A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 16-18, 2007

Oak RIdge TN, 58th Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 272.5
Total number of players attending - 318
Total number of players winning masterpoints - 255
Total number of masterpoints won - 1,112.53
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Bea Herron Memorial Pairs
34.5 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1
1

James Ritts, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN 69.44%
7.50
2
2

Phillip Horn - Sue Bodine, Knoxville TN 65.63%
5.63
3


Hilda Sandbeck, Knoxville TN; Ben Brabson Jr, Sevierville TN 65.05%
4.22
4
3

Mark Harris - Carol Harris, Knoxville TN 64.81%
3.16
5


Raymond Volkwine - Vincent Carcello, Knoxville TN 63.50%
2.37
6


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Helen Corbett, Oak Ridge TN 63.19%
2.71
4
1
Casey Jones - J Graham Hemmeter, Knoxville TN 61.35%
1.65
5

Ann Pavur - Marguerite Hartz, Loudon TN 60.90%
1.83
6

Daniel Chandler, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA 59.03%
2.03

2
Elaine Bohle - Kay Schell, Knoxville TN 56.02%
1.52

3
Daniel Napierala - Mina Napierala, Crossville TN 54.40%
1.14

4
Ben Wise - Elizabeth Wise, Lexington KY 53.47%
0.86

5
Jane Ascher - Helen Kirby, Knoxville TN 50.30%
0.89

6
Emily Ruckart - Toni Schmitt, Oak Ridge TN 50.23%

Friday Aft 299ers Pairs
15.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.52
1


Peggy Watkins - Sara Arnold, Knoxville TN 64.96%
1.90
2
1
1
Robert Glenn, Oak Ridge TN; Millicent Sites, Jefferson City TN 61.36%
1.43
3
2

Anne Maynard - Mary Wallace, Knoxville TN 59.09%
1.06
4


Robert Williams, Crab Orchard TN; Robert King, Fairfield Glade TN 58.52%
1.07
5
3
2
Robin Turner - Lynn Smith, Knoxville TN 57.95%
0.80
6
4

Reba Cunningham, Winchester TN; Janice Felice, Estill Springs TN 57.20%
0.77
5
3
Elwood Bryant - James Jones, Decatur TN 56.63%
0.48
6

Mary Helton, Alcoa TN; Clarke Harrison, Knoxville TN 55.49%
0.57

4
Jane Jones - Stephanie Gilchrist, Knoxville TN 53.03%

Friday Evening Open Pairs
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1
1

Paul Bienkowski - Norma Bienkowski, Kodak TN 64.16%
3.38
2
2
1
John Spitz - D Overly, Loudon TN 63.39%
2.53
3


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Helen Corbett, Oak Ridge TN 62.85%
1.90
4
3

Susan Plank - James Plank, Maryville TN 59.81%
1.58
5
4

Jo Sharp - Robert Levesque, Oak Ridge TN 59.57%
1.07
6
5

Daniel Chandler, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA 59.34%
0.77
6

Helen Remsberg, Loudon TN; Marlene Lidstrom, Greenback TN 54.12%
1.41

2
Robert Glenn, Oak Ridge TN; Jerry Snow, Dandridge TN 52.57%
1.06

3
Ann Knight - Anita Reilly, Kingsport TN 49.75%
0.79

4
Robert Williams, Crab Orchard TN; Robert King, Fairfield Glade TN 48.20%

Knockouts Bracket I
6 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
14.00
1
Michael Waters - Robert Pardue - Brooks McNeely, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN; Robert Heller - Barbara Heller, Decatur GA
10.50
2
Jo Anne Newby, Knoxville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN; Ken Hoy - Bruce Roberts, Maryville TN

Knockouts Bracket II
8 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names
8.88
1
Charles Skinn - Jack Carr - Carol Hawley, Knoxville TN; Richard Gammage, Oak Ridge TN
6.66
2
Mark Harris - Carol Harris - William Huntington - Sandra Huntington, Knoxville TN

Knockouts Bracket III
6 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
6.68
1
James Greiner - Rosemary Bruggen - Peggy Dupont, Loudon TN; Franklin Mih, Vonore TN
5.01
2
Jerry Jones - Jean Jones - Alan Smuckler M.D. - Karen Smuckler, Maryville TN

Knockouts Bracket IV
6 Tables / Based on 7 Tables

MPs Rank Names
4.98
1
Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN; Bob Tavenner, Clinton TN; William Mayhew, Oak Ridge TN
3.74
2
Casey Jones - J Graham Hemmeter, Knoxville TN; Thomas Ellis, Maryville TN; Donald Reynolds, Friendsville TN

Knockouts Bracket V
7 Tables

MPs Rank Names
4.48
1
Cathy Youmans - Monroe Trout - Ann Hicks - Sandra Trout, Knoxville TN
3.36
2
Paul Lawrence - Christine Lawrence - Mary Neal - Larry Neal, Fairfield Glade TN

Saturday Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
24.0 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Robert Kell - James Ridley III, Knoxville TN 65.97%
5.50
2
1
1
Carol Dunlevy - Edith Harding, Corbin KY 62.27%
4.12
3


William Fritsch Jr - John Mahoney, Kingsport TN 60.65%
3.09
4
2

Donna Parrott - Marcy Buehler, Knoxville TN 59.26%
2.03
5/6
3/4

Martha Lewis, Oak Ridge TN; Carol Aiton, Rockwood TN 58.80%
2.03
5/6
3/4

Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN 58.80%
1.68
5
2
Barbara Blaker, Loudon TN; Betty McDowell, Knoxville TN 58.56%
1.28
6

Larry Lowell Jr, Knoxville TN; Robert Levesque, Oak Ridge TN 57.87%
1.26

3
Helen Kirby - Jane Ascher, Knoxville TN 56.94%
0.95

4
Rick Whitehead - Robbie McConnell, Knoxville TN 56.02%
0.94

5
Ben Wise - Elizabeth Wise, Lexington KY 53.94%

Saturday A.M. 299er Pairs
10.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.02
1


Edith Haug - Sara Arnold, Knoxville TN 63.10%
1.52
2


Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN 58.63%
1.71
3
1

Myra Stroud, Oak Ridge TN; Judy Stroud, Knoxville TN 56.55%
1.28
4
2
1
Ruby Klingler, Fairfield Glade TN; James Taylor, Crossville TN 55.36%
0.96
5
3

Janice Felice, Estill Springs TN; Reba Cunningham, Winchester TN 53.87%
0.48
6


Martha Ann Huggins - Elaine Bohle, Knoxville TN 53.57%
0.96
4
2
Robert Glenn, Oak Ridge TN; Jerry Snow, Dandridge TN 53.27%
0.81
5
3
James Jones - Elwood Bryant, Decatur TN 52.98%
0.54

4
Phyl Beamer, Crossville TN; Judy Martin, Fairfield Glade TN 52.68%

Saturday Aft Open Pairs
30.0 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
8.33
1
1
1
Terry Schuller - Kathleen Schuller, Knoxville TN 63.62%
6.25
2


Cindy Shepler - David Shepler, Knoxville TN 61.70%
4.69
3
2

Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN 60.74%
3.51
4
3

June Gerhard, Maryville TN; Helen Remsberg, Loudon TN 60.42%
2.64
5
4

Mary Greenwood - Rosemary Foutch, Cookeville TN 60.26%
1.78
6/7
5/6
2/3
Linda King, Fairfield Glade TN; Karen Brown, Loudon TN 58.65%
1.78
6/7
5/6
2/3
Barbara McPeak - Betty Grandstaff, Lebanon TN 58.65%
1.46

4
Kathleen Wiegand, Oak Ridge TN; Martha Luttrell, Knoxville TN 56.57%
0.86

5
Stephi Luttrell - Judith Martini, Oak Ridge TN 54.81%
1.00

6
Ann Knight - Anita Reilly, Kingsport TN 53.21%

Saturday Aft 299er Pairs
9.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.02
1


Barbara Duso - Karen Walker, Knoxville TN 70.35%
1.52
2


Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN 63.76%
1.14
3


Jeffrey Biggers - Patricia Hunter, Loudon TN 58.50%
0.85
4


Edith Haug - Sara Arnold, Knoxville TN 55.60%
1.62
5
1

Janice Felice, Estill Springs TN; Reba Cunningham, Winchester TN 55.43%
1.22
6
2
1
Phyl Beamer, Crossville TN; Judy Martin, Fairfield Glade TN 55.18%
0.91
3
2
Patricia Sharp - Jan Arnold, Cleveland TN 53.97%
0.68
4

Mary Wallace - Anne Maynard, Knoxville TN 53.52%
0.60
5

Clarke Harrison, Knoxville TN; Mary Helton, Alcoa TN 51.46%
0.67

3
Nelline Ross, Oak Ridge TN; Brenda Nichols, Oak Ridges TN 49.26%

Sunday Top of page

Sunday A/X Swiss
10 Tables / Based on 38 Tables

MPs A X Names Score
12.00
1

David Shepler - Cindy Shepler - Brad Vander Zanden, Knoxville TN; Gloria Kilpatrick, Canton GA; Helen Corbett, Oak Ridge TN 93.00
9.00
2

Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty - Raymond Volkwine - Vincent Carcello, Knoxville TN 77.00
6.75
3

Teresa Moore, Rossville GA; Kyle Weems - Daniel Chandler, Chattanooga TN; Jody Plummer, Hixson TN 76.00
5.06
4

Joe Rickman, Maryville TN; Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA 73.00
7.36
1/2
Lois Smith - Ruby Fourney - Mary Foster, Oak Ridge TN; Shirley Hurst, Knoxville TN 50.00
7.36
1/2
James Ridley III - Robert Kell, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN; Bonnie Wood, Vonore TN 50.00

Sunday B/C/D Swiss
28 Tables

MPs B C D Names Score
8.01
1
1

Rame Coombes - James Greiner, Loudon TN; Gary Turner - Franklin Mih, Vonore TN 104.00
6.01
2


Mark Harris - Carol Harris - Sandra Huntington - William Huntington, Knoxville TN 86.00
4.51
3
2

Linda King, Fairfield Glade TN; Karen Brown - Marguerite Hartz - Ann Pavur, Loudon TN 83.00
3.38
4


Myra Reneau - Larry Reneau - Calvin Brassfield, Chattanooga TN; David McKenzie, Signal Mountain TN 80.00
2.53
5


W Fibbi - C. Harold Ek - Rosemary Bruggen - Doris Ryan, Loudon TN 75.00
1.90
6


Betsy Taub, Maryville TN; Paul Bienkowski - Norma Bienkowski, Kodak TN; Ben Brabson Jr, Sevierville TN 73.00
2.63
3

Lynda Pemberton - Bob Pemberton, Somerset KY; David Vine - William Adams Jr, Hixson TN 68.00
1.73
4/5

Steven Milewski - David Williams - Karen Walker - Barbara Duso, Knoxville TN 67.00
2.42
4/5
1
Jeffrey Biggers - Patricia Hunter - Peggy Dupont, Loudon TN; Robert Williams, Crab Orchard TN 67.00
1.82

2
Priscilla Siler - Sandra Trout - Monroe Trout - Cathy Youmans, Knoxville TN 63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page