A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 23-26, 2007

Knoxville TN, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 159.0
Total number of players attending - 192
Total number of players winning masterpoints - 151
Total number of masterpoints won - 390.42
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thursday Social Game
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.62
1
Sandol Patteson - Marie Noon, Knoxville TN 55.63%
1.22
2
Eleanor Bush, Maryville TN; Catherine Greiner, Loudon TN 54.38%
0.91
3
M Bart Knight - Frances Alexander, Knoxville TN 53.75%
0.68
4
Mary Stuart Neely - Carole Reeves, Knoxville TN 52.50%

Thursday Afternoon Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.17
1
1

Diane Stafford, Oliver Springs TN; Hope Cohn, Knoxville TN 64.88%
1.63
2
2
1
Ruth Campbell - Rebecca Johns, Knoxville TN 58.63%
1.22
3
3
2
Whitney Dunford - Mary Horde, Knoxville TN 58.33%
0.92
4


Emily Ruckart, Oak Ridge TN; Mary Hibbs, Knoxville TN 57.44%
0.69
5
4

Mary Stuart Neely - Carole Reeves, Knoxville TN 57.14%
0.54
6


Jeffrey Biggers, Loudon TN; Tina Sanders, Knoxville TN 56.85%

Thursday-Friday KOs #1
7 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
6.17
1
Thomas Ellis, Maryville TN; Donald Reynolds, Friendsville TN; J Graham Hemmeter - Cathy Youmans, Knoxville TN
4.63
2
Rae Parker - Bob Tavenner, Clinton TN; William Mayhew, Oak Ridge TN; Mary Gross, Knoxville TN

Thursday-Friday KOs #2
7 Tables

MPs Rank Names
4.67
1
Barbara Kincaid - James Kincaid - Donald Gray, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN
3.50
2
Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Nelline Ross - John Whealton - Toni Schmitt, Oak Ridge TN

Friday Top of page

Friday A.M. 99er Pairs
5.0 Tables

MPs D E Names Score
1.28
1
1
M Bart Knight - Allison Howard, Knoxville TN 66.45%
0.96
2
2
Ruth Campbell - Jane Creed, Knoxville TN 57.47%
0.72
3

Kathleen Ellis - Suzanne Atchley, Chattanooga TN 53.56%
0.54
4

Katherine Gibson - Steve Gibson, Cleveland TN 51.60%

Friday A.M. NLM Pairs
15.5 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
3.36
1
1

D Overly - John Spitz, Loudon TN 64.68%
2.52
2
2

Franklin Mih - Gary Turner, Vonore TN 61.50%
1.89
3
3

Robert Bramblett - Margie Bramblett, Knoxville TN 60.38%
1.42
4
4

Rame Coombes - Forrest Wasserman, Loudon TN 60.36%
1.06
5
5

Gloria Nelson - Peg Dempster, Knoxville TN 58.55%
0.80
6


Barbara Duso - Ann Hicks, Knoxville TN 57.99%
0.58
6

Bruce Jacobson - Phyllis Jacobson, Oak Ridge TN 56.55%
1.11

1
Gertha Brice - M Crawford, Knoxville TN 52.78%
0.83

2
Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 52.27%

Friday Aft NLM Pairs
15.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
3.25
1


Franklin Mih - Gary Turner, Vonore TN 66.67%
2.44
2
1

Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 62.12%
1.83
3


Bruce Jacobson - Phyllis Jacobson, Oak Ridge TN 59.47%
1.37
4


Katy Hodges, Jefferson City TN; Thomas Dickenson, Knoxville TN 58.33%
1.22
5
2
1
Gertha Brice - M Crawford, Knoxville TN 55.68%
0.91
6
3

D Overly - John Spitz, Loudon TN 53.98%
0.83
4
2
Jane Toland - Jane Jones, Knoxville TN 53.03%
0.51
5

Joan Panella, New Market TN; Mary Williams, Dandridge TN 52.27%

Friday Aft 99er Pairs
5.0 Tables

MPs D E Names Score
1.28
1

Robert Glenn, Oak Ridge TN; Jerry Snow, Dandridge TN 62.94%
0.96
2

Mary Greene, Morristown TN; Millicent Sites, Jefferson City TN 56.94%
0.98
3
1
Melissa Minteer - Jane Creed, Knoxville TN 56.82%
0.54
4

Katherine Gibson - Steve Gibson, Cleveland TN 53.02%
0.74
2
Suzanne Atchley - Kathleen Ellis, Chattanooga TN 48.47%

Saturday Top of page

Saturday Morning Pairs
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.82
1


Steven Milewski - David Williams, Knoxville TN 63.39%
2.12
2


Patricia Ferguson - Elaine Bohle, Knoxville TN 59.27%
2.00
3
1

Lucy Dover - Peg Dempster, Knoxville TN 59.08%
1.50
4
2

Robert Williams, Crab Orchard TN; Jane Creed, Knoxville TN 58.53%
1.45
5
3
1
Jerry Snow, Dandridge TN; Robert Glenn, Oak Ridge TN 57.09%
0.99
6
4

Joyce Bacon - Peggy Watkins, Knoxville TN 55.97%
1.09
5
2
Carole Reeves - Mary Stuart Neely, Knoxville TN 55.48%
0.82
6
3
Stephanie Gilchrist - Jane Jones, Knoxville TN 53.97%
0.61

4
Mary Horde - Whitney Dunford, Knoxville TN 51.67%
0.79

5
M Bart Knight - Allison Howard, Knoxville TN 50.64%

Saturday Aft Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.82
1
1

Joan Panella, New Market TN; Mary Williams, Dandridge TN 65.15%
2.12
2


Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN 64.20%
1.59
3


Barbara Duso - Karen Walker, Knoxville TN 61.55%
1.19
4


Rae Parker - Bob Tavenner, Clinton TN 59.66%
0.89
5


Steven Milewski - David Williams, Knoxville TN 58.71%
0.71
6


Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN 57.95%
1.43
2

Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN 55.68%
1.45
3
1
Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN; Donald Gray, Knoxville TN 55.30%
1.09
4
2
Marilyn Free - Sue Strother, Cleveland TN 53.60%
0.82
5
3
Robert Glenn, Oak Ridge TN; Millicent Sites, Jefferson City TN 53.41%
0.63
6

Peg Dempster - Lucy Dover, Knoxville TN 52.84%
0.68

4
Stephanie Gilchrist - James Gilchrist, Knoxville TN 50.76%
0.98

5
Jean Richmond - Patricia Nations, Knoxville TN 49.24%

Saturday Bracketed KOs
14 Tables

MPs Rank Names
3.90
1
Franklin Mih - Gary Turner, Vonore TN; Rame Coombes - Forrest Wasserman, Loudon TN
2.93
2
Mary Helton, Alcoa TN; Andrea Burke, Maryville TN; Anne Maynard - Mary Wallace, Knoxville TN
2.15
3
Dick Woodring - Gar Green - Chris Green, Knoxville TN; Alys Kendall, Lenoir City TN
1.76
4
Cathy Youmans - Gwen Kyle - Rick Whitehead, Knoxville TN; Claude King, Maryville TN

Saturday Consolation KO
7 Tables

MPs Rank Names
2.76
1
William Lasalle - Robert King - Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN
2.07
2
Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Tiddle Thomas - Kathleen Wiegand - Nelline Ross, Oak Ridge TN
1.52
3
Linda Thomson - John Thomson - Gail Carpenter - Ann McCullough, Lexington KY

Sunday Top of page

Sunday Swiss Teams
12 Tables

MPs A B C Names Score
3.57
1


Franklin Mih - Gary Turner, Vonore TN; Judy Albrecht - Marguerite Hartz, Loudon TN 110.00
2.68
2


William Lasalle - Robert King - Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 80.00
2.57
3
1

Sophie Field - David Brown - Kathleen Holmes - Emily Mitts, Chattanooga TN 75.00
1.93
4
2

Joan Panella, New Market TN; Mary Williams - Jerry Snow, Dandridge TN; Mary Greene, Morristown TN 64.00
1.45
3

Claude King, Maryville TN; Rick Whitehead - Cathy Youmans - Gwen Kyle, Knoxville TN 55.00
1.66

1
James Simpson - Anne Simpson, Lenoir City TN; Bruce Koopman - Jane Koopman, Knoxville TN 47.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page