A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 12-14, 2012

Johnson City TN Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 100.5
Total number of players attending - 114
Total number of players winning masterpoints - 102
Total number of masterpoints won - 350.82
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Thursday Afternoon Pairs
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN64.79%
3.38
2
1

Brenda Phillips - Bobby Phillips, Jonesborough TN63.12%
2.53
3


Donetta Frith, Johnson City TN; Jody Smith, Kingsport TN60.55%
1.90
4


Elaine Wynn, Knoxville TN; Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN57.84%
1.58
5


William Burgess, Kingsport TN; Jerry Umberger, Wytheville VA56.83%
1.91
6
2
1
Allison White, Roan Mountain TN; Nancy Newberry, Burnsville NC55.97%
1.43
3

Anita Reilly - Carol Smith, Kingsport TN53.22%
1.07
4

Irene Dubberley - Joyce Boyd, Johnson City TN52.81%
1.14
5
2
Donald Shelton, Montezuma NC; Martin Feinroth, Hollywood FL52.21%
0.86

3
Naomi Murry, Jonesborough TN; Nancy Flugrath, Johnson City TN50.30%

Thursday Evening Pairs
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.00
1


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN116.36%
3.00
2


James Crowell - John Mahoney, Kingsport TN113.21%
2.25
3


Jerry Umberger, Wytheville VA; William Burgess, Kingsport TN108.10%
1.69
4


Len Rickard - Robbie McConnell, Knoxville TN107.69%
2.28
5
1

Pamela Whitman - Phyllis Marshall, Abingdon VA105.45%
1.00
6


Mark Shelton - Dorothy Jones, Kingsport TN105.23%
1.71
2
1
Irene Dubberley - Ross Fleming, Johnson City TN102.08%
1.28
3

Anita Reilly - Carol Smith, Kingsport TN99.10%
1.15
4
2
Gail Dalton, Bristol VA; Charles Whitman, Abingdon VA91.12%
0.80
5

Bobbie Kiefer - John Kiefer, Johnson City TN86.52%

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Friday Morning Pairs
18.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC67.07%
3.62
2


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN64.81%
2.72
3
1

Vivian McIntire, Kingsport TN; Charlotte Keene, Fall Branch TN64.60%
2.04
4


Jerry Umberger, Wytheville VA; Steve Quisenberry, Kingsport TN62.96%
1.53
5


James Crowell - William Burgess, Kingsport TN58.67%
1.15
6


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN58.44%
1.91
2
1
David Tull, Blountville TN; Kenneth Gilson, Kingsport TN53.94%
1.43
3

Brenda Phillips - Bobby Phillips, Jonesborough TN53.37%
1.07
4

Joyce Boyd - Irene Dubberley, Johnson City TN51.39%
1.00
5

Barbara Baum, Waynesboro VA; Bettye Brumit, Punta Gorda FL49.54%
1.24

2
Allison White, Roan Mountain TN; Nancy Newberry, Burnsville NC48.14%
0.93

3
Betty McMillin - Peggy Bologna, Kingsport TN44.77%

Friday Afternoon Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN68.27%
3.25
2


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; William Burgess, Kingsport TN59.62%
2.44
3


Donetta Frith, Johnson City TN; Jody Smith, Kingsport TN58.81%
1.83
4


Howard Howe, Beech Mountain NC; J Dan Duke, Vilas NC58.49%
1.37
5


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN57.85%
1.03
6


Sara Leckie, Knoxville TN; Ken Hoy, Maryville TN56.09%
2.28
1
1
David Tull, Blountville TN; Clifton Hattaway, Jonesborough TN54.97%
1.71
2

Brenda Phillips - Bobby Phillips, Jonesborough TN54.33%
1.28
3

Mark Shelton, Kingsport TN; Charlotte Keene, Fall Branch TN52.24%
0.96
4

Donald Sumrall, Bristol TN; William Moore, Johnson City TN50.80%
0.72
5

Anita Reilly - Carol Smith, Kingsport TN49.04%
1.15

2
Jane Welch, Kingsport TN; Susi Primeau, Gray TN47.76%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Saturday Swiss Teams
18 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Richard Maybin, Hendersonville NC; Melissa Gumbert - James Gumbert, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC106.00
5.25
2


Geo. Fred Williams III - James Ridley III - Brian Hingerty - Robert Kell, Knoxville TN84.00
4.02
3
1

Vivian McIntire - John McIntire, Kingsport TN; Deborah Gregory, Madisonville KY; Billie Brown, Evansville IN75.00
2.95
4


James Ritts - Bill Waters, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN72.00
2.33
5


Jerry Umberger, Wytheville VA; John Mahoney - Steve Quisenberry - William Burgess, Kingsport TN70.00
3.02
2

William Moore - Ann Moore - Joyce Boyd - Irene Dubberley, Johnson City TN66.00
2.26
3

James Farley - Carolyn Farley - Betty Fugate - Estella Elliott, Lebanon VA62.00
1.70
4

Alfred Crews - Jane Creed, Knoxville TN; Richard Shipp - Mary Lockhart, Oak Ridge TN58.00
2.11

1
Tim Musick, Abingdon VA; Evelyn Thally, Knoxville TN; Ann Rantis, Bluefield WV; Sylvia Barsotti, US52.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page