A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
November 6-9, 2008

Hilton Head SC, Camellia Classic Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 458.5
Total number of players attending - 396
Total number of players winning masterpoints - 343
Total number of masterpoints won - 1,895.66
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thur Eve Open Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Kenneth Bergman - Barbara Bergman, Wexford PA 65.91%
2.95
2
1
1
Ann Grindstaff, Hilton Head Isl SC; Celia Cunningham, Hilton Head SC 61.36%
2.21
3
2
2
Betty Butler - Louise Dodd, Macon GA 59.66%
1.66
4
3

James Collins, Bluffton SC; Janice Johnson, Hilton Head SC 59.28%
1.24
5
4
3
Richard Sellers - John Conley, Hilton Head SC 57.58%
0.82
6/7
5/6
4/5
Happy Porter Powell, Timmonsville SC; David Powell, Florence SC 55.49%
0.99
6/7
5/6
4/5
Gerald Guyer - Joy Guyer, Bluffton SC 55.49%
0.71

6
Robert Hale - Claudia Hale, Greensboro NC 54.17%

Camellia KO - Bracket 1
16 Tables

MPs Rank Names
22.08
1
Owen Lien, Hickory NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC
15.46
2
John Segal, Wilton CT; Marvin Shatz - Ronald Perry, Hilton Head SC; Dave Woods, Sarnia ON; Paul Thurston, Wellington ON
8.83
3/4
Diana Miller, Bluffton SC; Randolph Johnson, Suffield CT; Alan Keller - Carol Keller, Hilton Head SC
8.83
3/4
Huston Mallory, Lansing MI; Bruce Potter, East Lansing MI; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Nancy Steele, Bridgeport WV

Camellia KO - Bracket 2
16 Tables

MPs Rank Names
10.92
1
Mark Pettit, Petrolia ON; Sheila Goad, Hilton Head SC; Alan Leaver, Buffalo NY; Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC
7.64
2
Donna Brinkley - Sandra Thompson - Clara Rennicks, Hilton Head SC; Lowry Miller, Bluffton SC
4.37
3/4
Arthur Smith - June Smith, Houston TX; Jeanie Estes, Beauford SC; Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC
4.37
3/4
Tanya Goff, Hilton Head Isl SC; Mary Thompson - Harold Haase - Nancy Haase, Hilton Head SC

Camellia KO - Bracket 3
13 Tables

MPs Rank Names
5.25
1
Sherron Nesbitt - Lucy Smith Marshall, Hilton Head SC; Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC
3.68
2
Jackie Christianen - Janet Lee Waller - Linda Kehoe, Bluffton SC; Lenore Dimon, Pine City NY
2.10
3/4
Barbara Farbman - Barbara Johnson - Douglas Johnson, Hilton Head SC; Babs Kelley, Hilton Head Isl SC
2.10
3/4
Doreen Mendenhall, Burton SC; Lillian Collings, St Helena Is SC; Lynne Hoos - John Gillies, Beaufort SC

Friday Top of page

Fri AM Open Strat Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Keith Carpenter - Kenneth Gibbs, Hilton Head SC 67.05%
3.25
2
1

John Steeves, Savannah GA; Joan Simon, Dataw Island SC 62.69%
2.44
3
2
1
Marjorie Motheral, Leesburg VA; Carol Williams, Hilton Head Isl SC 60.98%
1.83
4
3
2
Sondra Burson, Hilton Head Isl SC; Sondra Cooney, Hilton Head Is SC 58.71%
1.52
5
4
3
Charles Pardee Jr - Michael Cooper, Okatie SC 57.95%
1.09
6
5
4
Anna Barbo - Carol Black, Savannah GA 56.63%
0.76
6
5
Happy Porter Powell, Timmonsville SC; David Powell, Florence SC 54.17%
0.56

6
Betty Abbott, Westminster SC; Adah Nicklin, Newburgh NY 53.98%

Fri Aft 0-300 Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Richard Tracey, Bluffton SC; Ross Siemms, Gravenhurst ON 62.88%
1.46
2/4


Rose Burhoe, Hilton Head Isl SC; Jean Heney, Hilten Head Isl SC 59.28%
1.46
2/4


Carolyn Steelman - Priscilla Stahl, Savannah GA 59.28%
1.62
2/4
1
1
Graydon Vadas, Charleston SC; Jim Fenwick, Markham ON 59.28%
1.22
5
2

Peter Gordon - William Pendley, Bluffton SC 58.33%
0.91
6
3

Maxine McLean - Bonnie Haroff, Hilton Head SC 57.39%
0.79
4
2
Robert Burt, Northfield IL; Lynn Burt, Bluffton SC 51.70%
0.57
5

Cynthia Spindler - Jan O'Neill, Hilton Head Isl SC 51.52%
0.59

3
Jane Rivers, Hilton Head SC; Marilyn Fraser, Hilton Head Isl SC 49.81%

Fri Aft Open Strat Pairs
19.5 Tables / Based on 35 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC; Abe Jakob, Ft Lauderdale FL 62.27%
5.63
2


David Kogut, Statesville NC; Peter Wolf, Hilton Head Is SC 62.04%
4.22
3
1

Paul Patton, Hilton Head SC; Missy Fazio, Bluffton SC 60.10%
3.16
4


Kenneth Bergman - Barbara Bergman, Wexford PA 59.49%
2.51
5
2
1
Robert Hale - Claudia Hale, Greensboro NC 58.83%
1.78
6


Walter Reeves Jr - Martin Nathan, Atlanta GA 56.84%
1.88
3

Helen Lloyd, Bluffton SC; Ralph Sturgis, Okatie SC 55.87%
1.46
4
2
Donald Morris - Joel Rubinstein, Bluffton SC 54.86%
1.10
5
3
Lynn Green, Weems VA; Rudy Mueller, Hilton Head SC 54.81%
1.14
6

Rita Donahue - Mary Mulledy, Hilton Head SC 54.17%
0.82

4
Ronald Jack, Hilton Head SC; Linda Roberts, Brutus MI 52.78%
0.84

5
Betty Abbott, Westminster SC; Adah Nicklin, Newburgh NY 52.24%

Fri Eve Open Pairs
15.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Kenneth Bergman - Barbara Bergman, Wexford PA 60.42%
4.25
2


Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Bruce Potter, East Lansing MI 59.46%
3.19
3


Carol Keller - Alan Keller, Hilton Head SC 58.81%
2.39
4


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Herman Schmit, St Helena Isl SC 56.41%
2.54
5
1
1
David Powell, Florence SC; Happy Porter Powell, Timmonsville SC 55.77%
1.91
6
2
2
Kathleen Metcalf - Howard Metcalf, Hilton Head SC 55.61%
1.43
3
3
William Smith - Barbara Smith, Hilton Head SC 55.29%
1.07
4

Helen Lloyd, Bluffton SC; Ralph Sturgis, Okatie SC 54.81%
0.62
5/7

Darrell Elder, Surfside Beach SC; Karen Galleher, Pawley's Island SC 52.56%
0.77
5/7

John Kiebler - Barbara Kiebler, Hilton Head SC 52.56%
0.77
5/7

Ronald Danilowicz, Cape Vincent NY; Judy McGarvey, Bluffton SC 52.56%
0.68

4
Lynn Green, Weems VA; Rudy Mueller, Hilton Head SC 50.64%

Fri Eve 0-300 Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Manfred Muehleisen - Mary Lou Muehleisen, Heilbronn Germany 65.82%
1.44
2


Carolyn Steelman - Priscilla Stahl, Savannah GA 57.58%
1.09
3
2

Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 55.88%
0.96
4
3

Lynne Hoos - John Gillies, Beaufort SC 55.44%
0.98
5
4
1
Becky Cederholm - Walter Cederholm, Hilton Hd Isl SC 54.86%
0.74

2
Jim Fenwick, Markham ON; Graydon Vadas, Charleston SC 51.92%

Chrysth KO - Bracket 1
16 Tables

MPs Rank Names
18.88
1
Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Guarneri, Charleston SC
13.22
2
Parnell Porter - Barbara Porter - James Collins, Bluffton SC; Janice Johnson, Hilton Head SC
7.55
3/4
Carol Bolen, Gibsonia PA; C Pfeifer - Joan Pfeifer - Jack Charles, Pittsburgh PA
7.55
3/4
James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC

Chrystan KO - Bracket 2
10 Tables

MPs Rank Names
6.03
1
James Chianelli - Ginny Chianelli - Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC
4.22
2
Charles Moss - Kurt Fried, Bluffton SC; Nancy Shinrock - Roberta Flack, Okatie SC
2.41
3/4
John Steeves, Savannah GA; Donna Stearns, St Helen Island SC; Jacqueline Kammerer, Bluffton SC; Juanita Collings, St Helena Is SC
2.41
3/4
Bert Einloth, Bluffton SC; Stanley Xenakis, Hilton Head Is SC; Eugene Boros, Hilton Head Isl SC; Nanci Fitzpatrick, Hilton Head SC

Saturday Top of page

Sat AM 0-300 Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Nancy Rudy - Page Miller, Fripp Island SC 61.31%
1.67
2


Dixie Kapitula, Hilton Head Isl SC; Marilyn McLean, Hilton Head Is SC 59.23%
1.53
3
1

Peter Gordon - William Pendley, Bluffton SC 58.04%
1.15
4
2

Diane Flynn - Martha Converse, Bluffton SC 57.14%
1.05
5
3
1
Marie James - Beth Rocco, Bluffton SC 55.95%
0.56
6


Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 55.06%
0.65
4

Jan O'Neill - Cynthia Spindler, Hilton Head Isl SC 53.27%
0.79
5
2
Andrew Epting, Okatie SC; Shirley Guy, Bluffton SC 52.08%
0.59

3
Jim Fenwick, Markham ON; Graydon Vadas, Charleston SC 50.89%

Sat AM Open Strat Pairs
8.5 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1
1

Ronald Danilowicz, Cape Vincent NY; Missy Fazio, Bluffton SC 62.24%
3.88
2
2

Paul Cuffe, Fripp Island SC; Joan Simon, Dataw Island SC 56.58%
2.91
3
3
1
Amy Cooper - Catherine Ryan, Bluffton SC 55.35%
2.18
4
4

Dick Briggs, Fripp Island SC; Harold Collings, St Helena Is SC 53.33%
1.64
5


Carolyn Kelley, Dorset VT; Elizabeth Kelley, Greensboro NC 52.28%
1.22
5
2
Ronald Jack, Hilton Head SC; Linda Roberts, Brutus MI 51.76%
0.91

3
Mary Ellen Williams, Savannah GA; Phyllis Chambers, Winnetka IL 51.31%
0.68

4
Marjorie Motheral, Leesburg VA; Carol Williams, Hilton Head Isl SC 47.40%

Sat Aft 0-300 Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1
1
1
Bob Krivicich - Arthur Krulik, Bluffton SC 62.39%
1.82
2
2

Linda Kehoe - Carolyn Alexander, Bluffton SC 61.47%
1.36
3


Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 57.56%
1.02
4


Edward Kerr - Carol Kerr, Hilton Head Isl SC 57.04%
0.86
5
3

Anna Barbo - Carol Black, Savannah GA 56.81%
0.79
6
4
2
Jim Fenwick, Markham ON; Graydon Vadas, Charleston SC 55.61%
0.48
5

Bette Zell, Hilton Head SC; Sondra Burson, Hilton Head Isl SC 55.43%
0.59

3
Sue Sandidge, Ocean Isle NC; Pamela Bank, Ocean Isle Beac NC 49.48%

Sat Aft Open Pairs
28.5 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1
1

C Pfeifer - Joan Pfeifer, Pittsburgh PA 65.04%
6.50
2


Lura McKinney, Savannah GA; Larry Hayslip, Pooler GA 64.12%
4.88
3
2

Ronald Danilowicz, Cape Vincent NY; Missy Fazio, Bluffton SC 61.13%
3.66
4


Marvin Shatz - Ronald Perry, Hilton Head SC 59.62%
2.74
5


Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC; Donald Buchanan, Hilton Head SC 58.97%
2.06
6


Lillian Fraund, Hilton Head SC; Edward Crenshaw, Hilton Head Is SC 58.65%
2.26
3

Lesley Fells - Coralee Morris, Okatie SC 55.67%
2.27
4
1
Stanley Xenakis, Hilton Head Is SC; Eugene Boros, Hilton Head Isl SC 54.81%
1.70
5
2
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC 54.65%
0.95
6

Pluma Bridgers, Hilton Head Isl SC; Janice Boone, Bluffton SC 53.95%
1.28

3
Bert Einloth, Bluffton SC; Nanci Fitzpatrick, Hilton Head SC 53.85%
0.97

4
Amy Cooper - Catherine Ryan, Bluffton SC 52.83%
0.94

5
Theodore Cooley - Betty Cooley, Bluffton SC 51.92%
0.81

6
Susan Mason - Gail O'Kane, Hilton Head SC 50.67%

Sat Eve 0-300 Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1


Carol Williams, Hilton Head Isl SC; Marjorie Motheral, Leesburg VA 65.00%
1.33
2
1

Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 59.00%
1.11
3
2
1
Robert Koush - Pamela Koush, Houston TX 55.00%
0.73
4/5
3/4
2/3
Barbara Wirth, Hilton Hd Isl SC; Linda Anderson Jones, Hilton Head Isl SC 50.50%
0.73
4/5
3/4
2/3
Michele Pinson, Hilton Head Is SC; Susan Taylor, Hilton Head SC 50.50%

Sat Eve Open Pairs
9.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Paul Thurston, Wellington ON; Dave Woods, Sarnia ON 64.88%
2.63
2/3


Donald Buchanan, Hilton Head SC; Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC 59.23%
2.63
2/3


Bill Peabody Jr, Greensboro NC; Margaret Peabody, Marietta GA 59.23%
1.69
4


Linda Luther, N Charleston SC; Shirley Salvo, Kiawah Island SC 58.63%
1.74
5
1
1
William Smith - Barbara Smith, Hilton Head SC 56.55%
1.31
2
2
Robert Hale - Claudia Hale, Greensboro NC 49.11%

Sat Eve Swiss Teams
6 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1


Peter Wolf, Hilton Head Is SC; Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; David Kogut, Statesville NC 72.00
2.00
2


Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Guarneri, Charleston SC 71.00
1.74
1

Jean Prior, Bethel Park PA; Karen Ricker - Kathie Walsh, Hilton Head SC; Merry Gerber, Okatie SC 58.00

Azalea KO - Bracket 1
6 Tables

MPs Rank Names
9.88
1
Owen Lien, Hickory NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC
5.24
2
Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA; Lech Ekert, Hilton Head SC

Azalea KO - Bracket 2
6 Tables

MPs Rank Names
6.27
1
Huston Mallory, Lansing MI; Bruce Potter, East Lansing MI; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Nancy Steele, Bridgeport WV
3.32
2
Steven Gajdalo - George Moss - Maurice Cordray - Ted Johnson, Hilton Head SC

Azalea KO - Bracket 3
6 Tables

MPs Rank Names
5.41
1
Sandra Thompson - Donna Brinkley - Clara Rennicks, Hilton Head SC; Lowry Miller, Bluffton SC
2.87
2
Sandra Gies, Okatie SC; Judy Sturm - Lee Sturm, Hilton Head SC; Raymond Richardson, Bluffton SC

Azalea KO - Bracket 4
7 Tables

MPs Rank Names
4.34
1
Sheila Goad, Hilton Head SC; Alan Leaver, Buffalo NY; Mark Pettit, Petrolia ON; Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC
2.30
2
John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC; Doreen Mendenhall, Burton SC; Lillian Collings, St Helena Is SC

Sunday Top of page

Sun Strat Open Swiss Tms
51 Tables

MPs A B C Names Score
15.25
1


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Guarneri, Charleston SC; Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC 103.00
11.44
2
1

Barbara Porter - Parnell Porter - James Collins, Bluffton SC; Janice Johnson, Hilton Head SC 88.00
8.58
3


Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Gordon Ginsburg, Alexandria VA; Alan Keller - Carol Keller, Hilton Head SC 84.00
6.43
4


Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Peter Wolf, Hilton Head Is SC; David Kogut, Statesville NC 82.00
4.42
5/7


Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 81.00
4.42
5/7


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Robert Eley, Pinehurst NC; Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA 81.00
4.42
5/7


Bill Peabody Jr, Greensboro NC; Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA; Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC 81.00
3.22
8/9


John Segal, Wilton CT; Marvin Shatz - Ronald Perry, Hilton Head SC; Paul Thurston, Wellington ON; Dave Woods, Sarnia ON 80.00
3.22
8/9


Peggy Hayslip - Larry Hayslip, Pooler GA; Carol Duren - Lura McKinney, Savannah GA 80.00
2.77
10


James Hawkes - Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 77.00
7.83
11
2

Huston Mallory, Lansing MI; Bruce Potter, East Lansing MI; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Nancy Steele, Bridgeport WV 76.00
5.87
12
3

Mark Pettit, Petrolia ON; Sheila Goad, Hilton Head SC; Alan Leaver, Buffalo NY; Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC 75.00
3.62
13/15
4/6

Peter Seery - Libby Seery, Hilton Head Isl SC; Clara Rennicks - Sandra Thompson, Hilton Head SC 71.00
3.62
13/15
4/6

Jill Kehoe - Joan Mazura - Ann McGraw - Mary Fritz, Savannah GA 71.00
3.79
13/15
4/6
1
Kenneth Kerr - Carol Walters, Hilton Head SC; Kathryn Weyers, Fairfax Station VA; Elizabeth Waldron, Ocean Isl Bch NC 71.00
2.61
7

Helen Lloyd - Diana Miller, Bluffton SC; Randolph Johnson, Suffield CT; Ralph Sturgis, Okatie SC 70.00
2.32
8

Lesley Fells - Coralee Morris - Eileen Grover, Okatie SC; Betty Cole, Bluffton SC 67.00
2.84
9
2
Joseph Tatarski - Rosemary Tatarski, Okatie SC; Ann Loucks, Broomfield CO; Wade Roemke, Callawassie Is SC 66.00
2.13
10
3
Rick Schneider, Charleston SC; Antonio Cioffi, Delray Beach FL; Carol Williams, Hilton Head Isl SC; Marjorie Motheral, Leesburg VA 65.00
1.74
11

Bert Einloth - Jay Rogaski, Bluffton SC; Stanley Xenakis, Hilton Head Is SC; Eugene Boros, Hilton Head Isl SC 64.00
1.55
12/13

Charles Pardee Jr - Michael Cooper, Okatie SC; Martin Bloom - Rudy Mueller, Hilton Head SC 62.00
1.55
12/13

Carol Bolen, Gibsonia PA; Jack Charles - Joan Pfeifer - C Pfeifer, Pittsburgh PA 62.00
1.43

4/5
Irene Heitzman - Sam Heitzman, Charleston SC; Bonnie Haroff - Maxine McLean, Hilton Head SC 60.00
1.43

4/5
Roberta Flack - Nancy Shinrock, Okatie SC; Amy Cooper - Catherine Ryan, Bluffton SC 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page