A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 10-12, 2012

Morganton NC Summer Sizzler Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 336.5
Total number of players attending - 394
Total number of players winning masterpoints - 326
Total number of masterpoints won - 1,242.72
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KO's Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
29.0 Tables / Based on 52 Tables

MPsABCNamesScore
10.33
1
1

Kathleen Dwyer - David Parsons, Greensboro NC62.82%
7.75
2


Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC62.18%
5.81
3
2

Jackie Jimeson, Marion NC; Vivian Reedy, Burnsville NC61.86%
4.36
4
3

Kathy Brown, Georgetown SC; Karen Galleher, Pawleys Island SC61.22%
3.27
5
4

Kathy Boliek, Hickory NC; Charles Rand, Galax VA61.06%
2.45
6


Bill Sutton - Susan Sutton, Huntersville NC60.90%
1.47
5

Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC59.46%
1.10
6

Pamela Varone, Southport NC; Barbara Parker, Wilmington NC58.65%
2.59

1
Jean Sochet - Margaret Becker, Blowing Rock NC57.69%
1.94

2
Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC57.21%
1.46

3
Martin Feinroth, Hollywood FL; Barrie Watters, Black Mountain NC54.97%
1.09

4
Barbara Tomlinson, Cherryville NC; Mark Hanna, Gastonia NC53.53%
1.09

5
Dorrie Hasty - Bill Hasty, Hickory NC52.08%
0.66

6
Lisa Hamilton, Arden NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC51.76%

FRI AFT 299ER PAIRS
22.5 Tables

MPsDEFNamesScore
3.33
1


Toni Lambert - Judith Fortner, Huntersville NC63.69%
2.50
2


Elizabeth Lawler, Blowing Rock NC; Rebecca Overton, Tallahassee FL61.37%
1.87
3


Andrea Kahn, Inman SC; Louise Little, Tryon NC59.52%
1.40
4


Maritta Schirow, Boone NC; Arlene Steeves, Vilas NC58.24%
1.87
5
1
1
R David Mursch, Connelly Spg NC; Paul Rasmussen, Morganton NC57.74%
1.40
6
2
2
Kristopher Brown, Johnstown PA; Lance Taylor, Cornelius NC57.15%
1.05
3

Eilene Morgan - Evalynn Hyra, Tryon NC56.12%
0.79
4
3
Tempie Pierce, Kinston NC; Cathy Howell, Goldsboro NC55.65%
0.59
5

Reggie Cowne, Stony Point NC; Wayne Davis, Nebo NC55.36%
0.56
6
4
Scott Franklin - Judy Franklin, Hendersonville NC54.33%
0.41

5
Betty Franquemont - Jed Franquemont, Lenoir NC53.65%

FRI EVE OPEN PAIRS
16.0 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC62.98%
4.75
2


Richard Deyerle, Glen Allen VA; Geoffrey Mallette, Richmond VA61.38%
3.56
3
1

Linda Schroeder, Hickory NC; Katherine Bondurant, Newton NC60.90%
2.67
4


Enrico Beretta, Martin GA; John Cotty, McCormick SC60.58%
2.21
5
2

Charles Rand, Galax VA; Kathy Boliek, Hickory NC60.10%
1.32
6/7


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC58.01%
1.32
6/7


Chris Moll - Tammy Moll, Raleigh NC58.01%
1.66
3

Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC55.93%
1.48
4

Jo Ann Massey, Troutman NC; Barbara Helton, Statesville NC55.13%
1.88
5
1
Jean Sochet - Margaret Becker, Blowing Rock NC54.49%
1.41
6
2
Frances Jilcott, Kinston NC; Fran Twisdale, Raleigh NC52.56%
1.06

3
Myron Mensh, St Augustine FL; Ellen Mensh, St. Augustine FL48.40%
0.88

4
Christine West - John West, Athens GA46.79%

FRI EVE 299ER PAIRS
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.22
1


Martha Blackman - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC60.12%
1.67
2


James Parker - John Bredenberg, Jr, Greensboro NC59.52%
1.25
3


Andrea Kahn, Inman SC; Louise Little, Tryon NC59.23%
1.45
4
1
1
Jean Alden - Doug Alden, Old Fort NC58.33%
1.09
5
2
2
Jed Franquemont - Betty Franquemont, Lenoir NC56.85%
0.82
6
3
3
R David Mursch, Connelly Spg NC; Paul Rasmussen, Morganton NC56.55%
0.61
4

William Underwood Jr - John Moore, Charlotte NC54.46%
0.46
5

Wayne Davis, Nebo NC; Reggie Cowne, Stony Point NC53.87%
0.48

4
Kristopher Brown, Johnstown PA; Lance Taylor, Cornelius NC47.32%

FRI/SAT KNOCKOUTS - 1
8 Tables

MPsRankNames
11.34
1
George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC
6.01
2
Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty - Arlene Goldstine - Michael Waters, Knoxville TN

FRI/SAT KNOCKOUTS - 2
8 Tables

MPsRankNames
6.09
1
Pamela Varone, Southport NC; Shirley Jobes - Barbara Parker, Wilmington NC; Linda Whipple, Cary NC
3.23
2
Don Farver - Candace Dickinson, Leicester NC; Roger Newberry, Hendersonville NC; Allen Shifley, Asheville NC
1.37
3/4
Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC; Kitty Page Tomkinson, Hiawassee GA

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
23.0 Tables / Based on 42 Tables

MPsABCNamesScore
8.67
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC62.20%
6.50
2


James Gumbert - Melissa Gumbert, Flat Rock NC61.61%
4.88
3


Kris Ginthwain, Hickory NC; Susan Clayman, Valdese NC60.71%
3.66
4


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC59.52%
2.74
5


Richard Brown, Easley SC; Richard Maybin, Hendersonville NC58.63%
3.65
6
1

Linda Schroeder, Hickory NC; Michael McConochie, Statesville NC57.74%
2.74
2

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL57.14%
2.36
3
1
Paul Schroeder, Hickory NC; Ben Roberts, Taylorsville NC55.95%
1.35
4/5

Vivian Reedy, Burnsville NC; Jackie Jimeson, Marion NC54.17%
1.35
4/5

Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC54.17%
1.55
6/7
2/3
Lisa Hamilton, Arden NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC53.87%
1.55
6/7
2/3
Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC53.87%
1.00

4
Karin Turner, Granite Falls NC; Tom Underwood, Hickory NC52.98%
0.82

5
Lloyd Weinerman, Asheville NC; Barrie Watters, Black Mountain NC51.19%
0.66

6
Robert Hadley, Hickory NC; Gene Jarrett, Conover NC49.70%

SAT MORN 299ER PAIRS
18.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.93
1
1
1
William Underwood Jr - John Moore, Charlotte NC65.48%
2.20
2


Joseph Hicks, Hendersonville NC; Henry Turner, Landrum SC65.13%
1.79
3
2
2
Belinda Lloyd - Russell Lloyd, Cleveland TN64.52%
1.34
4
3

James Parker - John Bredenberg, Jr, Greensboro NC62.20%
1.00
5
4

Maritta Schirow, Boone NC; Arlene Steeves, Vilas NC61.63%
0.70
6


Alice Houser - Sarah Earley, Spruce Pine NC59.65%
1.01
5

William Huff, Mills River NC; Richard Bush, Flat Rock NC56.85%
0.71
6

Patricia Cambareri - Harriet Roland, Greensboro NC54.17%
0.86

3
Ellen Osman, Miami FL; Shelly Gassner, Orange Park FL52.98%
0.65

4
Cathy Howell, Goldsboro NC; Tempie Pierce, Kinston NC52.88%
0.51

5
Francie Glickman, Asheville NC; Lisa Wester, Candler NC51.49%

SAT AFT OPEN PAIRS
37.0 Tables / Based on 58 Tables

MPsABCNamesScore
11.33
1


Chris Moll - Tammy Moll, Raleigh NC67.63%
8.50
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC66.83%
6.37
3


Enrico Beretta, Martin GA; John Cotty, McCormick SC65.54%
4.78
4


Dixie Vanderwerff - Elaine Cagle, Georgetown SC64.58%
3.58
5


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC62.96%
2.69
6


J Fletcher Smoak - Linda Smoak, Roanoke VA60.88%
2.02
7


Melissa Gumbert - James Gumbert, Flat Rock NC60.58%
4.92
1

Bruce King - Jane King, Athens GA59.26%
3.69
2
1
J Gray McAllister III - Susan McAllister, Raleigh NC57.87%
2.77
3

Jackie Jimeson, Marion NC; Vivian Reedy, Burnsville NC57.18%
2.12
4
2
Lloyd Weinerman, Asheville NC; Barrie Watters, Black Mountain NC55.79%
1.59
5
3
Graham Stewart - Joanne Stewart, Nebo NC55.45%
1.19
6
4
Maryanna Malone, Ponte Vedra FL; Frances Maury, Linville NC54.86%
1.41

5
Kay Beebe - Paul Beebe, Fairview NC54.33%
0.99

6
Dorrie Hasty - Bill Hasty, Hickory NC54.01%

SAT AFT 299ER PAIRS
20.5 Tables

MPsDEFNamesScore
3.13
1
1
1
Eric Lee - Joseph Hoesl, Greensboro NC67.26%
2.35
2
2

Rita Hornburg - Mark Helikson, Charlotte NC61.61%
1.76
3
3
2
Avery Lloyd, Greensboro NC; Cecelia Ray, Brown's Summit NC59.38%
1.32
4
4

Elizabeth Refshauge - Martha Blackman, Spartanburg SC59.23%
0.99
5
5

James Parker - John Bredenberg, Jr, Greensboro NC57.74%
1.01
6
6
3
William Underwood Jr - John Moore, Charlotte NC56.18%
0.71

4
Susan Wesley - Nancy Lide, Winston Salem NC54.59%
0.60

5
Cathy Howell, Goldsboro NC; Tempie Pierce, Kinston NC51.49%

SAT EVE OPEN PAIRS
22.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC67.33%
4.00
2


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC63.66%
3.00
3


Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC62.96%
2.25
4


Bill Wisdom - Dan Fowler, Salisbury NC61.34%
1.75
5


Sue Bedient, Charlotte NC; James Fordham, Fairburn GA60.44%
1.26
6


Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC59.46%
3.23
1
1
Myron Mensh, St Augustine FL; Ellen Mensh, St. Augustine FL56.02%
2.42
2
2
Allen Shifley, Asheville NC; Roger Newberry, Hendersonville NC55.32%
1.82
3

Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC52.78%
1.36
4

Walter Marcin, Charlotte NC; Linda Zamler, Matthews NC51.92%
1.02
5

Karen Galleher, Pawleys Island SC; Kathy Brown, Georgetown SC51.16%
1.41
6
3
Mark Helikson - Rita Hornburg, Charlotte NC50.72%
1.06

4
Barbara Stewart, Charlotte NC; Mary Younts, Matthews NC48.61%
1.12

5
Sonya Glasser, Boca Raton FL; Robert Hess, Blowing Rock NC46.50%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
42 Tables / Based on 53 Tables

MPsABCNamesScore
15.75
1


Bill Wisdom - Dan Fowler, Salisbury NC; Sue Cooper, Advance NC; Hugh Hughes, Greenville SC; Len Case, Charlotte NC110.00
11.81
2


John Cotty, McCormick SC; Charles Fulton, Linville Falls NC; Enrico Beretta, Martin GA; Carolyn Holcomb, Englewood FL96.00
6.92
3/5


Allison Hunt, Charlotte NC; Zachary Brescoll, Hendersonville NC; Warren Roberts III - Owen Lien, Flat Rock NC94.00
7.20
3/5
1/2

Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC; Joanne Stewart - Graham Stewart, Nebo NC94.00
7.20
3/5
1/2

Susan Duke, Vilas NC; Evelyn Brandon, Myrtle Beach SC; Jane Champion, Naples NC; Ben Roberts, Taylorsville NC94.00
4.62
6
3

Kathryn Swaringen, Asheville NC; Silvia Crouse - James Crouse, Hendersonville NC; Deborah Fowler, Salisbury NC89.00
3.94
7
4

Robert Yon - Daniel Schmidt - E Michael McKee, Anderson SC; Karen Wilkinson, Salem SC86.00
3.50
8


H Hunt - Peter Shwartz, Charlotte NC; Kris Ginthwain, Hickory NC; Susan Clayman, Valdese NC85.00
3.15
9


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Melissa Gumbert - James Gumbert, Flat Rock NC84.00
2.86
10


Geoffrey Mallette, Richmond VA; Richard Deyerle, Glen Allen VA; Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA82.00
2.43
11/13


Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC81.00
2.43
11/13


David Cantor, Charlotte NC; Brad McKeown, Rock Hill SC; Bill Sutton - Jean Davis, Huntersville NC81.00
2.43
11/13


Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC; Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC81.00
2.74
14
5

Lawrence Sklar - Barbara Lehrer - Kris Boswinkel, Asheville NC; Nicholas Frost, Swannanoa NC79.00
2.35
6

Betty Morgan, St Augustine FL; Rebecca Overton, Tallahassee FL; Marion Harstedt, Saint Augustine FL; Elizabeth Lawler, Blowing Rock NC76.00
1.95
7/8

Billie Laminack - Carolyn Sharp - Marilyn Wilson - Frances Bruce, Statesville NC75.00
1.95
7/8

Carol Adams - Dane Kusler, Hendersonville NC; Betty Martin - Martha Deaver, Gastonia NC75.00
4.06

1
Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA; Robert Hess, Blowing Rock NC; Sonya Glasser, Boca Raton FL72.00
3.05

2
Terrell Bishop, Taylorsville NC; Gene Jarrett, Conover NC; Robert Plautz, Morganton NC; Robert Hadley, Hickory NC69.00
2.28

3
Sue Kennedy - Tom Kennedy, Landrum SC; Dianne Moore, Hendersonville NC; David Keierleber, Flat Rock NC63.00
1.71

4
Cecil Nichols, Balsam NC; Susan Sutton, Huntersville NC; J Gray McAllister III - Susan McAllister, Raleigh NC62.00
1.35

5
Marily Young, Columbus NC; Andrea Kahn, Inman SC; Louise Little, Tryon NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC61.00

299ER SWISS TEAMS
11 Tables

MPsDEFNamesScore
3.18
1


Lisa Pharr - David Weber - Mark Coats, Charlotte NC; Babs Richard, Waxhaw NC99.00
2.51
2
1
1
James Parker - John Bredenberg, Jr - Elizabeth Parker - Helen Bredenberg, Greensboro NC83.00
1.40
3/5


Barbara Maser, Marvin NC; Marie Golladay, Waxhaw NC; Joyce Odom, Lake Wylie SC; Helen Rouleau, Matthews NC81.00
1.65
3/5
2/3

William Underwood Jr - John Moore - Jane Conlan - Patricia Moore, Charlotte NC81.00
1.65
3/5
2/3

Elizabeth Refshauge - Martha Blackman, Spartanburg SC; Henry Turner, Landrum SC; Joseph Hicks, Hendersonville NC81.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page