A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 18-20, 2013

Macon GA Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 150.5
Total number of players attending - 152
Total number of players winning masterpoints - 135
Total number of masterpoints won - 539.20
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
12.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1
1
1
Cleta Pergament - Carolyn Steelman, Savannah GA66.67%
3.38
2


Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA63.66%
2.53
3
2

Patsy Watson - Katherine Oswald, Macon GA62.04%
1.90
4


Joan Braender, Newnan GA; Enrico Beretta, Martin GA60.65%
1.58
5
3

Joseph Brogdon, Macon GA; Kim Klancke, Ormond Beach FL57.18%
1.07
6


Emory Whitaker - Genny Whitaker, Macon GA56.71%
1.19
4

Charles Ott - Courtney Stephens, Greensboro GA54.86%
0.89
5

Nancy Motes, Kennesaw GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA53.24%
0.67
6

Jimmy Turner Jr - Barbara Turner, Macon GA53.01%
1.24

2
Linda Cloaninger - Anne McCrary, Macon GA52.78%
0.93

3
Alice Jackson - Gregory Anderson, Atlanta GA51.16%

Fri Aft 299er Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1
1

Jean Weatherford - Kimbrough Donner, Macon GA60.42%
1.13
2
2

Millard Simmons, Centerville GA; William Peters, Warner Robins GA52.78%
0.85
3


Cathy Garrett, Kathleen GA; Deana Haugabook, Oglethorpe GA52.08%
0.56
4/5


Elizabeth Butler - Michael Butler, Greensboro GA51.39%
0.56
4/5


Brent Gunn - Nell Flatau, Macon GA51.39%

Friday Compact KO
8 Tables

MPsRankNames
3.86
1
Jerry Tift - Betty Farr - Mary May - Tom Wight, Macon GA
2.70
2
Allen Davidson - Christine Decker, Warner Robins GA; Ann Dunwody - Edith Hardy, Macon GA

Fri Eve Stratified Pairs
15.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Joel Haywood - Emory Whitaker, Macon GA70.35%
3.62
2


Jenni Carmichael - Thomas Carmichael, Kennesaw GA60.58%
3.23
3
1

Sebie Buchanan - Joyce Martin, Macon GA57.69%
2.42
4
2

Susan Easterlin - Janice Haugabook, Montezuma GA56.41%
1.82
5
3

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA56.09%
1.36
6
4

Mary Patton, McRae GA; Willie Rice, Macon GA55.77%
1.02
5

Nancy Motes, Kennesaw GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA55.29%
0.77
6

James Fordham, Fairburn GA; Linda Bush, Marietta GA54.81%
1.77

1
Elizabeth Butler - Michael Butler, Greensboro GA54.33%
1.33

2
Judy Milbank - Debbie Romanelli, Savannah GA53.04%
1.00

3
Cleta Pergament - Carolyn Steelman, Savannah GA52.88%
0.75

4
Connie Haugabook, Montezuma GA; Gail Coogle, Oglethorpe GA51.60%

Fri Eve 299er Pairs
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.41
1


Carol Stephens, Greensboro GA; Colleen Martin, Eatonton GA56.94%
1.06
2


Judy Lowe - Linda Harris, Macon GA55.56%
1.09
3/4
1/2

Kimbrough Donner - Jean Weatherford, Macon GA54.86%
1.09
3/4
1/2

David Newcomer - Cheryl Bedgood, Macon GA54.86%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

Sat AM Stratified Pairs
10.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1/2


Elizabeth Wilcox, Macon GA; Samuel Murray, Griffin GA58.04%
3.79
1/2
1

Joseph Brogdon, Macon GA; Kim Klancke, Ormond Beach FL58.04%
2.14
3/4
2/3
1/2
Shelia Paul - Sarah Freant, Macon GA57.44%
2.14
3/4
2/3
1/2
Cleta Pergament - Carolyn Steelman, Savannah GA57.44%
1.37
5
4

Courtney Stephens - Charles Ott, Greensboro GA55.65%
0.90
6/7
5

Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA53.27%
0.90
6/7


Chris Trower, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA53.27%
0.93

3
Beverly Findlay - Jane Dickey, Macon GA51.19%

Sat AM 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1


Linda Harris - Judy Lowe, Macon GA70.00%
1.33
2
1

Phyllis Hoover - Kenneth Hoover, Lancaster PA61.00%
1.11
3
2
1
Charles Crozier, Marietta GA; Elizabeth Grace, Atlanta GA60.50%
0.68
4


Linda Naples, Madison GA; Shirley Dermond, Eatonton GA58.00%
0.83
3
2
Carol Scovic - Rosemary Sheedy, Greensboro GA54.00%

Saturday KO Teams
6 Tables

MPsRankNames
8.55
1
James Fordham, Fairburn GA; Linda Bush, Marietta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Joan Braender, Newnan GA
4.53
2
Emory Whitaker - Joel Haywood, Macon GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Andre Asbury, Warner Robins GA

Sat Aft Stratified Pairs
16.5 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1
1

Carl Mabee, Warner Robins GA; June Davis, Bonaire GA67.13%
4.13
2
2

Joseph Brogdon, Macon GA; Kim Klancke, Ormond Beach FL64.86%
3.09
3


Chris Trower, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA59.61%
2.32
4
3

Courtney Stephens - Charles Ott, Greensboro GA57.78%
1.74
5


Elizabeth Wilcox, Macon GA; Elizabeth Heard, Columbus GA57.29%
1.88
6
4
1
Ann Dunwody - Edith Hardy, Macon GA56.52%
1.23
5

Gail Coogle, Oglethorpe GA; Janice Haugabook, Montezuma GA56.17%
0.83
6

Pam Earle - Nancy Colter, Dublin GA56.15%
1.41

2
Alice Jackson - Gregory Anderson, Atlanta GA53.76%
1.06

3
Connie Haugabook - Susan Easterlin, Montezuma GA53.40%
0.79

4
Cleta Pergament - Carolyn Steelman, Savannah GA53.29%

Sat Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1


Linda Naples, Madison GA; Shirley Dermond, Eatonton GA56.88%
1.21
2


Jeri Darfler - Carol Stephens, Greensboro GA56.50%
1.33
3
1

Carolyn Henderson - Arja Forester, Macon GA55.13%
0.68
4


Laura Rogers - Bonny Gibson, Macon GA55.00%
1.00
2

Phyllis Hoover - Kenneth Hoover, Lancaster PA54.38%
0.75
3

Charles Crozier, Marietta GA; Elizabeth Grace, Atlanta GA51.13%

Sat Eve Stratified Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1
1
Natalie Bassett, Warner Robins GA; Jan Lee, Macon GA63.10%
2.50
2
2

Kim Klancke, Ormond Beach FL; Joseph Brogdon, Macon GA61.90%
1.64
3/4
3/4
2
Shelia Paul - Sarah Freant, Macon GA56.55%
1.64
3/4
3/4

Wendy Leverett, Lincolnton GA; Jim Wall, Perry GA56.55%
1.05
5
5

Christine Decker - Allen Davidson, Warner Robins GA55.65%
1.17
6


Tom Wight - Mary May, Macon GA54.17%
1.31

3
Phyllis Hoover - Kenneth Hoover, Lancaster PA51.19%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Stratified Swiss Teams
22 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


Kish Devaraj, Atlanta GA; F Garson II, Alpharetta GA; Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA107.00
6.11
2
1

Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Wall, Perry GA; Pam Earle, Dublin GA; Wendy Leverett, Lincolnton GA77.00
4.58
3
2

Elizabeth Wilcox - Willie Rice, Macon GA; Mary Patton, McRae GA; Elizabeth Heard, Columbus GA76.00
3.44
4
3

Jerry Tift - Betty Farr - Mary May - Tom Wight, Macon GA73.00
2.67
5


Emory Whitaker - Joel Haywood, Macon GA; Andre Asbury, Warner Robins GA; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA72.00
2.31
6/7
4/5

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA; Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA67.00
3.71
6/7
4/5
1
Jane Dickey - Beverly Findlay - Linda Harris - Judy Lowe, Macon GA67.00
1.64
6/7

Allen Davidson - Christine Decker, Warner Robins GA; Ann Dunwody - Edith Hardy, Macon GA62.00
2.78
6/7
2
Bertram Maxwell III - Gary Meadors - Margery Maxwell, Macon GA; Bonnie Minton, Barnesville GA62.00
2.09

3
Shelia Paul - Jan Lee - Sarah Freant, Macon GA; Natalie Bassett, Warner Robins GA59.00
1.57

4
Bruce Genter - Diane Genter, Peachtree City GA; Gilles Lanoue, Peachtree Cty GA; Thomas Jones, Macon GA57.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page