A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 16-18, 2010

Macon GA, Start of the Year Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 203.5
Total number of players attending - 199
Total number of players winning masterpoints - 178
Total number of masterpoints won - 769.24
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
14.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Larry Hayslip - Dabney Townsend Jr, Pooler GA 61.54%
3.62
2


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 60.74%
3.09
3
1
1
Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC 59.13%
2.32
4
2

Samuel Murray, Highlands NC; Sandy Barrow, Macon GA 58.81%
1.34
5/7
3/5

Jimmy Turner Jr - Barbara Turner, Macon GA 56.89%
1.34
5/7
3/5

Barry Weatherly - Willie Rice, Macon GA 56.89%
1.34
5/7
3/5

Sebie Buchanan - Tom Wight, Macon GA 56.89%
0.73
6

Carl Mabee - Alma McBrayer, Warner Robins GA 54.97%
1.41

2
Marie Dent, Savannah GA; Mildred Turner, Macon GA 54.65%
1.06

3
Joseph Brogdon, Macon GA; Kim Klancke, Ormond Beach FL 52.88%
0.79

4
Kay Allen - Josephine Eisel, Macon GA 52.08%

Fri Aft 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1

Paula Hague, Byron GA; Fred Avery, Centerville GA 60.00%
1.13
2


Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 57.50%
0.85
3


Charles Swanson, Milledgeville GA; Larry Combs, Greensboro GA 56.50%
0.97
4/5
2/3
1/2
Linda Harris - Karen Clifton, Macon GA 51.00%
0.97
4/5
2/3
1/2
Laura Rogers - Arja Forester, Macon GA 51.00%

Fri Eve Stratified Pairs
19.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 69.44%
4.25
2
1

Riley Brown Jr - Jamie Cockfield, Macon GA 64.93%
3.19
3


Larry Hayslip - Dabney Townsend Jr, Pooler GA 62.56%
2.39
4


Andre Asbury - Robert Pearson Jr, Warner Robins GA 58.80%
2.85
5
2

Tom Wight, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA 58.45%
1.67
6/7


Elizabeth Wilcox - Evelyn Ogden, Macon GA 57.41%
2.36
6/7
3
1
Kim Klancke, Ormond Beach FL; Joseph Brogdon, Macon GA 57.41%
1.77
4
2
Durward Mercer, Macon GA; Allen Davidson, Warner Robins GA 57.39%
1.20
5

Carl Mabee - Alma McBrayer, Warner Robins GA 57.37%
1.34
6
3
Ellen Cohen - Genny Whitaker, Macon GA 55.32%
1.00

4
Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA 53.98%
0.89

5
Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 53.94%
0.82

6
Kay Allen - Josephine Eisel, Macon GA 50.72%

Fri Eve 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1


Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 61.50%
1.13
2


Charles Swanson, Milledgeville GA; Larry Combs, Greensboro GA 59.50%
0.85
3


Annie Pearl Wilkerson - Rachel Rumph, Fort Valley GA 56.50%
1.24
4
1
1
Paula Hague, Byron GA; Fred Avery, Centerville GA 54.00%
0.93
2
2
Linda Harris - Karen Clifton, Macon GA 46.00%

Fri Aft Compact KO
11 Tables

MPs Rank Names
6.84
1
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Debbie Wagner, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA
4.79
2
Pat Clements - Mary Ann Bateman, Macon GA; Jim Wall, Perry GA; Hattie Conner, Unadilla GA
3.08
3
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA; Robert Heller, Decatur GA; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL
2.39
4
Jan Lee - Edith Hardy - Ann Dunwody - Rexann Bomberger, Macon GA

Compact KO Consolation
5 Tables

MPs Rank Names
1.14
1
Judy Milbank, Savannah GA; Alice Fillingame, Midway GA; Judson McCranie, Brunswick GA; Lee Bradley, Valdosta GA

Saturday Top of page

Sat AM KO Teams Bracket 1
7 Tables

MPs Rank Names
11.10
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker - Joel Haywood, Macon GA; Robert Heller, Decatur GA; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL
5.88
2
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA

Sat AM KO Teams Bracket 2
8 Tables

MPs Rank Names
5.67
1
Davis Grizzard - Carol Grizzard - Vernon Grizzard - Inez Tumlin, Rome GA
3.01
2
Marie Dent, Savannah GA; Mildred Turner - Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA

Sat AM Stratified Pairs
7.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1
1
1
Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC 58.75%
3.00
2
2
2
Will Holmes - Roger Moore, Athens GA 56.67%
2.25
3
3
3
Jamie Cockfield, Macon GA; Allen Davidson, Warner Robins GA 55.83%
1.69
4
4
4
Rebecca Lee, Hamilton GA; Silva Henderson, Macon GA 54.17%
1.11
5/6


Elizabeth Heard - Sally Molloy, Columbus GA 53.75%
1.11
5/6


Kim Klancke, Ormond Beach FL; Joseph Brogdon, Macon GA 53.75%

Sat Am 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1/2
1/2
1
Laura Rogers - Arja Forester, Macon GA 64.58%
1.51
1/2
1/2

Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 64.58%
0.85
3/4
3/4

Linda Naples, Madison GA; Shirley Dermond, Eatonton GA 58.75%
0.96
3/4
3/4
2
Brent Gunn - Timothy Anderson, Macon GA 58.75%
0.54
5


Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 58.33%
0.72

3
Janice Brown - Donna Schmid, Dunwoody GA 49.17%
0.54

4
Jim Pierce, Covington GA; Jan Westburg, Conyers GA 47.92%

Sat Aft 299er Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Linda Naples, Madison GA; Shirley Dermond, Eatonton GA 68.75%
1.59
2
2

Billy Gibson - Bonny Gibson, Macon GA 59.95%
1.45
3
3
1
Nancy Brewer - Anne Sheppard, Greensboro GA 59.49%
0.89
4


Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 58.56%
0.80
5
4

Jacob Freeney - Marilyn Freeney, Albany GA 55.32%
1.09
6
5
2
Lindsey Jones - Nell Flatau, Macon GA 54.63%
0.82
6
3
Karen Clifton - Linda Harris, Macon GA 53.47%
0.61

4
Vicki Bell, Atlanta GA; Betty Herrman, Marietta GA 51.62%
0.40

5/6
B Jean Chesnut - Jeri Darfler, Greensboro GA 51.16%
0.40

5/6
Laura Rogers - Arja Forester, Macon GA 51.16%

Sat Aft Stratified Pairs
19.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Stuart Goff, Woodstock GA; David Zeckets, Atlanta GA 66.44%
5.00
2
1

James Fordham, Fairburn GA; Tom Wight, Macon GA 59.72%
3.75
3


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 58.88%
2.81
4
2

Jimmy Turner Jr - Barbara Turner, Macon GA 58.10%
2.11
5


Len Perkins - Eden Persons, Macon GA 57.64%
1.97
6
3

Carl Mabee, Warner Robins GA; June Davis, Bonaire GA 57.24%
1.48
4

James Lord Jr, Dublin GA; James Dover, Flowery Branch GA 55.56%
2.36
5
1
Barbara Magnan - Betty Butler, Macon GA 55.38%
1.19
6

Andre Asbury, Warner Robins GA; Sean Gannon, Atlanta GA 55.30%
1.77

2
Joseph Brogdon, Macon GA; Kim Klancke, Ormond Beach FL 54.86%
1.33

3
Ellen Cohen - Genny Whitaker, Macon GA 53.01%
1.00

4
Silva Henderson, Macon GA; Dana Berkowitz, Boca Raton FL 52.08%
0.88

5
Tommy Jackson, Palmetto GA; Patricia Jackson, Fairburn GA 51.05%
0.62

6
Natalie Bassett - Jean Middleton, Warner Robins GA 50.42%

Saturday Evening 299ers
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
David Newcomer - Cheryl Bedgood, Macon GA 58.00%
0.98
2
Patricia Hallow, Watkinsville GA; Barbara Wilkinson, Athens GA 57.00%

Sat Eve Stratified Pairs
11.5 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1
1

Jimmy Turner Jr - Barbara Turner, Macon GA 62.11%
3.13
2
2
1
Kim Klancke, Ormond Beach FL; Joseph Brogdon, Macon GA 60.86%
2.35
3
3

Judson McCranie, Brunswick GA; Lee Bradley, Valdosta GA 59.01%
1.83
4


Evelyn Ogden - Elizabeth Wilcox, Macon GA 58.90%
1.34
5
4
2
Durward Mercer, Macon GA; Allen Davidson, Warner Robins GA 57.01%
0.99
6
5

Judy Milbank, Savannah GA; Alice Fillingame, Midway GA 56.07%
1.00
6
3
Jamie Cockfield, Macon GA; Dana Berkowitz, Boca Raton FL 55.17%
0.75

4
Ellen Cohen - Genny Whitaker, Macon GA 51.94%

Sunday Top of page

Sunday Swiss Teams
29 Tables

MPs A B C Names Score
9.75
1


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA; Robert Heller, Decatur GA; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL 104.00
7.31
2


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Sean Gannon, Atlanta GA; Andre Asbury, Warner Robins GA 87.00
6.43
3
1

Joseph Brogdon - Katherine Oswald - Sebie Buchanan, Macon GA; Kim Klancke, Ormond Beach FL 83.00
4.82
4/5
2
1
Billy Gibson - Bonny Gibson, Macon GA; Marie Douglas, Warner Robins GA; Dana Berkowitz, Boca Raton FL 74.00
3.68
4/5


Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Jim Stogner, Atlanta GA 74.00
2.79
6


Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 70.00
2.31
7/8


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Debbie Wagner, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 69.00
3.62
7/8
3

Barry Weatherly - Willie Rice - Jamie Cockfield - Patsy Watson, Macon GA 69.00
3.32
4/5
2
Kay Allen - Barbara Magnan - Josephine Eisel - Betty Butler, Macon GA 67.00
2.43
4/5

Carl Mabee - Alma McBrayer - Christine Decker, Warner Robins GA; June Davis, Bonaire GA 67.00
2.49
6
3
Jan Lee - Rexann Bomberger - Frances Olson, Macon GA; Carl Nelson Jr, Dublin GA 66.00
1.86
7
4
Thomas Jones - George Walker - Martha Walker, Macon GA; Jeffrey Herman, Bonaire GA 65.00
1.47

5
Carol Crawford - Alvin Daigle Jr - Diana Hughes, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA 63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page