A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 25-28, 2012

Knoxville Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 352.5
Total number of players attending - 335
Total number of players winning masterpoints - 291
Total number of masterpoints won - 1,338.84
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

Thursday A.M. Open Pairs
9.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Larry Lowell Jr, Knoxville TN; Paul Heller, Marietta GA61.55%
3.25
2


Marlene Wass, Knoxville TN; Betty Whitehead, Clinton TN58.42%
2.44
3
1
1
Thomas Dickenson - Ted Helms, Knoxville TN56.97%
1.83
4
2

Dorothy Downey, Jefferson City TN; Jean Mather, Knoxville TN56.94%
1.37
5
3

Kent Griffith - Jane Creed, Knoxville TN56.37%
1.01
4

Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN54.00%
0.76
5

Dorothy Costa - Cathy Youmans, Knoxville TN52.94%
1.24

2
Evelyn Thally - Brenda McSpadden, Knoxville TN47.00%
0.93

3
Mary Greene, Morristown TN; Jerry Snow, Dandridge TN45.53%

Thursday A.M. 299er Pairs
6.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Ann Mowery - Barbara Peters, Knoxville TN60.70%
1.29
2
2

Sallye Woodward - James Woodward, Loudon TN57.92%
0.97
3


Priscilla McKenney - Judith Osucha, Oak Ridge TN57.30%
0.73
4


Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN55.50%
0.80
5
3

Richard Hayes - Sally Hayes, Knoxville TN54.42%
0.83
4
2
Linda Roberts, Loudon TN; Ruth Cagle, Vonore TN53.40%

Thursday Aft 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1


Janice Threlkeld - Lynn Vogel, Knoxville TN63.10%
1.43
2
1
1
Linda Roberts, Loudon TN; Ruth Cagle, Vonore TN59.52%
1.02
3


Priscilla Siler - Mary Brown, Knoxville TN57.44%
1.07
4
2
2
Ann Mowery - Barbara Peters, Knoxville TN55.06%
0.58
5


Priscilla McKenney - Judith Osucha, Oak Ridge TN52.08%
0.80
3

Joyce Morris, Oak Ridge TN; Joan Reid, Knoxville TN51.49%
0.60
4

Flora Tenbrook - Gertha Brice, Knoxville TN50.00%
0.67

3
Ginny Moyers - Nancy Jones, Knoxville TN49.70%

Thursday Aft Open Pairs
18.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1


David Shepler - Brad Vander Zanden, Knoxville TN73.38%
4.50
2


Robert Pardue - Vincent Carcello, Knoxville TN62.96%
3.38
3


Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN; Andrea Burke, Alcoa TN61.81%
2.95
4/5
1/2

S Natelson - John Rosson Jr, Knoxville TN59.49%
2.95
4/5
1/2

Karen Brown, Loudon TN; Linda King, Fairfield Glade TN59.49%
1.90
6
3

Norman Licht - Paul Haas, Knoxville TN58.56%
1.42
4

Donna Parrott, Knoxville TN; Barbara Blaker, Loudon TN58.33%
1.07
5

Gary Penix, Rogersville TN; Dennis McAdams, Cosby TN56.02%
0.79
6/7

Gwen Kyle - Thomas Timm, Knoxville TN54.86%
0.83
6/7

Donald Gray, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN54.86%
1.88

1
Jerry Snow, Dandridge TN; Mary Greene, Morristown TN53.24%
1.41

2
Brenda McSpadden, Knoxville TN; Peggy Hoy, Maryville TN50.23%
1.06

3
Tiddle Thomas - Lula Bartholomew, Oak Ridge TN45.14%
0.79

4
Kitty Hopper - Ann Hicks, Knoxville TN44.68%

Thu Eve Mentor-Mentee
29.0 Tables

MPsABNamesScore
6.50
1

Sylvia Waters - Bill Waters, Knoxville TN66.07%
4.88
2

Jo Anne Newby - Jim Ricker, Knoxville TN65.77%
3.66
3

Janet Mobley - Geoffrey Greene, Knoxville TN60.71%
2.74
4

Geri Denney - Ann Pavur, Loudon TN60.12%
2.06
5

Thomas Morgan, Knoxville TN; James Greiner, Loudon TN59.82%
1.58
6

Julia Misslin, Vonore TN; Greg Horn, Lenoir City TN58.33%
2.38
1
Joan Reid - David Williams, Knoxville TN57.44%
1.79
2
Martha Ann Huggins - Jennifer Crisp, Knoxville TN57.14%
1.34
3
Carole Edwards - Pat Wilson, Knoxville TN55.65%
1.67
4
Kitty Hopper - Evelyn Thally, Knoxville TN55.06%
1.17
5
Jean Richmond - Monroe Trout, Knoxville TN54.17%
0.81
6/7
Millicent Taylor, Oak Ridge TN; Geraldine Caldwell, Knoxville TN52.38%
0.58
6/7
Susan Bedwell, Talbott TN; Karen Walker, Knoxville TN52.38%

Thursday KOs #1
6 Tables

MPsRankNames
11.37
1
Michael Waters - Brooks McNeely - Bob Heller, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN; Arthur Lowen, Nashville TN
6.03
2
Geo. Fred Williams III - Jo Anne Newby, Knoxville TN; Bonnie Wood, Vonore TN; Brian Mason, Crossville TN; Ken Hoy, Maryville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN

Thursday KOs #2
6 Tables

MPsRankNames
5.41
1
Alfred Crews - Arlene Goldstine, Knoxville TN; Robert Manz, Odessa FL; Wayne Shuman, Tampa FL
2.87
2
Judith Martini - Gloria Larson, Oak Ridge TN; Mary Fry Cathcart, Knoxville TN; Diane Stafford, Oliver Springs TN

Thursday KOs #3
6 Tables

MPsRankNames
4.36
1
Linda Branum - Judy Albrecht - Patricia Johnson - Cookie Spiceland, Loudon TN
2.31
2
Peggy Dupont - Karen Bush - Carole Spahn - Helen Remsberg, Loudon TN

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

8 Is Enough Swiss
13 Tables

MPsRankNamesScore
3.35
1/2
Arlene Goldstine - Michael Waters - Donald Gray, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN60.00
3.35
1/2
Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; Hannah Tidman, Liberty TN; Yaron Schweizer, Woodbury TN60.00
1.89
3/4
Len Rickard - Robbie McConnell, Knoxville TN; Morgan Defenderfer - Millicent Taylor, Oak Ridge TN51.00
1.89
3/4
Ittoop Maliyekkel - Rick Whitehead, Knoxville TN; James Greiner - Rosemary Bruggen, Loudon TN51.00
1.21
5
Thomas Dickenson - Ted Helms - Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN43.00

Friday Aft Open Pairs
13.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Gayle Cornwell, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN67.11%
4.25
2


Paul Heller, Marietta GA; Larry Lowell Jr, Knoxville TN65.05%
3.19
3
1

John Rosson Jr - S Natelson, Knoxville TN60.22%
2.39
4
2

Narain Saxena, Oak Ridge TN; Ittoop Maliyekkel, Knoxville TN59.79%
1.79
5


Norman Licht - Philip Dance, Knoxville TN57.17%
1.35
6


Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN56.45%
1.58
3

Kent Griffith - Jane Creed, Knoxville TN55.86%
1.19
4

Joe Murray - Phyllis Murray, London KY54.98%
0.89
5

Dorothy Downey, Jefferson City TN; Jean Mather, Knoxville TN54.93%
0.94
6

Dorothy Costa - Cathy Youmans, Knoxville TN51.16%
1.65

1
Martha Cotter - Leonard Cotter, Lenoir City TN50.52%
1.24

2
Peggy Hull, Jefferson City TN; Sara Wendling, Morristown TN49.45%
0.93

3
Edith Harms - Carolyn Barnett, Knoxville TN44.94%

Friday Aft 299er Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1
1
Wallace Mayo - Barbara Guess, Knoxville TN62.80%
1.59
2
2

Eleanor Bush, Maryville TN; Nancy Jones, Knoxville TN58.04%
1.19
3
3

Scott Herrin - Richard Hayes, Knoxville TN57.14%
0.89
4
4
2
Diane Brown - Patricia Ross, Cullman AL56.25%
0.67
5
5

Patricia Ferguson - Katherine Sampson, Knoxville TN55.06%
0.67
6

3
Jerry Donaldson, The Villages FL; Jo Martyn, Knoxville TN54.46%

Friday A.M. Open Pair
26.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1
1

Gwen Kyle - Thomas Timm, Knoxville TN64.58%
6.13
2
2
1
Morgan Defenderfer - Millicent Taylor, Oak Ridge TN64.42%
4.60
3


David Shepler - Brad Vander Zanden, Knoxville TN60.42%
3.45
4


Carol Mims - Brenda McSpadden, Knoxville TN58.97%
2.59
5
3

Robert Levesque - Peter Dittner, Oak Ridge TN58.81%
1.94
6


Robert Pardue - Vincent Carcello, Knoxville TN58.65%
1.78
4

George Hall - Ed Ballard, Maryville TN57.69%
1.17
5/6

Clifford Kent Jr, Maryville TN; John Eskew, Townsend TN57.05%
1.68
5/6
2
Thomas Dickenson - Ted Helms, Knoxville TN57.05%
1.34

3
Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN55.29%
1.15

4
Monroe Trout - Sandra Trout, Knoxville TN54.01%
0.71

5
Carol Aiton, Rockwood TN; Gloria Nelson, Powell TN53.53%

Friday A.M. 299er Pairs
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1
1

Janelle Hair, Ten Mile TN; Barbara Warfel, Loudon TN65.72%
1.74
2
2

Mary Stuart Neely, Knoxville TN; Eleanor Bush, Maryville TN61.93%
1.31
3


Hope Cohn - Evelyn Thally, Knoxville TN59.09%
1.36
4
3
1
Jerry Donaldson, The Villages FL; Jo Martyn, Knoxville TN56.63%
0.73
5


Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN54.36%
0.48
6/7


Judy Crown, Knoxville TN; Janet McIntyre, Louisville TN52.84%
0.48
6/7


Ruth Campbell - Lucy Dover, Knoxville TN52.84%
0.70
4/5

Barbara Craig - Marianne Hartman, Loudon TN52.46%
0.70
4/5

Joan Reid, Knoxville TN; Joyce Morris, Oak Ridge TN52.46%
1.02
6
2
Geri Denney - Larry Denney, Loudon TN51.33%
0.77

3
Linda Roberts, Loudon TN; George Parkhurst, Knoxville TN50.57%
0.60

4
Ellie Morrow, Maryville TN; Victoria Hardigree-Eskew, Townsend TN49.81%

Friday KOs #1
7 Tables

MPsRankNames
13.72
1
Patricia Jankovic, Alcoa TN; Ken Hoy, Maryville TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN; Dot Blue, Nashville TN; Brian Mason, Crossville TN
7.27
2
Brad Vander Zanden - Vincent Carcello - Robert Pardue - David Shepler, Knoxville TN

Friday KOs #2
6 Tables

MPsRankNames
5.66
1
Don Farver - Candace Dickinson, Leicester NC; Charles Wagner, III - Robbie McConnell, Knoxville TN
3.00
2
Maryl Elliott - Marguerite Smith - Margery Wheeler - Harry Trewhitt, Cleveland TN

Friday KOs #3
8 Tables

MPsRankNames
5.39
1
Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; Hannah Tidman, Liberty TN; Yaron Schweizer, Woodbury TN
2.86
2
Ted Helms - Thomas Dickenson - Jim Ricker - Patti Ricker, Knoxville TN

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
18.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
5.84
1/2


Jerry Wright - William Fritsch Jr, Kingsport TN61.11%
5.84
1/2


Paul Heller, Marietta GA; Larry Lowell Jr, Knoxville TN61.11%
3.28
3/4


Rosemary Bruggen - James Greiner, Loudon TN59.49%
3.28
3/4


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN59.49%
3.37
5
1

James Ritts, Knoxville TN; Bruce Roberts, Maryville TN57.18%
2.53
6
2
1
John Spitz - D Overly, Loudon TN56.71%
1.66
3/4

James Fordham, Fairburn GA; Rick Whitehead, Knoxville TN55.79%
1.66
3/4

Cathy Youmans - Dorothy Costa, Knoxville TN55.79%
0.94
5/6

Narain Saxena, Oak Ridge TN; Ittoop Maliyekkel, Knoxville TN55.32%
0.94
5/6

Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN55.32%
1.41

2
Judy Nolan, Maryville TN; John Sease, Knoxville TN51.39%
1.06

3
Jane Creed - Wallace Mayo, Knoxville TN51.16%
0.79

4
Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN46.99%

Saturday A.M. 299er Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1


Judy Crown, Knoxville TN; Janet McIntyre, Louisville TN61.61%
1.67
2


Tim Musick, Abingdon VA; Evelyn Thally, Knoxville TN59.82%
1.90
3
1
1
Bonita Noles - Michael Regan, Crossville TN59.52%
0.82
4/5


Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN59.23%
1.43
4/5
2

Ginny Moyers - Mary Brown, Knoxville TN59.23%
0.56
6


Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN56.85%
1.07
3
2
Diane Brown - Patricia Ross, Cullman AL56.55%
0.80
4

Barbara Warfel, Loudon TN; Marie Stefanovic, Maryville TN55.06%
0.72
5
3
Marcel Bilodeau - John Brady, Crossville TN54.76%
0.54
6
4
Geri Denney - Catherine Cullen, Loudon TN53.57%

Sat Aft Strat Open Pairs
19.0 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN63.66%
4.88
2


Paul Heller, Marietta GA; Larry Lowell Jr, Knoxville TN63.19%
3.66
3
1
1
Linda Branum - Cookie Spiceland, Loudon TN61.11%
2.40
4/5
2/3

John Friedl, Signal Mtn TN; John Thomas, Chattanooga TN59.95%
2.40
4/5
2/3

Richard Shipp, Oak Ridge TN; Donald Gray, Knoxville TN59.95%
1.41
6/7
4/5
2
Peggy Hoy, Maryville TN; Brenda McSpadden, Knoxville TN58.56%
1.35
6/7
4/5

Patricia Bolz, Maryville TN; Helen Remsberg, Loudon TN58.56%
1.17
6

Martha Ann Huggins - Marsha Mitchell, Knoxville TN54.40%
1.06

3
Patricia Johnson - Judy Albrecht, Loudon TN50.00%
0.79

4
Morgan Defenderfer - Millicent Taylor, Oak Ridge TN48.84%

Sat Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1
1
Diane Brown - Patricia Ross, Cullman AL60.12%
1.52
2
2
2
Sharon Knoche - Linda Roberts, Loudon TN59.82%
1.14
3
3
3
Bonita Noles - Michael Regan, Crossville TN58.63%
0.85
4


Judy Crown, Knoxville TN; Janet McIntyre, Louisville TN58.04%
0.72
5
4

Katherine Sampson - George Parkhurst, Knoxville TN57.14%
0.54
6
5
4
Jennifer Crisp, Knoxville TN; Susan Bedwell, Talbott TN55.95%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday A/X Swiss Teams
10 Tables / Based on 36 Tables

MPsAXNamesScore
11.50
1

Barbara Heller - Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN; Arthur Lowen, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN77.00
8.63
2

Ken Hoy, Maryville TN; Dot Blue, Nashville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby, Knoxville TN75.00
7.97
3
1
Ted McLellan - Larry Lowell Jr, Knoxville TN; Paul Heller, Marietta GA; Sarah Dotson, Fayetteville TN73.00
5.98
4
2
Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN72.00
4.48
3
John Friedl, Signal Mtn TN; John Thomas - Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN63.00

Sunday B/C/D Swiss
11 Tables

MPsBCDNamesScore
7.59
1
1
1
Victoria Hardigree-Eskew - John Eskew, Townsend TN; James Auger, Greenback TN; Leonard Eklund, Maryville TN89.00
5.69
2
2

Paul Lawrence - Christine Lawrence - Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN76.00
4.27
3
3

Arlene Goldstine - Alfred Crews, Knoxville TN; Robert Manz, Odessa FL; Wayne Shuman, Tampa FL75.00
3.20
4


Donald Gray - Thomas Timm - Gwen Kyle, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN72.00
1.60
4

Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; Hannah Tidman, Liberty TN; Yaron Schweizer, Woodbury TN59.00

Sunday 299er Swiss Teams
15 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1


Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN; James Mason - Margaret Mason, Crossville TN81.00
2.84
2


Alma Vanhull, Kingston TN; Bill Goldman - Louise Dunlap - Priscilla McKenney, Oak Ridge TN79.00
3.28
3
1

Judith Johnson, Crossville TN; Richard Moore, Fairfield Glade TN; Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN78.00
2.46
4
2

Ittoop Maliyekkel - Madhavan Menon - Marie Needham - George Parkhurst, Knoxville TN; William Hills, Oak Ridge TN74.00
1.91
5
3
1
John Boyer - Colleen Boyer, Lenoir City TN; Bob Drew - Mary Drew, Knoxville TN71.00
1.38
4

Carole McMullen, Knoxville TN; Gloria Nelson, Powell TN; Eleanor Bush, Maryville TN; Jerry Donaldson, The Villages FL70.00
1.43
5
2
Nancy Jones - Barbara Guess - Wallace Mayo, Knoxville TN; Susan Williams, Walland TN68.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page