A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 23-25 2010

Macon GA, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 61.5
Total number of players attending - 59
Total number of players winning masterpoints - 69
Total number of masterpoints won - 108.49
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft 100/200/NLM Prs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Beverly Findlay - Jane Dickey, Macon GA60.42%
1.71
2
1

Billy Gibson - Barbara Magnan, Macon GA60.12%
1.28
3
2

William Peters, Warner Robins GA; Millard Simmons, Centerville GA59.82%
1.19
4
3
1
Susan Koscinski - Jimmie Hawes, Athens GA57.74%
0.89
5/6
4/5
2
Camille Searcy - Carolyn Donovan, Savannah GA54.46%
0.63
5/6
4/5

Shelia Paul - Sarah Freant, Macon GA54.46%
0.67

3
Rebecca Lee, Hamilton GA; Gordon Cooksey, Fortson GA52.98%

Fri Eve 100/200/NLM Prs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1
1
Gordon Cooksey, Fortson GA; Rebecca Lee, Hamilton GA65.18%
1.44
2
2
2
Edward Jones - Jim Majewski, Macon GA63.69%
1.08
3


Phyllis Jones, Largo FL; Thomas Jones, Macon GA61.31%
0.81
4


Barbara Toles - Annie Pearl Wilkerson, Fort Valley GA58.33%
0.91
5
3

J Wofford Jr, Bogart GA; John West, Athens GA55.36%
0.68
4
3
Sally Wilfong, Forsyth GA; Nell Flatau, Macon GA52.68%
0.51
5

William Peters, Warner Robins GA; Millard Simmons, Centerville GA51.49%

Saturday Top of page

Sat AM 100/200/NLM Prs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Phyllis Jones, Largo FL; Thomas Jones, Macon GA62.99%
1.81
2
1

Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA59.82%
1.36
3
2

Shelia Paul - Sarah Freant, Macon GA59.37%
1.36
4
3
1
Timothy Anderson, Macon GA; Andrew Richardson, Chesterfield VA56.71%
1.02
5
4
2
Camille Searcy - Carolyn Donovan, Savannah GA56.23%
0.77
6
5
3
Diane Dana - Chris Nix, Columbus GA55.18%
0.57

4
Rebecca Lee, Hamilton GA; Gordon Cooksey, Fortson GA52.42%

Sat Aft 100/200/NLM Prs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1

William Peters, Warner Robins GA; Millard Simmons, Centerville GA71.13%
1.67
2


Kay Allen - Josephine Eisel, Macon GA58.63%
1.43
3
2
1
Nancy Brewer - Anne Sheppard, Greensboro GA58.04%
1.07
4
3

Michael Goodman - Kenneth Ohr, Columbus GA56.85%
0.90
5
4

Fred Avery, Centerville GA; Paula Hague, Byron GA55.65%
0.63
6
5

Billy Gibson - Barbara Magnan, Macon GA54.76%
0.96
6
2
Camille Searcy - Carolyn Donovan, Savannah GA54.17%
0.72

3
Laura Rogers - Arja Forester, Macon GA50.60%
0.54

4
Jean Marriott, Warner Robins GA; Dorothy Smith, Bonaire GA49.70%

Sat Eve 100/200/NLM Prs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1
1

Rebecca Lee, Hamilton GA; Gordon Cooksey, Fortson GA58.50%
1.13
2
2

Robert De Laar - Andrea Leonardi, Statesboro GA57.50%
0.85
3
3

Regina Odom, Dahlonega GA; Silva Henderson, Macon GA51.00%
0.64
4


Billy Gibson - Barbara Magnan, Macon GA49.50%

Sunday Top of page

Sun NLM Swiss
7 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1

Thomas Jones, Macon GA; Phyllis Jones, Largo FL; Carolyn Donovan - Camille Searcy, Savannah GA80.00
1.33
2
2
1
David Newcomer - Cheryl Bedgood, Macon GA; Jean Marriott, Warner Robins GA; Dorothy Smith, Bonaire GA73.00
0.97
3


Kay Allen - Barbara Magnan - Josephine Eisel - Louise Bryant, Macon GA71.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page