A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 28-31, 2010

Knoxville TN Fall Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 401.5
Total number of players attending - 376
Total number of players winning masterpoints - 313
Total number of masterpoints won - 1,490.87
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thursday A.M. 299er Pairs
7.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1
1

Judith Osucha - Priscilla McKenney, Oak Ridge TN61.67%
1.37
2
2
1
Ruth Cagle - Jean Szabat, Vonore TN59.09%
1.02
3
3

Catherine Greiner, Loudon TN; Janice Threlkeld, Knoxville TN58.75%
0.84
4/5
4/5
2/3
Bonnie Marland, Oak Ridge TN; Alma Vanhull, Kingston TN58.63%
0.84
4/5
4/5
2/3
James Simpson - Anne Simpson, Lenoir City TN58.63%
0.79

4
Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN48.18%

Thursday A.M. Open Pairs
15.0 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1
1
1
Stephi Luttrell, Oak Ridge TN; Elaine Wynn, Knoxville TN70.99%
4.13
2


Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI63.62%
3.09
3
2
2
Kitty Hopper, Knoxville TN; Diane Stafford, Oliver Springs TN59.78%
2.32
4


Gayle Cornwell, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN57.37%
1.74
5


Norman Licht - Philip Dance, Knoxville TN56.57%
1.74
6
3

Mary Fry Cathcart - Charles Skinn, Knoxville TN56.41%
1.30
4
3
Donald Gray, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN56.25%
0.98
5
4
Tiddle Thomas - Catherine Gray, Oak Ridge TN55.61%
1.04
6

Iris Daniel - Barbara Winzurk, Knoxville TN52.56%

Thursday Aft. Open Pairs
25.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1
1

Barbara Creagan - Harry Trewhitt, Cleveland TN66.80%
5.75
2


Jo Anne Thompson - Richard Vatter, Cadillac MI62.37%
4.31
3


Jo Anne Newby, Knoxville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN61.92%
3.24
4
2

Peter Dittner - Robert Levesque, Oak Ridge TN61.85%
2.43
5


Bonnie Wood, Vonore TN; Ken Hoy, Maryville TN61.64%
1.82
6


Vincent Carcello - Robert Pardue, Knoxville TN61.60%
2.36
3
1
Rick Whitehead, Knoxville TN; Doris Ryan, Loudon TN56.39%
1.72
4

Mary Fry Cathcart - Charles Skinn, Knoxville TN54.96%
1.77
5
2
Richard Shipp, Oak Ridge TN; Donald Gray, Knoxville TN54.84%
0.97
6

Cathy Youmans - Dorothy Costa, Knoxville TN54.62%
1.33

3
Stephi Luttrell, Oak Ridge TN; Elaine Wynn, Knoxville TN53.29%
1.00

4
Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN49.97%
0.75

5
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN49.46%
0.78

6
Kitty Hopper, Knoxville TN; Diane Stafford, Oliver Springs TN48.92%

299's Thursday Afternoon
10.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1
1
1
Alma Vanhull, Kingston TN; Bonnie Marland, Oak Ridge TN64.58%
1.52
2
2

Judith Osucha - Priscilla McKenney, Oak Ridge TN60.42%
1.14
3
3

Ann Huie - Priscilla Siler, Knoxville TN59.82%
1.02
4/5
4/5
2
James Woodward - Sallye Woodward, Loudon TN59.52%
0.75
4/5
4/5

Catherine Greiner, Loudon TN; Jane Creed, Knoxville TN59.52%
0.67
6/7
6/7
3/4
Jean Richmond - Patricia Nations, Knoxville TN54.46%
0.67
6/7
6/7
3/4
Carole McMullen - Katherine Sampson, Knoxville TN54.46%

Thursday Mentor-Mentees
16.0 Tables

MPsRankNamesScore
4.33
1
Bonnie Boyce, Oak Ridge TN; Geo. Fred Williams III, Knoxville TN63.45%
3.25
2
Sylvia Waters - Bill Waters, Knoxville TN59.09%
2.44
3
Kent Griffith - Jane Creed, Knoxville TN57.95%
2.17
4
Regina McLellan - Charles Thornton, Knoxville TN57.20%
1.52
5
Marsha Schradin, Lafollett TN; Hilda Sandbeck, Knoxville TN56.44%
0.93
6/7
Gayle Cornwell - Anne Maynard, Knoxville TN56.06%
0.93
6/7
Patricia Ferguson - Betty Wilton, Knoxville TN56.06%

Thursday KOs #1
8 Tables

MPsRankNames
13.24
1
Bill Waters - James Ritts, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN; Ben Brabson Jr, Sevierville TN
7.02
2
James Greiner - Rosemary Bruggen - Claude King, Loudon TN; Franklin Mih, Vonore TN

Thursday KOs #2
7 Tables

MPsRankNames
6.14
1
George Hall, Maryville TN; Alfred Crews, Knoxville TN; Robert Manz, Odessa FL; Wayne Shuman, Tampa FL
3.25
2
Mary Greenwood - Rosemary Foutch, Cookeville TN; Linda King - Curtis Chase, Fairfield Glade TN

Thursday KOs #3
8 Tables

MPsRankNames
5.06
1
Sandra Trout - Monroe Trout - Robbie McConnell, Knoxville TN; Gary Turner, Vonore TN
2.68
2
Reese Henderson, Talbott TN; Joe Widdifield, Morristown TN; Thomas Dickenson - Ted Helms, Knoxville TN

Friday Top of page

Friday Morn 299er Pairs
11.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.12
1
1
1
Judy Crown - Janet McIntyre, Knoxville TN60.42%
1.59
2


Mary Neal, Crossville TN; Judy Martin, Fairfield Glade TN59.23%
1.43
3
2

Judy Stroud, Knoxville TN; Myra Stroud, Oak Ridge TN55.65%
1.07
4
3

Walter Zobel, Oak Ridge TN; Keith White, Knoxville TN55.36%
1.02
5
4
2
James Gilchrist - Stephanie Gilchrist, Knoxville TN55.06%
0.77
6
5
3
Alma Vanhull, Kingston TN; Bonnie Marland, Oak Ridge TN53.57%
0.57
6/7
4
James Woodward - Sallye Woodward, Loudon TN53.27%
0.54
6/7

Catherine Greiner, Loudon TN; Janice Threlkeld, Knoxville TN53.27%

Friday A.M. Open Pairs
33.5 Tables / Based on 45 Tables

MPsABCNamesScore
9.17
1


Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN66.48%
6.88
2
1

Andrea Burke, Maryville TN; Kent Griffith, Knoxville TN63.45%
5.16
3


Sara Leckie, Knoxville TN; Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN63.26%
3.87
4
2

Melita Lance, Powell TN; Helen Kirby, Knoxville TN61.36%
2.90
5


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN60.57%
2.25
6


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN60.30%
2.77
3
1
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN60.10%
2.08
4

Marion Van Beck - Arlene Goldstine, Knoxville TN59.36%
1.58
5

Peter Dittner - Robert Levesque, Oak Ridge TN59.23%
1.17
6

Sara Zielinski, Rockford TN; Jo Ann Lee, Knoxville TN58.33%
1.94

2
Donald Gray, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN54.17%
1.46

3
C. Harold Ek - W Fibbi, Loudon TN52.46%
1.09

4
Betty McKinnon, Maryville TN; Carol Norcross, Cherry Hill NJ52.26%
0.82

5
Rae Parker - Bob Tavenner, Clinton TN51.56%
0.62

6
Cheryl Whitfield - Sandra Cervantes, Chattanooga TN49.61%

Friday Aft Open Pairs
21.5 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Carol Crawford, Atlanta GA68.13%
5.25
2
1

Joe Murray - Phyllis Murray, London KY62.90%
3.94
3
2

Barbara Creagan - Harry Trewhitt, Cleveland TN61.61%
2.95
4


Gayle Cornwell, Knoxville TN; John Eskew, Townsend TN59.26%
1.94
5/6


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN58.80%
1.94
5/6


Helen Corbett - Naida Lamb, Oak Ridge TN58.80%
2.14
3

George Hall, Maryville TN; Wayne Shuman, Tampa FL56.71%
1.60
4

Joan Funkhouser - Darryl Dunbar, Knoxville TN56.26%
1.20
5

Karen Brown - Doris Ryan, Loudon TN55.22%
1.27
6

Virginia Ward, Harriman TN; Carol Aiton, Rockwood TN54.63%
2.24

1
Cookie Spiceland - Linda Branum, Loudon TN54.53%
1.68

2
John Spitz - D Overly, Loudon TN53.08%
1.26

3
Kitty Hopper, Knoxville TN; Diane Stafford, Oliver Springs TN53.01%
0.95

4
Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN51.45%
0.71

5
Christine Lawrence - Paul Lawrence, Fairfield Glade TN50.63%

Friday Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1


Doris Gambill, Maryville TN; Susan Williams, Walland TN61.57%
1.71
2
1

Walter Zobel, Oak Ridge TN; Keith White, Knoxville TN58.76%
1.14
3


James Visage, Athens TN; Suzanna Berry, Knoxville TN58.16%
1.36
4
2
1
Judith Anderson - John Anderson, Fairfield Glade TN57.94%
0.64
5


Lynn Smith - Robin Turner, Knoxville TN57.48%
0.96
6
3

Janice Threlkeld, Knoxville TN; Catherine Greiner, Loudon TN56.08%
1.02
4
2
Jean Richmond - Patricia Nations, Knoxville TN54.58%
0.77
5
3
Evelyn Thally - Brenda McSpadden, Knoxville TN52.08%
0.57

4
Krishna Kumar - Linda Henderson, Cookeville TN49.79%

Friday Compact KO
8 Tables

MPsRankNames
5.52
1
Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN; Joe Rickman, Maryville TN
3.86
2
Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty - Arlene Goldstine - Marion Van Beck, Knoxville TN

Friday KOs #1
8 Tables

MPsRankNames
13.72
1
Owen Lien, Hickory NC; Connie Vaughan - Gerald Vaughan - Brad Vander Zanden - Kevin Wilson, Knoxville TN; Robert Heller, Decatur GA
7.27
2
Charles Thornton - Betty Wilton - Robert Pardue - Vincent Carcello, Knoxville TN

Friday KOs #2
7 Tables

MPsRankNames
6.65
1
James Greiner - Rosemary Bruggen - Claude King, Loudon TN; Franklin Mih, Vonore TN
3.52
2
Thomas Timm - Ted McLellan - Gwen Kyle - Regina McLellan, Knoxville TN
1.50
3/4
Mary Greenwood - Rosemary Foutch, Cookeville TN; Linda King - Curtis Chase, Fairfield Glade TN

Friday KOs #3
6 Tables

MPsRankNames
4.27
1
Barbara Kincaid - James Kincaid - Martha Ann Huggins - Jack Carr, Knoxville TN
2.26
2
Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN; Mary Ellen White - Pat Wilson, Knoxville TN

Saturday Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
24.0 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1
1

Phyllis Murray - Joe Murray, London KY68.29%
6.00
2


Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN59.72%
4.50
3


Sara Leckie, Knoxville TN; Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN59.03%
3.38
4
2

Mina Napierala - Daniel Napierala, Crossville TN58.33%
2.53
5


Jo Anne Newby, Knoxville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN57.64%
2.22
6
3

Lynda Pemberton - Bob Pemberton, Somerset KY56.94%
1.66
4

Mark Harris - Carol Harris, Knoxville TN55.56%
2.36
5
1
Marsha Schradin, Lafollett TN; Judith Martini, Oak Ridge TN54.86%
1.77
6
2
Robert Manz, Odessa FL; Alfred Crews, Knoxville TN54.63%
1.33

3
Rick Whitehead, Knoxville TN; Doris Ryan, Loudon TN53.94%
1.00

4
Phyllis Jacobson - Bruce Jacobson, Oak Ridge TN53.47%
0.82

5
Steven Milewski - David Williams, Knoxville TN53.01%
0.67

6
Richard Shipp, Oak Ridge TN; Donald Gray, Knoxville TN52.55%

Sat Morn 299er Pairs
13.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1
1

James Mason - Margaret Mason, Crossville TN66.97%
1.82
2
2

Jane Toland - Jane Jones, Knoxville TN63.55%
1.36
3
3

Thomas Dickenson - Ted Helms, Knoxville TN63.06%
1.36
4
4
1
Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN60.72%
1.02
5
5
2
Peggy Hoy, Maryville TN; Mary Brown, Knoxville TN59.16%
0.77
6
6
3
Marianna Jaeger, Durham NC; Brenda McSpadden, Knoxville TN55.09%
0.61

4
Jean Szabat - Ruth Cagle, Vonore TN51.75%

Saturday Aft Open Pairs
25.5 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1


Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN67.77%
6.13
2


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN64.21%
4.60
3


Sara Leckie, Knoxville TN; Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN62.78%
3.45
4


Betsy Taub, Maryville TN; Hilda Sandbeck, Knoxville TN59.65%
2.59
5


Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN59.23%
1.94
6


Carol Hawley - Gayle Cornwell, Knoxville TN58.94%
3.94
1

Robbie McConnell, Knoxville TN; Gary Turner, Vonore TN57.76%
2.96
2

Judy Nolan, Maryville TN; Barbara Winzurk, Knoxville TN55.75%
2.22
3

Mark Harris - Carol Harris, Knoxville TN52.84%
1.66
4

Joan Funkhouser - Marcy Buehler, Knoxville TN52.42%
1.25
5

Karen Brown, Loudon TN; Lynn Smith, Knoxville TN52.02%
2.24
6
1
Stephi Luttrell, Oak Ridge TN; Elaine Wynn, Knoxville TN51.80%
1.68

2
Mary Gross - William Mayhew, Oak Ridge TN50.86%
1.26

3
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN50.36%
0.95

4
Doris Ryan, Loudon TN; Rick Whitehead, Knoxville TN50.16%
0.71

5
Janusz Kot - Jim Mercer, Decatur TN50.09%

Saturday Afternoon 299's
12.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.32
1
1
1
Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN65.83%
1.74
2
2

Susan Williams, Walland TN; Alda Hamrick, Maryville TN60.53%
1.31
3
3

Thomas Dickenson - Ted Helms, Knoxville TN55.88%
0.98
4
4

Everett Hixson - Shirley Hixson, Chattanooga TN54.96%
0.81
5
5

Walter Zobel, Oak Ridge TN; Keith White, Knoxville TN54.54%
0.55
6
6

Judy Crown, Knoxville TN; Leonard Eklund, Maryville TN53.61%
1.02

2
Marianna Jaeger, Durham NC; Brenda McSpadden, Knoxville TN52.31%
0.77

3
Terri Cox - Carol Koch, Loudon TN50.66%
0.57

4
Carole McMullen - Katherine Sampson, Knoxville TN50.48%

Sunday Top of page

Sunday Swiss Bracket 1
9 Tables / Based on 42 Tables

MPsRankNamesScore
13.00
1
Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Michael Sherman, Chickamauga GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN108.00
9.75
2
Owen Lien, Hickory NC; Kevin Wilson - Brad Vander Zanden, Knoxville TN; Robert Heller, Decatur GA107.00
7.31
3
Patricia Jankovic, Alcoa TN; Ken Hoy, Maryville TN; Bonnie Wood, Vonore TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN102.00
5.48
4
Brian Hingerty - Norman Licht - Geo. Fred Williams III - Robert Kell, Knoxville TN94.00

Sunday Swiss #2
9 Tables / Based on 30 Tables

MPsRankNamesScore
8.21
1
Rosemary Bruggen - Doris Ryan - James Greiner, Loudon TN; Rick Whitehead, Knoxville TN94.00
5.39
2/3
Daniel Chandler - Calvin Brassfield - Buddy Landis - Cotty Kale, Chattanooga TN89.00
5.39
2/3
Bill Waters - Gayle Cornwell - Carol Hawley, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN89.00
3.10
4/5
David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN; Lynda Pemberton - Bob Pemberton, Somerset KY85.00
3.10
4/5
Carol Crawford, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA; S Natelson - John Rosson Jr, Knoxville TN85.00

Sunday Swiss #3
11 Tables / Based on 15 Tables

MPsRankNamesScore
4.63
1
Barbara Kincaid - James Kincaid - Martha Ann Huggins - Jack Carr, Knoxville TN78.00
3.47
2
Linda King - Curtis Chase, Fairfield Glade TN; Rosemary Foutch - Mary Greenwood, Cookeville TN75.00
2.60
3
Donald Gray, Knoxville TN; Richard Shipp - Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN; Millicent Taylor, Jefferson City TN74.00
1.95
4
George Hall, Maryville TN; Robert Manz, Odessa FL; Jane Creed - Alfred Crews, Knoxville TN73.00

Sunday Swiss #4
13 Tables

MPsRankNamesScore
3.24
1
John Boyer - Colleen Boyer, Farragut TN; Gar Green - Chris Green, Knoxville TN83.00
2.43
2
Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN; Margaret Mason - James Mason, Crossville TN75.00
1.82
3
Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN; Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN73.00
1.23
4/5
Charise Ovalle - Mary Levine - Kathleen Ellis, Chattanooga TN; Nancy Fletcher, Hixson TN71.00
1.23
4/5
Catherine Greiner, Loudon TN; Juan Noltenius - Timothy Luttrell - Janice Threlkeld, Knoxville TN71.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page