A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
September 17-19

Peachtree City Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 165.5 (NAP 66)
Total number of players attending - 217
Total number of players winning masterpoints - 170
Total number of masterpoints won - 566.12
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Eve 300/1500/Open Prs
16 Pairs

MPs A B C Names Score
3.00
1
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 63.33%
2.41
2
1
1
Brian English, Mableton GA; Eden English, Atlanta GA 62.50%
1.81
3
2
2
Lou Gangarosa, ; Clarence Dickey, Peachtree City GA 60.83%
1.36
4
3
  Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA 56.67%
1.02
5
4
  Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 55.83%
0.85  
5
3
Joseph Salvatore, Newnan GA; Edward Stone, Marietta GA 53.75%
0.64    
4
Diane Genter, Peachtree City GA; James Fordham, Fairburn GA 53.33%

Compact Knockouts
8 Teams

MPs Rank Names
4.50
1
Sallye Koehl, Palmetto GA; Doris Lewis, Peachtree City GA; Betty Walker, Peachtree Cty GA; Mary Cantrell, Fitzgerald GA
3.38
2
Ruth Scherer - Jack Scherer, Sharpsburg GA; Bruce Genter - Meredith Clarke, Peachtree City GA

Compact KO Consolation
4 Teams

MPs Rank Names
2.28
1
Jeanette Keener - Joan Braender - Betty Hodges, Newnan GA; Elaine Perlman, Smyrna GA

Saturday Top of page

Sat AM 300/1500/Open Prs
20 Pairs

MPs A B C Names Score
3.33
1
1
1
Brian English, Mableton GA; Eden English, Atlanta GA 64.58%
2.50
2
2
2
R. Gene Lamb, Fayetteville GA; Janelle Ellis, Newnan GA 57.14%
1.87
3
    Jeanette Durand, Morrow GA; Ernie Tate, Peach Tree City GA 56.85%
1.67
4
3
  Louis Gangarosa, Augusta GA; Neal Hesser, Peachtree City GA 56.55%
1.05
5
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 55.06%
1.17
6
4
3
Ann Price - Sally Cole, Carrollton GA 53.27%
0.84  
5
  Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA 52.38%
0.61    
4/5
Claude Harrell, Atlanta GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 51.19%
0.60    
4/5
Diana Hughes - Rosalind Howell, Atlanta GA 51.19%

Sat Aft 500/1500/Open Prs
25 Pairs

MPs A B C Names Score
3.83
1
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 68.75%
2.87
2
    Ken Parker - Donna Parker, Tyrone GA 66.67%
2.68
3
1
1
Marion James, Fayetteville GA; Peggy Sedon, Peachtree City GA 62.04%
2.01
4
2
2
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 59.95%
1.51
5
3
  Louis Gangarosa, Augusta GA; Neal Hesser, Peachtree City GA 59.90%
1.13
6
4
  Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA 56.25%
0.85  
5
  Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA 54.86%
0.64  
6
  David Coberly, Atlanta GA; Lucille Coberly, Jacksonville FL 54.40%
1.04    
3
Michael Salis - Lana Salis, Bonaire GA 51.30%
0.78    
4
Claude Harrell, Atlanta GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 48.84%
0.61    
5
Jane Keith, Newnan GA; Edward Stone, Marietta GA 47.45%

Sat Eve 500/1500/Open Prs
18 Pairs

MPs A B C Names Score
3.17
1
1
  Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA 63.73%
2.38
2
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 60.75%
1.78
3
2
  David Coberly, Atlanta GA; Lucille Coberly, Jacksonville FL 59.86%
1.34
4
    Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 54.99%
1.00
5
    Sallye Koehl, Palmetto GA; Doris Lewis, Peachtree City GA 54.58%
1.52  
3
1
Brian English, Mableton GA; Eden English, Atlanta GA 53.93%
1.14  
4
2
Michael Salis - Lana Salis, Bonaire GA 51.86%
0.80  
5
  Louis Gangarosa, Augusta GA; Neal Hesser, Peachtree City GA 51.64%
0.86    
3
Barbara Danos, Douglasville GA; Fred Payton, Carrolton GA 45.85%

Sat NAOP Strat Pairs | 1st Session
66 Pairs

MPs A B C Names Score
10.75
1
1
  Maureen McGuire - Martin Nathan, Atlanta GA 64.70%
8.06
2
    Jacques Giroux, Roswell GA; Bob Ayers, Covington GA 61.81%
6.05
3
    Art Mathews, Atlanta GA; Charles Lipman, Dunwoody GA 61.69%
4.54
4
    Jenni Hartsman - Thomas Carmichael, Marietta GA 61.23%
3.40
5
    Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA 58.91%
2.55
6
    Emory Whitaker, Macon GA; Samuel Marks, Atlanta GA 57.99%
5.38  
2
1
Diana Hughes - Rosalind Howell, Atlanta GA 57.41%
3.53  
3/4
  Bruce Miller, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 57.06%
3.53  
3/4
  Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 57.06%
1.99  
5/6
  Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA 56.71%
2.94  
5/6
  Margaret Ann Shulman - Joyce Levow, Atlanta GA 56.71%
2.41    
2
Steve Callaham, Alpharetta GA; William Owens, Roswell GA 56.02%
1.79    
3
Fred Tanzer, Duluth GA; Dan Griggs, Snellville GA 54.17%
1.77    
4
Bruce Connors, Newnan GA; Karen Schmidt, Peachtree City GA 53.82%
1.73    
5
Harpe Suggs - Ruth Suggs, Warner Robins GA 51.16%
0.75    
6
James Fordham, Fairburn GA; Steve Meadows, Luthersville GA 50.58%

Sunday Top of page

Sun 500/1500/Open Swiss
24 Teams

MPs A B C Names Score
8.50
1
    Joel Haywood - Emory Whitaker, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA; Samuel Marks, Atlanta GA 104.00
6.38
2
    Jenni Hartsman - Thomas Carmichael, Marietta GA; Kirsten Davis - Jonathan Slaney, Decatur GA 91.00
4.78
3
    Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA; Scott Stearns, Greenville SC; Joe Gottler, Elberta AL 84.00
3.59
4
    Ken Parker - Donna Parker, Tyrone GA; Mary Lou Cannamela - R. Arthur Cannamela Jr, Roswell GA 72.00
2.69
5
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan - Len Perkins, Macon GA; Nancy Proudfit, Columbus GA 69.00
1.77
6/7
    Sallye Koehl, Palmetto GA; Berta Ingram - Doris Lewis - Neal Hesser, Peachtree City GA 67.00
1.77
6/7
    Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 67.00
4.82  
1
  Harry Hopkins - Nicolas Hammond, Atlanta GA; Florrie Forehand, Dunwoody GA; Robert Rottier, Fayetteville GA 64.00
3.62  
2
  Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA; Ruth Scherer - Jack Scherer, Sharpsburg GA 63.00
2.37  
3/4
1
R. Gene Lamb, Fayetteville GA; Janelle Ellis, Newnan GA; William Crane - Anne Crane, Alpharetta GA 60.00
2.37  
3/4
  Harpe Suggs - Ruth Suggs, Warner Robins GA; Michael Salis - Lana Salis, Bonaire GA 60.00
1.34  
5/6
  Carol Mabry - Ann Price - Sally Cole - Carol Cleveland, Carrollton GA 59.00
1.34  
5/6
  Bruce Genter - Meredith Clarke - Karen Schmidt, Peachtree City GA; Bruce Connors, Newnan GA 59.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page