A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 14-16, 2008

Oak Ridge TN Sectional
Results by Day: Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 258.5
Total number of players attending - 306
Total number of players winning masterpoints - 262
Total number of masterpoints won - 1,054.44
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Aft Open Pairs
34.0 Tables / Based on 48 Tables

MPs A B C Names Score
9.67
1


Arthur Lowen - Dot Blue, Nashville TN 69.21%
7.25
2


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Eugene Roy, Knoxville TN 68.98%
5.44
3


Helen Corbett - Naida Lamb, Oak Ridge TN 65.51%
3.57
4/5


James Ritts, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN 63.66%
3.57
4/5


Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN 63.66%
2.29
6


Ken Hoy, Maryville TN; Betty Wilton, Knoxville TN 62.73%
5.06
1

Sandra Huntington - Marcy Buehler, Knoxville TN 61.81%
3.80
2

Terry Schuller - Kathleen Schuller, Knoxville TN 61.57%
2.85
3
1
Maryl Elliott - Lois Wyche, Cleveland TN 59.49%
1.87
4/5

Charles Skinn - Mary Fry Cathcart, Knoxville TN 56.94%
1.87
4/5

Iris Daniel - Barbara Winzurk, Knoxville TN 56.94%
1.34
6

Jo Ann Lee, Knoxville TN; Arlene Key, Maryville TN 56.71%
2.03

2
Casey Jones - J Graham Hemmeter, Knoxville TN 56.25%
1.33

3/4
Fred Albrecht - Judy Albrecht, Loudon TN 55.79%
1.33

3/4
Stephi Luttrell - Judith Martini, Oak Ridge TN 55.79%
0.89

5
Robert Williams, Crab Orchard TN; Robert Desjardins, Fairfield Glade TN 55.09%
1.27

6
Tiddle Thomas - Lula Bartholomew, Oak Ridge TN 54.86%

Friday Afternoon 299ers
13.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.42
1
1

Robin Carpentier, Maryville TN; Mary Helton, Alcoa TN 61.57%
1.82
2
2

Gertha Brice - Flora Tenbrook, Knoxville TN 61.55%
1.36
3


Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 59.92%
0.90
4/5


Anne Maynard - Mary Wallace, Knoxville TN 57.95%
1.36
4/5
3
1
Gar Green - Chris Green, Knoxville TN 57.95%
0.84
6
4

Lorraine Engel - Richard Engel, Oak Ridge TN 56.25%
0.67
5

Alys Kendall, Lenoir City TN; Dick Woodring, Knoxville TN 54.75%
1.02
6
2
Walter Zobel - Patty Campbell, Oak Ridge TN 54.34%
0.77

3
Ann Huie - Priscilla Siler, Knoxville TN 50.38%
0.57

4
Rebecca Johns - Ruth Campbell, Knoxville TN 49.81%

Friday Eve Open Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Gloria Kilpatrick, Canton GA; David Shepler, Knoxville TN 69.12%
3.00
2


Allene Reddick - Len Rickard, Knoxville TN 61.37%
2.95
3
1
1
Pamela Whitman, Abingdon VA; Patricia Redshaw, Bristol VA 59.97%
1.69
4


Sara Leckie - Thomas Timm, Knoxville TN 59.39%
2.21
5
2
2
Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN 58.83%
1.66
6
3

Terry Schuller - Kathleen Schuller, Knoxville TN 58.46%
1.48
4

Ted McLellan, Knoxville TN; Martha Royster, Oak Ridge TN 56.86%
0.93
5

Dorothy Downey, Jefferson City TN; Jean Mather, Knoxville TN 52.18%
1.19
6
3
Robert Glenn, Oak Ridge TN; Jerry Snow, Dandridge TN 51.71%
1.06

4
Diane Stafford, Oliver Springs TN; Bonnie Boyce, 0ak Ridge TN 51.58%
0.74

5
Carole McMullen - Patricia Faulkner, Knoxville TN 51.51%

Friday KOs #1
5 Tables

MPs Rank Names
19.54
1
Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN
10.36
2
Robert Pardue - James Ritts - Connie Vaughan - Gerald Vaughan, Knoxville TN

Friday KOs #2
6 Tables

MPs Rank Names
8.98
1
Kent Griffith, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN; John Eskew, Townsend TN; David Lee, Lenoir City TN
4.76
2
Mark Harris - Carol Harris - Sandra Huntington - Marcy Buehler, Knoxville TN

Friday KOs #3
6 Tables

MPs Rank Names
6.33
1
Casey Jones - J Graham Hemmeter, Knoxville TN; Thomas Ellis, Maryville TN; Donald Reynolds, Friendsville TN
3.35
2
Mary Denney - Jerry Denney - Robert Wieland - Shannon Wieland, Loudon TN

Friday KOs #4
5 Tables

MPs Rank Names
5.46
1
Frances Pullen - Marguerite Smith - Lois Wyche - Maryl Elliott, Cleveland TN
2.89
2
Paul Lawrence - Christine Lawrence - William Lasalle, Fairfield Glade TN; Bill Lee, Crossville TN

Friday KOs #5
8 Tables

MPs Rank Names
3.16
1
Cathy Youmans - Sandra Trout - Ann Huie - Priscilla Siler, Knoxville TN
1.67
2
Maryann Brown - Janet Gallagher - Robin Carpentier, Maryville TN; Mary Helton, Alcoa TN

Saturday Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
22.0 Tables / Based on 35 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


James Gormong - Jane Ann Gormong, Terre Haute IN 66.90%
5.63
2


Arthur Lowen - Dot Blue, Nashville TN 62.73%
4.22
3


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Helen Corbett, Oak Ridge TN 62.50%
3.16
4


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 61.81%
2.37
5


Sara Leckie - Thomas Timm, Knoxville TN 60.19%
1.78
6


Martha Royster - Lois Smith, Oak Ridge TN 59.95%
3.51
1
1
Barbara Duso - Karen Walker, Knoxville TN 58.56%
2.63
2

Iris Daniel - Barbara Winzurk, Knoxville TN 56.94%
1.97
3
2
Lynda Pemberton - Bob Pemberton, Somerset KY 56.02%
1.48
4

Helen Remsberg - James Greiner, Loudon TN 54.40%
1.11
5

Terry Schuller - Kathleen Schuller, Knoxville TN 53.47%
1.19
6

George Hall, Maryville TN; Larry Lowell Jr, Knoxville TN 53.01%
1.27

3
Mildred Brooks, Weaverville NC; Helen Kirby, Knoxville TN 51.62%
0.89

4
Patricia Faulkner - Carole McMullen, Knoxville TN 50.00%
0.83

5
Edith Harms - Marijane Cross, Knoxville TN 49.77%

Saturday A.M. 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Ray Morgan, Williamsburg VA; Tracy Morgan, 69.70%
1.74
2


Diane Stafford, Oliver Springs TN; Bonnie Boyce, 0ak Ridge TN 58.71%
1.43
3
2

Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN 56.82%
0.94
4/5
3/4

Gail Dalton, Bristol VA; Charles Whitman, Abingdon VA 55.68%
0.94
4/5
3/4

Mary Greene, Morristown TN; Millicent Sites, Jefferson City TN 55.68%
1.36
6
5
1
James Simpson - Anne Simpson, Lenoir City TN 54.36%
1.02
6/7
2
John Orr - Joyce Orr, Fairfield Glade TN 52.84%
0.40
6/7

Bill Pfeiffer, Morristown TN; Glen Bibbins, Dandridge TN 52.84%
0.77

3
Carol Walden, Morristown TN; Robert Way, Cosby TN 51.70%
0.68

4
Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Sandra Cervantes, Chattanooga TN 49.24%

Jack Thomson Memorial Prs
27.5 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1
1

Bonnie Wood - J Larry Meyers Jr, Vonore TN 64.58%
6.13
2
2

James Greiner - Helen Remsberg, Loudon TN 61.22%
4.60
3
3

Barbara Winzurk - Iris Daniel, Knoxville TN 61.04%
3.45
4


Polly Hicks - Thomas Seigle, Jefferson City TN 60.42%
2.59
5
4

George Hall, Maryville TN; Larry Lowell Jr, Knoxville TN 60.10%
1.94
6


Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 59.62%
2.24
5
1
Mildred Brooks, Weaverville NC; Helen Kirby, Knoxville TN 56.69%
1.34
6

David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 55.64%
1.68

2
Gerry Williams - Jane Ascher, Knoxville TN 51.93%
1.26

3
Gertha Brice - Louise Kennedy, Knoxville TN 51.89%
0.95

4
Barbara Duso - Karen Walker, Knoxville TN 48.82%
0.88

5
Patricia Redshaw, Bristol VA; Pamela Whitman, Abingdon VA 48.72%

Saturday Aft 299er Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Mary Greene, Morristown TN; Millicent Sites, Jefferson City TN 65.18%
1.59
2
2

Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN 56.55%
1.28
3
3
1
Carol Walden, Morristown TN; Robert Way, Cosby TN 55.36%
0.96
4
4
2
Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN 54.46%
0.59
5/6


Diane Stafford, Oliver Springs TN; Bonnie Boyce, 0ak Ridge TN 54.17%
0.74
5/6
5

Elaine Wynn - Ann Hicks, Knoxville TN 54.17%
0.72
6
3
Gar Green - Chris Green, Knoxville TN 53.57%
0.54

4
Peter McIntyre - Janet McIntyre, Knoxville TN 53.27%

Sunday Top of page

Sunday A/X Swiss
11 Tables / Based on 33 Tables

MPs A X Names Score
10.75
1

Warren Roberts III, Flat Rock NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Potter, Black Mountain NC; Rich Regan, Lyman SC 88.00
8.06
2
1
J Larry Meyers Jr - Bonnie Wood, Vonore TN; Jeremy Fournier - Jared Fournier, Knoxville TN 76.00
6.05
3

Larry Lowell Jr, Knoxville TN; James Vessell, Seymour TN; Ben Brabson Jr, Sevierville TN; Naida Lamb, Oak Ridge TN 72.00
4.54
4

David Shepler - Cindy Shepler, Knoxville TN; Helen Corbett, Oak Ridge TN; Gloria Kilpatrick, Canton GA 71.00

Sunday B/C/D Swiss
22 Tables

MPs B C D Names Score
6.75
1


Charles Skinn, Knoxville TN; Richard Gammage, Oak Ridge TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN 90.00
5.06
2


Stephi Luttrell - Judith Martini, Oak Ridge TN; Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 87.00
3.80
3


Kent Griffith, Knoxville TN; Clifford Kent Jr, Maryville TN; James Greiner - Rosemary Bruggen, Loudon TN 80.00
4.29
4
1

Rick Whitehead - Robbie McConnell, Knoxville TN; Gary Turner, Vonore TN; Claude King, Loudon TN 77.00
3.22
5/6
2
1
William Lasalle - Christine Lawrence - Paul Lawrence, Fairfield Glade TN; Bill Lee, Crossville TN 73.00
2.09
5/6


Gwen Kyle - Gayle Cornwell - Pat Barrow - Carol Hawley, Knoxville TN 73.00
1.69
7


Mark Harris - Carol Harris - Sandra Huntington - Marcy Buehler, Knoxville TN 72.00
2.11
3/4

John Hudson - Carol Hudson, Chattanooga TN; Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 61.00
2.11
3/4

Charles Floyd - Sue Floyd - Alys Kendall, Lenoir City TN; Flora Tenbrook, Knoxville TN 61.00
1.33
5/6

Cathy Youmans - Sandra Trout - Ann Huie - Priscilla Siler, Knoxville TN 56.00
1.33
5/6

Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN; Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN 56.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page