A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 15-18, 2011

Hilton Head SC Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 132.0
Total number of players attending - 158
Total number of players winning masterpoints - 140
Total number of masterpoints won - 239.30
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Evening Top of page

Thursday Eve NLM Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

Kay Hodnett, Hilton Head Is SC; Joyce Lee, Hilton Head Isl SC63.71%
1.52
2
2
1
Susan Brooks, Hilton Head SC; Michele Pinson, Hilton Head Is SC58.25%
1.14
3
3
2
Lease Ratchford - Clyde Ratchford, Murrells Inlet SC57.65%
0.85
4
4

Beth Dresher, Atlanta GA; Roger Baim, Okatie SC56.51%
0.64
5


Linda Kehoe, Bluffton SC; Irene Eichmann, Hilton Head SC55.79%
0.51
6


Gerald Guyer - Bob Kefgen, Bluffton SC50.38%
0.54
5

Jean Heney, Hilten Head Isl SC; Eloise Mayerhoff, Hilton Head SC50.30%

Alligator KO's
6 Tables

MPsRankNames
2.44
1
John Stern - Martin Bloom - William Stinnett, Hilton Head SC; Maxwell Hamlyn, Hilton Head Isl SC
1.29
2
Brenda Dunaway, Chevy Chase MD; Celia Cunningham, Hilton Head SC; Starr Oberg, Bluffton SC; Marcia Cornell, Hilton Head Isl SC

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

Friday Morn NLM/200 Pairs
11.0 Tables

MPsABNamesScore
2.12
1
1
Edie Digiulio - Carl DiGiulio, Bluffton SC65.18%
1.39
2/3

Meredith Harvey - Edward Harvey Jr, Savannah GA61.61%
1.39
2/3

Barbara Pinchot-Reed - Greg Dawe, Savannah GA61.61%
1.14
4
2
Donna Holt - Donald Holt, Gallatin TN58.63%
0.67
5

Dianne Schimmel, Gallatin TN; Daniel Schimmel, Galltin TN58.33%
0.53
6

John Delnero, Daufuskie Isl SC; Edward Kerr, Hilton Head Isl SC56.25%
0.86
3
Anthea Grogono, Hilton Head SC; Alan Grogono, Hilton Head Isl SC55.36%
0.64
4
Craig Hull - Mary Hull, Savannah GA50.30%

Friday Morn 100/65/30
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.53
1


Anne McLaughlin - Margaret Milton, Bluffton SC60.70%
1.15
2


Fran Sullivan, Hilton Head Isl SC; Mary Greenwell, Bluffton SC59.60%
1.26
3
1

Elisabeth Denboer - Barbara Remschel, Bluffton SC58.50%
0.95
4
2
1
Michael Bigelow - Pam Bigelow, Savannah GA56.08%
0.71
5
3
2
Patricia Burke, Hilton Head Isl SC; Linda Haeuser, Okatie SC53.67%
0.53
4

Martin Vernick - Mary Vernick, Savannah GA52.83%
0.53

3
Susan Matthews, Bluffton SC; Penelope Pearson, Hilton Head Isl SC50.20%

Friday Aft NLM/200 Pairs
15.5 Tables

MPsABNamesScore
2.62
1

Ronald Ward - Nancy Ward, Okatie SC58.04%
1.97
2
1
Jean Heney, Hilten Head Isl SC; Eloise Mayerhoff, Hilton Head SC56.14%
1.47
3

Barbara Pinchot-Reed - Greg Dawe, Savannah GA56.09%
1.36
4
2
Rita Sanders, Bluffton SC; Arlene Erbacher, Okatie SC55.89%
0.83
5

Josephine Natale - Paul Natale, Hilton Head SC55.18%
1.02
6
3
Thea Heimlich - Lind Schrader, Hilton Head Isl SC55.13%
0.76
4
Donna Holt - Donald Holt, Gallatin TN54.94%
0.63
5
Bonnie Haroff - Maxine McLean, Hilton Head SC54.69%

Friday Aft 100/50/30 Pair
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.53
1
1

Sandra Williams, Bluffton SC; Murray Manocheo, Macon GA71.67%
1.15
2
2
1
Susan Brooks, Hilton Head SC; Michele Pinson, Hilton Head Is SC64.58%
0.86
3


Mary Greenwell, Bluffton SC; Fran Sullivan, Hilton Head Isl SC63.75%
0.65
4


Arthur Krulik - Bob Krivicich, Bluffton SC55.83%
0.64
5
3

Janet Race - Roger Race, Bluffton SC51.25%
0.48
4

Elisabeth Denboer - Barbara Remschel, Bluffton SC50.83%
0.66

2
Pam Bigelow - Michael Bigelow, Savannah GA48.33%

Fri Eve NLM/150 Pairs
4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.41
1
1
Kay Hodnett, Hilton Head Is SC; Joyce Lee, Hilton Head Isl SC59.03%
1.06
2
2
Judith Gimbel - Joseph Gimbel, Hilton Head SC57.64%
0.79
3

Jane Rivers, Hilton Head Isl SC; Randi Harms, Bluffton SC56.25%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat Morn 100/50/20 Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.62
1


Elfriede Archer - Judith Bowes, Hilton Head SC60.71%
1.22
2
1

Elisabeth Denboer - Barbara Remschel, Bluffton SC60.42%
0.91
3


Caroline Fasig - Joye Greenwood, Bluffton SC58.63%
0.81
4


Sally Wilfong, Macon GA; Alberta Anderson, Bluffton SC58.33%
0.85
5
2

Martin Vernick - Mary Vernick, Savannah GA56.85%
0.84
3
1
Anne Tracey - Martine Glasscott, Bluffton SC55.06%
0.63
4
2
Susan Brooks, Hilton Head SC; Michele Pinson, Hilton Head Is SC54.17%

Sat Morn NLM/200 Pairs
15.5 Tables

MPsABNamesScore
2.62
1

Robert De Laar, Statesboro GA; Trisha Hughes, Hilton Head Isl SC60.69%
1.97
2

Meredith Harvey - Edward Harvey Jr, Savannah GA60.13%
1.47
3

Rose Burhoe, Hilton Head Isl SC; Sherron Nesbitt, Hilton Head SC60.11%
2.00
4
1
George Bundy Jr - Candace Bundy, Okatie SC60.05%
1.31
5

William Pendley - Peter Gordon, Bluffton SC59.03%
0.62
6

Karen Couser - Elizabeth Hanson, Hilton Head Isl SC58.26%
1.50
2
Eva Sicvol, Hilton Head SC; Linda Harrison, Hilton Head Isl SC57.62%
1.13
3
Kay Hodnett, Hilton Head Is SC; Joyce Lee, Hilton Head Isl SC56.43%
0.84
4
Pam Earle, Dublin GA; Wendy Leverett, Lincolnton GA54.50%
0.67
5
Maxwell Hamlyn, Hilton Head Isl SC; Lois Hamlyn, Hilton Head SC54.09%
0.47
6
Jane Rivers, Hilton Head Isl SC; Randi Harms, Bluffton SC51.02%

Sat Aft 100/50/20 Pairs
6.0 Tables

MPsABNamesScore
1.36
1

Judith Gimbel - Joseph Gimbel, Hilton Head SC60.00%
1.02
2
1
Mary Nathewitch - Alphonse Nathewitch, Hilton Head SC59.17%
0.77
3

Mary Smetek - Theresa Konrad, Hilton Head SC55.83%
0.57
4

Karen Utzinger - Richard Utzinger, Savannah GA55.00%
0.74
2
Edmund Keeley, Hilton Head Isl SC; Sperry Kaler, Bluffton SC51.25%

Sat Aft NLM/200 Pairs
16.0 Tables

MPsABNamesScore
2.30
1/2

William Pendley - Peter Gordon, Bluffton SC62.88%
2.30
1/2

Paul Natale - Josephine Natale, Hilton Head SC62.88%
1.90
3
1
Kay Hodnett, Hilton Head Is SC; Joyce Lee, Hilton Head Isl SC62.69%
1.11
4

Ronald Ward - Nancy Ward, Okatie SC58.90%
0.83
5

Gabriella Pellinger - David Allen, Savannah GA58.71%
1.43
6
2
Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC58.14%
1.07
3
Bonnie Haroff - Maxine McLean, Hilton Head SC54.92%
0.70
4/5
Brian Bennett, Bluffton SC; Earlene Bennett, Golden Valley MN54.73%
0.70
4/5
Jackie Christiansen - Jan Waller, Bluffton SC54.73%
0.90
6
Brent Gunn - Murray Manocheo, Macon GA53.60%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday NLM Swiss Teams
9 Tables

MPsABNamesScore
2.88
1

John Brubaker, Huntington MD; Julie Field - Blake Field, Leesville SC; Lucy Smith Marshall, Hilton Head SC76.00
2.16
2
1
Kay Hodnett, Hilton Head Is SC; Joyce Lee - Maxwell Hamlyn, Hilton Head Isl SC; John Stern, Hilton Head SC75.00
1.62
3

Marcia Cornell, Hilton Head Isl SC; Richard Anderson - Celia Cunningham, Hilton Head SC; Brenda Dunaway, Chevy Chase MD73.00
1.54
4
2
Brian Bennett, Bluffton SC; Earlene Bennett, Golden Valley MN; Alan Grogono, Hilton Head Isl SC; Anthea Grogono, Hilton Head SC68.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page