A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 21-23, 2011

Morehead City NC Crystal Coast Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 161.0
Total number of players attending - 154
Total number of players winning masterpoints - 138
Total number of masterpoints won - 546.84
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Schooner Open Prs
23.5 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1


Lance Shull - Audrey Ventura, Raleigh NC63.50%
5.00
2


Nancy Zeller - Bruce Southard, Greenville NC62.99%
3.75
3


Mym Young - Clay Young, Atlantic Beach NC59.24%
2.81
4


Mildred Dillon - C Dillon Jr, Raleigh NC58.98%
3.80
5
1

Rebecca Wilson, Jacksonville NC; Ned Kinsey, Morehead City NC58.57%
1.58
6


David Rogers, Pinehurst NC; John Markey II, Raleigh NC58.43%
2.85
2
1
Sheldon Glassman - Sharon Glassman, New Bern NC58.09%
2.14
3

Rives Taylor, Raleigh NC; Carolyn Elliott, Cary NC57.03%
1.60
4

Fay Zerbo - Gerard Knoetgen, New Bern NC56.59%
1.59
5
2
Cinda Brandt, Holly Springs NC; Bernita Harkins, Raleigh NC55.88%
1.19
6
3
Sue Hughes, Cary NC; Emily Clark, Raleigh NC55.28%
0.89

4
Suzanne Pecheles - Jacqueline Williams, Greenville NC54.75%
0.67

5
Sarah Barnes - Ann Griffin, Wilson NC50.96%

Fri Aft Sloop 299er Pairs
6.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Elizabeth Haigler - Sandy Craft, Morehead City NC60.80%
1.29
2
2

Jenny Dempsey, Greenville NC; Jerri Hvastkovs, Winterville NC58.83%
0.97
3
3

Melanie Boyer - Kay Crawford, Greenville NC58.60%
0.73
4
4

John Daughtry - Teddi Farmer, Greenville NC56.00%
0.54
5


Frank Saunders - Carrie Oakley, Greenville NC49.60%
0.83

2
Peggy Hollandsworth, Beaufort NC; Judy Small, Columbia SC47.83%

Fri Eve Sloop Open Pairs
20.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1
1

C. Alex Hudson, Raleigh NC; Peter Boyd-Bowman, Greensboro NC63.43%
4.25
2


David Rogers, Pinehurst NC; John Markey II, Raleigh NC62.27%
3.19
3
2

Gerard Knoetgen - Fay Zerbo, New Bern NC60.19%
2.39
4


Bruce Southard - Nancy Zeller, Greenville NC59.95%
1.79
5


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC58.80%
1.90
6
3

Peggy Haigler, Raleigh NC; Sissy Weil, Morehead City NC58.10%
1.42
4

Benjamin Harrison Jr - Bonnie Dennis, Greenville NC55.79%
0.94
5/6

Rebecca Wilson, Jacksonville NC; Ned Kinsey, Morehead City NC54.40%
0.94
5/6

Jane Broadstreet, Morehead City NC; Richard Whitaker, Atlantic Beach NC54.40%
2.00

1
Sheri Carter - Jane Bennett, Greenville NC53.24%
1.50

2
Emily Clark, Raleigh NC; Sue Hughes, Cary NC51.39%
1.13

3
Katalin Szucs - Edward Wells III, Greenville NC49.54%
0.84

4
Jacqueline Williams - Suzanne Pecheles, Greenville NC48.61%
0.63

5
Agnes Gentry Hood-Cherry - Betty Jon Smith, Wilson NC48.38%

Fri Eve 299er Pairs
4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.41
1
1
Melanie Boyer - Kay Crawford, Greenville NC59.52%
1.06
2
2
Jenny Dempsey, Greenville NC; Jerri Hvastkovs, Winterville NC54.76%
0.69
3/4

Janet Gresham - Betty Bikle, Wilson NC53.17%
0.69
3/4

Sandy Craft - Elizabeth Haigler, Morehead City NC53.17%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat Morn Yawl Open Prs
22.5 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1
1

Peter Boyd-Bowman, Greensboro NC; C. Alex Hudson, Raleigh NC65.93%
5.00
2


Shirley Dail - David Klein, Wilmington NC65.28%
3.75
3


Clay Young - Mym Young, Atlantic Beach NC64.80%
2.81
4
2
1
Sheldon Glassman - Sharon Glassman, New Bern NC58.33%
2.11
5
3

Jane Broadstreet, Morehead City NC; Donald House, Emerald Isle NC57.38%
1.58
6
4

Robert Wengert, New Bern NC; Tudi Moldestad, Swansboro NC56.48%
1.15
5

Jeanne Brennesholtz, Emerald Isle NC; Sarah Kinsey, Morehead City NC53.47%
1.68
6
2
Suzanne Pecheles - Jacqueline Williams, Greenville NC53.10%
1.26

3
Sue Hughes, Cary NC; Emily Clark, Raleigh NC52.35%
0.95

4
Becky Overton, Grimesland NC; Faye Norris, Greenville NC51.85%
0.82

5
Sue Blair - Deas Linville, Wilson NC50.93%

Sat Morn 299er Pairs
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1
1
Douglas Gerritsen, Beaufort NC; James Connor, Morehead City NC61.90%
1.37
2


Rosemond Tipton - Mary Mann, Greenville NC54.86%
1.14
3
2

Janet Gresham - Betty Bikle, Wilson NC54.76%
0.89
4
3
2
Marie Core, Emerald Isle NC; Swing Harre, Beaufort NC53.82%
0.64
5
4

John Daughtry - Teddi Farmer, Greenville NC53.47%
0.67

3
Sandy Craft - Elizabeth Haigler, Morehead City NC50.35%

Sat Aft Ketch Open Pairs
22.0 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1


Malcolm Smith - Fran Twisdale, Raleigh NC63.19%
4.88
2
1
1
Fay Zerbo, New Bern NC; Sissy Weil, Morehead City NC62.96%
3.66
3
2

Susanne Kleeman - Richard Conley, New Bern NC61.34%
2.74
4
3
2
Sheldon Glassman - Sharon Glassman, New Bern NC61.11%
2.06
5


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC60.88%
1.75
6
4

Peter Boyd-Bowman, Greensboro NC; C. Alex Hudson, Raleigh NC60.42%
1.23
5

Rebecca Wilson, Jacksonville NC; Peggy Haigler, Raleigh NC58.80%
0.88
6

Jeanne Brennesholtz, Emerald Isle NC; Sarah Kinsey, Morehead City NC57.18%
1.26

3
Clifford Merrill, Morehead City NC; Mark Brennesholtz, Emerald Isle NC53.47%
0.95

4
Agnes Gentry Hood-Cherry - Betty Jon Smith, Wilson NC52.31%
0.71

5
Sarah Barnes - Ann Griffin, Wilson NC50.93%

Sat Aft 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Sandy Craft - Elizabeth Haigler, Morehead City NC65.08%
1.29
2
2

Melanie Boyer - Kay Crawford, Greenville NC63.49%
0.97
3
3

Jenny Dempsey, Greenville NC; Jerri Hvastkovs, Winterville NC57.94%
0.73
4
4

Bonnie Woodruff - Jeanne Burrows, Raleigh NC56.35%
0.60
5


Janet Gresham - Betty Bikle, Wilson NC55.56%
0.89

2
Douglas Gerritsen, Beaufort NC; James Connor, Morehead City NC53.17%
0.67

3
Frances Jilcott, Kinston NC; Anita Exum, Morehead City NC46.03%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Skipjack Open Swiss Teams
25 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
7.22
1/2
1/2

Skip Peckens - Bobbi Peckens - John Tattersall - Lowell Stockdale, New Bern NC90.00
7.22
1/2
1/2
1
Jamie Sue Schmidt, Emerald Isle NC; Emily Vaughan, Beaufort NC; Sandy Craft - Elizabeth Haigler, Morehead City NC90.00
4.64
3
3
2
Agnes Gentry Hood-Cherry - Katie Covington - Betty Jon Smith - Nancy Marlowe, Wilson NC88.00
3.12
4/5


Marjorie Bribitzer - Clem Bribitzer, Hampstead NC; Audrey Ventura - Lance Shull, Raleigh NC85.00
3.12
4/5


John Markey II - C. Alex Hudson, Raleigh NC; David Rogers, Pinehurst NC; Peter Boyd-Bowman, Greensboro NC85.00
2.36
6


Malcolm Smith - Emily Clark - Fran Twisdale, Raleigh NC; Sue Hughes, Cary NC84.00
2.06
7


Richard Conley - Susanne Kleeman, New Bern NC; Rebecca Wilson, Jacksonville NC; Barbara Wright, Emerald Isle NC83.00
2.49
4

Sophie Massengill - Barbara Parker - Perry Boone - Eric Holm, Wilmington NC80.00
2.39
5
3
Krishnan Gopalakrishnan - Pa'l Hargittai - Katalin Szucs, Greenville NC; Michael Bell, Farmville NC76.00
1.79

4
Donald Ward - Patricia Ward - Jeannette Tysor, Raleigh NC; Edgar Shuller, Apex NC72.00
1.41

5
Ann Griffin - Deas Linville - Sue Blair - Sarah Barnes, Wilson NC70.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page