A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 4-7, 2009

Knoxville TN, Summer Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 372.5
Total number of players attending - 352
Total number of players winning masterpoints - 298
Total number of masterpoints won - 1,369.62
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thursday A.M. Open Pairs
14.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Norman Licht - Philip Dance, Knoxville TN 70.08%
3.75
2
1

Dennis McAdams, Cosby TN; James O'Brien, Rogersville TN 60.61%
2.81
3
2

Dorothy Beeler - Iris Daniel, Knoxville TN 57.20%
2.11
4


Helen Corbett - Naida Lamb, Oak Ridge TN 56.63%
1.77
5/6
3
1
Diane Stafford, Oliver Springs TN; Keith Boyce, Oak Ridge TN 55.30%
1.39
5/6


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 55.30%
1.33
4
2
Edith Harms - Marijane Cross, Knoxville TN 53.79%
0.99
5

Mary Fry Cathcart - Charles Skinn, Knoxville TN 53.03%
1.00
6
3
Robbie McConnell - David Williams, Knoxville TN 52.65%
0.75

4
Monroe Trout - Sandra Trout, Knoxville TN 52.46%

Thursday A.M. 299er Pairs
6.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.61
1


Donald Gray - Ann Hicks, Knoxville TN 70.50%
1.21
2


Emily Ruckart, Oak Ridge TN; Mary Hibbs, Knoxville TN 58.50%
0.91
3


Patricia Ferguson - Elaine Bohle, Knoxville TN 57.50%
1.33
4
1
1
Catherine Greiner - Barbara Craig, Loudon TN 56.00%
1.00
2
2
Walter Zobel - John Whealton, Oak Ridge TN 51.00%
0.75
3

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 49.00%

Thursday Aft. Open Pairs
22.0 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Barbara Hemmeter - Len Rickard, Knoxville TN 65.07%
5.50
2


Helen Corbett - Naida Lamb, Oak Ridge TN 61.34%
4.12
3
1
1
Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 60.42%
3.09
4


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN 57.44%
2.85
5
2
2
Jean Jones - Jerry Jones, Maryville TN 56.71%
2.14
6
3

Karen Brown - William Walchek Jr, Loudon TN 56.48%
1.60
4

Anne-Marie Froehlich - Jeppe Gulsche Knappe, Denmark 56.25%
1.05
5/6

Thomas Timm - Barbara Winzurk, Knoxville TN 56.02%
1.13
5/6
3
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN 56.02%
0.84

4
Jerry Snow, Dandridge TN; Partha Sarathy, Morristown TN 50.00%
0.63

5
Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN 48.38%

Thursday Aft. 299er Pairs
11.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.22
1


Patricia Ferguson - Elaine Bohle, Knoxville TN 61.39%
1.81
2
1
1
Walter Zobel - John Whealton, Oak Ridge TN 61.13%
1.36
3
2
2
Polly Lanz, Maryville TN; Susan Williams, Walland TN 60.00%
1.02
4
3
3
Ruth Campbell - Mary Rinearson, Knoxville TN 59.82%
0.78
5


Elle Belt, Munfordville KY; Jane Creed, Knoxville TN 59.79%
0.76
6
4
4
Bonnie Marland, Oak Ridge TN; Alma Vanhull, Kingston TN 59.23%
0.57
5

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 58.63%
0.46

5
James Woodward - Sallye Woodward, Loudon TN 56.11%

Thursday KOs Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
14.04
1
Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Arthur Lowen, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN
7.44
2
James Ridley III - James Ritts - Robert Kell, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN

Thursday KOs Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
6.46
1
Gayle Cornwell - Pat Barrow - Gwen Kyle, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN
3.42
2
Marguerite Hartz - Karen Bush - Carole Spahn - Helen Remsberg, Loudon TN

Thursday KOs Bracket 3
8 Tables

MPs Rank Names
4.63
1
Mary Helton, Alcoa TN; John Spitz - D Overly, Loudon TN; Ed Ballard, Maryville TN
2.45
2
Lou Miller, Loudon TN; Gary Turner - Franklin Mih, Vonore TN; Rodney Peterson, Sun City Ctr FL

Thursday Eve Compact KOs
12 Tables

MPs Rank Names
7.59
1
Elaine Wynn - Mary Ellen White - Martha Ann Huggins - Pat Wilson, Knoxville TN
5.31
2
Charles Thornton - Betty Wilton - Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN
3.42
3
Arthur Lowen, Nashville TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN
2.66
4
Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN; Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN

Friday Top of page

Friday A.M. Open Pairs
28.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1


Brad Vander Zanden - David Shepler, Knoxville TN 67.61%
4.73
2/4


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN 60.04%
4.73
2/4
1/2

Bill Waters, Knoxville TN; Betsy Taub, Maryville TN 60.04%
4.73
2/4
1/2

Joe Murray - Phyllis Murray, London KY 60.04%
2.59
5
3
1
Donald Reynolds - Thomas Ellis, Maryville TN 59.66%
1.94
6
4

Michael Morris, Oak Ridge TN; Carol Hawley, Knoxville TN 59.09%
1.48
5

James Greiner - Rosemary Bruggen, Loudon TN 58.52%
1.07
6

Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 58.33%
1.68

2
C. Harold Ek - W Fibbi, Loudon TN 57.01%
1.26

3
Jerry Denney - Mary Denney, Loudon TN 53.60%
0.95

4
Donald Gray, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN 49.81%
0.71

5
Catherine Gray - Tiddle Thomas, Oak Ridge TN 49.43%

Friday A.M. 299er Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Ruby Klingler, Fairfield Glade TN; James Taylor, Crossville TN 61.90%
1.59
2


Joyce Bacon - Peggy Watkins, Knoxville TN 60.71%
1.19
3


Elle Belt, Munfordville KY; Jane Creed, Knoxville TN 58.63%
1.43
4
2

Lynn Smith - Robin Turner, Knoxville TN 57.44%
0.59
5/6


Mary Wallace - Anne Maynard, Knoxville TN 57.14%
1.28
5/6
3
1
Gar Green - Chris Green, Knoxville TN 57.14%
0.80
4

Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Sandy Elkins, Oak Ridge TN 56.55%
0.60
5

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 55.65%
0.45
6

Judy Stroud, Knoxville TN; Myra Stroud, Oak Ridge TN 55.06%
0.96

2
James Woodward - Sallye Woodward, Loudon TN 52.08%
0.72

3
Walter Zobel - John Whealton, Oak Ridge TN 48.81%
0.48

4/5
Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN 48.51%
0.48

4/5
Janice Threlkeld - Lynn Vogel, Knoxville TN 48.51%

Friday Aft. Open Pairs
18.5 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


Patricia Dreinhoefer - Sara Leckie, Knoxville TN 67.82%
5.12
2
1
1
Robert Nellis - Anne Nellis, Independence MO 62.59%
3.84
3
2

Marguerite Hartz - Helen Remsberg, Loudon TN 61.37%
2.88
4
3

Helen Kirby - Joan Funkhouser, Knoxville TN 59.62%
2.16
5


Dave Jerviss - Elaine Jerviss, Knoxville TN 57.44%
1.62
6
4
2
Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 56.25%
1.11
5

Jayne Tilley - Iris Daniel, Knoxville TN 54.17%
0.84
6

Dr Narain Saxena, Oak Ridge TN; S Natelson, Knoxville TN 54.13%
1.13

3
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN 53.27%
0.84

4
Donald Gray, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN 50.89%
0.77

5
Rae Parker - Bob Tavenner, Clinton TN 48.39%

Friday Aft. 299er Pairs
12.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.22
1
1

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 62.50%
1.67
2
2
1
Judy Crown - George Parkhurst, Knoxville TN 59.82%
1.25
3
3

Robert Way, Cosby TN; Fred Masters, Jefferson City TN 58.33%
0.94
4


Maureen Connolly, Lakemont GA; Patricia Dunn, Elliot Lake ON 58.04%
1.09
5
4
2
Gar Green - Chris Green, Knoxville TN 56.85%
0.82
6
5
3
Ruth Campbell - Mary Rinearson, Knoxville TN 54.46%
0.42
6/7

Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Sandy Elkins, Oak Ridge TN 53.57%
0.42
6/7

Donna Kraemer, Clinton TN; Marsha Schradin, Lafollett TN 53.57%
0.54

4/5
Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN 51.49%
0.54

4/5
Catherine Greiner - Barbara Craig, Loudon TN 51.49%

Friday Eve B-A-M
7 Tables

MPs A B C Names Score
3.12
1
1

Rick Whitehead - Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN; James Greiner, Loudon TN 17.00
2.34
2
2

Karen Walker - Ann Hicks - Steven Milewski - David Williams, Knoxville TN 13.50
1.54
3/4


Betsy Taub, Maryville TN; Paul Bienkowski - Norma Bienkowski, Kodak TN; Hilda Sandbeck, Knoxville TN 13.00
1.54
3/4


Joe Murray - Phyllis Murray, London KY; Peter Misslin - Julia Misslin, Vonore TN 13.00

Friday KOs Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
13.97
1
Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN; Arthur Lowen, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN
7.40
2
Charles Thornton - Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III - Betty Wilton, Knoxville TN

Friday KOs Bracket 2
10 Tables

MPs Rank Names
8.16
1
Cathy Youmans - Barbara Winzurk - Thomas Timm - Dorothy Costa, Knoxville TN
4.32
2
Gayle Cornwell - Pat Barrow - Gwen Kyle, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN
1.84
3
H Belles - Ann Donnell, Knoxville TN; Patricia Swafford, Louisville TN; Kathryn Twyford, Maryville TN

Saturday Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
22.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1


Ken Hoy, Maryville TN; Bonnie Wood, Vonore TN 63.98%
6.13
2


James Ridley III - Robert Kell, Knoxville TN 62.80%
4.60
3
1

Mark Harris - Carol Harris, Knoxville TN 61.01%
3.45
4
2

Terry Schuller - Kathleen Schuller, Knoxville TN 60.12%
2.59
5
3
1
Monroe Trout - Sandra Trout, Knoxville TN 57.91%
1.94
6


Naida Lamb, Oak Ridge TN; Carol Mims, Knoxville TN 57.57%
1.66
4

Mary Fry Cathcart - Charles Skinn, Knoxville TN 57.14%
1.25
5

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 56.55%
0.94
6

Bill Waters, Knoxville TN; Betsy Taub, Maryville TN 55.70%
1.59

2
Edith Harms - Louise Kennedy, Knoxville TN 54.46%
1.19

3
Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Rae Parker, Clinton TN 51.45%
0.89

4
Lorine Lorino, Cleveland TN; Regina McLellan, Knoxville TN 51.19%
0.67

5
Steven Milewski - David Williams, Knoxville TN 49.88%

Saturday A.M. 299er Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1


Elle Belt, Munfordville KY; Jane Creed, Knoxville TN 69.13%
2.05
2


G Tulloss - Ruth Tulloss, Cleveland TN 62.88%
2.28
3
1

Keith Boyce - Bonnie Boyce, Oak Ridge TN 62.12%
1.71
4
2

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 60.42%
1.36
5
3
1
Gar Green - Chris Green, Knoxville TN 59.85%
1.02
6
4
2
Juan Noltenius - Timothy Luttrell, Knoxville TN 57.58%
0.77
5
3
Ed Penico - Sharon Gottman, Knoxville TN 56.82%
0.80
6
4
James Mason - Margaret Mason, Crossville TN 56.25%

Saturday Aft. Open Pairs
23.0 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


Paul Bienkowski - Norma Bienkowski, Kodak TN 70.14%
6.00
2
1

Mary Greenwood - Rosemary Foutch, Cookeville TN 61.34%
4.50
3
2

James Greiner - Rosemary Bruggen, Loudon TN 61.11%
3.38
4


Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN 59.95%
2.53
5
3

Peter Dittner - Robert Levesque, Oak Ridge TN 59.03%
1.90
6


Ted McLellan, Knoxville TN; Rebecca Barnes, Franklin TN 58.33%
1.60
4

Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 57.64%
1.20
5

Mary Fry Cathcart - Charles Skinn, Knoxville TN 56.94%
0.90
6

Bill Waters, Knoxville TN; Betsy Taub, Maryville TN 56.71%
1.88

1
Louise Kennedy - Edith Harms, Knoxville TN 55.32%
1.41

2
Kathleen Wiegand - Toni Schmitt, Oak Ridge TN 48.61%
1.06

3
Katy Hodges, Jefferson City TN; Mary Williams, Dandridge TN 46.06%
0.79

4
Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN 45.60%

Saturday Aft. 299er Pairs
14.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.52
1
1
1
Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN 63.92%
1.89
2
2
2
Gar Green - Chris Green, Knoxville TN 61.56%
1.42
3
3

Mary Neal, Crossville TN; Brian Williams, Crab Orchard TN 61.32%
1.06
4
4

Sue Terrell Jones - Ann Arnwine, Cleveland TN 60.83%
0.88
5
5

Judith Osucha - Priscilla McKenney, Oak Ridge TN 59.82%
0.60
6
6

Liz Owen - Pamela Guy, Cleveland TN 58.62%
0.72

3
Judy Crown - George Parkhurst, Knoxville TN 55.75%
0.54

4
Bob Breeding - Evalie Breeding, Sparta TN 53.21%

Sunday Top of page

Ed Valentine Swiss Teams
13 Tables

MPs A B C Names Score
3.48
1
1

Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN; Jerry Snow - Glen Bibbins, Dandridge TN 94.00
2.61
2
2
1
Eileen Rentz, Crossville TN; Brian Williams, Crab Orchard TN; Margaret Anderton - Carolyn Lee Jernigan, Sparta TN 76.00
1.53
3/5
3/4

Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN; Pat Whitaker - Kathleen Ellis, Chattanooga TN 70.00
1.53
3/5


Lou Miller - John Spitz - D Overly, Loudon TN; Rodney Peterson, Sun City Ctr FL 70.00
1.53
3/5
3/4

Jan Printz - David Brown, Chattanooga TN; Ray Feher, Signal Mountain TN; Joyce Feher, Signal Mt TN 70.00

Sunday Strat Swiss Teams
25 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
12.00
1


Michael Sherman, Chickamauga GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Richard Mellor, Cleveland TN; Joe Rickman, Maryville TN 99.00
9.00
2


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN 94.00
6.75
3


Gerald Vaughan - Connie Vaughan - Carol Mims, Knoxville TN; Naida Lamb, Oak Ridge TN 85.00
5.06
4


Jo Anne Newby, Knoxville TN; Bonnie Wood, Vonore TN; Ken Hoy, Maryville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN 79.00
4.00
5


Hilda Sandbeck - Ted McLellan, Knoxville TN; Betsy Taub, Maryville TN; Ben Brabson Jr, Sevierville TN 75.00
3.43
6


Brad Vander Zanden - David Shepler - Vincent Carcello - Robert Pardue, Knoxville TN 73.00
3.00
7


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III - Norman Licht - Sheila Barron, Knoxville TN 69.00
5.27
8
1

Rick Whitehead - Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN; James Greiner, Loudon TN 68.00
3.95
9
2
1
Karen Walker - Barbara Duso - Mary Ellen White - Pat Wilson, Knoxville TN 67.00
2.96
3

Stephi Luttrell - Judith Martini, Oak Ridge TN; Larry Reneau - Myra Reneau, Chattanooga TN 64.00
2.22
4
2
Patricia Faulkner - Robbie McConnell, Knoxville TN; Gary Turner - Franklin Mih, Vonore TN 62.00
1.76
5

John Hudson - Carol Hudson, Chattanooga TN; Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page