A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 21-24, 2008

Knoxville TN, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 152.0
Total number of players attending - 184
Total number of players winning masterpoints - 147
Total number of masterpoints won - 303.22
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thursday A.M. Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.82
1


Edith Harms - Marijane Cross, Knoxville TN 61.33%
2.12
2


Rick Whitehead, Knoxville TN; Rame Coombes, Loudon TN 60.80%
1.71
3
1

Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 59.09%
1.19
4


Rae Parker - Bob Tavenner, Clinton TN 58.95%
0.89
5


Emily Ruckart, Oak Ridge TN; Mary Hibbs, Knoxville TN 58.80%
0.71
6


Mary Wallace - Anne Maynard, Knoxville TN 56.35%
1.28
2
1
Hank Muftuoglu - Mehmet Ada, Chattanooga TN 53.81%
0.96
3

Ruth Campbell - Rebecca Johns, Knoxville TN 49.17%
0.96
4
2
Mary Stuart Neely - Carole Reeves, Knoxville TN 49.16%
0.54
5

Lynn Smith - Robin Turner, Knoxville TN 48.78%
0.72

3
Jane Toland - Jane Jones, Knoxville TN 45.90%
0.54

4
Ronald Gutzwiller - Deborah Gutzwiller, Mason OH 45.63%

Thursday Aft. Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.38
1
1
1
Mehmet Ada - Hank Muftuoglu, Chattanooga TN 67.26%
1.79
2


Edith Harms - Marijane Cross, Knoxville TN 61.01%
1.34
3


Lula Bartholomew - Tiddle Thomas, Oak Ridge TN 58.63%
1.00
4


Jane Ascher - Gerry Williams, Knoxville TN 56.25%
0.83
5


Joan Panella, New Market TN; Millicent Sites, Jefferson City TN 55.65%
0.60
6


Elaine Bohle - Kay Schell, Knoxville TN 55.06%
1.00
2

Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 52.38%
0.89
3
2
Sandy Elkins - Patty Campbell, Oak Ridge TN 51.19%
0.67

3
Carl Hubbard - Georgeanne Hubbard, Fairfield Glade TN 49.11%

Thursday KOs Bracket 1
5 Tables

MPs Rank Names
2.52
1
Lynn Smith - Robin Turner - Mary Wallace - Anne Maynard, Knoxville TN
1.34
2
Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN; Bill Lee - James Mason, Crossville TN

Thursday KOs Bracket 2
5 Tables

MPs Rank Names
1.61
1
Linda Branum - Mary Kroner - Carol Koch - Cookie Spiceland, Loudon TN
0.85
2
Gar Green - Chris Green - Elaine Wynn - Ann Hicks, Knoxville TN

Friday Top of page

Friday A.M. 99er Pairs
9.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.62
1


John Whealton - Russell Schmidt, Oak Ridge TN 64.07%
1.22
2


Janelle Hair, Ten Mile TN; O Henley, Athens TN 61.18%
1.20
3
1
1
Catherine Greiner, Loudon TN; Debbie Roberts, Maryville TN 59.31%
0.68
4


Jane Toland - Jane Jones, Knoxville TN 56.80%
0.90
5
2
2
Mehmet Ada - Hank Muftuoglu, Chattanooga TN 53.49%
0.68
3
3
Carol Grizzard - Vernon Grizzard, Rome GA 50.21%
0.51
4
4
Mary Stuart Neely - Carole Reeves, Knoxville TN 48.55%

Friday A.M. NLM Pairs
10.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
3.14
1
1
1
Donald Gray, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN 58.93%
2.36
2
2
2
Ruth Campbell - Rebecca Johns, Knoxville TN 58.33%
1.77
3
3
3
Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 57.74%
1.32
4
4

Mary Williams, Dandridge TN; Joan Panella, New Market TN 56.85%
0.99
5
5

Jo Kelly, Morristown TN; Robert Way, Cosby TN 53.87%
0.75
6


Johanne Ardire, Crossville TN; Anneliese Jendretzke, Fairfield Glade TN 53.57%

Friday Aft. NLM Pairs
11.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
3.14
1
1

Jerry Snow, Dandridge TN; Gary Penix, Rogersville TN 64.88%
2.36
2
2

Rame Coombes - Lou Miller, Loudon TN 62.50%
1.77
3
3

Jo Kelly, Morristown TN; Robert Way, Cosby TN 57.14%
1.17
4/5
4/5
1/2
Donald Gray, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN 55.65%
1.17
4/5
4/5
1/2
Jacqueline Kohler - Martha Foster, Danville KY 55.65%
0.75
6


Joan Panella, New Market TN; Mary Williams, Dandridge TN 54.17%
0.75

3
Marilyn Free - Pat Byers, Cleveland TN 49.70%

Friday Aft. 99er Pairs
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.45
1


Russell Schmidt - John Whealton, Oak Ridge TN 63.33%
1.13
2
1
1
Carol Grizzard - Vernon Grizzard, Rome GA 62.92%
0.82
3


William Odell, Sturgis MI; Linda Odell, Surgis MI 61.67%
0.85
4
2

Debbie Roberts, Maryville TN; Carole McMullen, Knoxville TN 57.92%
0.64
5
3

Barry Buuck - Linda Buuck, Baton Rouge LA 52.92%
0.60
4
2
Carole Reeves - Mary Stuart Neely, Knoxville TN 52.50%

Saturday Top of page

Saturday A.M. NLM Pairs
17.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1
1
1
James Jones - Elizabeth Jones, Decatur TN 62.52%
2.27
2
2

Rebecca Johns - Ruth Campbell, Knoxville TN 61.82%
1.70
3
3

Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 59.33%
1.28
4
4
2
Burton Mandrell - Jennifer Dabbs, Knoxville TN 58.57%
0.96
5


Jo Kelly, Morristown TN; Robert Way, Cosby TN 57.81%
0.96
6
5
3
Mary Kroner - Sue Newman, Loudon TN 57.31%
0.76
6
4
Nancy Martin - Jane Hartson, Crossville TN 56.66%
0.54

5
Ronald Gutzwiller - Deborah Gutzwiller, Mason OH 54.34%
0.41

6
Jane Toland - Jane Jones, Knoxville TN 52.33%

Saturday Aft. 99er Pairs
9.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.62
1


James Jones - Elizabeth Jones, Decatur TN 62.30%
1.07
2/3


Sandy Elkins - Rick Shipp, Oak Ridge TN 61.90%
1.07
2/3


Stephanie Gilchrist - James Gilchrist, Knoxville TN 61.90%
1.20
4
1

Charles Dean - William McClain, Lexington KY 60.32%
0.90
5
2

Jean Richmond - Patricia Nations, Knoxville TN 57.14%
0.68
3

Mary Kroner - Sue Newman, Loudon TN 56.75%
0.80
4
1
Carl Hubbard - Georgeanne Hubbard, Fairfield Glade TN 51.59%
0.60

2
William Hayes - Sally Hayes, Knoxville TN 49.60%

Saturday Aft. NLM Pairs
11.5 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
3.36
1


Diane Stafford, Oliver Springs TN; Bonnie Boyce, 0ak Ridge TN 67.90%
2.52
2
1

Donald Gray - James Kincaid, Knoxville TN 62.29%
1.89
3
2

Edith Haug - Sara Arnold, Knoxville TN 61.37%
1.42
4


Bruce Jacobson - Phyllis Jacobson, Oak Ridge TN 55.74%
1.06
5
3

Dorothy Draper, Cleveland TN; Elaine Bohle, Knoxville TN 54.82%
0.80
6


Edith Harms - Marijane Cross, Knoxville TN 54.05%
0.73
4

Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN 53.31%
1.24
5
1
Jim Mercer, Decatur TN; Ronald Brown, Athens TN 51.23%
0.93

2
James Visage, Athens TN; Joyce McGlothin, Knoxville TN 49.91%

Saturday Compact KO
10 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Claude King - John Spitz - D Overly, Loudon TN; Rick Whitehead, Knoxville TN
2.00
2
Jim Rucker - Margaret Rucker - Martha Foster - Jacqueline Kohler, Danville KY
1.29
3
Elaine Wynn - Ann Hicks, Knoxville TN; Millicent Sites, Jefferson City TN; Mary Greene, Morristown TN

Sunday Top of page

Sunday Stratified Swiss
8 Tables

MPs A B C Names Score
2.92
1


Claude King - John Spitz - D Overly, Loudon TN; Rick Whitehead, Knoxville TN 98.00
2.28
2
1
1
Charles Dean - William McClain - Kristi Karow - Judith Johnson, Lexington KY 84.00
1.71
3
2

Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Richard Weems - Cheryl Whitfield - Sandra Cervantes, Chattanooga TN 78.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page