A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 8-10, 2011

Johnson City TN Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 108.5
Total number of players attending - 117
Total number of players winning masterpoints - 97
Total number of masterpoints won - 392.40
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Friday Afternoon Pairs
18.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Shirley Brown - Richard Brown, Easley SC64.98%
3.50
2


William Burgess, Kingsport TN; Jerry Umberger, Wytheville VA60.47%
2.63
3


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN58.44%
1.97
4


Alyne Mathes - David Herting, Johnson City TN57.87%
1.58
5


Jody Smith, Kingsport TN; Donetta Frith, Johnson City TN57.81%
1.11
6


Mark Shelton - Keith Clanin, Kingsport TN56.34%
2.68
1
1
Naomi Murry, Jonesborough TN; Nancy Flugrath, Johnson City TN54.43%
2.01
2

Pauline Gotham, Abingdon VA; Betty Fugate, Lebanon VA52.38%
1.51
3

Robbie McConnell - Charles Wagner, III, Knoxville TN52.00%
1.14
4
2
Douglas Smith - Lewis Carson, Kingsport TN51.42%
1.00
5

Brenda Phillips - Bobby Phillips, Jonesborough TN50.82%
0.70
6

Richard Shipp, Oak Ridge TN; Donald Gray, Knoxville TN49.49%
0.86

3
Peggy Bologna - Virginia Forrester, Kingsport TN48.18%

Friday Evening Pairs
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Kitty Smith - Steve Quisenberry, Kingsport TN64.10%
3.38
2


Frances Stras, Kingsport TN; Janice Bruce, Bristol TN59.97%
2.53
3


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN59.24%
1.90
4


William Burgess, Kingsport TN; Jerry Umberger, Wytheville VA57.80%
1.42
5


William Fritsch Jr, Kingsport TN; C Douglas Jennings, Abingdon VA56.59%
2.41
6
1

Donald Gray, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN55.13%
1.81
2

Suzanne Cox - Nancy Wampler, Abingdon VA54.22%
1.36
3

Anita Reilly - Evelyn Culver, Kingsport TN52.22%
1.02
4

Brenda Phillips - Bobby Phillips, Jonesborough TN49.86%
0.84
5

Irene Dubberley - Joyce Boyd, Johnson City TN49.68%
1.41

1
Charles Whitman, Abingdon VA; Gail Dalton, Bristol VA48.36%
1.06

2
Charlotte Keene, Fall Branch TN; Leslie Bays, Kingsport TN46.43%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Saturday A.M. Pairs
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Mark Shelton - Keith Clanin, Kingsport TN63.19%
3.88
2


James Ritts, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN62.96%
2.91
3


James Ridley III - Robert Kell, Knoxville TN62.04%
2.18
4


Kitty Smith - Dorothy Jones, Kingsport TN61.81%
1.64
5


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC59.49%
0.95
6/8


Jerry Umberger, Wytheville VA; Steve Quisenberry, Kingsport TN58.56%
0.95
6/8


Donetta Frith, Johnson City TN; Jody Smith, Kingsport TN58.56%
1.23
6/8


Virginia Wooten, Kingsport TN; Bobby Phillips, Jonesborough TN58.56%
2.95
1
1
Marsha Feldman - Joseph Hicks, Hendersonville NC54.86%
2.21
2

Irene Dubberley - Joyce Boyd, Johnson City TN54.63%
1.66
3
2
Peggy Bologna - Joe Bologna, Kingsport TN54.40%
1.24
4
3
Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN51.62%
0.72
5/7

Eleanora Branham, Saltville VA; Sue Payne, Emory VA50.46%
1.00
5/7
4
Jean Leonard Hester - Douglas Smith, Kingsport TN50.46%
0.75
5/7

Richard Shipp, Oak Ridge TN; Donald Gray, Knoxville TN50.46%
0.70

5
Robert Kuntzendorf, Talbott TN; Carol Walden, Morristown TN50.23%

Saturday Aft Open Pairs
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


James Crowell - William Burgess, Kingsport TN64.35%
3.88
2


Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC63.19%
2.91
3


Jerry Umberger, Wytheville VA; Steve Quisenberry, Kingsport TN60.65%
1.91
4/5


Richard Brown - Shirley Brown, Easley SC59.26%
2.95
4/5
1

Vivian McIntire - John McIntire, Kingsport TN59.26%
1.75
6


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC58.80%
2.21
2
1
Ray Sanow - Gigi Plunkett, Weaverville NC56.02%
1.66
3

Donald Gray, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN54.17%
1.24
4

Eleanora Branham, Saltville VA; Sue Payne, Emory VA53.94%
0.93
5

Brenda Phillips, Jonesborough TN; Peggy Kenny, Kingsport TN52.78%
0.62
6/7

Peter Maroukas, Jonesborough TN; Ridley Ruth, Kingsport TN52.31%
0.62
6/7

Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN52.31%
1.30

2
Marsha Feldman - Joseph Hicks, Hendersonville NC51.39%
0.97

3
Leslie Bays, Kingsport TN; Charlotte Keene, Fall Branch TN46.99%
0.73

4
Jean Leonard Hester - Douglas Smith, Kingsport TN46.30%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Swiss
16 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1


Gayle Covey - Steven Devico - Richard Maybin, Hendersonville NC; James Gumbert, Flat Rock NC100.00
4.88
2


Richard Brown - Shirley Brown, Easley SC; Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC82.00
3.66
3


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III - Michael Waters - Arlene Goldstine, Knoxville TN74.00
3.82
4
1

Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN; Millicent Taylor, Jefferson City TN70.00
2.87
5
2
1
Robbie McConnell - Charles Wagner, III - Tim Michaels - Rose Kennedy, Knoxville TN64.00
2.15
3

Bobbie Kiefer - John Kiefer, Johnson City TN; Peter Maroukas, Jonesborough TN; Jean Leonard Hester, Kingsport TN63.00
1.61
4

Vivian McIntire - John McIntire - Ridley Ruth - Keith Clanin, Kingsport TN56.00
1.83

2
Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN; Lawrence Moore - Ramon De La Guardia, Johnson City TN50.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page