A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 3-5, 2007

Morganton NC, Summer Sizzler Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 353.5
Total number of players attending - 366
Total number of players winning masterpoints - 320
Total number of masterpoints won - 1359.96
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
29.5 Tables / Based on 52 Tables

MPs A B C Names Score
10.33
1


Jean Davis, Huntersville NC; Lamar Peach, Charlotte NC 71.53%
7.75
2


George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC 70.83%
5.81
3
1
1
Cozy May, Glade Valley NC; Marilyn Wilson, Statesville NC 68.11%
4.36
4


Richard Brown, Easley SC; Chris Moll, Jefferson City TN 63.30%
3.59
5
2

Nancy Shanks, Hickory NC; Peter Gerrard, Huntersville NC 62.66%
2.69
6
3
2
Guy Ross, Ltl Switzerland NC; Katherine Trubey, Spruce Pine NC 58.49%
2.02
4

Barbara Lehrer - Stephen Wiesenfeld, Asheville NC 58.17%
1.51
5

Murray Miller, Beech Mountain NC; J Luck, Damascus VA 56.60%
1.72
6
3
Everett Dyer - Sarah Dyer, Huntersville NC 56.25%
1.29

4
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 55.04%
1.62

5
Anita Carlson, Hickory NC; Linda Westerfield, Charlotte NC 54.01%
0.78

6
Esther Arnold - Kathleen Stallings, Chapel Hill NC 53.85%

FRI AFT 299ER PAIRS
21.5 Tables

MPs D E F Names Score
3.23
1
1

Mary Elder, Landrum SC; Al Howard, Lake Lure NC 71.73%
2.42
2


Patricia Hutchens - Meredith Person Michener, High Point NC 66.48%
1.82
3
2

Edward Costello, Hendersonville NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC 64.58%
1.36
4


Nancy Gibson - Anne Skinner, Winston Salem NC 60.54%
1.08
5/6
3/4

Anne Thompson - Susan Young, Charlotte NC 59.82%
1.08
5/6
3/4

Madeline Morgan - Candace Diaz-Llaneza, Mooresville NC 59.82%
0.69
5

Judy Goodwin - Florrie Olliff, Charlotte NC 55.65%
0.74
6

Ray Dearborn - Michael Koral, Hendersonville NC 55.06%
1.28

1
Wayne Pegram, China Grove NC; Milton Almond, Davidson NC 54.17%
0.96

2
William Welborn, Waxhaw NC; Kim Martin, Charlotte NC 48.21%
0.72

3
Mary Allen, Burnsville NC; Linda Curtis, Black Mountain NC 46.73%
0.54

4
Ivan Pollack - Carlyn Pollack, Chapel Hill NC 42.00%

FRI EVE OPEN PAIRS
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC 69.21%
2.30
2/3


Leonard Gellman, Snow Camp NC; Susan Torrey, Chapel Hill NC 66.20%
2.30
2/3


Rosalie Blowe - Royce Blowe, Greensboro NC 66.20%
1.48
4


Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Charles Bost, Kannapolis NC 59.95%
1.23
5


Bruce Bedient - Sue Bedient, Charlotte NC 58.33%
0.88
6


Chris Moll, Jefferson City TN; Richard Brown, Easley SC 54.86%
2.39
1

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 54.63%
1.79
2
1
Mary Jo Thompson - Ann Crawford, Gainesville GA 51.62%
1.34
3
2
Betsy Bare - Craig Poplin, Concord NC 50.69%
1.01
4
3
Anne Thompson - Susan Young, Charlotte NC 50.46%
0.76
5

Joan Black - Louise Carter, Spartanburg SC 49.31%

KO Bracket 1
7 Tables / Based on 21 Tables

MPs Rank Names
15.50
1
Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; Barbara Lehrer - Stephen Wiesenfeld, Asheville NC
11.63
2
Darleen Bates - James Bates - Henry Meguid, Durham NC; Margaret Lindquist, Chapel Hill NC

KO Bracket 2
6 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
8.84
1
Virginia Gregory, Tampa FL; Owen Lien - Anita Carlson, Hickory NC; Linda Westerfield, Charlotte NC
6.63
2
Carl Wilson, Mooresville NC; Charles Tichenor, Shelby NC; Terrell Bishop, Taylorsville NC; Gene Jarrett, Conover NC

KO Bracket 3
7 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names
7.54
1
David June - Carol June, Raleigh NC; Cindy Davis, Washington NC; E. Moira Troughton, Chocowinity NC
5.66
2
Carol Simpson, Etowah NC; Bill Anderson, Hendersonvl NC; Margaret Landfield, Hendersonville NC; Mariana Tarpley, Landrum SC

KO Bracket 4
7 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
5.73
1
Edward Banta - Katherine Trubey, Spruce Pine NC; Richard Ash, Burnsville NC; Guy Ross, Ltl Switzerland NC
4.30
2
Jo Remmey, Tega Cay SC; Dorothy Floyd, Fort Mill SC; William Welborn, Waxhaw NC; Kim Martin, Charlotte NC

KO Bracket 5
7 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.16
1
Charlotte Lindsey, Taylors SC; Mary Elder, Landrum SC; Edward Costello, Hendersonville NC; Al Howard, Lake Lure NC
3.87
2
Elizabeth Reagan - Maryln McLemore, Brevard NC; Helen Meeds - Christine Hicks, Hendersonville NC

KO Bracket 6
6 Tables

MPs Rank Names
4.34
1
Sandra Folken, Sapphire NC; Jackie Carroll, Arden NC; Margaret Kort - Barbara Stirling, Asheville NC
3.26
2
Lee Monks, Fort Mill SC; Leon Price, Charlotte NC; Madeline Morgan - Candace Diaz-Llaneza, Mooresville NC

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
14.0 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1


Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC 64.58%
4.37
2
1

Sherril Cuzzell, Summerville SC; Diana Skinner, Goose Creek SC 61.17%
3.28
3
2

Ben Roberts, Taylorsville NC; Wilson Montgomery, Hickory NC 60.04%
2.46
4


Enrico Beretta, Martin GA; Charles Bost, Kannapolis NC 58.33%
1.84
5
3

John Champion, Jr - Jane Champion, Banner Elk NC 57.39%
1.38
6


Richard Brown, Easley SC; Chris Moll, Jefferson City TN 56.06%
2.12
4
1
Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC 53.79%
1.59
5
2
Sylvia Freeman - Merlan Freeman, Seneca SC 51.89%
1.19
6
3
Douglas Burton - Shirley Burton, Hickory NC 51.70%
0.78

4/5
Ann Pozdol, Pinehurst NC; Steve Barsby, Cary NC 51.14%
0.78

4/5
James Simpson, Conover NC; Karin Turner, Granite Falls NC 51.14%

SAT MORN 299ER PAIRS
11.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1
1

Mary Jo Thompson - Ann Crawford, Gainesville GA 66.37%
1.59
2
2

Larry Chamberlain, Flat Rock NC; Nancy Chamberlain, Flatrock NC 66.07%
1.19
3
3

Anne Thompson - John Agnew, Charlotte NC 60.12%
0.89
4


Mike Yates - Eilean Yates, Shelby NC 57.44%
1.19
5
4
1
Jean Henderson, Hendersonville NC; Robert Hadley, Hickory NC 54.46%
0.64
6/7
5

Aubrey Biehn, Hendersonville NC; Gail Dunham, Lansing MI 54.17%
0.64
6/7


Ed Harris, Forest City NC; Martha Hemphill, Morganton NC 54.17%
0.89

2
Dianne Hale, Nebo NC; Allison White, Bakersville NC 50.30%
0.67

3
Ivan Pollack - Carlyn Pollack, Chapel Hill NC 46.73%

SAT AFT OPEN PAIRS
35.0 Tables / Based on 56 Tables

MPs A B C Names Score
11.00
1


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 64.12%
7.22
2/3


Sherry Wynn - Daniel Wynn, Cumming GA 63.43%
7.22
2/3


Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC 63.43%
4.64
4


Veda Roberts, Mt Holly NC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC 61.11%
4.92
5
1
1
Katherine Kasek - Richard Kasek, High Point NC 60.42%
2.61
6


Betty Potter - Richard Potter, Black Mountain NC 59.95%
3.23
2/3

William Anixter, Asheville NC; Jack McNeese, Black Mountain NC 59.03%
3.23
2/3

Ben Roberts, Taylorsville NC; Wilson Montgomery, Hickory NC 59.03%
2.21
4
2
Judy Hathaway - Kent Hathaway, Davidson NC 58.33%
1.56
5

Betsy Bare, Concord NC; Gloria Bryant, Salisbury NC 57.41%
1.65
6
3
Susan Feiler - Ellen Norden, Boynton Beach FL 57.18%
1.24

4
Everett Dyer - Sarah Dyer, Huntersville NC 54.40%
0.93

5
Billie Laminack, Statesville NC; Mart Jarvis, Hickory NC 53.47%
0.89

6
David Stone - Helen Coupal, Seneca SC 52.78%

SAT AFT 299ER PAIRS
21.0 Tables

MPs D E F Names Score
3.13
1


John Abercrombie, Houston TX; Wayne Davidson, Banner Elk NC 62.50%
2.38
2
1

Roberta Abbruzzese, Etowah NC; Dudley Lewis, Hendersonville NC 60.80%
1.79
3
2

Goldie Nabatoff, Blowing Rock NC; Roger Newberry, Hendersonville NC 60.33%
1.32
4


Irwin Kahn - Deborah Kahn, Chapel Hill NC 57.61%
0.90
5/6


Arthur Gray, Salem SC; James Harris, Seneca SC 57.14%
0.90
5/6


Mary Frances Story, Shelby NC; Virginia Story, Blowing Rock NC 57.14%
1.34
3

John Agnew - Anne Thompson, Charlotte NC 56.55%
1.00
4

William Burns Jr - Nancy Burns, Drexel NC 54.76%
1.45
5
1
Ivan Pollack - Carlyn Pollack, Chapel Hill NC 54.17%
0.56
6

Gail Dunham, Lansing MI; Aubrey Biehn, Hendersonville NC 53.19%
1.09

2
Neil Kopf - Shelly Kopf, Boca Raton FL 52.38%
0.82

3
Arnold Smith, Hendersonville NC; John Erkkila, Brevard NC 50.89%
0.61

4
Mary Allen, Burnsville NC; William Prather, Lineville Falls NC 50.00%
0.46

5
Bill Hasty - Dorrie Hasty, Conover NC 48.81%

SAT EVE OPEN PAIRS
24.0 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1


Betty Potter - Richard Potter, Black Mountain NC 65.28%
5.38
2
1

Sage Bassett - Lenore Bassett, Daleville VA 61.57%
4.03
3
2

Nancy Grantham, Hendersonville NC; Diane Thomas, Pawleys Island SC 60.76%
3.02
4


Judith Bloomer - George Bloomer, Pittsboro NC 60.74%
2.27
5
3

Darleen Bates - James Bates, Durham NC 60.30%
1.70
6
4

Frank Sinclair, Oxford NC; Walter Stein, Raleigh NC 59.52%
1.15
5

Barbara Lehrer - Stephen Wiesenfeld, Asheville NC 55.18%
0.89
6

Judy Hurder, Salisbury NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 55.12%
2.12

1
Yvonne Bishop - Martha Heslep, Mt Pleasant SC 55.00%
1.59

2
David Stone - James Harris, Seneca SC 53.85%
1.19

3
Everett Dyer - Sarah Dyer, Huntersville NC 53.47%
0.89

4
Edward Costello, Hendersonville NC; Ed Harris, Forest City NC 52.63%
0.67

5
Michael Schwab - Margaret Webb, Raleigh NC 46.99%

SAT EVE 299ER PAIRS
8.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.92
1
1

Anne Thompson - John Agnew, Charlotte NC 63.43%
1.44
2
2
1
Barry Curtis - Linda Curtis, Black Mountain NC 62.93%
1.08
3
3

Goldie Nabatoff, Blowing Rock NC; Roger Newberry, Hendersonville NC 57.61%
0.86
4
4
2
William Welborn, Waxhaw NC; Kim Martin, Charlotte NC 57.43%
0.61
5


Kenneth Hinson - Karen Hinson, Hanahan SC 54.42%

Sunday Top of page

STRAT SWISS TEAMS-AVERAGE
41 Tables / Based on 51 Tables

MPs A B C Names Score
15.25
1


Randy Joyce - Kay Joyce, Raleigh NC; Chris Moll, Jefferson City TN; Richard Brown, Easley SC 116.00
11.44
2


Dan Fowler - Bill Wisdom, Salisbury NC; Sue Cooper, Winston Salem NC; Len Case, Charlotte NC 110.00
8.58
3


George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC; Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 97.00
6.43
4


Betty Wilton - Charles Thornton, Charlotte NC; Susan Torrey, Chapel Hill NC; Leonard Gellman, Snow Camp NC 91.00
9.28
5
1

Judy Hurder, Salisbury NC; Frank Sinclair, Oxford NC; Lindsay Robinson, Brevard NC; Walter Stein, Raleigh NC 90.00
6.96
6
2
1
Patricia Prather, Linville Falls NC; Edward Banta - Katherine Trubey, Spruce Pine NC; Richard Ash, Burnsville NC 87.00
2.71
7


Henry Deal - Jane Felton - Marla Brodsky - Sue Bedient, Charlotte NC 85.00
2.04
8


George Barger - Owen Lien, Hickory NC; Virginia Gregory, Tampa FL; Susan Clayman, Valdese NC 84.00
5.22
3

Darleen Bates - James Bates - Henry Meguid, Durham NC; Margaret Lindquist, Chapel Hill NC 82.00
3.92
4
2
Mike Yates - Eilean Yates - Betty Bowling - Sara Hamrick, Shelby NC 79.00
2.94
5

John Schultz - Nancy Schultz, Winston Salem NC; Rachel Herman, Thomasville NC; Elizabeth Marion, High Point NC 78.00
1.93
6/7

Ray Murphy, Winston Salem NC; Cindy Wright, Clemmons NC; Evelyn Brandon, Myrtle Beach SC; Dove Terrell, Ponte Vedra Bch FL 76.00
1.93
6/7

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; Deborah Fowler, Salisbury NC; Gretchen Smith, Davidson NC 76.00
2.68

3
Charles Rimer, Lexington NC; Margaret Rimer, Greenwood IN; Betsy Bare, Concord NC; Gloria Bryant, Salisbury NC 74.00
2.01

4
David Stone - Helen Coupal - James Harris, Seneca SC; Arthur Gray, Salem SC 73.00
1.32

5/6
Cozy May, Glade Valley NC; Marilyn Wilson - Barbara Helton, Statesville NC; Nancy Wilson, Mooresville NC 71.00
1.32

5/6
Ann Cumpston - Carmina Diaz - Paula Brewer, Charlotte NC; Ethel Butler, Fort Mill SC 71.00

299ER SWISS TEAMS
10 Tables

MPs D E Names Score
3.03
1
1
Charles Williamson - Patricia Abernethy - Dudley Lewis, Hendersonville NC; Roberta Abbruzzese, Etowah NC 96.00
2.27
2

Mary Elder, Landrum SC; Edward Costello, Hendersonville NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC; Al Howard, Lake Lure NC 85.00
1.70
3

H Clark Pollard - David West - Jack Andrews, Hendersonville NC; Joseph Marin, Hendersonvlle NC 84.00
1.28
4

Sandra Folken, Sapphire NC; Jackie Carroll, Arden NC; Barbara Stirling - Margaret Kort, Asheville NC 75.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page