A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 4-6, 2007

Morganton NC, Spring Fling Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 303.5
Total number of players attending - 361
Total number of players winning masterpoints - 326
Total number of masterpoints won - 1,177.40
Leaves
District 7 2007 GNT Finals
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
17.0 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC 68.43%
4.50
2


Julienne Winner, Asheville NC; Emily Phillips, Hendersonville NC 68.11%
3.38
3
1
1
Gloria McAlister, Shelby NC; Jonathan McMinis, Panama City FL 62.66%
2.53
4
2

Robert Klein, Roanoke VA; Lorraine Holub, Blacksburg VA 59.78%
1.90
5
3

Polly Westra - Pier Westra, Vilas NC 59.62%
1.42
6


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 59.13%
1.13
4

James Spain - Kathleen Dwyer, Greensboro NC 53.69%
1.24
5
2
Guy Ross, Ltl Switzerland NC; Katherine Trubey, Spruce Pine NC 52.72%
0.93

3
Bill Carson, Ltl Switzrlnd NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC 51.28%

FRI AFT 299ER PAIRS
9.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.92
1
1
1
Dan LaFar - Joyce Lafar, Gastonia NC 64.58%
1.44
2
2

Edward Banta, Spruce Pine NC; Richard Ash, Burnsville NC 63.99%
1.08
3


Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC 59.23%
0.91
4
3

Constance Wilkie - Betty Henderson, Morganton NC 58.93%
0.89
5
4
2
Frank Sellers - Thomas Moon, Concord NC 56.25%
0.51
5

Peg Hardy, Charlotte NC; Margaret Immel, Monroe NC 55.06%
0.67

3
Arlene Steeves - Wayne Steeves, Vilas NC 48.51%

FRI EVE 299ER PAIRS
10.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.02
1
1
1
J Pat Fourspring - Aubrey Biehn, Hendersonville NC 63.10%
1.52
2
2

Richard Ash, Burnsville NC; Edward Banta, Spruce Pine NC 62.50%
1.14
3


Nancy Fair, Woodstock GA; Norma Crist, Marietta GA 58.33%
0.91
4
3
2
Brenda Cohen, Greensboro NC; Janice Tomlinson, Advance NC 54.76%
0.64
5


Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC; Al Carwile, Greensboro NC 54.46%
0.68
6
4

James Kirby - Faye Kirby, Westminster SC 54.17%
0.51
5

Helen Tichenor, Shelby NC; Cathy Burns, King Mountains NC 52.68%

FRI EVE OPEN PAIRS
26.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


Betty Wilton - Sue Bedient, Charlotte NC 63.19%
5.75
2


George Bloomer, Pittsboro NC; Len Case, Charlotte NC 61.57%
4.31
3


Leonard Smith, Taylors SC; David Kogut, Statesville NC 60.90%
3.24
4


Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC 60.65%
2.43
5


Alexander Weiss - Fran Weiss, Radford VA 60.26%
1.82
6


Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC 60.19%
3.80
1

Wilson Montgomery, Hickory NC; Ben Roberts, Taylorsville NC 58.81%
2.85
2

Bob Jones, Acworth GA; Owen Lien, Hickory NC 58.33%
1.87
3/4

Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; George Moss, Hilton Head SC 54.17%
1.87
3/4

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 54.17%
2.00
5
1
Jo Remmey, Tega Cay SC; Polly Moore, Granite Falls NC 52.73%
1.50
6/7
2
Jan Glover - Andra Cozart, High Point NC 50.93%
1.01
6/7

Bruce Bedient, Charlotte NC; David Dance, Lexington NC 50.93%
1.13

3
Barbara Helton - Michael McConochie, Statesville NC 48.56%
0.84

4
Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC 47.92%
0.63

5
Bill Carson, Ltl Switzrlnd NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC 47.44%

Bracketed KO's - 1
6 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
12.50
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert White, Raleigh NC; Samuel Marks, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC
9.38
2
Carl Wilson, Mooresville NC; Charles Tichenor, Shelby NC; Barbara Beier, Morganton NC; Gene Jarrett, Conover NC

Bracketed KO's - 2
7 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
7.18
1
Mike Yates - Eilean Yates - Mary Jane Darr, Shelby NC; Dorothy McNamara, Kings Mountain NC
5.39
2
William Shuford - Helen Reinhardt - Robert Hadley, Hickory NC; John Thaubald, Elkins WV

Bracketed KO's - 3
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.47
1
Suzan Elster - J. Robert Elster, Winston Salem NC; Robert Sherman - Linda Sherman, High Point NC
4.10
2
Mike Smith, Charleston SC; Yvonne Bishop - Martha Heslep, Mt Pleasant SC; Kit Heisel, Goose Creek SC

Bracketed KO's - 4
7 Tables

MPs Rank Names
4.88
1
Jackie Carroll, Arden NC; Barbara Stirling, Asheville NC; Elizabeth McColskey - Sandra Folken, Sapphire NC
3.66
2
Leslie Bird - Joan Bird, Hickory NC; William Burns Jr - Nancy Burns, Drexel NC

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
18.0 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 69.70%
5.12
2


George Bloomer, Pittsboro NC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC 65.34%
3.84
3


Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC 64.58%
3.23
4
1

Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 59.85%
2.42
5
2

Nancy Shanks - Jan Smithson, Hickory NC 59.66%
1.62
6


Lance Shull - John Markey II, Raleigh NC 58.90%
1.96
3/4
1/2
Wes Bailey Jr, Anderson SC; Ann Pozdol, Pinehurst NC 57.01%
1.96
3/4
1/2
Mary-Lou Ritter - Don Ritter, Advance NC 57.01%
1.02
5

Donald Buchanan - Steven Gajdalo, Hilton Head SC 56.82%
0.77
6

Betty Simpson - William Simpson, Pfafftown NC 55.49%
1.26

3
Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC 50.19%
0.95

4
Sandy Harris - Willis Jones, Hendersonville NC 50.00%
0.71

5
Goldie Nabatoff, Blowing Rock NC; Murray Miller, Beech Mountain NC 47.35%

SAT MORN 299ER PAIRS
13.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.32
1
1
1
Arlene Steeves - Wayne Steeves, Vilas NC 66.10%
1.74
2
2
2
Jack Andrews - Joseph Marin, Hendersonville NC 65.34%
1.31
3
3
3
Charles Longbottom, Huntersville NC; Selma Krones, Waxhaw NC 62.12%
1.16
4
4

David Horton - Peggy Horton, Topsail Beach NC 61.36%
0.81
5
5

Constance Wilkie - Betty Henderson, Morganton NC 58.33%
0.58
6


Marty Fahlberg - Natalie Hofmaster, Chapel Hill NC 56.63%
0.57
6
4
Aubrey Biehn - J Pat Fourspring, Hendersonville NC 55.11%

SAT AFT OPEN PAIRS
24.0 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Leonard Smith, Taylors SC; David Kogut, Statesville NC 64.81%
6.38
2


George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC 63.66%
4.78
3


Betty Wilton - Sue Bedient, Charlotte NC 62.04%
3.59
4


James Hierl, Asheville NC; Kris Ginthwain, Hickory NC 60.42%
2.69
5


J Fletcher Smoak - Linda Smoak, Roanoke VA 58.56%
3.65
6
1

Robert Klein, Roanoke VA; Lorraine Holub, Blacksburg VA 58.33%
2.74
2

Betty Clark - Verl Cook, Midland MI 57.18%
2.05
3

Anita Carlson, Hickory NC; Katie Langston, Lugoff SC 56.48%
2.36
4
1
Pahnea Ratty - Sally Foushee, Chapel Hill NC 55.79%
1.28
5

Judy Hurder, Salisbury NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 55.32%
0.89
6

Dan Becker, Wirtz VA; Judith Kemp, Tunnel Hill GA 54.40%
1.77

2
John Bremser - Jo Bremser, Fletcher NC 53.94%
1.33

3
Barbara Helton - Michael McConochie, Statesville NC 53.47%
1.00

4
Carolyn Saxon - Sue Ann Harris, Winston Salem NC 52.78%
0.75

5
Bill Carson, Ltl Switzrlnd NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC 51.16%
0.88

6
Pat Latham, Sullivans Is SC; Cheryl Backstrom, Mount Pleasant SC 50.00%

SAT AFT 299ER PAIRS
16.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.62
1


Betty Bowling - Sara Hamrick, Shelby NC 62.73%
1.97
2


Robert Sherman - Linda Sherman, High Point NC 60.32%
2.09
3
1
1
Jack Andrews - Joseph Marin, Hendersonville NC 59.86%
1.57
4
2
2
J Pat Fourspring - Aubrey Biehn, Hendersonville NC 59.26%
1.18
5
3
3
Dan LaFar - Joyce LaFar, Gastonia NC 58.31%
0.88
6
4
4
Charles Longbottom, Huntersville NC; Selma Krones, Waxhaw NC 56.53%
0.66
5

Arlene Steeves - Wayne Steeves, Vilas NC 56.27%
0.95
6

Catherine Osada - Edward Osada, Asheville NC 56.06%

SAT EVE OPEN PAIRS
15.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Alexander Weiss - Fran Weiss, Radford VA 66.03%
4.00
2
1

Frank Sinclair, Oxford NC; Mary Ann Belden, Port St Lucie FL 65.06%
3.00
3


Leonard Smith, Taylors SC; David Kogut, Statesville NC 58.01%
2.25
4


George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC 57.37%
2.21
5
2

Judy Hurder, Salisbury NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 55.61%
1.66
6
3

William Anixter, Asheville NC; John Memory, Hendersonvl NC 55.29%
1.24
4

Carl Wilson, Mooresville NC; Michael McConochie, Statesville NC 53.37%
1.41
5

Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 52.72%
0.99
6

Robert Klein, Roanoke VA; Lorraine Holub, Blacksburg VA 52.24%
1.55

1/2
Wes Bailey Jr, Anderson SC; Ann Pozdol, Pinehurst NC 50.16%
1.55

1/2
Pahnea Ratty - Sally Foushee, Chapel Hill NC 50.16%
1.00

3
John Thaubald, Elkins WV; Robert Hadley, Hickory NC 49.20%
0.75

4
Helen Tichenor, Shelby NC; S Elizabeth Young, Bessemer City NC 46.79%

SAT EVE 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPs D E Names Score
1.72
1
1
Judy McKeown, Tega Cay SC; Alice Arzani, Charlotte NC 59.17%
1.29
2

Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC 53.33%
1.00
3/4
2
Gail Cohen - Arnold Hoffmann, Huntersville NC 52.50%
0.85
3/4

Marianne Walcott, Charlotte NC; Fran Hannah, Gastonia NC 52.50%
0.75
5
3
Jackie Carroll, Arden NC; Barbara Stirling, Asheville NC 51.67%

Sunday Top of page

Strat Swiss By Averaging
40 Tables / Based on 49 Tables

MPs A B C Names Score
14.75
1


Robert White, Raleigh NC; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA; Kevin Wilson, Knoxville TN 102.00
11.06
2


Happoldt Neuffer - Lucas Lebioda, Columbia SC; Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC 100.00
8.30
3


Chris Moll, Jefferson City TN; Robert Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 94.00
6.22
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - Spencer Hurd - Richard Guarneri, Charleston SC 92.00
4.67
5


Kris Ginthwain, Hickory NC; Martha Marshall, Charlotte NC; Leonard Smith, Taylors SC; David Kogut, Statesville NC 91.00
7.20
6/7
1/2

Peter Boyd-Bowman - Mary Ann Young - Peter Boyd-Bowman - Kathy Coop, Greensboro NC 87.00
7.20
6/7
1/2

Rick Morgan, Asheboro NC; Kent Leggett, Clemmons NC; James Spain - Kathleen Dwyer, Greensboro NC 87.00
4.62
3
1
Dan Becker, Wirtz VA; Judith Kemp, Tunnel Hill GA; Jo Ann Massey, Troutman NC; Peggy Axley, Statesville NC 84.00
3.47
4

David Dance, Lexington NC; Donna Marks, Atlanta GA; Bruce Bedient, Charlotte NC; Bob Jones, Acworth GA 80.00
2.60
5

Ben Roberts, Taylorsville NC; Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; Wilson Montgomery, Hickory NC 79.00
1.71
6/7

Robert Klein, Roanoke VA; Lorraine Holub, Blacksburg VA; Alexander Weiss - Fran Weiss, Radford VA 78.00
1.71
6/7

Bobby Bumgardner - Raymond Moose, Hickory NC; Pat Cole, Hudson NC; Sue Bedient, Charlotte NC 78.00
3.05

2
Wes Bailey Jr, Anderson SC; Ann Pozdol, Pinehurst NC; Sally Foushee - Pahnea Ratty, Chapel Hill NC 77.00
2.28

3
Ann Cumpston - Paula Brewer - Carmina Diaz, Charlotte NC; Ethel Butler, Fort Mill SC 73.00
1.71

4
John Knight - Mary Knight, Montreat NC; Bill Hasty - Dorrie Hasty, Conover NC 63.00
0.99

5/7
Jo Bremser - John Bremser, Fletcher NC; Carol Vuchnich - Marcia Bremser, Concord NC 54.00
0.99

5/7
Merlan Freeman - Sylvia Freeman, Seneca SC; James Kirby - Faye Kirby, Westminster SC 54.00
0.99

5/7
James Huff, Jr - Neal O'Briant, Raleigh NC; Darlene Tafoya, Garner NC; Michael Schwab, Youngsville NC 54.00

299er Swiss Teams
9 Tables

MPs A B Names Score
2.88
1
1
Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC; David Horton - Peggy Horton, Topsail Beach NC 94.00
2.16
2

Joseph Marin - Raymond Stover - H Clark Pollard - Jack Andrews, Hendersonville NC 77.00
1.62
3

Patricia Bradshaw, Charlotte NC; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC; Robert Plautz - Barbara Vatter, Morganton NC 61.00
0.94
4/6

Robin Fichter, Cherryville NC; Nancy Bowles - Anne Shaw - Janet Woy, Shelby NC 60.00
0.94
4/6

Fran Hannah, Gastonia NC; Marianne Walcott, Charlotte NC; Elizabeth Cusick, Simpsonville SC; Maryellen Liptak, Greenville SC 60.00
0.94
4/6

Nancy Schultz - John Schultz, Winston Salem NC; Kay Grant, Advance NC; Joyce Engstrom, Clemmons NC 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page