A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 5-7, 2012

Morganton NC Fall Festival Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 288.5
Total number of players attending - 331
Total number of players winning masterpoints - 290
Total number of masterpoints won - 1036.98
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KOs Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
26.0 Tables / Based on 40 Tables

MPsABCNamesScore
8.33
1


Joe Walden - Lynn Fort, III, Charlotte NC67.79%
6.25
2


Richard Maybin, Hendersonville NC; James Gumbert, Flat Rock NC65.51%
4.69
3
1

Terrell Bishop, Taylorsville NC; Gene Jarrett, Conover NC63.46%
3.51
4


Dane Kusler - Carol Adams, Hendersonville NC60.65%
2.64
5


Susan Sutton - Bill Sutton, Huntersville NC58.65%
3.38
6
2

Anita Carlson, Hickory NC; Pat Cole, Hudson NC58.56%
2.53
3

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC57.85%
1.90
4

Daniel Napierala - Mina Napierala, Crossville TN57.37%
2.47
5
1
Dianne Moore - Eve Hoover, Hendersonville NC56.41%
1.85
6
2
Lisa Hamilton, Arden NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC56.02%
1.41

3
Ellen Harris, Harrisburg NC; Kathy Schiele, Concord NC55.09%
1.09

4
Anne Sprock, Greensboro NC; John Boger Jr, Concord NC51.92%
0.78

5
Martha Karslake - Nancy Matheson, Hickory NC51.62%
0.62

6
Jenny Widmer, Charlotte NC; Babs Richard, Waxhaw NC50.23%

FRI AFT 299ER PAIRS
14.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1
1
1
Betty Franquemont - Jed Franquemont, Lenoir NC59.85%
1.82
2
2

Sandi Dover, Marion NC; Ann Reed, Spruce Pine NC58.52%
1.36
3
3
2
Nancy Osborne - Nina Harmon, Greensboro NC58.14%
1.02
4


Velma Bouxsein - Sarah Earley, Spruce Pine NC57.39%
0.88
5
4
3
Ruth Derrow - Lore Quandt, Concord NC56.63%
0.85
6
5
4
Jim Peppers - Paul Schroeder, Hickory NC56.06%
0.61
6
5
Virginia Lafar - Frances Hyde, Charlotte NC54.92%

FRI EVE OPEN PAIRS
14.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC63.94%
4.25
2
1
1
Lisa Hamilton, Arden NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC58.65%
3.19
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC58.33%
2.39
4


Dane Kusler - Carol Adams, Hendersonville NC57.69%
2.11
5
2

Bob Armstrong - Lawrence Sklar, Asheville NC55.45%
1.58
6
3
2
Vicki Dailey - James Dailey, Travelers Rst SC54.49%
1.19
4
3
Marian Fort, Charlotte NC; Susan Sutton, Huntersville NC54.01%
0.78
5/6

Stephen Wiesenfeld - Jane Helm, Asheville NC53.21%
0.79
5/6
4
Linda Zamler, Matthews NC; Walter Marcin, Charlotte NC53.21%

FRI EVE 299ER PAIRS
9.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1
1
1
Allen Woodward - Eileen Woodward, Charlotte NC61.60%
1.52
2
2
2
Missie Cleek - Angela Snyder, Charlotte NC60.49%
1.14
3
3
3
Jim Peppers - Paul Schroeder, Hickory NC56.04%
0.85
4


Dhelia Williamson, Atlanta GA; John Williamson, Davidson NC54.66%
0.72
5
4

Lee Wilcox, Black Mountain NC; Elizabeth Gibson, Swannanoa NC54.43%
0.54
6
5

Marianna Jaeger - Diana Spock, Durham NC54.23%

FRI/SAT KNOCKOUTS - 1
7 Tables

MPsRankNames
8.42
1
Michael McConochie, Statesville NC; Susan Clayman - Eldon Clayman, Valdese NC; Cindy Wright, Clemmons NC; Ray Murphy, Winston Salem NC
4.46
2
Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC; Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 2
7 Tables

MPsRankNames
5.00
1
Marily Young, Columbus NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC; Pat Fiol, Tryon NC; Andrea Kahn, Inman SC
2.65
2
Pamela Whitman - Charles Whitman, Abingdon VA; Betty Fugate, Lebanon VA; Gail Dalton, Bristol VA

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
24.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1


James Gumbert, Flat Rock NC; Richard Maybin, Hendersonville NC72.32%
6.13
2
1

Kathleen Dwyer, Greensboro NC; Donald Folger, Clemmons NC70.83%
4.60
3
2
1
Gary Shive - Jayne Shive, Concord NC62.50%
3.45
4


John Cotty, McCormick SC; Enrico Beretta, Martin GA62.20%
2.59
5
3
2
Daniel Pape, Charlotte NC; Thomas Moon, Concord NC61.90%
1.70
6/7


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC57.44%
1.70
6/7


Joe Walden - Lynn Fort, III, Charlotte NC57.44%
1.78
4
3
Marieca Haydon - Jennifer Ward, Greensboro NC57.14%
1.34
5
4
Grant Shorts, Meadville PA; Faye Sneeder, Denver NC56.25%
1.34
6
5
Ellen Harris, Harrisburg NC; Kathy Schiele, Concord NC55.95%
0.94

6
Dianne Moore - Eve Hoover, Hendersonville NC55.65%

SAT MORN 299ER PAIRS
15.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.52
1
1

Kay Elder - Diane Seymour, Charlotte NC61.14%
1.89
2
2

Keith Campbell - Paul Schroeder, Hickory NC59.86%
1.42
3
3

Bill Bumbarger - Robert Parlier, Hickory NC59.09%
1.06
4
4

Sylvia Cole - Leota Cloyed, Boone NC58.86%
1.36
5
5
1
Eric Lee - Joseph Hoesl, Greensboro NC57.64%
0.63
6
6

Barbara Goldberg - Sam Goldberg, Mint Hill NC56.66%
1.02

2
Jewel Baldwin - Freddie Baldwin, Charlotte NC55.61%
0.77

3
Virginia Lafar - Frances Hyde, Charlotte NC52.80%
0.57

4
Missie Cleek - Angela Snyder, Charlotte NC51.95%

SAT AFT OPEN PAIRS
33.5 Tables / Based on 49 Tables

MPsABCNamesScore
9.83
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC68.75%
7.37
2


Len Case, Charlotte NC; Bill Sutton, Huntersville NC65.97%
5.53
3


James Crouse - Barbara Bristol, Hendersonville NC64.86%
5.20
4
1

Stephen Wiesenfeld - Jane Helm, Asheville NC62.04%
3.11
5


Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC62.02%
2.33
6


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC60.10%
3.90
2

Frances Bruce - Billie Laminack, Statesville NC58.91%
3.06
3
1
Marie Golladay, Waxhaw NC; Barbara Maser, Marvin NC58.45%
2.30
4
2
Lloyd Weinerman, Asheville NC; Barrie Watters, Black Mountain NC58.10%
1.65
5

Susan Duke, Vilas NC; Judith Fleming, Port St Lucie FL57.64%
1.72
6
3
Richard Silverstone, Weaverville NC; Doug Hibshman, Asheville NC57.50%
1.34

4
Anne Sprock, Greensboro NC; John Boger Jr, Concord NC54.47%
0.97

5
Barbara Beier, Morganton NC; Helen Reinhardt, Hickory NC54.23%
0.73

6
Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC53.76%

SAT AFT 299ER PAIRS
15.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.52
1
1

Marianna Jaeger - Diana Spock, Durham NC62.50%
1.89
2


Kusum Patel - Naren Patel, Hickory NC61.25%
1.57
3
2

Rebecca Bonomo - Patricia Cambareri, Greensboro NC60.00%
1.06
4


Sarah Earley - Velma Bouxsein, Spruce Pine NC58.75%
1.18
5
3

Marilyn Goodrich - James Hendry, Charlotte NC57.50%
1.36
6
4
1
Kenneth Pegram, Concord NC; Julie McNamara, Charlotte NC56.67%
0.71
5

Margaret Garland - Martha Wright, Blowing Rock NC55.83%
1.02
6
2
Ruth Derrow - Lore Quandt, Concord NC55.42%
0.67

3/4
Missie Cleek - Angela Snyder, Charlotte NC53.75%
0.67

3/4
Jed Franquemont - Betty Franquemont, Lenoir NC53.75%

SAT EVE OPEN PAIRS
14.5 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC73.17%
3.75
2


Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC66.96%
2.81
3


Bill Wisdom - Dan Fowler, Salisbury NC65.15%
2.11
4


Richard Maybin - Julie Murphy, Hendersonville NC60.29%
2.08
5


Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC60.25%
1.46
6


Ray Murphy, Winston Salem NC; Cindy Wright, Clemmons NC56.09%
2.67
1

John Knight - Mary Knight, Montreat NC52.46%
2.00
2

Susan Duke, Vilas NC; Judith Fleming, Port St Lucie FL51.94%
1.50
3

Kent Leggett - Jean Leggett, Clemmons NC49.19%
1.65
4
1
Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA48.85%
1.34
5

Kathleen Dwyer, Greensboro NC; Donald Folger, Clemmons NC47.53%
1.24

2
Melinda Dow - Thomas Dow, Newport News VA47.23%
0.93

3
Peggy Smith - Danny Barnes, Greensboro NC46.00%

SAT EVE 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPsDENamesScore
1.51
1

Marianna Jaeger - Diana Spock, Durham NC63.88%
1.19
2
1
Rebecca Bonomo - Patricia Cambareri, Greensboro NC58.33%
0.89
3
2
Crystal Evans - Max Evans, Charlotte NC57.13%
0.64
4

Susan Lohr - John Amon, Charlotte NC52.60%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
35 Tables / Based on 46 Tables

MPsABCNamesScore
14.00
1


Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC117.00
10.50
2
1
1
Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Peter Shwartz - Allison Hunt - H Hunt, Charlotte NC92.00
7.88
3


Bruce Bedient - Marshane Russell Griffin - Sue Bedient, Charlotte NC; Karl Kachadoorian, Tryon NC91.00
5.91
4


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC90.00
4.67
5


Lee Webb - Christopher Webb, Columbia SC; George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC88.00
5.69
6
2

Richard Vestal - Frances Bruce - Billie Laminack, Statesville NC; Sally Black, Conover NC87.00
3.50
7


Bill Wisdom - Dan Fowler, Salisbury NC; Sue Cooper, Advance NC; Len Case, Charlotte NC; Hugh Hughes, Greenville SC86.00
2.96
8/9


Jean Davis - Bill Sutton, Huntersville NC; David Cantor - Judy Brown, Charlotte NC84.00
2.96
8/9


John Cotty, McCormick SC; Charles Fulton, Linville Falls NC; Sally Prosch, Banner Elk NC; Enrico Beretta, Martin GA84.00
4.27
10
3

Thomas Dow - Melinda Dow, Newport News VA; Anita Carlson, Hickory NC; Peter J Boyd-Bowman, Greensboro NC81.00
3.20
11
4

Robert Yon - Daniel Schmidt - E Michael McKee, Anderson SC; Karen Wilkinson, Salem SC80.00
2.53
12
5

Lynn Fort, III - Brian Youd - Marian Fort, Charlotte NC; Susan Sutton, Huntersville NC76.00
3.18
6/7
2
William Pratt - Moshe Feldman - William Stewart, Asheville NC; Jack Meredith, Ashville NC73.00
2.04
6/7

Cathy Mitchell, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC; Peggy Axley, Statesville NC; Jo Ann Massey, Troutman NC73.00
2.39
8
3
Kathy Schiele - Jayne Shive - Gary Shive, Concord NC; Ellen Harris, Harrisburg NC71.00
1.79

4
Richard Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC; Rebecca Santago, Clemmons NC; Marjorie Van Horn, Greensboro NC69.00
1.41

5
Walter Marcin - Paula Brewer, Charlotte NC; Linda Zamler, Matthews NC; Carmina Diaz, Fort Mill SC67.00

299ER SWISS TEAMS
11 Tables

MPsDEFNamesScore
3.18
1
1
1
Lee Wilcox - Rosalie Phillips, Black Mountain NC; Judith Shillinglaw, Montreat NC; Elizabeth Gibson, Swannanoa NC90.00
2.39
2


William Taylor - Joan Maxwell, Davidson NC; David Sutherlin, Charlotte NC; Peggy Smith, Greensboro NC89.00
1.79
3


Dhelia Williamson, Atlanta GA; John Williamson, Davidson NC; Joanne Webb, Shelby NC; Jagdish Somani, Morganton NC87.00
1.34
4


Martha Blackman - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC; Joseph Hicks, Hendersonville NC; Henry Turner, Landrum SC79.00
1.74
2

Jim Bender - Bonner Heath - Judith Gaines - Sandra Weinstein, Charlotte NC68.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page