A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 25-27, 2011

Oak Ridge TN Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 234.5
Total number of players attending - 271
Total number of players winning masterpoints - 233
Total number of masterpoints won - 923.88
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KO's Top of page

Friday Aft Open Pairs
30.0 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
9.50
1


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN71.15%
7.13
2
1

Rathin Basu - Mary Lockhart, Oak Ridge TN66.19%
5.34
3


Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN64.26%
4.01
4


Helen Corbett - Naida Lamb, Oak Ridge TN63.14%
3.17
5
2

Michael Morris, Oak Ridge TN; Claude King, Loudon TN61.22%
1.77
6/8


Arthur Lowen - Rebecca Lowen, Nashville TN60.42%
2.37
6/8
3

Gwen Kyle - Thomas Timm, Knoxville TN60.42%
1.74
6/8


Ledon Hitch, Madisonville TN; James Ritts, Knoxville TN60.42%
1.78
4

Carol Aiton, Rockwood TN; Robert Levesque, Oak Ridge TN59.94%
1.34
5

Mark Harris - Carol Harris, Knoxville TN58.17%
1.41
6

Mary Greenwood - Rosemary Foutch, Cookeville TN57.69%
2.24

1
Chester Morgan - Helene Morgan, Oak Ridge TN54.49%
1.68

2
Kitty Hopper, Knoxville TN; Diane Stafford, Oliver Springs TN53.37%
1.26

3
Anne Maynard - Mary Wallace, Knoxville TN49.20%
0.95

4
John Spitz - D Overly, Loudon TN48.88%
0.71

5
Bob Tavenner, Clinton TN; Richard Hagenauer, Oak Ridge TN48.08%

Friday Aft 299er Pairs
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.73
1


Brenda Nichols, Oak Ridges TN; Sandy Elkins, Oak Ridge TN61.74%
2.05
2


Judith Osucha - Priscilla McKenney, Oak Ridge TN61.36%
1.54
3


Grayce Tyszko - Walter Tyszko, Fairfield Glade TN60.61%
1.15
4


Timothy Luttrell, Knoxville TN; Catherine Greiner, Loudon TN57.58%
0.86
5


Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN57.20%
2.00
6
1
1
Anne Julian, Highlands NC; Sylvia Waters, Knoxville TN56.25%
1.50
2
2
Howard Bowers, Clinton TN; Gloria Nelson, Powell TN54.92%
1.13
3
3
Brenda McSpadden - Mary Brown, Knoxville TN53.41%
0.84
4

Flora Tenbrook - Gertha Brice, Knoxville TN53.22%
0.63
5
4
James Woodward - Sallye Woodward, Loudon TN52.46%
0.53
6
5
Judith Johnson - Nancy Martin, Crossville TN52.27%

Friday KOs Bracket 1
8 Tables

MPsRankNames
16.10
1
Patricia Jankovic, Alcoa TN; Jo Anne Newby - Betty Wilton, Knoxville TN; Bonnie Wood, Vonore TN
8.53
2
Michael Morris, Oak Ridge TN; Bill Waters, Knoxville TN; Paul Bienkowski, Sevierville TN; Norma Bienkowski, Kodak TN

Friday KOs Bracket 2
6 Tables

MPsRankNames
4.81
1
Thomas Ellis, Maryville TN; Rick Whitehead, Knoxville TN; John Spitz - D Overly, Loudon TN
2.55
2
Diane Stafford, Oliver Springs TN; Kitty Hopper, Knoxville TN; Gloria Lorson - Judith Martini - Mary Lockhart, Oak Ridge TN

Friday Eve Open Pairs
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN65.30%
3.38
2
1

Karen Brown - Helen Remsberg, Loudon TN62.60%
2.53
3


Larry Lowell - Len Rickard, Knoxville TN59.18%
1.90
4


Sara Leckie, Knoxville TN; Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN58.07%
2.25
5


Carol Hawley - Gayle Cornwell, Knoxville TN57.78%
2.42
6
2

Stephi Luttrell, Oak Ridge TN; Elaine Wynn, Knoxville TN56.58%
1.82
3

Carol Aiton, Rockwood TN; Robert Levesque, Oak Ridge TN55.96%
2.12
4
1
Marsha Schradin, Lafollett TN; Donna Kraemer, Clinton TN55.37%
1.02
5

Rathin Basu - Mary Lockhart, Oak Ridge TN54.97%
1.59
6
2
Christine Lawrence - Paul Lawrence, Fairfield Glade TN53.67%
1.19

3
Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN53.54%
1.06

4
Rose Kennedy - Tim Michaels, Knoxville TN52.62%
0.67

5
Betty McKinnon, Maryville TN; Carol Norcross, Cherry Hill NJ51.84%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
24.0 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN66.44%
6.00
2
1

Terry Schuller - Kathleen Schuller, Knoxville TN60.65%
3.94
3/4
2/3
1/2
Alfred Crews, Knoxville TN; George Hall, Maryville TN60.42%
3.94
3/4
2/3
1/2
Paul Dahar, Crossville TN; Gus Schrottke, Fairfield Glade TN60.42%
2.53
5
4
3
Rose Kennedy - Tim Michaels, Knoxville TN59.69%
1.90
6
5

Rathin Basu - Richard Gammage, Oak Ridge TN57.93%
1.28
6

Jo Sharp - Garland Samuels, Oak Ridge TN57.24%
0.95

4
Edith Harms - Marijane Cross, Knoxville TN52.08%
0.71

5
Thomas Dickenson - Ted Helms, Knoxville TN51.16%

Saturday A.M. 299er Pairs
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1


Judy Stroud, Knoxville TN; Myra Stroud, Oak Ridge TN66.10%
1.90
2
1
1
Patricia Ferguson - Rosa Davis, Knoxville TN60.61%
1.36
3


Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN59.47%
1.02
4


Timothy Luttrell, Knoxville TN; Catherine Greiner, Loudon TN59.09%
0.73
5/6


Ruth Campbell - Joyce Bacon, Knoxville TN58.71%
1.43
5/6
2
2
Nancy Martin - Judith Johnson, Crossville TN58.71%
1.07
3
3
Fran Williams - Tom Williams, Fairfield Glade TN57.95%
0.80
4

Alda Hamrick, Maryville TN; Susan Williams, Walland TN56.63%
0.60
5

Walter Zobel, Oak Ridge TN; O Randolph Jones, Clinton TN55.87%
0.45
6

Genie Day, Fairfield Glade TN; Jane Hartson, Crossville TN53.22%
0.61

4
Mike Boyer - Karen Boyer, Fairfield Glade TN49.81%
0.46

5
Howard Bowers, Clinton TN; Gerald Aiton, Rockwood TN48.86%

Saturday Aft Open Pairs
23.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN66.90%
5.38
2
1

Rathin Basu - Richard Gammage, Oak Ridge TN65.86%
4.03
3
2

Alfred Crews, Knoxville TN; George Hall, Maryville TN65.05%
3.02
4


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN62.04%
2.27
5


Joe Rickman, Maryville TN; Jody Plummer, Chattanooga TN60.44%
1.75
6


Michael Sherman, Chickamauga GA; John Young, Dayton TN60.19%
1.97
3

Arie Buurman - Sandra Austin, Crossville TN55.64%
2.00
4/5
1
Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN53.94%
1.30
4/5

Gwen Kyle - Thomas Timm, Knoxville TN53.94%
1.50
6
2
Tiddle Thomas - Lula Bartholomew, Oak Ridge TN53.56%
1.13

3
Regina McLellan - Shirley Hurst, Knoxville TN51.59%
1.19

4
Ann Huie - Priscilla Siler, Knoxville TN50.46%
0.77

5
Rose Kennedy - Tim Michaels, Knoxville TN49.07%

Saturday Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

Alda Hamrick, Maryville TN; Susan Williams, Walland TN58.63%
1.52
2


Emily Ruckart - Catherine Gray, Oak Ridge TN58.33%
1.36
3
2
1
Joyce Orr - John Orr, Fairfield Glade TN57.74%
1.01
4


Robin Turner - Lynn Smith, Knoxville TN57.14%
0.90
5/6
3/4
2/3
Fran Williams - Tom Williams, Fairfield Glade TN56.25%
0.90
5/6
3/4
2/3
Rosa Davis - Patricia Ferguson, Knoxville TN56.25%
0.51
5

Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN55.36%
0.50

4/5
Joan Reid, Knoxville TN; Robert Weber, Maryville TN51.79%
0.50

4/5
Richard Hayes - Sally Hayes, Knoxville TN51.79%

Sat Zip Swiss
8 Tables

MPsABCNamesScore
3.00
1
1
1
Thomas Ellis, Maryville TN; Rick Whitehead, Knoxville TN; John Spitz - D Overly, Loudon TN54.00
2.25
2
2

Stephi Luttrell - Michael Morris, Oak Ridge TN; Elaine Wynn - Bill Waters, Knoxville TN52.00
1.48
3/4


Brian Hingerty, Knoxville TN; Naida Lamb - Mary Lockhart - Helen Corbett, Oak Ridge TN41.00
1.48
3/4
3

Mary Ellen White - Pat Wilson, Knoxville TN; Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN41.00

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday A/X Swiss
11 Tables / Based on 33 Tables

MPsAXNamesScore
10.75
1

Arthur Lowen - Rebecca Lowen, Nashville TN; Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN; Jody Plummer, Chattanooga TN95.00
8.06
2

Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Michael Sherman, Chickamauga GA; John Young, Dayton TN87.00
6.05
3
1
Bruce Roberts, Maryville TN; James Ritts, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN; Franklin Mih, Vonore TN80.00
4.54
4

Sara Leckie, Knoxville TN; Paul Bienkowski, Sevierville TN; Norma Bienkowski, Kodak TN; Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN75.00

Sunday B/C/D Swiss
22 Tables

MPsBCDNamesScore
6.75
1


Michael Morris - Mary Lockhart - Rathin Basu, Oak Ridge TN; Bill Waters, Knoxville TN101.00
5.06
2


James Greiner - Peggy Dupont - Claude King, Loudon TN; Peter Misslin, Vonore TN88.00
3.80
3


Jack Carr - Charles Skinn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN; Richard Gammage, Oak Ridge TN76.00
5.23
4
1

Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN; Frances Grant - Mary Neal, Crossville TN74.00
3.92
5
2

Pat Wilson - Mary Ellen White, Knoxville TN; Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN72.00
2.94
6
3

Casey Jones - Donald Gray, Knoxville TN; William Mayhew, Oak Ridge TN; Brenda Nichols, Oak Ridges TN70.00
3.48
7
4
1
Evelyn Thally - Phil Flint, Knoxville TN; John Whealton - Bill Goldman, Oak Ridge TN66.00
1.74
5

Rick Whitehead - Monroe Trout - Marsha Mitchell, Knoxville TN; Thomas Ellis, Maryville TN65.00
2.61

2
John Boyer - Colleen Boyer, Farragut TN; Gar Green - Chris Green, Knoxville TN64.00
1.53

3/5
Lynn Vogel - Ann Huie - Priscilla Siler - Janice Threlkeld, Knoxville TN63.00
1.53

3/5
Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN; James Mason - Margaret Mason, Crossville TN63.00
1.53

3/5
Alda Hamrick - Polly Lanz, Maryville TN; Susan Williams, Walland TN; Laura Kress, Knoxville TN63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page