A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 19-22, 2009

Hilton Head SC, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 212.0
Total number of players attending - 246
Total number of players winning masterpoints - 200
Total number of masterpoints won - 385.56
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thur Eve NLM/200/50 Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1

Barbara Wirth, Hilton Hd Isl SC; Linda Anderson Jones, Hilton Head Isl SC 63.64%
1.97
2
2

Christopher Baurle, Dryden NY; Winafred Schoeffler, Sarasota FL 63.26%
1.47
3
3
1
Becky Cederholm - Walter Cederholm, Hilton Hd Isl SC 62.69%
1.11
4


Cathy Mitchell, Charlotte NC; John Ede, Fort Mills SC 62.50%
0.83
5


Cynthia Davitt, Coshocton OH; Sue Pisanelli, Parma OH 61.17%
0.96
6
4
2
Ruth Lehrer - Arthur Lehrer, Bayside NY 57.95%
0.69
5

Shelley Early, Frisco TX; Tinnie Barnett, Mc Kinney TX 56.82%
0.52
6

Dot Boulia - Larry Boulia, Cary NC 55.87%
0.72

3
David Borghesi, Chicago IL; Nancy Borghesi, Hilton Head Is SC 54.36%
0.54

4
Joyce Lee, Hilton Head Isl SC; Kay Hodnett, Hilton Head Is SC 53.79%
0.41

5
Earlene Bennett, Golden Valley MN; Brian Bennett, Bluffton SC 53.41%

Thur-Fri KO's Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
3.81
1
Winona Wilson, Thiensville WI; Margaret Paules, Hilton Head Isl SC; Kris Stephens, Hilton Head Is SC; Marilyn Hayes, St Catharines ON
2.02
2
Maureen Gordon - Lynn Atkins - Betsy Contino - Jeanne Whitford, Savannah GA

Thur-Fri KO's - Bracket 2
8 Tables

MPs Rank Names
2.57
1
John Crick - Elaine Crick - Gerald Guyer - Joy Guyer, Bluffton SC
1.36
2
Diane Flynn - Martha Converse - Marie James - Beth Rocco, Bluffton SC

Friday Top of page

Fri Morn NLM/200 Pairs
11.5 Tables

MPs A B Names Score
2.22
1

Martin Bloom - William Stinnett, Hilton Head SC 61.90%
1.67
2
1
Christopher Baurle, Dryden NY; Winafred Schoeffler, Sarasota FL 58.93%
1.25
3

Jan Whipp, Mt Pleasant SC; Nancy Willms, Mount Pleasant SC 58.85%
1.22
4
2
Jean Heney, Hilten Head Isl SC; Eloise Mayerhoff, Hilton Head SC 57.74%
0.70
5

Jacqueline Kammerer, Bluffton SC; Donna Stearns, St Helen Island SC 55.36%
0.56
6

Ronald Jack, Hilton Head SC; Linda Roberts, Brutus MI 55.10%
0.91
3
Linda Kehoe, Bluffton SC; Patricia Monteleone, Greensboro GA 52.98%
0.68
4
John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 52.72%
0.51
5
Irene Eichmann, Hilton Head SC; Starr Oberg, Bluffton SC 52.68%

Fri Morn 100/50/20 Pairs
7.0 Tables

MPs C D E Names Score
1.45
1


Eleanor Wigton, Auburn ME; Cynthia Clifford, Lewiston ME 59.58%
0.96
2/3


Bonnie Haroff - Maxine McLean, Hilton Head SC 59.17%
1.05
2/3
1

Judith Bergin, Longmeadow MA; Mary Lou Dalziel, Buck Hill Falls PA 59.17%
0.79
4
2

Bob Kefgen, Bluffton SC; Reid Eikner, Hilton Head SC 58.75%
0.50
5


Dot Boulia - Larry Boulia, Cary NC 57.92%
0.80
3
1
Lee Greene, St Helana Isla SC; Lynne Van Etten, St Helena Is SC 51.67%
0.60

2
David Borghesi, Chicago IL; Nancy Borghesi, Hilton Head Is SC 50.42%

Fri Aft 100/50/20 Pairs
14.0 Tables

MPs C D E Names Score
2.04
1


Janet Lee Waller - Jackie Christianen, Bluffton SC 65.34%
1.53
2


Norma Jenkins - George Jenkins, Hilton Head SC 60.98%
1.50
3
1
1
Caroline Fasig - Joye Greenwood, Bluffton SC 60.42%
0.86
4


Marilyn Eddy, Hilton Head SC; June Miley, Hilton Head Isl SC 57.95%
1.13
5
2

Bob Kefgen, Bluffton SC; Reid Eikner, Hilton Head SC 57.77%
0.84
6
3

Judith Bergin, Longmeadow MA; Mary Lou Dalziel, Buck Hill Falls PA 57.39%
0.70
4
2
Jerry Walker, Hilton Head SC; Mary Jo Walker, Hilton Head Is SC 54.92%
0.47
5

Pat Rubinstein, Fall River MA; Donald Rubinstein, Hilton Head Is SC 54.36%
0.52
6
3
Lee Greene, St Helana Isla SC; Lynne Van Etten, St Helena Is SC 52.84%
0.39

4
Pratt Bronaugh - Taylor Bronaugh, Bluffton SC 50.57%

Fri Aft NLM/200 Pairs
20.0 Tables

MPs A B Names Score
3.03
1

Cynthia Davitt, Coshocton OH; Sue Pisanelli, Parma OH 66.96%
2.27
2

Albert Baker - Janet Baker, Saint Helena Is SC 63.73%
2.00
3
1
Marcia Cornell, Hilton Head Isl SC; Monica Laveille, Hilton Head Is SC 60.42%
1.28
4

Marilyn Johnston - Karla Collins, Hilton Head SC 59.23%
1.50
5
2
Cynthia Spindler - Jan O'Neill, Hilton Head Isl SC 57.74%
1.13
6
3
Bruce Patterson - Mary Patterson, Dunkirk NY 57.52%
0.84
4
John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 53.27%
0.76
5
Patricia Monteleone, Greensboro GA; Linda Kehoe, Bluffton SC 53.02%
0.67
6
Thea Heimlich - Sandra Rosenberg, Hilton Head Isl SC 51.49%

Fri Eve NLM/200/50 Prs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


John Ede, Fort Mills SC; Cathy Mitchell, Charlotte NC 65.18%
1.90
2
1

Barbara Wirth, Hilton Hd Isl SC; Linda Anderson Jones, Hilton Head Isl SC 61.90%
1.25
3


Carol Williams, Hilton Head Isl SC; Marjorie Motheral, Leesburg VA 61.01%
1.43
4
2

Shelley Early - Sue Scala, Frisco TX 60.42%
1.07
5
3

William Pendley - Peter Gordon, Bluffton SC 59.82%
0.56
6


Sue Pisanelli, Parma OH; Cynthia Davitt, Coshocton OH 58.63%
0.98
4
1
Anthea Grogono, Hilton Head SC; Alan Grogono, Hilton Head Isl SC 57.44%
0.60
5

M Harris, Harrisburg NC; Kathy Schiele, Concord NC 51.49%
0.45
6

Diane Flynn - Martha Converse, Bluffton SC 50.60%
0.74

2
Walter Cederholm - Becky Cederholm, Hilton Hd Isl SC 49.70%

Fri-Sat KO
8 Tables

MPs Rank Names
2.71
1
Norma Jenkins - George Jenkins, Hilton Head SC; Brunhilde Baker, Newburgh IN; Ocie Holmes, Bluffton SC
1.44
2
Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC; Edward Kerr - Carol Kerr, Hilton Head Isl SC

Saturday Top of page

Sat Morn 100/50/20 Pairs
16.0 Tables

MPs C D E Names Score
2.21
1
1

Anthea Grogono, Hilton Head SC; Alan Grogono, Hilton Head Isl SC 63.64%
1.66
2


William Clifford, Jr - Cynthia Clifford, Lewiston ME 58.71%
1.24
3


Andrew Mulrain, Bluffton SC; Warren Bell, Okatie SC 56.06%
0.93
4


Charles Reese - Robert Martin, Hilton Head SC 55.30%
0.70
5


Judy Huntington - Carol Given, Bluffton SC 54.55%
1.11
6
2
1
Joel Bayer, Bluffton SC; Karen Bayer, Okatie SC 53.60%
0.80
3

Lee Greene, St Helana Isla SC; Janet Friend, Dataw Island SC 52.65%
0.70
4
2
Dorothy Tuchscherer, Sister Bay WI; Anne Russell, Skytop PA 52.08%
0.52
5
3
Caroline Fasig - Joye Greenwood, Bluffton SC 51.70%
0.39

4
Lillian Fisher - Barbara Thode, Hilton Head Isl SC 49.24%

Sat Morn NLM/200 Pairs
12.5 Tables

MPs A B Names Score
2.32
1

Catherine Ryan - Amy Cooper, Bluffton SC 67.21%
1.74
2

Richard Sellers - Linda Clark, Hilton Head SC 62.33%
1.62
3
1
Gabriella Pellinger - Edwina Walker, Savannah GA 60.56%
1.22
4
2
Cynthia Spindler - Jan O'Neill, Hilton Head Isl SC 59.80%
0.73
5

Carol Williams, Hilton Head Isl SC; Marjorie Motheral, Leesburg VA 59.20%
0.91
6
3
Lynne Hoos - John Gillies, Beaufort SC 55.86%
0.68
4
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC 50.20%
0.51
5
Linda Harrison, Hilton Head Isl SC; Monica Laveille, Hilton Head Is SC 49.34%

Sat Aft 100/30 Pairs
8.5 Tables

MPs C D Names Score
1.62
1

Sandy Dew, Hilton Head SC; Barbara Rosen, Bluffton SC 67.75%
1.22
2
1
Robert Burt - Lynn Burt, Bluffton SC 66.42%
0.91
3
2
Stewart Smith - Lil Schwimer, Hilton Head SC 60.46%
0.68
4
3
Brian Bennett, Bluffton SC; Earlene Bennett, Golden Valley MN 58.60%
0.57
5

Marjorie Carpenter, Landsdale PA; M Harris, Harrisburg NC 57.30%
0.43
4
Karen Utzinger - Lynda Schermerhorn, Savannah GA 51.95%

Sat Aft NLM/200 Pairs
14.5 Tables

MPs A B Names Score
2.52
1

Cathy Mitchell, Charlotte NC; John Ede, Fort Mills SC 64.54%
1.89
2

Albert Barnett - Laura Barnett, Chesterfield MO 63.41%
1.42
3

Carol Williams, Hilton Head Isl SC; Marjorie Motheral, Leesburg VA 59.41%
1.71
4
1
Bette Zell, Hilton Head SC; Sondra Burson, Hilton Head Isl SC 58.53%
0.80
5

Sue Pisanelli, Parma OH; Cynthia Davitt, Coshocton OH 56.09%
1.28
6
2
Peter Gordon - William Pendley, Bluffton SC 56.06%
0.96
3
Sondra Cooney, Hilton Head Is SC; John Delnero, Hilton Head Isl SC 54.48%
0.72
4
John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 52.19%
0.54
5
Ann Loucks, Broomfield CO; Audrey Goss, Okatie SC 50.26%

Sunday Top of page

Sunday Swiss Teams
19 Tables

MPs A B C Names Score
4.39
1
1

Elizabeth Donner - Lynell Pinion, Frisco TX; Beverly Laster, Plano TX; Tinnie Barnett, Mc Kinney TX 97.00
3.29
2
2
1
Sondra Cooney, Hilton Head Is SC; Sondra Burson, Hilton Head Isl SC; Maxine McLean - Bonnie Haroff, Hilton Head SC 95.00
2.47
3


Maureen Gordon - Lynn Atkins - Betsy Contino - Jeanne Whitford, Savannah GA 86.00
1.85
4
3
2
Winthrop Giles - Natalie Giles, W Boothbay Hrbr ME; Andrew Mulrain, Bluffton SC; Warren Bell, Okatie SC 85.00
1.46
5


Cynthia Davitt, Coshocton OH; Sue Pisanelli, Parma OH; Linda Roberts, Brutus MI; Jim Fetch, Needham MA 82.00
1.32
6/7
4
3
Lillian Collings, St Helena Is SC; Genevieve La Polla, Warren OH; Shelley Early - Sue Scala, Frisco TX 80.00
1.18
6/7


Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC; Roberta O'Neill - Terrence O'Neill, Bluffton SC 80.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page