A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 16-18, 2009

Macon GA, Start of Year Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 229
Total number of players attending - 229
Total number of players winning masterpoints - 206
Total number of masterpoints won - 800.14
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
24.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1
1

Tom Wight - Betty Farr, Macon GA 67.36%
4.88
2
2

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 65.05%
3.66
3
3
1
Bonnie Minton, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 62.50%
2.74
4


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 61.81%
2.06
5


Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA 58.10%
2.03
6
4
2
Elsie Benn - Beverly Findlay, Macon GA 57.87%
1.34
5

Dinesh Doshi, Evans GA; J Trapp, Augusta GA 57.41%
1.41
6

Len Perkins - Eden Persons, Macon GA 57.18%
1.52

3
Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC 56.02%
1.14

4
Toby Howe - Jule Greene, Macon GA 55.09%
0.86

5
Mary Ann Tantillo, Perry GA; Frances Olson, Macon GA 54.40%
0.64

6
Lyn Johnson - Laura Rogers, Macon GA 53.47%

Fri Aft 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1


Betty Butler - Louise Dodd, Macon GA 64.00%
1.33
2
1

Shelia Paul, Macon GA; Fred Avery, Centerville GA 62.00%
0.88
3/4
2/3

William Peters, Warner Robins GA; Edward Jones, Macon GA 53.00%
0.88
3/4
2/3

Gail Melton, Locust Grove GA; Geraldine Williams, Macon GA 53.00%

Fri Eve Stratified Pairs
12.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA 65.28%
3.38
2


Larry Hayslip - Dabney Townsend Jr, Pooler GA 61.81%
2.67
3
1
1
Joseph Brogdon, Macon GA; Kim Klancke, Ormond Beach FL 60.65%
2.00
4
2

Dinesh Doshi, Evans GA; J Trapp, Augusta GA 59.72%
1.50
5
3

Christine Decker - Jean Middleton, Warner Robins GA 57.18%
1.14
6/7
4/5

Gerald Peavy, Warner Robins GA; June Davis, Bonaire GA 56.71%
1.41
6/7
4/5
2
Larry Turner - Mildred Turner, Macon GA 56.71%
1.06

3
Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 53.24%
0.79

4
Tom Coop - Karen Coop, Goodlettsville TN 52.08%

Fri Eve 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.51
1

John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC 73.00%
1.13
2
1
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 62.00%
0.85
3

Gail Melton, Locust Grove GA; Geraldine Williams, Macon GA 60.50%
0.64
4

Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 57.50%
0.83
2
Fred Avery, Centerville GA; Shelia Paul, Macon GA 49.50%

Fri Eve KO Bracket 1
6 Tables

MPs Rank Names
10.16
1
Len Perkins - Eden Persons, Macon GA; Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA
5.38
2
Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA

Fri Eve KO Bracket 2
6 Tables

MPs Rank Names
5.05
1
Joanne Weaver - Jane Dickey - Patsy Watson, Macon GA; Kathleen Ballou, Atlanta GA
2.68
2
Clifford Hepper - Judy Milbank - Albert Wieners, Savannah GA; Alice Fillingame, Midway GA

Fri Eve KO Bracket 3
5 Tables

MPs Rank Names
3.12
1
Bertram Maxwell III - Margery Maxwell - Bonnie Minton, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA
1.65
2
Linda Cloaninger - Helen Hunnicutt - Toby Howe, Macon GA; Terri Fuller, Tallahassee FL

Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs
7.5 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 60.57%
3.13
2
1
1
Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA 59.52%
2.35
3
2
2
Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC 57.29%
1.76
4
3
3
Kim Klancke, Ormond Beach FL; Joseph Brogdon, Macon GA 55.79%
1.32
5
4
4
Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 55.33%

Saturday AM 299ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

James Victor Pierce, Covington GA; Shirley Urso, Conyers GA 65.83%
1.13
2/3


Jane Keith, Newnan GA; Patricia Jackson, Fairburn GA 59.58%
1.14
2/3
2

Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 59.58%
0.86
4
3

Sarah Connors, Fayetteville GA; Martha Cooper, Peachtree City GA 57.08%
0.64
5
4

Sarah Freant - Silva Henderson, Macon GA 53.33%
0.97

1/2
Shelia Paul - Arja Forester, Macon GA 48.75%
0.97

1/2
Marie Dent - Dorothy Breakstone, Savannah GA 48.75%

Sat Aft Stratified Pairs
25.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 65.72%
5.75
2


Nicolas Hammond, Atlanta GA; Edward Foran, Marietta GA 65.34%
4.31
3


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 63.64%
3.94
4
1

Dinesh Doshi, Evans GA; J Trapp, Augusta GA 62.88%
2.43
5


Doris Lewis - Jeanette Durand, Peachtree City GA 61.36%
2.96
6
2

Donna Marks, Atlanta GA; F Garson II, Alpharetta GA 60.61%
2.22
3

Dabney Townsend Jr, Pooler GA; Martin Nathan, Atlanta GA 59.66%
1.66
4

Mary May, Macon GA; James Dover, Flowery Branch GA 58.90%
1.25
5

Ronald Brett, Albany GA; V Jones, Valdosta GA 58.14%
1.34
6

Christine Decker - Alma McBrayer, Warner Robins GA 57.01%
2.24

1
Elsie Benn - Beverly Findlay, Macon GA 52.84%
1.68

2
Robert Briggs, Conyers GA; George Anderson, Stockbridge GA 52.65%
1.11

3/4
Jacob Freeney - Marilyn Freeney, Albany GA 50.95%
1.11

3/4
Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC 50.95%
0.71

5
Edith Hardy, Macon GA; Kathy Patras, Lizella GA 48.86%

Sat Aft 299er Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1
1
James Victor Pierce, Covington GA; Patsy Moncrief, Conyers GA 65.05%
1.59
2
2

Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 57.92%
1.19
3
3
2
Marie Dent - Dorothy Breakstone, Savannah GA 57.29%
0.89
4


Betty Butler - Louise Dodd, Macon GA 57.14%
0.76
5
4

Robert De Laar - Andrea Leonardi, Statesboro GA 55.77%
0.53
6


Jule Greene - Joann Floyd, Macon GA 55.61%
0.72
5
3
Elaine Sutherland, Buckhead GA; Anne Sheppard, Greensboro GA 54.98%
0.54

4
Jeri Darfler - B Jean Chesnut, Greensboro GA 49.46%

Sat Eve Stratified Pairs
23.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Gabriel Fadel, Duluth GA; Jack Feagin Jr, Atlanta GA 64.12%
5.25
2


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 63.66%
3.94
3


James Dover, Flowery Branch GA; Larry Rich, Cumming GA 59.95%
3.65
4
1

Sandy Barrow - Mary May, Macon GA 57.41%
1.94
5/6


Barbara Heller, Decatur GA; Joel Haywood, Macon GA 56.94%
2.74
5/6
2
1
Helen Hunnicutt - Toby Howe, Macon GA 56.94%
1.80
3/4
2/3
Marie Douglas - Janet Peters, Warner Robins GA 56.71%
1.80
3/4
2/3
Patsy Watson, Macon GA; Kathleen Ballou, Atlanta GA 56.71%
1.01
5/6

Ronald Brett, Albany GA; V Jones, Valdosta GA 55.56%
1.01
5/6

Dinesh Doshi, Evans GA; J Trapp, Augusta GA 55.56%
0.89

4
Nancy Motes, Kennesaw GA; Jim Wall, Perry GA 52.08%
0.67

5
Tom Coop - Karen Coop, Goodlettsville TN 47.22%

Sat Eve 299er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA 66.67%
1.62
2
1

Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 60.42%
1.22
3
2

Alma Calloway - Barbara Toles, Fort Valley GA 59.52%
0.91
4
3

Billy Gibson - Bonny Gibson, Macon GA 56.85%
1.11
5
4
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 56.25%
0.83
5
2
Marie Dent - Dorothy Breakstone, Savannah GA 50.89%

Sat Aft Compact KO
5 Tables

MPs Rank Names
3.11
1
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Liz Swanson, Athens GA; Diana Cato - James Gentry Jr, North Augusta SC
1.65
2
James Fordham, Fairburn GA; Tom Wight - Betty Farr - Jerry Tift, Macon GA

Sunday Top of page

Open Stratified Swiss Tms
30 Tables

MPs A B C Names Score
8.75
1/2


Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Harold Task, Atlanta GA 90.00
8.75
1/2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Emory Whitaker, Macon GA; Robert Heller, Decatur GA 90.00
6.63
3
1
1
Kim Klancke, Ormond Beach FL; Sebie Buchanan - Joseph Brogdon - Katherine Oswald, Macon GA 82.00
4.22
4


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 81.00
4.97
5
2

Ann Hedden, Watkinsville GA; Debbie Wagner, Athens GA; Joanne Weaver - Patsy Watson, Macon GA 80.00
3.73
6
3

Gerald Peavy - Alma McBrayer - Christine Decker, Warner Robins GA; June Davis, Bonaire GA 78.00
2.50
7


Andre Asbury - Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joel Haywood, Macon GA 72.00
2.80
8
4

Mary Ann Bateman - Gilbert Bateman - Jan Lee - Barbara Magnan, Macon GA 70.00
2.00
9


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Liz Swanson, Athens GA; James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC 69.00
3.05
5
2
Garry Williams, Roswell GA; Karthik Srinivasan - Carol Crawford, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA 67.00
2.28
6
3
Gary Meadors - Bertram Maxwell III - Margery Maxwell, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 65.00
1.71
7
4
Linda Cloaninger - Helen Hunnicutt - Toby Howe - Edith Hardy, Macon GA 64.00
1.35

5
Larry Turner - Mildred Turner - Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page