV
8.50
3/4
Donald Buchanan, Hilton Head SC; Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; O. Gordon Lien III, Augusta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC

Camellia Bracket 2
12 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
8.59
1
Joseph Ur, St Augustine FL; John Brown, Toms River NJ; Clarence Dieter - Alix Dieter, Ponte Vedra Bch FL
6.44
2
Pluma Bridgers - Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Janice Boone, Bluffton SC; Sheila Goad, Hilton Head SC
4.30
3/4
Dorothy Beil - Phyliss Elovich - Helen Lloyd, Bluffton SC; Kay Shearburn, Hilton Head SC
4.30
3/4
Maurice Cordray - Ted Johnson - Barbara Gregory, Hilton Head SC; Robert Holbrook, Bluffton SC

Camellia Bracket 3
9 Tables

MPs Rank Names
5.56
1
Pamela McKenney - Jackie Christianen - Janet Lee Waller, Bluffton SC; Lenore Dimon, Pine City NY
4.17
2
Edward Kerr - Carol Kerr, Hilton Head Isl SC; Thomas Croker - Linda Croker, Alexandria VA
2.78
3/4
Rudy Mueller - Martin Bloom - Judith O'Day - Barbara Farbman, Hilton Head SC
2.78
3/4
Martha Walker - Janette McGaughey - Jan Lee - George Walker, Macon GA

Friday Top of page

Fri AM Open Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1
1

Carol Bedsole - Ursula Ramey, Charleston SC 62.28%
3.13
2
2
1
Edwina Walker - Gabriella Pellinger, Savannah GA 61.86%
2.35
3
3
2
Allen Smith, Southport NC; Richard Reiter, Wrightsville Bh NC 61.66%
1.76
4
4
3
Peter Gordon - William Pendley, Bluffton SC 57.95%
1.32
5


Herman Schmit, St Helena Isl SC; Clifford Rhein, Saint Helena Is SC 57.39%
1.04
6
5

James Collins - Charles Moss, Bluffton SC 57.04%
0.81
6

Lowry Miller, Bluffton SC; Donna Brinkley, Hilton Head SC 56.82%
1.00

4
Ann Considine - Joanna Harris, Savannah GA 54.19%
0.75

5
Maureen Gordon - Jeanne Whitford, Savannah GA 53.03%
0.56

6
Sallie Collins - Dixie Kapitula, Hilton Head Isl SC 53.01%

Fri Aft Open Pairs
15.5 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1
1

Dick Briggs, Fripp Island SC; Harold Collings, St Helena Is SC 66.66%
5.50
2


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Herman Schmit, St Helena Isl SC 62.64%
4.12
3


Roma Ervin, Hilton Head Is SC; Lech Ekert, Hilton Head SC 60.42%
3.09
4
2

Hendricus Baaij - Urte Baaij, Savannah GA 59.40%
2.32
5
3

Barbara Porter, Bluffton SC; Parnell Porter, Okatie SC 57.77%
1.74
6
4
1
William Smith - Barbara Smith, Hilton Head SC 57.33%
1.09
5

Diana Miller - Betty Cole, Bluffton SC 56.74%
0.74
6

Joan Scritchlow, Bluffton SC; Edgar Lighthiser, Okatie SC 52.51%
1.14

2
Jane Bassett, Hilton Head SC; Jay Rogaski, Bluffton SC 51.20%
0.86

3
Donald Morris - Ronald Dapice, Bluffton SC 49.81%

Fri Aft 299er Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1

Susan McFadden - Thomas Gabriel, Columbia SC 62.31%
2.12
2
2
1
Richard Tracey - Ross Siemms, Hilton Head SC 61.74%
1.59
3


Karl Bergman, Seabrook Island SC; Ernest Hawksworth Jr, Hilton Head Isl SC 61.17%
1.41
4
3
2
Thea Heimlich - Sandra Rosenberg, Hilton Head Isl SC 60.80%
1.04
5
4
3
Linda Kehoe - Carolyn Alexander, Bluffton SC 60.42%
0.78
6
5

Maureen Gordon - Jeanne Whitford, Savannah GA 59.09%
0.59
6

Kathleen Berggren - Harold Berggren, Hilton Head SC 58.52%
0.76

4
John Thorpe, Monument CO; Celia Cunningham, Hilton Head SC 57.95%
0.71

5
Sondra Burson, Hilton Head Isl SC; Bette Zell, Hilton Head SC 57.01%
0.45

6
William Hornish - Robert De Laar, Statesboro GA 56.06%

Fri Eve Open Pairs
11.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Diana Miller, Bluffton SC; Randolph Johnson, Suffield CT 60.19%
3.38
2
1

Hendricus Baaij - Urte Baaij, Savannah GA 57.41%
2.53
3
2

Peter Seery - Libby Seery, Hilton Head Isl SC 56.48%
1.90
4


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Herman Schmit, St Helena Isl SC 56.25%
1.42
5


O. Gordon Lien III, Augusta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC 56.02%
1.43
6
3

Huston Mallory, Lansing MI; Nancy Steele, Bridgeport WV 55.32%
1.07
4

Dick Briggs, Fripp Island SC; Harold Collings, St Helena Is SC 54.63%
0.80
5

Donald Buchanan, Hilton Head SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 53.47%
1.41

1
William Hornish, Statesboro GA; Zoe Vecchione, Hilton Head SC 49.31%
1.06

2
Kathleen Metcalf - Howard Metcalf, Hilton Head SC 46.06%

Fri Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1
1
Carolyn Gowland - Douglas Gowland, Ancaster ON 62.50%
1.21
2


Jan Lee - Janette McGaughey, Macon GA 57.08%
1.07
3
2
2
Celia Cunningham, Hilton Head SC; John Thorpe, Monument CO 56.25%
0.80
4
3

Karen Couser - Elizabeth Hanson, Hilton Head Isl SC 53.75%
0.53
4/5

Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 51.67%
0.53
4/5

Peter Gordon - William Pendley, Bluffton SC 51.67%

Saturday Top of page

Sat AM Open Pairs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Gloria Freer - Ben Kingree III, Hilton Head SC 68.47%
3.13
2


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Herman Schmit, St Helena Isl SC 65.25%
2.35
3


Lillian Fraund, Hilton Head SC; Edward Crenshaw, Hilton Head Is SC 61.66%
1.76
4


John Deketshendorf, Bluffton SC; Lesley Fells, Okatie SC 61.52%
2.95
5
1

Dick Briggs, Fripp Island SC; Harold Collings, St Helena Is SC 59.00%
2.21
6
2

Mike Ray - Karen Ray, Canton GA 55.28%
1.66
3

Carol Wilson - Nancy Pruitt, Hilton Head SC 54.17%
1.95
4
1
Betsy Contino - Lynn Atkins, Savannah GA 53.03%
1.46
5
2
Ernest Hawksworth Jr, Hilton Head Isl SC; Karl Bergman, Seabrook Island SC 52.64%
1.10
6
3
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 51.94%
0.82

4
Barbara Farbman - Gail O'Kane, Hilton Head SC 49.61%
0.62

5
Edwina Walker - Gabriella Pellinger, Savannah GA 49.57%

Sat Aft Open Pairs
19.0 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Adele Newman, Bluffton SC; Randolph Johnson, Suffield CT 68.33%
5.50
2
1

Barbara Riley - Rosemarie Laursen, Savannah GA 66.62%
4.12
3
2

Jean Prior, Bethel Park PA; Karen Ricker, Hilton Head SC 63.39%
3.09
4


Margaret Peabody, Marietta GA; Bill Peabody Jr, Greensboro NC 61.96%
2.32
5


Carol Keller - Alan Keller, Hilton Head SC 60.76%
1.74
6


Dinesh Doshi, Evans GA; Louis Gangarosa, Augusta GA 59.25%
1.84
3
1
Allen Smith, Southport NC; Richard Reiter, Wrightsville Bh NC 57.50%
1.38
4
2
Roberta Flack, Bluffton SC; Nancy Shinrock, Okatie SC 57.40%
1.20
5

Charles Fritts - Lois Fritts, Savannah GA 56.47%
0.84
6

Diana Miller - Betty Cole, Bluffton SC 55.88%
1.04

3
Sheila Goad, Hilton Head SC; Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC 53.14%
0.78

4
Linda Bush, Evans GA; Kimie Woodward, Martinez GA 48.79%
0.58

5
Janice Boone, Bluffton SC; Pluma Bridgers, Hilton Head Isl SC 47.38%

Sat Aft 299er Pairs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1
1
Betsy Contino - Lynn Atkins, Savannah GA 63.91%
1.89
2
2

Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 61.16%
1.42
3


Kit Heisel, Goose Creek SC; Katherine Downen, Charleston SC 58.81%
1.18
4
3
2
Cynthia Spindler - Trisha Hughes, Hilton Head Isl SC 58.00%
0.88
5
4
3
Bette Zell, Hilton Head SC; Sondra Burson, Hilton Head Isl SC 57.07%
0.60
6


Ruth Engle, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA 55.77%
0.66
5
4
Eileen Griffin, Hilton Head SC; Ann Grindstaff, Hilton Head Isl SC 55.47%
0.53
6
5
Thea Heimlich - Sandra Rosenberg, Hilton Head Isl SC 54.82%

Chrysanthemum KO 1
12 Tables

MPs Rank Names
11.00
1
Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC; Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC
8.25
2
Charles Pardee Jr - Michael Cooper, Okatie SC; Tanya Goff, Hilton Head Isl SC; Mary Thompson, Hilton Head SC
5.50
3/4
Alan Keller - Carol Keller, Hilton Head SC; Nancy Atkins, Roswell GA; Lura McKinney, Savannah GA
5.50
3/4
Raymond Richardson - Mary Alice Shenefiel - Walter Ela, Bluffton SC; Lee Sturm, Hilton Head SC

Azalea Knockouts - Bkt 1
6 Tables / Based on 12 Tables

MPs Rank Names
11.00
1
Marvin Shatz - Ronald Perry, Hilton Head SC; John Segal, Wilton CT; Dave Woods, Sarnia ON
8.25
2
Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA; Peter Wolf, Hilton Head Is SC; David Kogut, Statesville NC

Azalea Knockouts - Bkt 2
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
6.47
1
Parnell Porter, Okatie SC; Barbara Porter - Charles Moss - James Collins, Bluffton SC
4.85
2
George Delp - April Delp, Gainesville GA; Roger Anderson - Sandy Anderson, Dacula GA

Azalea Knockouts - Bkt 3
6 Tables

MPs Rank Names
5.02
1
Eugene Boros - Mary Davis, Hilton Head Isl SC; Stanley Xenakis, Hilton Head Is SC; Jerry Essick, Darien GA
3.77
2
Jane Bassett, Hilton Head SC; Jay Rogaski - Polly Thomason, Bluffton SC; Janette Padolik, Okatie SC

Sat Eve Swiss Teams
8 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1
1

Steven Gajdalo - Karen Ricker, Hilton Head SC; Merry Gerber, Okatie SC; Jean Prior, Bethel Park PA 70.00
2.25
2


Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC; Richard Guarneri - Tom Rutledge, Charleston SC 52.00
1.50
3/4
2/3

Huston Mallory, Lansing MI; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Bruce Potter, East Lansing MI; Nancy Steele, Bridgeport WV 47.00
1.50
3/4
2/3

Louis Gangarosa, Augusta GA; Dinesh Doshi - Linda Bush, Evans GA; Kimie Woodward, Martinez GA 47.00
1.45

1/2
Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle - Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA 30.00
1.45

1/2
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; Martha Hills, Okatie SC; Jeanie Estes, Beauford SC 30.00

Sat Eve Open Pairs
6.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1
1

Barbara Riley - Rosemarie Laursen, Savannah GA 62.25%
2.87
2


O. Gordon Lien III, Augusta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC 59.25%
2.15
3
2
1
Allen Smith, Southport NC; Richard Reiter, Wrightsville Bh NC 57.29%
1.62
4
3

John Kiebler - Judith O'Day, Hilton Head SC 55.25%
0.93
4

Carol Bedsole - Ursula Ramey, Charleston SC 52.25%
1.06

2
Jacqueline Kammerer, Bluffton SC; Linda Roberts, Brutus MI 50.25%

Sat Eve 299er Pairs
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Teresa Sherrouse - Carole Fahey, Fripp Island SC 58.10%
1.29
2
2

Virginia Chapman, Richmond Hill GA; Lilian Stoltzman, Savannah GA 57.40%
0.97
3
3
2
Samantha Bartram - Richard Bartram, Marietta GA 56.92%
0.73
4
4

Edward Harvey Jr - Meredith Harvey, Savannah GA 54.20%
0.60
5


Jan Lee - Janette McGaughey, Macon GA 52.25%

Sunday Top of page

Sun Open Swiss Teams
42 Tables

MPs A B C Names Score
13.00
1


Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC; Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC 123.00
9.75
2


Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA; Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC; Bill Peabody Jr, Greensboro NC 109.00
7.31
3


Alan Keller - Carol Keller, Hilton Head SC; Lura McKinney, Savannah GA; Nancy Atkins, Roswell GA 94.00
8.84
4
1

Parnell Porter, Okatie SC; Diana Miller - Betty Cole - Barbara Porter, Bluffton SC 91.00
6.63
5
2

Peter Seery - Libby Seery, Hilton Head Isl SC; John Kiebler - Barbara Kiebler, Hilton Head SC 89.00
4.35
6/7
3/4

Robert Holbrook, Bluffton SC; Barbara Gregory - Maurice Cordray - Ted Johnson, Hilton Head SC 87.00
4.35
6/7
3/4

Barbara Riley - Jill Kehoe - Rosemarie Laursen - Janice Hazel, Savannah GA 87.00
2.80
5

Dinesh Doshi - Linda Bush, Evans GA; Kimie Woodward, Martinez GA; Louis Gangarosa, Augusta GA 83.00
2.10
6

Huston Mallory, Lansing MI; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Bruce Potter, East Lansing MI; Nancy Steele, Bridgeport WV 80.00
3.63

1
Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC; Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 76.00
2.72

2
Bert Einloth, Bluffton SC; Stanley Xenakis, Hilton Head Is SC; Eugene Boros, Hilton Head Isl SC; Kenneth Kerr, Hilton Head SC 66.00
2.04

3
Bobbie Stricklin - Donna Reilly, Florence SC; Judy Milbank - Anna Barbo, Savannah GA 65.00
1.53

4
John Thorpe, Monument CO; Celia Cunningham, Hilton Head SC; Monica Laveille, Hilton Head Is SC; Trisha Hughes, Hilton Head Isl SC 60.00
1.01

5/6
Gerald Guyer - Joy Guyer - John Canfield - Meg Canfield, Bluffton SC 59.00
1.04

5/6
Jan Lee - Janette McGaughey - Martha Walker - George Walker, Macon GA 59.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page