A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 27-29, 2007

Macon GA, Non-LIfe Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 100.0
Total number of players attending - 103
Total number of players winning masterpoints - 93
Total number of masterpoints won - 239.16
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft 50/100/NLM Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Annie Pearl Wilkerson - Rachel Rumph, Fort Valley GA 65.91%
1.89
2


Samuel Murray, Highlands NC; Cecil Hines, Barnesville GA 64.02%
1.42
3


Jessye Johnson - Phillip Johnson, Eatonton GA 61.74%
1.06
4


Elsie Benn - Beverly Findlay, Macon GA 60.80%
1.26
5


Edith Hardy, Macon GA; William Hornish, Statesboro GA 58.90%
0.88
6


Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 56.44%
1.53
1

Mary Frances Stahler - Judy Lang, Hilton Head Isl SC 55.11%
1.15
2
1
Jim Douds - Patty Douds, Peachtree City GA 53.03%
0.86
3
2
Virginia Buzzell - Brent Gunn, Macon GA 52.65%
0.65
4

George Walker, Macon GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 49.05%
0.64
5
3
Thomas Jones, Macon GA; Jim Prebles, Milledgeville GA 48.48%
0.48

4
Fred Avery, Centerville GA; Paula Hague, Byron GA 47.92%

Fri Eve 50/100/NLM Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Eden Persons, Macon GA; Ellen Branch, Atlanta GA 62.50%
1.44
2


Peggy Heinisch - Nancy Elsea, Atlanta GA 61.31%
1.28
3
1
1
Bob Breeding - Evalie Breeding, Sparta TN 59.52%
0.81
4


Samuel Murray, Highlands NC; Cecil Hines, Barnesville GA 58.93%
0.96
5
2

George Walker, Macon GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 58.63%
0.79
3
2
Arja Forester - David Newcomer, Macon GA 51.49%
0.60
4
3
Martha Cooper, Peachtree City GA; Sarah Connors, Fayetteville GA 51.19%

Fri Eve KO's Bracket 1
5 Tables / Based on 6 Tables

MPs Rank Names
4.84
1
Janet Peters - Marie Douglas, Warner Robins GA; Jim Douds - Patty Douds, Peachtree City GA
3.63
2
Mary Jo Van Winkle - Walter Van Winkle - Carlton Peterson - Linda Peterson, Alpharetta GA

Fri Eve KO's - Bracket 2
5 Tables

MPs Rank Names
3.98
1
Lois Wender, Marietta GA; Sandra Flattery, Atlanta GA; Thomas Jones, Macon GA; Jim Prebles, Milledgeville GA
2.99
2
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA; Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA

Saturday Top of page

Sat AM 50/100/NLM Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1
1

Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 65.77%
1.52
2
2
1
Elaine Sutherland, Buckhead GA; Peggy Schlapkohl, Greensboro GA 61.61%
1.00
3/4
3

Carolyn Henderson - Marie Dent, Macon GA 59.23%
1.00
3/4


Natalie Bassett, Warner Rodine GA; Annie Pearl Wilkerson, Fort Valley GA 59.23%
0.64
5


Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 55.95%
0.48
6


Jamie Cockfield - Edith Hardy, Macon GA 54.76%
0.54
4

Judy Lang - Mary Frances Stahler, Hilton Head Isl SC 52.38%
0.74

2
Arja Forester - David Newcomer, Macon GA 46.13%

Sat Aft GA 114 Trophy Prs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Samuel Murray, Highlands NC; Cecil Hines, Barnesville GA 68.75%
1.89
2


Allen Davidson, Warner Robins GA; Jamie Cockfield, Macon GA 61.93%
1.42
3


Alice Jackson - Edith Hardy, Macon GA 61.36%
1.06
4


Elsie Benn - Beverly Findlay, Macon GA 60.04%
0.80
5


Martha Walker - Barbara Idleman, Macon GA 59.09%
0.88
6


Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 57.77%
1.45
1

Carolyn Henderson - Marie Dent, Macon GA 57.20%
1.09
2

Marilyn Free - Pat Byers, Cleveland TN 57.01%
0.82
3

George Walker, Macon GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 52.27%
0.61
4

Mary Frances Stahler - Judy Lang, Hilton Head Isl SC 45.64%
0.50
5

Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 45.27%
1.05

1
Bob Breeding - Evalie Breeding, Sparta TN 44.51%
0.79

2
Arja Forester - David Newcomer, Macon GA 42.80%
0.59

3
Sarah Connors, Fayetteville GA; Martha Cooper, Peachtree City GA 40.72%

Sat Eve 100/200/NLM Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 59.48%
1.44
2
2

Paula Hague, Byron GA; Barbara Idleman, Macon GA 56.17%
1.28
3
3
1
George Walker, Macon GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 55.10%
0.81
4
4

Jule Greene, Dublin GA; Linda Harris, Macon GA 53.70%
0.58
5/6


Allen Davidson, Warner Robins GA; Jamie Cockfield, Macon GA 53.45%
0.58
5/6


Durward Mercer - Edward Jones, Macon GA 53.45%
0.96
5
2
Sarah Freant, Macon GA; Silva Henderson, Savannah GA 53.27%
0.72

3
Marilyn Free - Pat Byers, Cleveland TN 52.64%
0.54

4
Billy Gibson, Macon GA; Bonny Gibson, Macow GA 51.74%

Sunday Top of page

Sun Strat Swiss Teams
11 Tables

MPs A B C Names Score
3.18
1
1

Samuel Murray, Highlands NC; Cecil Hines, Barnesville GA; Gary Meadors - Bertram Maxwell III, Macon GA 101.00
2.09
2/3
2/3

Elsie Benn - Barbara Magnan - Ellen Cohen - Beverly Findlay, Macon GA 76.00
2.09
2/3
2/3

Kay Allen - Josephine Eisel - Jan Lee, Macon GA; Cece Lichtenstein, Jacksonville FL 76.00
1.18
4/5
4/5

Alice Jackson - Edith Hardy - Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 62.00
1.18
4/5
4/5

David Newcomer - Arja Forester - Jamie Cockfield, Macon GA; Allen Davidson, Warner Robins GA 62.00
1.66

1
Charles Swanson - Jim Prebles, Milledgeville GA; Thomas Jones - Barbara Idleman, Macon GA 56.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page