A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 27-30, 2009

Knoxville TN, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 133.0
Total number of players attending - 154
Total number of players winning masterpoints - 118
Total number of masterpoints won - 272.90
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thursday Morning Pairs
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.92
1


Diane Stafford, Oliver Springs TN; Kitty Hopper, Knoxville TN 65.53%
2.19
2
1
1
James Simpson - Anne Simpson, Lenoir City TN 65.15%
1.64
3
2

Mary Hibbs, Knoxville TN; George Wood, University Park FL 57.85%
1.23
4
3

Donna Clifford, Scottsboro AL; Leon Galecki, Langston AL 57.20%
0.92
5
4

Marsha Schradin, Lafollett TN; Donna Kraemer, Clinton TN 57.01%
1.02
6


Mary Gross, Knoxville TN; William Mayhew, Oak Ridge TN 55.99%
0.98
5
2
Miriam Welch, Osprey FL; Debbie Roberts, Maryville TN 55.78%
0.52
6

Ann Huie - Jane Creed, Knoxville TN 55.30%
0.72

3
Catherine Greiner - Barbara Craig, Loudon TN 51.65%
0.54

4
Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 48.14%

Thursday Afternoon Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.27
1


Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 66.33%
1.90
2
1

Donna Clifford, Scottsboro AL; Leon Galecki, Langston AL 61.35%
1.43
3
2

Gertha Brice - Flora Tenbrook, Knoxville TN 61.01%
1.07
4
3

Marsha Schradin, Lafollett TN; Donna Kraemer, Clinton TN 59.23%
1.19
5
4
1
Judy Crown - George Parkhurst, Knoxville TN 54.98%
0.67
6
5

Sue Terrell Jones - Ann Arnwine, Cleveland TN 53.27%
0.89
6
2
Carole Myers, Bristol TN; Tom Davis, Knoxville TN 52.68%
0.67

3
Bob Breeding - Evalie Breeding, Sparta TN 51.40%

Thursday KOs Bracket 1
7 Tables

MPs Rank Names
2.57
1
Mary Wallace - Peggy Watkins - Joyce Bacon - Anne Maynard, Knoxville TN
1.36
2
Lynn Smith - Robin Turner - Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN

Friday Top of page

Friday Morning NLM Pairs
12.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
2.82
1


John Spitz - D Overly, Loudon TN 61.61%
2.12
2


Donald Gray, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN 59.23%
1.71
3
1

Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 57.14%
1.19
4


Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 56.85%
1.28
5
2

Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Sandy Elkins, Oak Ridge TN 56.55%
0.67
6


Anna Massengale, Corryton TN; Fran Kress, Knoxville TN 54.76%
0.96
3

Judith Osucha - Priscilla McKenney, Oak Ridge TN 53.57%
0.72
4

Kitty Hopper, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN 52.08%
0.48
5/6

Flora Tenbrook - Gertha Brice, Knoxville TN 51.19%
0.48
5/6

Walter Zobel - Patty Campbell, Oak Ridge TN 51.19%
1.11

1
James Simpson - Anne Simpson, Lenoir City TN 49.70%
0.83

2
Susan Kimm, Hixson TN; Harriette Hereford, Signal Mountain TN 49.40%

Friday Morning 99ers
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.19
1
1
Bonnie Marland, Oak Ridge TN; Alma Vanhull, Kingston TN 65.72%
0.89
2

Janelle Hair, Ten Mile TN; Alfred Crews, Knoxville TN 59.94%
0.79
3
2
Bob Breeding - Evalie Breeding, Sparta TN 59.25%
0.59
3
James Woodward - Sallye Woodward, Loudon TN 50.49%

Friday Aft NLM Pairs
11.5 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
2.92
1
1
1
Ann Huie - Jane Creed, Knoxville TN 65.49%
2.19
2


John Spitz - D Overly, Loudon TN 65.31%
1.64
3


Donald Gray, Knoxville TN; Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN 61.63%
1.28
4
2
2
Donna Clifford, Scottsboro AL; Leon Galecki, Langston AL 61.00%
0.92
5


Edith Harms - Marijane Cross, Knoxville TN 58.29%
0.69
6


Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 57.85%
0.96
3

Ruby Klingler, Fairfield Glade TN; James Taylor, Crossville TN 57.63%
0.72
4

Laura Kress - Fran Kress, Knoxville TN 54.62%
0.67
5
3
Richard Shipp, Oak Ridge TN; Kitty Hopper, Knoxville TN 54.17%

Friday Aft 99er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.28
1

Carl Hubbard - Georgeanne Hubbard, Fairfield Glade TN 63.89%
1.05
2
1
Bonnie Marland, Oak Ridge TN; Alma Vanhull, Kingston TN 60.14%
0.72
3

Catherine Greiner - Barbara Craig, Loudon TN 53.63%
0.79
4
2
James Woodward - Sallye Woodward, Loudon TN 51.15%
0.59
3
Sylvia Waters, Knoxville TN; Joyce Morris, Oak Ridge TN 50.00%

Saturday Top of page

Saturday Morning Pairs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.14
1


Emily Ruckart - Catherine Gray, Oak Ridge TN 64.58%
2.07
2/3


Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 61.61%
2.09
2/3
1

Richard Shipp, Oak Ridge TN; Kitty Hopper, Knoxville TN 61.61%
1.32
4


Bruce Jacobson - Phyllis Jacobson, Oak Ridge TN 60.12%
0.99
5


Donald Gray - Ann Hicks, Knoxville TN 58.93%
1.57
6
2
1
Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 58.63%
1.18
3

Jane Toland - Jane Jones, Knoxville TN 56.55%
1.15
4
2
Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN 55.95%
0.81
5

Ann Huie - Jane Creed, Knoxville TN 55.65%
0.54
6

Walter Zobel - John Whealton, Oak Ridge TN 54.17%
0.86

3
Janelle Hair, Ten Mile TN; Mary Lou Nolan, Highlands NC 52.08%
0.68

4
Timothy Luttrell - Juan Noltenius, Knoxville TN 50.60%
0.48

5
Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN 50.00%

Saturday Aft NLM Pairs
13.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
2.92
1


Donald Gray - Ann Hicks, Knoxville TN 56.82%
1.92
2/3
1
1
Marsha Schradin, Lafollett TN; Sandy Elkins, Oak Ridge TN 56.63%
1.92
2/3


Joyce Bacon - Peggy Watkins, Knoxville TN 56.63%
1.23
4


Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 56.44%
1.14
5
2

Mary Neal, Crossville TN; Brian Williams, Crab Orchard TN 54.92%
0.86
6
3

Ann Huie - Jane Creed, Knoxville TN 54.73%
0.64
4

Kitty Hopper, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN 52.08%

Saturday Aft 99er Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.19
1

Catherine Greiner - Barbara Craig, Loudon TN 62.01%
0.89
2

Genie Day, Fairfield Glade TN; Jane Hartson, Crossville TN 60.63%
0.98
3
1
Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN 51.86%
0.74
2
Judy Crown - George Parkhurst, Knoxville TN 51.17%

Sunday Swiss Teams
12 Tables

MPs A B C Names Score
3.57
1
1
1
Cetin Ozkaya, Chattanooga TN; Nevin Ozkaya, Chattanooga Tn TN; Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN 84.00
2.68
2
2

Lynn Smith - Elaine Wynn - Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN 82.00
2.01
3
3

Eileen Rentz, Crossville TN; Margaret Anderton - Carolyn Lee Jernigan, Sparta TN; Brian Williams, Crab Orchard TN 80.00
1.51
4


John Friedl, Signal Mtn TN; Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Sophie Field - Kathleen Ellis, Chattanooga TN 75.00
1.53
4
2
Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN; Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 70.00

Sunday Top of page

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page