A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 17-19, 2008

Myrtle Beach SC, Grand Strand Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 157.5
Total number of players attending - 153
Total number of players winning masterpoints - 134
Total number of masterpoints won - 570.66
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Afternoon Open Prs
18.5 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Annette Wallace, Longs SC; Elaine Cagle, Georgetown SC 71.20%
4.50
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 65.17%
3.38
3


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Mike Smith, Charleston SC 64.61%
2.53
4


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 64.60%
1.90
5


Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Stan Given, Little River SC 60.63%
1.42
6


Susan Robb - Bill Robb, Raleigh NC 57.50%
2.95
1
1
Rosemary Miles, Pawleys Island SC; Kathy Brown, Georgetown SC 55.36%
2.21
2

Ruth Dungan - Edward Dungan, Pinehurst NC 53.17%
1.66
3

John Cassidy, Myrtle Beach SC; Karen Carpenter, N Myrtle Bch SC 53.02%
1.24
4

Thomas Flecker, Murrells Inlet SC; Eleanor McIntyre, Conway SC 52.46%
0.93
5

Frank Rodman Jr - Susan Rodman, Leland NC 51.67%
1.00
6

Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC; Jeanie Estes, Beauford SC 50.59%
1.14

2
Carol Foley, Ocean Isl Bch NC; Priscilla Shoemaker, Shallotte NC 50.50%
0.86

3
Janice Davis, Beaufort NC; Jamie Sue Schmidt, Emerald Isle NC 45.49%

Fri Afternoon 199er Prs
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.62
1


Judie Ware - Mark Henderson, N Myrtle Beach SC 66.25%
1.22
2


Leroy Burnside, Pawleys Island SC; Sally Reynolds, Murrells Inlet SC 62.08%
1.36
3
1

Mary Stober - Irene Cantone, Southport NC 58.75%
1.02
4
2

James Dankosky - Thomas Mugno, Murrells Inlet SC 53.33%
0.98
5
3
1
George Hoffman - Faye Hoffman, Wilmington NC 52.08%
0.65
4/5
2/3
Sally Felton - Pat Felton, Whispering Pnes NC 51.25%
0.65
4/5
2/3
Doris McLaughlin, Ocean Isle NC; Carol Wehner, Ocean Isle Beac NC 51.25%

Friday Evening Open Prs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
2.50
1

David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 72.00%
1.88
2

Susan Robb - Bill Robb, Raleigh NC 59.50%
1.41
3

Mildred Villani, Myrtle Beach SC; Donna Belski, N Myrtle Bch SC 56.50%
1.53
4
1
Frank Rodman Jr - Susan Rodman, Leland NC 53.00%
1.15
2
Norma Cucci - Bob Cucci, Murrells Inlet SC 47.00%

Fri Sat KO Bracket 1
6 Tables

MPs Rank Names
10.50
1
Stan Given, Little River SC; Betty Burt, N Myrtle Beach SC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Giles Belski, N Myrtle Bch SC
5.57
2
James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC

Fri Sat KO Bracket 2
6 Tables

MPs Rank Names
5.61
1
Evelyn Brandon, Myrtle Beach SC; Susan Tankle, N Myrtle Beach SC; Nancy Briggs, Vero Beach FL; Nelson Crisp, Greenville NC
2.97
2
Mary Boyd, Charleston WV; Clarke Smart, Pawleys Island SC; Anne Dickstein, Charleston SC; Darrell Elder, Surfside Beach SC

Fri Sat KO Bracket 3
8 Tables

MPs Rank Names
5.16
1
James Hamilton, Longs SC; Elizabeth Ehrhardt, Myrtle Beach SC; Jane Minshew - P Lee, Conway SC
2.73
2
Yvonne Bishop - Martha Heslep - Raymond Benton Jr, Mt Pleasant SC; Pat Latham, Sullivans Is SC

Saturday Top of page

Sat Morning Open Prs
11.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Susan Robb - Bill Robb, Raleigh NC 65.16%
3.50
2


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Mike Smith, Charleston SC 62.82%
2.63
3
1

Charles Gilliam - Ann Gilliam, Elon NC 59.95%
1.97
4


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 55.18%
1.48
5


Mildred Villani, Myrtle Beach SC; Donna Belski, N Myrtle Bch SC 54.54%
1.81
6
2
1
Janice Davis, Beaufort NC; Jamie Sue Schmidt, Emerald Isle NC 54.02%
1.36
3

Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC; Jeanie Estes, Beauford SC 52.92%
1.02
4

Don Ritter - Mary-Lou Ritter, Advance NC 51.74%
0.76
5

Douglas Johnson - Doris Johnson, Little River SC 49.63%
1.06

2
Bobbie Stricklin - LuEtta Harris, Florence SC 48.29%

Sat Morning 199er Prs
6.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.62
1
1

Norma Cucci - Bob Cucci, Murrells Inlet SC 61.11%
1.22
2


Mark Henderson - Judie Ware, N Myrtle Beach SC 59.26%
0.96
3
2

Thomas Mugno - James Dankosky, Murrells Inlet SC 57.92%
0.72
4
3

Glen Insley, George Town SC; Sally Butler, Murrells Inlt SC 57.50%
0.98
5
4
1
Sue Sandidge, Ocean Isle NC; Pamela Bank, Ocean Isle Beac NC 56.67%
0.74

2
Harriet Lurey-Lutz - Mary Lou Lentz, Garden City SC 47.41%

Sat Aft 199er Pairs
6.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.52
1
1
1
Harriet Lurey-Lutz - Mary Lou Lentz, Garden City SC 62.08%
1.14
2
2
2
Allan Bleich - Rose Bleich, Ocean Isle Bch NC 57.08%
0.86
3


Leroy Burnside, Pawleys Island SC; Danny Phillips, Pawleys Isl SC 54.58%
0.72
4
3

Norma Cucci - Bob Cucci, Murrells Inlet SC 52.92%
0.54
4

Mary Stober - Irene Cantone, Southport NC 52.08%
0.59

3
Doris McLaughlin, Ocean Isle NC; Carol Wehner, Ocean Isle Beac NC 50.83%

Sat Aft Open Pairs
15.5 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


S Lindsey Butler, Mt Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC 66.15%
4.00
2
1

Allen Smith, Southport NC; James Mullen, Oak Island NC 64.06%
2.63
3/4
2/3

Susan Rodman - Frank Rodman Jr, Leland NC 59.03%
2.63
3/4
2/3
1
Peggy Horton - David Horton, Topsail Beach NC 59.03%
1.69
5


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 58.86%
2.17
6


Susan Robb - Bill Robb, Raleigh NC 58.49%
1.52
4

Nancy Bradbury, Calabash NC; David Powell, Florence SC 57.85%
1.14
5
2
Nancy Meachim, Pawleys Island SC; Sally Reynolds, Murrells Inlet SC 54.33%
0.67
6

Lois Moore, Myrtle Beach SC; Sybil Bennett, Georgetown SC 52.88%
0.86

3
Earl Jones - James Magee, Wilmington NC 52.08%

Sat Evening Open Prs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


James Hawkes, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 64.58%
2.50
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 63.39%
1.87
3


Evelyn Brandon, Myrtle Beach SC; Joyce Nichols, Charleston SC 62.50%
2.14
4
1
1
Janice Davis, Beaufort NC; Jamie Sue Schmidt, Emerald Isle NC 58.33%
1.61
5
2

Yvonne Bishop - Raymond Benton Jr, Mt Pleasant SC 56.85%
1.20
6
3
2
James Magee - Earl Jones, Wilmington NC 55.06%
0.90
4
3
Jeanie Estes, Beauford SC; Norman Cowen M.D., Pawleys Island SC 50.89%

Sunday Top of page

Sunday Swiss By Average
20 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC; Joyce Nichols - Tom Rutledge, Charleston SC 104.00
5.63
2


Stan Given, Little River SC; Betty Burt, N Myrtle Beach SC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Giles Belski, N Myrtle Bch SC 87.00
4.22
3


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Mike Smith, Charleston SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 84.00
3.16
4


James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 82.00
5.22
5
1
1
Al Hayward, Myrtle Beach SC; Judie Ware, N Myrtle Beach SC; P Lee - Jane Minshew, Conway SC 78.00
3.92
6
2

Mary Boyd, Charleston WV; Clarke Smart, Pawleys Island SC; Anne Dickstein, Charleston SC; Darrell Elder, Surfside Beach SC 72.00
2.94
3

Frank Rodman Jr - Susan Rodman, Leland NC; Barbara Clark, Conover NC; Raymond Moose, Hickory NC 69.00
2.20
4
2
Lois Moore, Myrtle Beach SC; Sybil Bennett - Kathy Brown, Georgetown SC; Rosemary Miles, Pawleys Island SC 65.00
1.51
5/7

Nancy Bradbury, Calabash NC; Nancy Piatek, N Myrtle Bch SC; M Hart, Myrtle Beach SC; Patricia Ingersoll, Surfside Beach SC 58.00
1.64
5/7
3
Linda Davis - Elizabeth Waldron, Ocean Isl Bch NC; Allan Bleich - Rose Bleich, Ocean Isle Bch NC 58.00
1.51
5/7

Norman Cowen M.D., Pawleys Island SC; Mac McIntyre - David Roth, Myrtle Beach SC; Graydon Vadas, Charleston SC 58.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page