A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 26-29, 2006

Knoxville TN, Fall Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 398.0
Total number of players attending - 359
Total number of players winning masterpoints - 308
Total number of masterpoints won - 1,514.88
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thursday A.M. Open Pairs
13.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Helen Corbett - Naida Lamb, Oak Ridge TN 60.61%
3.62
2


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 59.28%
2.72
3
1
1
Karen Brown, Loudon TN; Linda King, Fairfield Glade TN 55.11%
2.04
4


Norman Licht - Philip Dance, Knoxville TN 54.36%
2.00
5
2

Peter Dittner, Oak Ridge TN; Ted McLellan, Knoxville TN 54.17%
1.50
6
3

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 53.79%
1.24
4
2
Kent Griffith, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN 53.41%
0.89
5

Jo Ann Lee, Knoxville TN; Sara Zielinski, Rockford TN 52.27%
0.93

3
Ross Johnson - Stan Hicks, Knoxville TN 48.86%

Thursday A.M. 299er Pairs
5.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.61
1
1
1
Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 61.46%
1.21
2
2

Joan Panella, New Market TN; Mary Williams, Dandridge TN 59.70%
0.91
3
3
2
Gail Dalton, Bristol VA; Charles Whitman, Abingdon VA 55.94%
0.68
4
4

Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 53.21%

Thursday Aft Open Pairs
22.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Vincent Carcello - Raymond Volkwine, Knoxville TN 61.34%
5.00
2


George Hall, Maryville TN; Mickey Hughes, Falls Church VA 60.65%
3.75
3


Paul Haas, Knoxville TN; Lydia Milkovich, Oak Ridge TN 59.26%
3.80
4/5
1
1
Joe Widdifield, Morristown TN; Reese Henderson, Talbott TN 58.33%
2.46
4/5


Gloria Kilpatrick, Loudon TN; Eugene Roy, Knoxville TN 58.33%
1.58
6


Dave Jerviss - Elaine Jerviss, Knoxville TN 57.87%
2.85
2
2
Edith Haug - Sara Arnold, Knoxville TN 56.94%
1.87
3/4
3
B Creagan, Cleveland TN; Robert Rymer, Riceville TN 54.17%
1.87
3/4

Betsy Taub - Ed Ballard, Maryville TN 54.17%
1.20
5

Peter Dittner, Oak Ridge TN; Ted McLellan, Knoxville TN 52.78%
0.89
6/9

Gertha Brice - Phillip Horn, Knoxville TN 52.08%
0.84
6/9
4/6
Michael Morris, Oak Ridge TN; Bill Waters, Knoxville TN 52.08%
0.84
6/9
4/6
Karen Brown, Loudon TN; Linda King, Fairfield Glade TN 52.08%
1.00
6/9
4/6
Phyllis Murray - Joe Murray, London KY 52.08%

Thursday Aft 299er Pairs
7.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.82
1
1
1
Martha Cotter - Leonard Cotter, Lenoir City TN 60.00%
1.37
2
2
2
Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Nelline Ross, Oak Ridge TN 58.09%
0.90
3/4
3/4

Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN 55.46%
0.90
3/4
3/4

Catherine Gray - Patty Campbell, Oak Ridge TN 55.46%
0.67
5
5
3
Ruth Campbell - Anne Maynard, Knoxville TN 54.54%

Thur Mentor/Mentee Pro-Am
24.5 Tables

MPs Rank Names Score
4.67
1
Helen Corbett - George Hoegler, Oak Ridge TN 61.90%
3.50
2
Jared Fournier - Karen Walker, Knoxville TN 61.61%
2.63
3
Patricia Dreinhoefer - Stan Hicks, Knoxville TN 61.31%
1.97
4
Robin Turner, Knoxville TN; John Hassett, Kennesaw GA 59.82%
1.53
5
Gertha Brice - Phillip Horn, Knoxville TN 59.67%
1.53
6
Anne Maynard - Barbara Winzurk, Knoxville TN 58.42%

Thur-Fri KO Bracket I
6 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
14.00
1
Cindy Shepler - David Shepler - Brad Vander Zanden, Knoxville TN; Bonnie Wood, Vonore TN
10.50
2
Michael Waters - Brooks McNeely - Robert Pardue, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN

Thur-Fri KO Bracket II
6 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
8.47
1
Mark Harris - Carol Harris - Sandra Huntington - William Huntington, Knoxville TN
6.35
2
Charles Skinn, Knoxville TN; Richard Gammage, Oak Ridge TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN

Thur-Fri KO Bracket III
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
7.62
1
James Myers - Janet Myers - Robert Wieland - Shannon Wieland, Loudon TN
5.72
2
Rosemary Bruggen - C. Harold Ek - Doris Ryan - W Fibbi, Loudon TN
1.71
3/4
Stephi Luttrell - Judith Martini, Oak Ridge TN; Arlene Goldstine - Dorothy Costa, Knoxville TN

Thur-Fri KO Bracket IV
7 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.28
1
Casey Jones - J Graham Hemmeter - Barbara Duso, Knoxville TN; Donald Reynolds, Friendsville TN
3.96
2
Anita Reilly, Kingsport TN; Pamela Whitman - Angela Cozzarin, Abingdon VA; Patricia Redshaw, Bristol VA

Thur-Fri KOs Bracket V
7 Tables

MPs Rank Names
4.58
1
Lucy Dover - Peg Dempster - Gloria Nelson - Tot Livingston, Knoxville TN
3.44
2
Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN; Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN

Friday Top of page

Friday A.M. Open Pairs
25.5 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


Tommy Latham, White House TN; Ken Hoy, Maryville TN 67.97%
6.00
2


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN 67.03%
4.50
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 65.30%
3.80
4
1
1
Franklin Mih, Vonore TN; Lou Miller, Loudon TN 64.87%
2.50
5


Frederica Swisher - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 62.09%
1.90
6


Gloria Kilpatrick, Loudon TN; Helen Corbett, Oak Ridge TN 60.58%
2.85
2

David Vine - William Adams Jr, Hixson TN 60.42%
2.14
3
2
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN 59.09%
1.60
4
3
Karen Brown, Loudon TN; Linda King, Fairfield Glade TN 58.33%
1.27
5
4
Michael Morris, Oak Ridge TN; Bill Waters, Knoxville TN 58.08%
0.90
6

Pat Barrow - Gayle Cornwell, Knoxville TN 54.92%
0.89

5
Richard Butler, Boca Raton FL; Barbara Arkon, Plantation FL 51.19%
0.66

6
Alexander Marion, Leesburg FL; Louise Kennedy, Knoxville TN 49.81%

Friday A.M. 299er Pairs
12.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.22
1
1

Rame Coombes, Loudon TN; Gary Turner, Vonore TN 67.52%
1.67
2
2

Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN 65.39%
1.28
3
3
1
Nelline Ross, Oak Ridge TN; Brenda Nichols, Oak Ridges TN 60.38%
0.96
4
4
2
Mary Sue Dinsmore, Lexington KY; Betty Willmott, Paris KY 60.16%
0.70
5
5

Jeffrey Biggers - Patricia Hunter, Loudon TN 58.12%
0.72
6

3
Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 57.76%
0.56

4
Stephanie Gilchrist - Evelyn Hedgecoth, Knoxville TN 57.48%

Friday Aft. 299er Pairs
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Elaine Bohle - Kay Schell, Knoxville TN 61.11%
1.06
2
Patricia Redshaw, Bristol VA; Pamela Whitman, Abingdon VA 53.97%
0.69
3/4
J De Berry, Cookeville TN; Carolyn Clark, Sparta TN 53.17%
0.69
3/4
Katy Hodges, Jefferson City TN; Mary Williams, Dandridge TN 53.17%

Friday Aft Open Pairs
15.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


George Hall, Maryville TN; Mickey Hughes, Falls Church VA 68.75%
3.62
2
1
1
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN 62.88%
2.72
3


Carol Mims, Knoxville TN; Naida Lamb, Oak Ridge TN 62.69%
2.11
4
2
2
Peggy Dupont, Loudon TN; Darleen Sweeney, Northville MI 60.04%
1.53
5


Kyle Weems, Chattanooga TN; Michael Sherman, Chickamauga GA 59.28%
1.15
6


Martha Royster, Oak Ridge TN; Patricia Dreinhoefer, Knoxville TN 56.82%
1.58
3

Sue Bodine - Phillip Horn, Knoxville TN 53.79%
1.19
4

Robert Levesque, Oak Ridge TN; Carol Aiton, Rockwood TN 52.46%
0.89
5

Dolores Willey, Maryville TN; Mildred Brooks, Weaverville NC 51.14%
0.99
6

Peter Dittner, Oak Ridge TN; Ted McLellan, Knoxville TN 46.97%
0.93

3/4
Pat Millenbruch, Oak Ridge TN; Virginia Ward, Harriman TN 46.40%
0.93

3/4
Lula Bartholomew - Tiddle Thomas, Oak Ridge TN 46.40%

Friday Eve Fast Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


James Hawkes, Charleston SC; Rich Regan, Lyman SC 62.96%
2.50
2
1

Gayle Cornwell - Pat Barrow, Knoxville TN 61.81%
1.87
3


Mildred Fair, Knoxville TN; Norma Bienkowski, Kodak TN 60.42%
1.69
4
2

David Vine - William Adams Jr, Hixson TN 58.56%
1.05
5


Keith Hungate, Marion VA; Marsha Platnick, Bluefield WV 57.41%
1.27
6
3

Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 55.32%
1.65
4
1
Lynda Pemberton - Bob Pemberton, Somerset KY 53.94%
1.24

2
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN 53.01%
0.93

3
Steven Milewski - David Williams, Knoxville TN 51.39%

Fri-Sat KO Bracket I
7 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
14.00
1
Jared Fournier - Jeremy Fournier - Robert Fournier - Marsha Mitchell, Knoxville TN; John Hassett, Kennesaw GA; Chris Moll, Jefferson City TN
10.50
2
Michael Waters - Brooks McNeely - Robert Pardue, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN

Fri-Sat KO Bracket II
7 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
8.57
1
Charles Skinn, Knoxville TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN; Richard Gammage, Oak Ridge TN
6.43
2
Thomas Timm - Bill Waters - Pat Barrow - Gayle Cornwell, Knoxville TN

Fri-Sat KOs Bracket III
5 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
6.36
1
B Creagan - Joe Stuart - Harry Trewhitt, Cleveland TN; Robert Rymer, Riceville TN
4.77
2
Stephi Luttrell - Judith Martini, Oak Ridge TN; Dorothy Costa - Arlene Goldstine, Knoxville TN

Fri-Sat KOs Bracket IV
5 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.46
1
Gary Turner - Franklin Mih, Vonore TN; James Greiner - Lou Miller, Loudon TN
4.10
2
Alexander Marion, Leesburg FL; Dottie Holmstrom - Frances Alexander - Louise Kennedy, Knoxville TN

Fri-Sat KOs Bracket V
8 Tables

MPs Rank Names
4.85
1
James Kincaid - Barbara Kincaid, Knoxville TN; Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN
3.64
2
Mary Sue Dinsmore - Judy Huffman, Lexington KY; Larry Smith, Richmond KY; Betty Willmott, Paris KY
1.09
3/4
Katie Easom - Amy Barnett - Nancy Hughes, Somerset KY; Mary Feeback, Bronston KY

Saturday Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
23.0 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 66.20%
5.38
2


James Hawkes, Charleston SC; Rich Regan, Lyman SC 64.12%
4.03
3


Gloria Kilpatrick, Loudon TN; David Shepler, Knoxville TN 62.50%
3.65
4
1

Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 59.72%
2.27
5


Carol Mims - Ted McLellan, Knoxville TN 59.03%
1.75
6


Len Rickard, Knoxville TN; Annamaria Pluhar, Oak Ridge TN 57.18%
2.74
2
1
John Spitz - D Overly, Loudon TN 56.94%
2.05
3
2
Kent Griffith, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN 56.71%
1.54
4
3
Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 55.79%
1.15
5
4
Karen Smuckler - Alan Smuckler M D, Maryville TN 53.94%
0.88
6

Phillip Horn - Sue Bodine, Knoxville TN 53.24%
0.75

5
Nelda Lowrance, Estill Springs TN; M Crawford, Knoxville TN 52.78%
0.57

6
Lula Bartholomew - Tiddle Thomas, Oak Ridge TN 52.55%

Saturday A.M. 299er Pairs
10.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.02
1
1

Anne Maynard - Mary Wallace, Knoxville TN 63.39%
1.52
2


Barbara Duso - Karen Walker, Knoxville TN 61.61%
1.22
3
2

Janet Gallagher - Michael Gallagher, Maryville TN 58.63%
1.28
4
3
1
Stephanie Gilchrist - Jane Jones, Knoxville TN 56.85%
0.61
5/6


Patricia Redshaw, Bristol VA; Pamela Whitman, Abingdon VA 53.57%
0.61
5/6


Cathy Youmans - Sandra Trout, Knoxville TN 53.57%
0.68
4

Catherine Gray - Patty Campbell, Oak Ridge TN 52.38%
0.96
5
2
Rebecca Johns - Gwen Kyle, Knoxville TN 51.49%
0.72

3
Ruth Campbell - Peg Dempster, Knoxville TN 50.30%
0.54

4
Thomas Dickenson - Sandy Dickenson, Knoxville TN 45.83%

Saturday Aft Open Pairs
25.0 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


James Hawkes, Charleston SC; Rich Regan, Lyman SC 66.67%
5.50
2


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 61.22%
4.12
3
1
1
Clifford Kent Jr, Maryville TN; Kent Griffith, Knoxville TN 60.19%
3.09
4


Steve Quisenberry - William Burgess, Kingsport TN 60.10%
2.32
5


Gloria Kilpatrick, Loudon TN; Eugene Roy, Knoxville TN 59.49%
1.74
6


Vincent Carcello - Raymond Volkwine, Knoxville TN 58.65%
2.30
2/3

Sue Bodine - Phillip Horn, Knoxville TN 58.49%
2.30
2/3

Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 58.49%
1.67
4
2
Lynda Pemberton - Bob Pemberton, Somerset KY 57.41%
1.19
5
3
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN 54.81%
0.89
6
4
Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 53.85%
0.67

5
Chester Morgan - Helene Morgan, Oak Ridge TN 51.92%

Saturday Aft 299er Pairs
9.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.92
1
1

Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN 62.80%
1.44
2
2

Edith Haug - Sara Arnold, Knoxville TN 62.50%
0.95
3/4


Pamela Whitman, Abingdon VA; Patricia Redshaw, Bristol VA 58.93%
0.95
3/4


Janusz Kot, Decatur TN; Pat Whitaker, Chatanooga TN 58.93%
0.86
5
3

Anne Maynard - Mary Wallace, Knoxville TN 55.36%
1.19
4
1
Gwen Kyle - Rebecca Johns, Knoxville TN 55.06%
0.89

2
Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 53.27%
0.67

3
Evelyn Hedgecoth - Barbara Bordinger, Knoxville TN 47.32%

Sunday Top of page

Sunday A/X Swiss
11 Tables / Based on 32 Tables

MPs A X Names Score
10.50
1
1
Keith Hungate, Marion VA; Marsha Platnick, Bluefield WV; John Mahoney - William Fritsch Jr, Kingsport TN 77.00
7.88
2
2
Gerald Vaughan - Ted McLellan - Connie Vaughan - Carol Mims, Knoxville TN 74.00
5.91
3

Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 73.00
4.43
4

Ken Hoy, Maryville TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN; Tommy Latham, White House TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN 67.00

Sunday B/C/D Swiss
21 Tables

MPs B C D Names Score
6.54
1


Charles Skinn - Carol Hawley, Knoxville TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN 97.00
4.91
2


Bill Waters - Pat Barrow - Gayle Cornwell, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN 80.00
3.68
3


William Adams Jr - David Vine, Hixson TN; Bob Pemberton - Lynda Pemberton, Somerset KY 79.00
3.36
4
1
1
David Williams - Steven Milewski - Robbie McConnell - Rick Whitehead, Knoxville TN 74.00
2.07
5


Cindy Shepler - David Shepler - Brad Vander Zanden, Knoxville TN; Bonnie Wood, Vonore TN 73.00
1.55
6


Robert Levesque - Peter Dittner - Annamaria Pluhar, Oak Ridge TN; Len Rickard, Knoxville TN 70.00
2.52
2
2
John Buechner - Betty Buechner, Hixson TN; David Brown - Emily Mitts, Chattanooga TN 65.00
1.89
3

Elaine Bohle - Jane Ascher - Edith Harms, Knoxville TN; Alys Kendall, Lenoir City TN 63.00
1.54
4
3
J Graham Hemmeter - Monroe Trout - Sandra Trout - Casey Jones, Knoxville TN 59.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page