A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 7-10, 2010

Silver Spring MD, Presidential Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 462.5
Total number of players attending - 763
Total number of players winning masterpoints - 540
Total number of masterpoints won - 1,701.86
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

WBL Sectional
22.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Bert Chansky, Potomac MD; Irv Lessin, 63.66%
4.13
2


Millard Nachwey, ; Barbara Doran, Silver Spring MD 62.73%
3.09
3


Ann Lindley - Al Duncker, Gaithersburg MD 59.88%
2.32
4


Charles Stenger, Bethesda MD; Mary Lou Guandolo, Rockville MD 58.56%
1.74
5


Jack DeVivo, Brookeville MD; Barry DePristo, Olney MD 58.37%
3.61
6
1

Terri Sanker, Potomac MD; Kiyomi Shiba, Bethesda MD 57.64%
2.71
2
1
Joan Fitzpatrick, ; Gail Morgenweck, Gaithersburg MD 55.79%
2.03
3
2
Robert Wilbur - Charles Skillern, Silver Spring MD 55.57%
1.52
4

Frances Lawrence - Robert Lawrence, Bethesda MD 55.32%
1.28
5
3
Jan Zaal - Norma Fry, Rockville MD 54.45%
0.86
6

Anne Derbes, Bethesda; Bob Schwab, Bethesda MD 54.18%
1.28

4
Kathleen Zellmer, ; Jean Schoen, Rockville MD 53.61%
0.72

5
Arun Guha, Silver Spring MD; Larry Wallace, 53.01%
0.76

6
Mike Platt, Wheaton MD; Terry Vann, 52.78%

Thursday Eve A/X Prs
42.0 Tables / Based on 87 Tables

MPs A X Names Score
13.37
1
1
Dhirendra Ghosh, Mc Lean VA; Ronald Kral, Reston VA 65.28%
10.03
2

Annie Schwartz - Alan Schwartz, Fairfax VA 64.49%
7.52
3
2
Mark Cohen - Patrick Stanton, Silver Spring MD 61.23%
5.64
4
3
John Sedgewick, Washington DC; Janet Dence, Cabin John MD 61.05%
4.23
5
4
H John Edmonds, Gaithersburg MD; Larry Kahn, Vienna VA 60.14%
3.17
6

Leon Letwin, Washington DC; Julian Boyce, Silver Spring MD 59.33%
2.38
7

Joan Lewis - Robert Hopkins Jr, Arlington VA 58.80%
1.78
8

Richard Colker, Wheaton MD; Diane Walker, Gaithersburg MD 58.79%
1.61
9
5
Roger Stern - Sandra Stern, Chevy Chase MD 58.70%
1.88
6
Linda Marshall, Bethesda MD; James Beller, Washington DC 58.33%

Thursday Eve B/C/D Prs
23.0 Tables

MPs B C D Names Score
4.42
1
1
1
Lynne Beresford, Fort Washington MD; Eleanor Schwartz, Annandale VA 65.48%
3.32
2
2

Ellen Rosenthal - Neal Rosenthal, Potomac MD 63.64%
2.49
3
3

Michael Gottesman, Falls Church VA; Silas Wasserstrom, Washington DC 61.55%
1.86
4
4

Albert Lauber, Washington DC; Steven Fox, Kensington MD 59.09%
1.40
5
5

Michael Berard, Glenn Dale MD; Marie Berard, Beltsville MD 58.14%
1.05
6
6

Alfred Caponiti - Alfred Liepold, Silver Spring MD 57.95%
1.57

2/3
Arun Guha, Silver Spring MD; Jose Porres, Rockville MD 56.06%
1.57

2/3
Azmat Ali, Bethesda MD; Larry Wallace, Chevy Chase MD 56.06%
1.20

4
Jay Simon - Mark Jones, Alexandria VA 55.36%
0.75

5
Ewing Walker, Alexandria VA; Stefan Popoveniuc, VA 55.06%
0.84

6
W Karl Van Newkirk, Arlington VA; Virginia Gibbons, Alexandria VA 54.76%

Thur Eve 0-NLM Prs @ WBL
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1
1
Laura Sherman, Arlington VA; Steven Spaeth, Silver Spring MD 62.03%
1.59
2


Jim Anschutz - Patti Anschutz, Rockville MD 60.12%
1.19
3


Ellinor Legg, Washington DC; James Metzger, Chevy Chase MD 57.91%
1.19
4
2
2
Patricia Welty, Bethesda MD; Patricia Price, Wheaton MD 55.65%
0.89
5
3

Eugene Massey - Julie Connor, Washington DC 55.10%
0.74
6


Ronnie Loeser, Silver Spring MD; Joav Steinbach, Rockville MD 53.83%
0.75
4

Jean Noonan, Kensington MD; Isabelle Thabault, Washington DC 53.11%
0.53
5

Roberta Weiss, Potomac MD; Elizabeth Tevelow, Bethesda MD 52.98%
0.65

3
David Penn, ; Maxine Penn, Potomac MD 51.74%
0.50

4
Jane Dolkart - Alexander Gretsinger, Washington DC 50.68%

Thur Evening 0-200 Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.00
1


Roy Robson, Arlington VA; Albert Stolpe, Fairfax VA 66.96%
1.50
2


Larry Taylor, Alexandria VA; David Meadows, Annandale VA 61.90%
1.13
3


M. David Jackson - William Hohe, Alexandria VA 59.23%
0.84
4


Blair Curry - Judith Curry, Falls Church VA 56.55%
1.36
5
1
1
James Connor, Fairfax Station VA; James Callender, Springfield VA 52.98%
0.50
6


Janet Smith Bourne - Sidney Graves, Alexandria VA 52.68%
1.02
2

John Holt - Joseph Drodge, McLean VA 51.79%
0.77
3

James Hewitt - Kenneth Linder, Arlington VA 51.49%
0.57
4

Edward Maixner, Herndon VA; Marguerite Salah, Falls Church VA 50.89%
0.74

2
Brigette Friedman - Ronald Friedman, Oakton VA 50.60%

Friday Top of page

Friday Morning Open Prs
14.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1
1

Anne Derbes - Robert Schwab, Bethesda MD 70.09%
4.13
2


Ann Lindley - Alfred Duncker, Alexandria VA 61.79%
3.09
3
2

Mike Frosch, Bethesda MD; Francesco Parisi-Presicce, Springfield VA 61.07%
2.32
4


Benjamin Stauss, Silver Spring MD; John Glynn, Bethesda MD 58.09%
1.74
5
3

Frances Lawrence - Robert Lawrence, Chevy Chase MD 57.45%
1.31
6
4

Leonid Fastovsky, Rockville MD; Saul Penn, Silver Spring MD 56.41%
0.93
5

Neal McKinney, Vienna VA; Jay Cherlow, Arlington VA 55.68%
0.74
6

Charles Carrington, Silver Spring MD; Robert Wilbur, Washington DC 54.46%
1.56

1
Jon Ranhand, Rockville MD; Roger Laumark, Silver Spring MD 50.91%
1.17

2
Douglas Fox, Oak Hill VA; Larry Moran, Bowie MD 47.76%
0.88

3
Kay Miller, US; Teri Harrison, Columbia MD 47.04%

Friday AM 0-300 Prs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Sara Hilgartner, Great Falls VA; Terence McCarthy, Leesburg VA 68.75%
1.44
2


Terry Mitchell, Reston VA; William Pruiett, Ashburn VA 63.69%
1.45
3
1

Eugene Massey - Joanne Massey Howes, Washington DC 63.10%
0.98
4/5
2/3
1
Joseph Abita, Boyds MD; Kathleen French, Bethesda MD 53.57%
0.96
4/5
2/3

Norman Mitchell, Potomac MD; David Montague, Fort Washington MD 53.57%
0.61
4

Jean Sobieski, Clarksville MD; Dennis Serpico, Ellicott City MD 53.27%
0.74
5
2
Geane Schubert - Ellen Parker, Bethesda MD 51.49%

Friday Aft A/X Prs
11.0 Tables / Based on 33 Tables

MPs A X Names Score
7.33
1
1
Noble Shore, Darnestown MD; Michael Gill, Columbia MD 61.11%
5.50
2

Robert Hopkins Jr, Arlington VA; John Miller, Vienna VA 59.63%
4.12
3

Leon Letwin, Washington DC; Donald Berman, Laurel MD 57.96%
3.09
4

Alfred Duncker - Ann Lindley, Alexandria VA 56.48%
2.03
5/6

Earl Glickstein, Gaithersburg MD; Barry Falgout, Rockville MD 55.74%
2.03
5/6

Shuba Dey, Fairfax VA; Jay Kelkar, Oak Hill VA 55.74%
2.64
2
Mark Cohen, Silver Spring MD; Richard Price, Glenn Dale MD 48.33%
1.98
3
James Prentiss, Damascus MD; Margaret Whalen, Rockville MD 45.74%
1.49
4
Gerald Marcovsky, Annapolis MD; Linda Smith, Gambrills MD 45.37%

Friday Aft B/C/D Prs
14.5 Tables

MPs B C D Names Score
3.35
1


Neal McKinney, Vienna VA; Jay Cherlow, Arlington VA 64.67%
2.86
2
1

Alfred Caponiti - Alfred Liepold, Silver Spring MD 57.59%
2.15
3
2

Albert Lauber, Washington DC; Steven Fox, Kensington MD 57.27%
1.67
4


Thomas Din, Rockville MD; Gloria Halstead, Alexandria VA 56.14%
1.84
5
3
1
Terry Vann, Potomac MD; Art Hartstein, Arlington VA 54.99%
1.38
6
4
2
Robert Wilbur, Washington DC; Charles Skillern, Oakton VA 54.97%
0.90
5

Michael Berard, Glenn Dale MD; Marie Berard, Beltsville MD 54.94%
1.04
6
3
Ron Starr, Bethesda MD; Jerry Pruzan, N Bethesda MD 54.88%
0.78

4
Thad Uehling, Lothian MD; Joseph Pregosin, New Carrollton MD 52.48%
0.92

5
Annapurna Satpathy, Montgomry Vlg MD; Ellinor Legg, Washington DC 52.00%

Friday Aft 0-300 Prs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1
1
Barbara Levine, Bethesda MD; Maxine Penn, Potomac MD 61.61%
1.37
2
2
2
Norman Mitchell, Potomac MD; David Montague, Fort Washington MD 60.12%
1.02
3


Terry Mitchell, Reston VA; William Pruiett, Ashburn VA 57.74%
0.86
4
3

James Shoenhard, Arlington VA; Albert Stolpe, Fairfax VA 54.17%
0.64
5
4

Alexander Shafer, Burke VA; Wlodek Tugendraich, Sweden 53.87%
0.67

3
Kathleen Zellmer, Bethesda MD; Ellen Pollack, Chevy Chase MD 52.08%

Fri Eve A/X IMP Pairs
13.0 Tables / Based on 25 Tables

MPs A X Names Score
5.83
1

Steven Schatzow, Washington DC; Linda Marshall, Bethesda MD 36.27
4.37
2
1
David Grabiner, Columbia MD; Arthur McCann, Finksburg MD 32.82
3.28
3
2
Michael Richey, Springfield VA; James Geist, Olney MD 31.45
2.46
4

Donna Rogall, Silver Spring MD; Clyde Kruskal, Hyattsville MD 28.27
1.84
5

Richard Ferrin, Washington DC; Eugene Kales, Arlington VA 26.82
1.38
6

John Adams, Silver Spring MD; Steve Robinson, Arlington VA 25.00
1.74
3
Noble Shore, Darnestown MD; Michael Gill, Columbia MD 23.73
1.31
4
Ronald Conlon - Renate Conlon, Severn MD 15.91
0.98
5
Elliot Grant, Silver Spring MD; James Davenport, Jr, North Potomac MD 14.00

Fri Eve B/C/D IMP Pairs
12.0 Tables

MPs B C D Names Score
2.95
1
1
1
Michael Kuehl, Bethesda MD; Ellinor Legg, Washington DC 39.64
2.21
2
2

Daniel Falk, Washington DC; Nancy Ross, Addis Ababa Ethiopia 37.91
1.66
3
3

Michael Lawrence, Bethesda MD; Craig Olson, Arlington VA 35.64
1.24
4
4

Murat Berk, Potomac MD; Michael Berard, Glenn Dale MD 34.36
1.47
5
5
2
David Dong, Rockville MD; Bernadette Merceron, Washington DC 29.82
1.10
6
6
3
Alan Ferraro - Jeanne Ferraro, Silver Spring MD 28.55
0.82

4
James Shoenhard, Arlington VA; Albert Stolpe, Fairfax VA 12.91
0.62

5
Arun Guha, Silver Spring MD; Jose Porres, Rockville MD 9.55

Saturday Top of page

Saturday AM 0-300 Pairs
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1


Terry Mitchell, Reston VA; Albert Dimillio, Leesburg VA 67.56%
2.27
2


Bahman Shahin - Taraneh Shahin, Great Falls VA 62.20%
1.70
3


Marco Latini, Washington DC; Gerald O'Dell, Fairfax VA 62.11%
2.38
4
1
1
Julie Connor - Eugene Massey, Washington DC 62.03%
0.96
5


Richard Rowen - Virginia Rowen, Leesburg VA 60.56%
1.79
6
2
2
Carol Kahn - Temma Kanowith, Silver Spring MD 57.44%
1.34
3

Pamela Bacher, Silver Spring MD; Elizabeth Nash, Potomac MD 53.87%
1.00
4
3
Rachelle Sladoff, Washington DC; Rochelle Hilton, Arlington VA 53.27%
0.81
5

John Reynolds, Gaithersburg MD; Larry Wallace, Chevy Chase MD 52.38%
0.57
6

Diane Cohen, McLean VA; Jo Ann Hutchison, Annandale VA 52.08%
0.61

4
Ike Oren, Alexandria VA; James Shoenhard, Arlington VA 51.79%
0.46

5
William Carpentier, Indian Head MD; Larry Hieb, Laplata MD 50.89%

Saturday AM B/C/D Pairs
25.0 Tables

MPs B C D Names Score
4.69
1
1
1
Amelia Montjoy, Bethesda MD; Kay Miller, US 65.49%
3.52
2
2
2
Terry Vann, Potomac MD; Art Hartstein, Arlington VA 63.07%
2.64
3
3

Phyllis Sonen - Hilda Getz, Bethesda MD 62.60%
1.98
4
4
3
Jerome Gumbiner, Washington DC; Alan Skvirsky, Washington Dc DC 60.04%
1.48
5


Robert Padgett - Linda Padgett, Springfield VA 59.54%
1.54
6
5

Alfred Liepold, Silver Spring MD; James Metzger, Chevy Chase MD 58.14%
1.08
6

John Korfonta, Burke VA; Michael Leibelson, Silver Spring MD 57.58%
1.24

4
Daniel Finn, Clarksville MD; Bernard Finn, Columbia MD 56.06%
0.87

5
Arthur Olson, Takoma Park MD; Patrice Gordon, College Park MD 55.67%
0.77

6
J Lasek, Columbia MD; Irwin Yanus, Ellicott City MD 55.49%

Saturday AM A/X Pairs
26.0 Tables / Based on 80 Tables

MPs A X Names Score
13.01
1
1
James Geist, Olney MD; Sven Pride, Dulles VA 63.15%
8.54
2/3

David Milton, Herndon VA; Leo LaSota, Glen Burnie MD 63.08%
8.54
2/3
2
Lloyd Rawley, Greenbelt MD; Carole Banks, Silver Spring MD 63.08%
5.49
4

William Cole, Silver Spring MD; William Hacker, Germantown MD 60.54%
4.12
5

Kenneth Davis, Alexandria VA; Bruce Houston, Mc Lean VA 60.38%
3.09
6

Andrew Gofreed, La Plata MD; Stephen Swearingen, Arlington VA 58.85%
2.32
7

John Klayman, Haymarket VA; Thomas Lavender, Arlington VA 57.77%
1.50
8/10

Audrey Marbach - Alice Miller, Silver Spring MD 57.38%
1.50
8/10

Steven Schatzow, Washington DC; Robert Boyd, Alexandria VA 57.38%
1.50
8/10

Earl Glickstein, Gaithersburg MD; Robert Bell, Washington DC 57.38%
2.77
3
Alfred Caponiti, Silver Spring MD; John Lowe III, Washington DC 55.15%
2.08
4
Barry Bragin - Eleanor Bragin, Silver Spring MD 54.54%
1.56
5
Renate Conlon - Ronald Conlon, Severn MD 53.85%
1.17
6
Janet Dence, Cabin John MD; Katherine Rabenstein, Washington DC 53.69%

Saturday AM 0-50 Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.43
1


Ellen Pollack, Chevy Chase MD; Kathleen Zellmer, Bethesda MD 62.70%
1.07
2
1

James Connor, Fairfax Station VA; James Callender, Springfield VA 62.30%
0.80
3
2

Joseph Abita, Boyds MD; Kathleen French, Bethesda MD 61.51%
0.53
4/5
3/4

Gayle Tomasetti - Rose Marie Sanders, Springfield VA 59.92%
0.54
4/5
3/4
1
Kristina Hamilton - Elizabeth Shriver, Washington DC 59.92%
0.41

2
Jayne Lynch - Tamara Vetter, Fairfax VA 51.19%

Saturday Aft B/C/D Prs
25.0 Tables

MPs B C D Names Score
4.69
1


Leila Whiting, Silver Spring MD; Lorraine Morgan, Columbia MD 68.94%
3.73
2
1

Mike Frosch, Bethesda MD; Ellie Clark, Vienna VA 67.80%
2.80
3
2

James Metzger, Chevy Chase MD; Alfred Liepold, Silver Spring MD 59.66%
2.10
4
3

Brian Snyder, Hamburg PA; Carl Noller, Reston VA 59.04%
1.48
5


Linda Padgett - Robert Padgett, Springfield VA 58.61%
1.54
6


Robert Rovner, Chevy Chase MD; Daniel Feldman, Alexandria VA 57.58%
1.57
4

Anne Goulding - Mary Lafferty, Silver Spring MD 57.27%
1.31
5

Neil Selvin, Great Falls VA; Howard Grunin, Mc Lean VA 56.44%
1.18
6

Eugene Massey - Theodore Wilkinson, Washington DC 55.90%
2.17

1
Arthur Olson, Takoma Park MD; Patrice Gordon, College Park MD 55.88%
1.63

2
Arun Guha, Silver Spring MD; Jose Porres, Rockville MD 55.68%
1.22

3
Alan Skvirsky, Washington Dc DC; Jerome Gumbiner, Washington DC 54.73%
0.92

4
Mary Ann Kral, Reston VA; Linda Burton, Alexandria VA 54.21%
0.69

5
Joseph Pregosin, New Carrollton MD; Thad Uehling, Lothian MD 54.17%
0.51

6
Amelia Montjoy, Bethesda MD; Kay Miller, US 53.79%

Saturday Aft 0-300 Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1


Ed Krest, Keedysville MD; Anne Vaeth, Woodstock MD 67.95%
2.19
2
1

Norman Mitchell, Potomac MD; David Montague, Fort Washington MD 63.41%
1.64
3
2

Brenda Thomas, Columbia MD; Steven Nesseler, Silver Spring MD 62.50%
1.23
4
3
1
Gayle Tomasetti - Rose Marie Sanders, Springfield VA 61.14%
0.95
5


Terry Mitchell, Reston VA; Albert Dimillio, Leesburg VA 57.50%
0.68
6


Bahman Shahin - Taraneh Shahin, Great Falls VA 56.36%
0.92
4
2
Ken Kimball, Clifton VA; Marsha Ann Brown, Manassas VA 55.91%
0.61
5/6

James Shoenhard, Arlington VA; Ike Oren, Alexandria VA 54.55%
0.61
5/6

William Carpentier, Indian Head MD; Larry Hieb, Laplata MD 54.55%
0.68

3
Pat Kibler, Falls Church VA; Nynette Rourke, Arlington VA 52.73%
0.51

4
Bob Hartsell, Culpepper VA; Jill Duvall, Amissville VA 52.27%

Saturday Aft A/X Pairs
22.0 Tables / Based on 63 Tables

MPs A X Names Score
11.97
1

David Milton, Herndon VA; Leo LaSota, Glen Burnie MD 64.19%
8.98
2

John Adams - Glenn Lublin, Silver Spring MD 63.10%
6.73
3

David Ruderman, Burtonsville MD; Alfred Steinberg, Potomac MD 62.30%
5.05
4

Ellen Cherniavsky - Donna Rogall, Silver Spring MD 58.93%
3.79
5

William Cole, Silver Spring MD; William Hacker, Germantown MD 57.94%
2.84
6

Leon Letwin, Washington DC; David Rodney, Fairfax VA 57.24%
4.92
7
1
Terry Jones, Falls Church VA; Francesco Parisi-Presicce, Springfield VA 57.14%
3.69
2
Steve Reed, Arlington VA; Kiyomi Shiba, Vienna VA 54.96%
2.77
3
Michael Klein, Falls Church VA; M Webster Ewell Jr, Mc Lean VA 54.46%
2.08
4
Ellen Glynn - John Glynn, Annandale VA 53.67%
1.56
5
Richard Deyerle, Glen Allen VA; Shawn Stringer, Silver Spring MD 52.48%
1.17
6
Sym Gallucci - Raymond Gallucci, Frederick MD 51.59%

Sunday Top of page

Flight A/X Swiss
18 Tables / Based on 67 Tables

MPs A X Names Score
18.36
1

Steve Robinson, Arlington VA; Mark Shaw, Columbia MD; William Cole, Silver Spring MD; Peter Boyd, Darnestown MD 106.00
13.77
2

John Miller - Rusty Krauss, Vienna VA; Robert Hopkins Jr - Joan Lewis, Arlington VA; Barry Falgout, Rockville MD 91.00
10.33
3

Stephen Landen, Ellicott City MD; William Pettis - John Adams, Silver Spring MD; Lou Reich, Wheaton MD 86.00
7.75
4

David Milton, Herndon VA; Lyle Poe Jr, Ellicott City MD; Brad Theurer, Gaithersburg MD; Stan Schenker, Reston VA 83.00
6.12
5

Alan Tenenbaum, Rockville MD; Andrew Gofreed, La Plata MD; Alfred Steinberg, Potomac MD; David Ruderman, Burtonsville MD 77.00
9.92
1
Linda Marshall - Terry Feetham, Bethesda MD; Barbara Doran, Silver Spring MD; David Fleischer, Alexandria VA 76.00
7.44
2
Srinivas Kachibhatla, Reston VA; Mark Gospodnetic - Govind Narayan, Richmond VA; John Montgomery, Arlington VA 72.00
5.58
3
Noble Shore, Darnestown MD; Prahalad Rajkumar, Germantown MD; Michael Gill, Columbia MD; Mark Chen, Oak Hill VA 71.00
4.19
4
Hal Hindman, Annandale VA; William Hacker, Germantown MD; Kenton Schoen, Falls Church VA; Diane Walker, Gaithersburg MD 69.00

0-300 AM Swiss
8 Tables

MPs A B Names Score
1.82
1
1
Carol Webster - Steven Leifer - Jacqueline Leifer - Duane Webster, Potomac MD 67.00
1.37
2

Stephen Weiner - Louis Coccodrilli, Rockville MD; Sheila Kaplan, Washington DC; Roberta Weiss, Potomac MD 48.00
1.02
3

Ronnie Loeser, Silver Spring MD; Elizabeth Tevelow - Stanley Gerendasy - Janet Gerendasy, Bethesda MD 45.00

0-300 PM Swiss
3 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Sara Hilgartner, Great Falls VA; William Pruiett, Ashburn VA; Terry Mitchell, Reston VA; Terence McCarthy, Leesburg VA 50.00

Round Robin Teams - Bkt 1
8 Tables / Based on 32 Tables

MPs Rank Names Score
9.45
1
John Glynn, Bethesda MD; Ronald Susi, Catonsville MD; William Fitch, Harrisonburg VA; Lynda Flanger, Gainesville VA 101.00
7.09
2
Richard Price - Melissa Price, Glenn Dale MD; Patrick Stanton - Mark Cohen, Silver Spring MD 85.00
5.32
3
Martha Bley - Ross Bley, Fort Washington MD; David Grabiner, Columbia MD; Suzanne Abrams, Washington DC 77.00

Round Robin Teams - Bkt 2
8 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names Score
4.84
1
Arun Guha, Silver Spring MD; Edward Rodrigues, Annandale VA; Mohsen Esfandiary, Washington DC; Jose Porres, Rockville MD 96.00
3.63
2
Alfred Liepold, Silver Spring MD; James Metzger, Chevy Chase MD; John Lowe III, Washington DC; William Mendez Jr, Alexandria VA 95.00
2.72
3
Rochelle Cohen - Mark Lavine - Gail Singer - Mark Cohen, Potomac MD 85.00

Round Robin Teams - Bkt 3
8 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names Score
4.16
1
Walter Smith Jr - Albert Lauber, Washington DC; Daniel Koch, Chevy Chase MD; Hadi Abushakra, Kensington MD 96.00
3.12
2
Amy Bloom, Silver Spring MD; Katherine Rabenstein - Daniel Falk, Washington DC; Nancy Ross, Addis Ababa Ethiopia 87.00
2.05
3/4
Howard Tash, Gaithersburg MD; Martin Reed, Silver Spring MD; Neil Selvin, Great Falls VA; Howard Grunin, Mc Lean VA 79.00
2.05
3/4
Mike Frosch, Bethesda MD; Francesco Parisi-Presicce, Springfield VA; Eiji Ishida, McLean VA; Kiyomi Shiba, Vienna VA 79.00

Round Robin Teams - Bkt 4
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names Score
3.22
1
Barry Lieberman, Damascus MD; Jon Ranhand, Rockville MD; Terry Vann, Potomac MD; Art Hartstein, Arlington VA 90.00
2.42
2
Joan White, Fairfax VA; Joe Hertz, Sterling VA; Alexander Robertson, Arvada CO; David Loken, Mc Lean VA 82.00
1.81
3
Norman Sweed - Ronnie Sweed, Potomac MD; Kay Miller, US; Amelia Montjoy, Bethesda MD 78.00

Round Robin Teams - Bkt 5
9 Tables

MPs Rank Names Score
2.75
1
Guillaume de Decker, Chevy Chase MD; Dale Sanders - Bernadette Merceron, Washington DC; Rochelle Hilton, Arlington VA 106.00
1.81
2/3
Gerald O'Dell, Fairfax VA; Alan Munro, Vienna VA; Bahman Shahin - Taraneh Shahin, Great Falls VA 78.00
1.81
2/3
Daniel Finn, Clarksville MD; William Rogers, Gaithersburg MD; Jim Walsh, Brookfield CT; Julie Connor, Washington DC 78.00
1.16
4
Ron Starr - Millie Reizenstein, Bethesda MD; Norman Mitchell, Potomac MD; David Montague, Fort Washington MD 69.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page