A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 13-16, 2005

Pigeon Forge Tennesee Winterfest Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 365
Total number of players attending - 308
Total number of players winning masterpoints - 266
Total number of masterpoints won - 1,421.12
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thursday Aft Open Pairs
44 Pairs

MPsABCNamesScore
7.83
1


Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN62.96%
5.87
2


Kevin Wilson, Knoxville TN; Ken Hoy, Maryville TN62.27%
4.40
3


Carolyn Long - Larry Long, 61.11%
3.65
4
1

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN58.33%
2.74
5
2
1
Robert Holmberg - John Thomson, Oak Ridge TN57.64%
1.86
6


John Mahoney - Keith Clanin, Kingsport TN56.71%
2.05
3

Charles Irvin, Crossville TN; J Swilling, Fairfield Glade TN56.02%
1.54
4

Phillip Horn - Robert Levesque, Knoxville TN55.32%
1.38
5
2
H Leroy Henderson, Winchester TN; Tommy Reynolds, Belvidere TN55.09%
0.89
6

Frances Stras - Lou Dorsey, Kingsport TN54.17%
0.91

3/4
Leroy Blair, Johnson City TN; Leland Davis, Bristol TN51.39%
0.91

3/4
Reid Eskew Jr - John Eskew, Townsend TN51.39%
0.58

5
William Mayhew, Oakridge TN; Bob Tavenner, Clinton TN50.69%

Thurs Aft Strat 299ers
29 Pairs

MPsDEFNamesScore
2.52
1
1
1
Mary Wallace - Joyce Bacon, Knoxville TN60.33%
1.89
2
2
2
D Overly - John Spitz, Loudon TN58.27%
1.42
3
3
3
Lucy Dover - Peg Dempster, Knoxville TN57.58%
1.06
4
4

Bert Shramko - Susan Shramko, Chattanooga TN57.20%
0.80
5


Mary Lockett - Ann Adams, Knoxville TN56.82%
0.69
6
5

Robert Bramblett - Margie Bramblett, Loudon TN55.68%
0.68
6
4
Jeffrey Biggers - Patricia Hunter, Loudon TN55.58%
0.54

5
Lynn Smith - Robin Turner, Knoxville TN53.60%

Thurs Nite Strat Open Prs
29 Pairs

MPsABCNamesScore
4.17
1
1

James Vessell, Seymour TN; Ben Brabson Jr, Sevierville TN65.56%
3.13
2


Carolyn Long, Canton OH; Larry Long, Benton TN63.66%
2.35
3


Donetta Frith - Joan Webber, Johnson City TN61.26%
1.76
4


John Mahoney - Keith Clanin, Kingsport TN59.31%
2.21
5
2

Robert Pardue - James Ritts, Knoxville TN58.44%
1.73
6
3
1
D Overly - John Spitz, Loudon TN58.42%
1.24
4

Alyne Mathes - Joyce Boyd, Johnson City TN54.68%
0.99
5

Carl Toland - Arlene Goldstine, Knoxville TN53.92%
0.70
6

Barbara Winzurk - Iris Daniel, Knoxville TN52.56%
1.30

2
Doris Robinson - Raymond Robinson, London KY51.66%
0.97

3
Roscoe Garland - Dorothy Garland, London KY50.09%
0.81

4
Jane Ascher - Gerry Williams, Knoxville TN47.88%

Friday Top of page

Fri Morn Open Prs
8 Pairs

MPsABNamesScore
2.33
1
1
Steve Quisenberry, Kingsport TN; Ted McLellan, Knoxville TN69.90%
1.75
2
2
Mina Napierala - Daniel Napierala, Crossville TN57.38%
1.31
3
3
C. Harold Ek - Joan Ek, Loudon TN54.60%

Fri Aft Strat Open Pairs
46 Pairs

MPsABCNamesScore
7.33
1


John Mahoney, Kingsport TN; Jerry Umberger, Wytheville VA65.05%
5.50
2


Shirley Leeds - Philip Dance, Knoxville TN64.77%
4.12
3
1

June Gerhard - Arlene Key, Maryville TN63.66%
3.09
4


Carol Mims, Knoxville TN; Gloria Kilpatrick, Loudon TN60.98%
2.85
5
2

Clifford Kent Jr - George Hall, Maryville TN59.66%
1.74
6


Donetta Frith - Joan Webber, Johnson City TN59.09%
2.14
3

Mary Fry Cathcart - John Cathcart, Knoxville TN57.20%
1.62
4
1
Jo Stuart - Harry Trewhitt, Cleveland TN57.01%
1.27
5

Tom Duncan - Judith Duncan, Brentwood TN55.09%
1.22
6
2
Katy Hodges, Jefferson City TN; Mary Williams, Dandridge TN54.17%
0.94

3
Carolyn Williams, Cleveland TN; Robert Rymer, Riceville TN51.14%
0.70

4
William Mayhew, Oakridge TN; Bob Tavenner, Clinton TN49.54%

Fri Aft Strat 299ers
21 Pairs

MPsDEFNamesScore
2.12
1
1

Maudine Frisby, Lexington KY; William Fine, Nicholasville KY65.57%
1.59
2
2

Marsha Mitchell, Knoxville TN; Donald Reynolds, Lenoir City TN64.79%
1.36
3
3
1
Floyd Farmer - Joyce Parrott, Campbellsville KY61.54%
1.02
4
4
2
Joyce Bacon - Mary Wallace, Knoxville TN57.99%
0.77
5
5
3
Regina Moylan - Karen Walker, Knoxville TN56.63%
0.57
6

4
Ann Huie - Priscilla Siler, Knoxville TN56.11%

Fri Eve Strat 299ers
24 Pairs

MPsDEFNamesScore
2.22
1


James Myers - Janet Myers, Loudon TN69.35%
1.71
2
1

Marsha Mitchell, Knoxville TN; Donald Reynolds, Lenoir City TN61.90%
1.36
3/4
2
1
Franklin Wolf - Frances Bendheim, London KY60.71%
1.10
3/4


Roscoe Garland - Dorothy Garland, London KY60.71%
0.96
5
3

Lorraine Engel - Richard Engel, Oak Ridge TN60.42%
0.56
6


Jo Stuart - Harry Trewhitt, Cleveland TN58.33%
1.02
4
2
Jeffrey Biggers - Patricia Hunter, Loudon TN54.17%
0.77
5
3
Emily Mitts, Chattanooga TN; Ellen Yates, Flintstone GA50.30%
0.57

4
Henry Skeen, Cummins GA; Nancy Skeen, Cumming GA49.70%

Fri Eve Strat Open Pairs
49 Pairs

MPsABCNamesScore
7.83
1


Sara Leckie - Thomas Timm, Knoxville TN65.30%
5.87
2


Raymond Volkwine - Vincent Carcello, Knoxville TN64.47%
4.40
3


Naida Lamb - Helen Corbett, Oak Ridge TN61.80%
3.30
4


Jerry Umberger, Wytheville VA; John Mahoney, Kingsport TN60.46%
3.94
5
1
1
Jane Ascher - Gerry Williams, Knoxville TN57.63%
2.96
6
2

Norma Bienkowski - Paul Bienkowski, Powell TN57.18%
2.22
3

Dorothy Jones - Virginia Wooten, Kingsport TN57.13%
1.66
4
2
Leroy Blair, Johnson City TN; Leland Davis, Bristol TN55.87%
1.27
5

Ted McLellan - Patricia Dreinhoefer, Knoxville TN55.32%
0.99
6
3
Reid Eskew Jr - John Eskew, Townsend TN55.26%
0.73

4
Mina Napierala - Daniel Napierala, Crossville TN54.83%

Saturday Top of page

Sat Aft 299er Pairs
18 Pairs

MPsDEFNamesScore
1.92
1
1

Rick Whitehead - Robbie McConnell, Knoxville TN68.45%
1.44
2


Vivian McIntire - Ann Knight, Kingsport TN58.93%
1.28
3
2
1
Jeffrey Biggers - Patricia Hunter, Loudon TN57.14%
0.81
4


Jan Printz - Kathleen Holmes, Chattanooga TN55.65%
0.96
5
3
2
Dick Woodring, Knoxville TN; Alys Kendall, Lenoir City TN53.57%
0.68
4

Nelda Lowrance, Estill Springs TN; M Crawford, Knoxville TN52.38%
0.72
5
3
Janet Gallagher - Michael Gallagher, Maryville TN51.19%
0.54

4
William Ed Harmon, Maryville TN; Suzanne Knight, Seymour TN48.81%

Kay Meeks Memorial Pairs Final session  First session
42 Pairs

MPsABCNamesScore
13.00
1


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN65.00%
9.75
2


Janet King, Alexandria AL; Herb Stappenbeck, Gadsden AL58.10%
7.31
3


Jo Anne Newby, Knoxville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN58.02%
8.86
4
1

Ted McLellan, Knoxville TN; Steve Quisenberry, Kingsport TN57.41%
4.11
5


Susan Clayman - Eldon Clayman, Valdese NC56.71%
3.09
6


Naida Lamb - Helen Corbett, Oak Ridge TN56.45%
6.65
7
2

Michael Morris, Oak Ridge TN; Gayle Cornwell, Knoxville TN55.67%
4.98
3

Bill Waters - Pat Barrow, Knoxville TN55.32%
3.74
4

James Vessell, Seymour TN; Ben Brabson Jr, Sevierville TN54.70%
2.80
5

Bruce Roberts - Ken Hoy, Maryville TN54.62%
2.10
6

James Ridley III - Robert Kell, Knoxville TN53.59%
3.09

1
Sally Eddy, Clinton TN; Toni Schmitt, Oak Ridge TN49.99%
2.32

2
Carolyn Lyn Baker, Oak Ridge TN; Arlene Goldstine, Knoxville TN43.87%
1.74

3
Margaret Needham - Lainey Murray, Morristown TN43.63%

Sat Evening 299er Pairs
12 Pairs

MPsDENamesScore
1.62
1
1
Reba Cunningham, Winchester TN; Dorothy McAlexander, Morrison TN65.00%
1.22
2
2
Nelda Lowrance, Estill Springs TN; M Crawford, Knoxville TN60.00%
0.91
3

Elizabeth Latham - William Latham, Thomasville NC56.50%
0.72
4
3
Susan Sensenbach, Oak Ridge TN; Barbara Duso, Knoxville TN56.00%
0.57
4
Teresa Moore, Rossville GA; Sophie Field, Chattanooga TN51.50%

Sunday Top of page

Sunday Bracketed Swiss
7 Teams

MPsRankNamesScore
10.00
1
Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN76.00
7.50
2
Kevin Wilson - Brad Vander Zanden, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN; Alan Goldenberg, Oak Ridge TN69.00
5.63
3
Jerry Umberger, Wytheville VA; John Mahoney, Kingsport TN; Keith Hungate, Marion VA; Marsha Platnick, Bluefield WV60.00

Swiss Bracket II
6 Teams

MPsRankNamesScore
6.61
1
Betsy Taub, Maryville TN; Paul Bienkowski - Norma Bienkowski, Powell TN; Hilda Sandbeck, Knoxville TN76.00
4.96
2
George Hall, Maryville TN; Sheila Barron, Knoxville TN; Dennis McAdams, Cosby TN; Thomas Seigle, Jeff City TN54.00

Swiss Bracket III
9 Teams

MPsRankNamesScore
3.75
1
Bonnie Wood - Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN; Ann Pavur, Loudon TN99.00
2.81
2
Marcy Buehler - Donna Parrott - Charles Skinn, Knoxville TN; Richard Gammage, Oak Ridge TN97.00
2.11
3
Dan Becker, Wirtz VA; Judith Kemp, Tunnel Hill GA; Teresa Moore, Rossville GA; Sophie Field, Chattanooga TN93.00
1.58
4
Leland Davis, Bristol TN; Jerry Roth, Maryville TN; Reese Henderson, Talbott TN; Leroy Blair, Johnson City TN86.00

Swiss Bracket IV
8 Teams

MPsRankNamesScore
2.45
1
Franklin Wolf - Frances Bendheim - Roscoe Garland - Dorothy Garland, London KY66.00
1.84
2
Rae Parker - Bob Tavenner, Clinton TN; Sandy Elkins, Oak Ridge TN; William Mayhew, Oakridge TN65.00
1.38
3
Nelda Lowrance, Estill Springs TN; M Crawford, Knoxville TN; Reba Cunningham, Winchester TN; Dorothy McAlexander, Morrison TN64.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page