A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 5-8, 2012

Kensington (Silver Spring) MD Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 454.5
Total number of players attending - 736
Total number of players winning masterpoints - 531
Total number of masterpoints won - 1,518.28
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Thur Morn Prs @Rockville
20.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1
1
1
Steven Mendelsohn - Walter Lawrence, Gaithersburg MD63.43%
3.88
2


Millard Nachtwey - Rosemary Shaw, Silver Spring MD62.04%
2.91
3
2

Raman Srivastav - Thomas Herzog, Reston VA60.19%
2.18
4


Roma Chandra, Silver Spring MD; Donald Goldman, Potomac MD58.87%
1.64
5


Shawn Stringer, Silver Spring MD; Terry Feetham, Bethesda MD57.72%
1.23
6


Jim Pestaner, Potomac MD; Marshall Kramer, Rockville MD57.64%
1.88
3

Carol Fouts, Rockville MD; Janet Berman, Chevy Chase MD57.63%
1.41
4

Charles King, Bethesda MD; Cynthia Helms, Washington DC56.65%
1.23
5

Robert Claypool, Potomac MD; Jon Ranhand, Rockville MD53.68%
1.46
6
2
Jean Sobieski, Clarksville MD; Dennis Serpico, Ellicott City MD53.24%
1.10

3
Louise Hayes, Potomac Falls VA; Penelope Paddock, Sterling VA52.25%
0.84

4
Sally Hollman, N Bethesda MD; Narda Ehrlich, Bethesda MD51.16%
0.62

5
Sally Schlein - Geane Schubert, Bethesda MD49.77%

Thurs Eve Flt A/X Pairs
34.5 Tables / Based on 92 Tables

MPsAXNamesScore
13.62
1
1
H John Edmonds, Gaithersburg MD; Larry Kahn, Vienna VA64.38%
10.22
2
2
Rose Berman, Laurel MD; Beta Nahapetian, Montgomry Vlg MD62.54%
7.66
3

Hanna Schepps - Shawn Stringer, Silver Spring MD60.72%
5.75
4
3
Irv Kipnis - Michael Mullendore, Ellicott City MD60.62%
4.31
5

Richard Ferrin, Washington DC; Eugene Kales, Arlington VA58.84%
3.23
6
4
Jason Meyer, Silver Spring MD; James Geist, Olney MD58.81%
2.42
7

Steve Robinson, Arlington VA; John Adams, Silver Spring MD58.34%
1.82
8

Donald Berman, Laurel MD; Leon Letwin, Washington DC57.48%
1.83
9

David Rodney - Avril Rodney, Fairfax VA57.26%
1.83
10

Bruce Houston, Mc Lean VA; Kenneth Davis, Alexandria VA56.39%
1.96
5
Kevin O'Brien, Arlington VA; Francesco Parisi-Presicce, Springfield VA55.61%
1.47
6
Sven Pride, Vienna VA; David Genne, Silver Spring MD54.93%

Thurs Eve Flt B/C/D Pairs
33.5 Tables

MPsBCDNamesScore
5.89
1
1
1
Namik Haveric, Chevy Chase MD; Mirsad Mujezinovic, Silver Spring MD62.88%
4.42
2
2
2
Fred Gramlich - James Raber, Alexandria VA62.50%
3.31
3
3
3
Thomas Jennings, McLean VA; Larry Taylor, Alexandria VA62.00%
2.48
4


Steve Reed, Arlington VA; Daniel Feldman, Alexandria VA60.77%
2.15
5
4

Arun Guha, Silver Spring MD; Calvin Konner, Bethesda MD60.04%
1.61
6
5
4
Jenny Shaefer, Manassas VA; Ann Atcheson, Fairfax VA59.88%
1.21
6
5
Jay Simon - Mark Jones, Alexandria VA56.66%
0.87

6
Michael Kuehl, Bethesda MD; Julie Connor, Washington DC56.25%

Thur Eve NLM Pairs @ WBL
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1


Garry Grossman - Adrienne Kohn, Bethesda MD57.67%
1.44
2


Julie Thomas - Ollie Thomas, Chevy Chase MD56.97%
1.28
3
1
1
Theodore Michos - Dottie Donnelly, Silver Spring MD56.77%
0.96
4
2
2
Charles Dearolf, Silver Spring MD; Judith Dausch, Bethesda MD55.63%
0.61
5


Abigail Murton - Doug Brasse, Silver Spring MD55.31%
0.72
3

Richard Barth - Carl Barth, Washington DC53.65%
0.59
4
3
Peter Isard - Margaret Cooke, Washington DC52.34%

Thur Eve 0-20 Prs @ WBL
5.0 Tables

MPsABNamesScore
0.93
1

William McLeese - Jenneke Fijn Van Draat, Falls Church VA63.33%
0.70
2
1
Eleanor Sontag, Potomac MD; Lillian Glaser, Bethesda MD56.67%
0.52
3
2
Julie Marquette, Olney MD; Cecily Wolfe, Bethesda MD55.83%
0.39
4

Carmen Fitchett, Bethesda MD; Kenneth Jones, Silver Spring MD54.17%

Thur Eve 199er Prs @ NVBA
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.90
1


Margarett Whilden - Thomas Grahame, Washington DC62.50%
1.45
2
1

Cathy McGarrigan, Fort Washington MD; Sherry Griffin, Alexandria VA61.90%
0.96
3/4
2/3
1/2
Nate Coddington - David English, Arlington VA58.33%
0.96
3/4
2/3
1/2
David Street - Eileen Street, Reston VA58.33%
0.53
5/6


Bushra Shamma, Falls Church VA; Maura McGinn, McLean VA56.55%
0.67
5/6


Katherine Culp, Fairfax VA; Brian Brunsvold, Falls Church VA56.55%
0.61
4
3
Arlene Schettler, Arlington VA; Rollin Huntington, Alexandria VA54.46%
0.46
5

Marilynn Schuyler, Vienna VA; Don McKenzie, Alexandria VA54.17%

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Morn Flt A/X Pairs
6.0 Tables / Based on 31 Tables

MPsAXNamesScore
6.83
1

Stephen Drodge, McLean VA; John Miller, Vienna VA69.26%
5.12
2

Alfred Steinberg, Potomac MD; Andrew Gofreed, La Plata MD63.70%
3.84
3
1
Martha Bley - Ross Bley, Fort Washington MD59.63%
2.88
4

James Adams, Rockville MD; Ann Ingram, Silver Spring MD56.30%
2.74
2
Amy Bloom, Silver Spring MD; Margie Coccodrilli, Rockville MD48.15%
2.05
3
Linda Smith, Gambrills MD; Gerald Marcovsky, Annapolis MD46.67%

Fri Morn Flt B/C/D Pairs
16.0 Tables

MPsBCDNamesScore
3.48
1
1

Arun Guha, Silver Spring MD; Calvin Konner, Bethesda MD61.36%
2.61
2
2
1
Jo Anna Mencarelli - Juanita Beeson, Rockville MD60.80%
1.96
3
3

Thomas Reckford, Washington DC; Behnaz Fardshisheh, Potomac MD57.20%
1.47
4
4
2
Anne Vaeth, Woodstock MD; Jean Sobieski, Clarksville MD56.06%
1.10
5
5
3
Brenda Thomas - Anita Christman, Columbia MD55.87%
0.73
6/7
6

Prem Garg - Donald Goldman, Potomac MD55.11%
0.87
6/7


Kathrine Loh, Vienna VA; David Loken, Mc Lean VA55.11%
0.78

4
Arthur Olson, Takoma Park MD; Marilyn Courtot, Bethesda MD54.92%
0.58

5
Howard Stevens, Alexandria VA; Patricia Mozer, Falls Church VA54.17%

Fri Morn NonLM Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1


David King, Towson MD; Amedee Dean, Cockeysville MD63.39%
1.44
2


Ron Sutter, McLean VA; Yuen De Anda, Springfield VA58.63%
1.08
3


Yasmina Patel - Parviz Steeds, Chevy Chase MD56.85%
1.28
4
1

Thomas Pratt, The Plains VA; Nathalie Kaye, Middleburg VA53.87%
1.05
5
2
1
John Metzler, McLean VA; Christopher Goldthwait, Washington DC53.27%
0.72
3

Mark Terrell - Dottie Terrell, Great Falls VA51.49%
0.69
4/5
2/3
Jo Turner, Silver Spring MD; Mary Ourand, Washington DC50.00%
0.69
4/5
2/3
Madeline Nevins, Rockville MD; Etsuko Smith, Bethesda MD50.00%

Fri AFT Flt A/X Pairs
14.5 Tables / Based on 40 Tables

MPsAXNamesScore
8.33
1
1
Margie Coccodrilli, Rockville MD; Irv Kipnis, Ellicott City MD59.17%
6.25
2

Alfred Steinberg, Potomac MD; Andrew Gofreed, La Plata MD57.54%
4.69
3
2
Linda Smith, Gambrills MD; Gerald Marcovsky, Annapolis MD57.08%
3.51
4

Stephen Drodge, McLean VA; John Miller, Vienna VA56.50%
2.64
5
3
Mark Cohen, Silver Spring MD; Richard Price, Glenn Dale MD56.43%
1.98
6

Lyle Poe Jr, Ellicott City MD; Mark Shaw, Columbia MD56.25%
1.60
4
Katherine Rabenstein, Washington DC; Janet Dence, Cabin John MD56.16%
1.20
5
Melanie Manfield - Seth Manfield, Chevy Chase MD52.62%

Fri Aft Flt B/C/D Pairs
17.0 Tables

MPsBCDNamesScore
3.61
1
1
1
John Gauss, Arlington VA; Carolyn Baird, Fairfax Station VA64.96%
2.71
2
2
2
Louise Hayes, Potomac Falls VA; Penelope Paddock, Sterling VA61.17%
2.03
3
3
3
Merna Hart - Michael Hart, Crofton MD60.80%
1.81
4


Kathrine Loh, Vienna VA; David Loken, Mc Lean VA59.28%
1.37
5
4
4
Guillaume de Decker, Chevy Chase MD; Michelle Zygielbaum, North Bethesda MD57.95%
1.33
6/7
5/6

Leon Masiewicki, Rockville MD; William Dillon, Crofton MD57.01%
1.33
6/7
5/6
5
Jerry Nolte - Elizabeth Nolte, Oak Hill VA57.01%
0.45

6/7
Daniel Falk, Washington DC; Larry Wallace, Chevy Chase MD53.60%
0.72

6/7
Kellen Leister, Mc Lean VA; Wayne Bardsley, McLean VA53.60%

Fri Aft NonLM Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1


Eldon Compton - Gabriel Cornett, Laurel MD61.62%
1.62
2
1
1
Charles Pritzlaff - Olivia Pritzlaff, Silver Spring MD61.28%
1.22
3
2

Ron Sutter, McLean VA; Yuen De Anda, Springfield VA59.77%
0.81
4


Susan Weiss - Bernice Felix, Silver Spring MD59.71%
0.61
5


Amedee Dean, Cockeysville MD; David King, Towson MD56.46%
0.91
3
2
Maree Webster - Mary Ourand, Washington DC53.55%
0.68
4

David Street - Eileen Street, Reston VA52.46%
0.51
5

Ruth Glen, Vienna VA; Margie Mastran, Reston VA50.20%

Fri Eve Flt A/X IMP Pairs
15.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsAXNamesScore
6.67
1
1
Lloyd Rawley, Greenbelt MD; Merril Hirsh, Washington DC60.00
5.00
2

David Fleischer, Alexandria VA; Rosemary Shaw, Silver Spring MD33.00
3.75
3

Earl Glickstein, Gaithersburg MD; Barry Falgout, Rockville MD30.00
2.81
4

Mark Shaw, Columbia MD; Martin Graf, Chevy Chase MD28.00
2.65
5
2
Mark Lavine, Gaithersburg MD; Sheryl McEwan, Reston VA27.00
1.99
6
3
Katherine Rabenstein, Washington DC; Carole Banks, Silver Spring MD26.00
1.49
4
David Soukup, Arlington VA; Hakan Berk, Potomac MD23.00
1.12
5
Seth Manfield - Sabrina Manfield, Chevy Chase MD19.00

Fri Eve Flt B/C/D IMP Prs
14.5 Tables

MPsBCDNamesScore
3.35
1


Amelia Montjoy, Bethesda MD; Eleanor Schwartz, Annandale VA59.00
2.51
2
1

Joe Hertz, Sterling VA; Michael Osborn, Arlington VA40.00
1.88
3
2
1
Paul Setzer - Donna Setzer, Herndon VA39.27
1.41
4
3

Merna Hart - Michael Hart, Crofton MD28.36
1.29
5
4
2
David Street - Eileen Street, Reston VA24.00
0.97
6
5
3
Barry Anderson, Bethesda MD; Dennis Serpico, Ellicott City MD21.00
0.58
6

Michael Schuller, Hillsborough NJ; David Wampler, Bowie MD18.00
0.73

4
Ruth Glen, Vienna VA; Margie Mastran, Reston VA16.00
0.54

5
Alexander Gretsinger - Jane Dolkart, Washington DC15.27

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

Sat Morn 49er Pairs
6.0 Tables

MPsABNamesScore
1.20
1

Carolyn Lundelius, N Bethesda MD; Claudia Rathbone, Rockville MD62.50%
0.90
2

Maxine Isaacs, Washington DC; Anne Shields, Chevy Chase MD60.00%
0.68
3

Jacques Delente - Gail Delente, Kensington MD59.58%
0.51
4

Joanne Berens - Michael Berens, Waldorf MD59.17%
0.80
1
Stephen Black - Maree Webster, Washington DC54.58%
0.60
2
Tamara Vetter - Jayne Lynch, Fairfax VA54.17%

Sat Morn NLM Pairs
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1
1
Ken Kimball, Clifton VA; Howard Stevens, Alexandria VA69.63%
1.97
2
2
2
Jane Dolkart - Alexander Gretsinger, Washington DC59.09%
1.47
3
3

Diane Cohen, McLean VA; Ken Casey, Falls Chruch VA57.85%
1.11
4


Joan Anderson - Ruby Brooks, Chevy Chase MD57.39%
0.84
5
4

Julie Thomas - Ollie Thomas, Chevy Chase MD55.11%
0.66
6
5

Ruth Glen, Vienna VA; Margie Mastran, Reston VA54.75%
0.47
6

Joseph Abita, Boyds MD; Kathleen Zellmer, Bethesda MD53.92%
0.72

3
Hugh McNaughton, Laytonsville MD; Kathy Crandall, Olney MD53.60%
0.54

4
Sarah Watson - Geane Schubert, Bethesda MD52.08%

Sat Morn Flt B/C/D Pairs
29.0 Tables

MPsBCDNamesScore
5.22
1
1
1
Larry Wallace, Chevy Chase MD; Daniel Falk, Washington DC64.02%
3.92
2
2
2
Brenda Thomas, Columbia MD; Lawrence Nimmo, Cordova MD63.26%
2.94
3
3

Thomas Grahame - Nancy Lea Ross, Washington DC61.17%
2.20
4
4
3
Michael Schuller, Hillsborough NJ; David Wampler, Bowie MD59.66%
1.65
5
5
4
John McCormick, Bethesda MD; Loic Braune, Washington DC58.33%
1.61
6
6
5
Albert Stolpe, Fairfax VA; Thomas Jennings, McLean VA57.95%
0.84

6
Ernie Schuler, Wheaton MD; Annapurna Satpathy, Montgomry Vlg MD57.77%

Sat Morn Flt A/X Pairs
20.0 Tables / Based on 71 Tables

MPsAXNamesScore
12.49
1

Steve Robinson, Arlington VA; Peter Boyd, Darnestown MD65.24%
9.37
2

John Adams - William Cole, Silver Spring MD64.91%
6.15
3/4

Leo LaSota, Glen Burnie MD; William Hacker, Germantown MD60.09%
6.15
3/4

Kenneth Davis - Robert Boyd, Alexandria VA60.09%
3.95
5

Ronald Kral, Reston VA; Eugene Kales, Arlington VA57.79%
2.96
6

Lowell Sawyer, Occoquan VA; Don Probst, Beltsville MD57.24%
2.22
7

Steven Schatzow, Washington DC; Mark Laken, Glyndon MD57.13%
5.48
8
1
John Lowe III, Washington DC; Howard Grunin, Mc Lean VA56.47%
4.11
2
Andrew Lipps, Mc Lean VA; Eric Branfman, Washington DC51.54%
3.08
3
Allen Lord, Laurel MD; Eva Klivington, Fairfax VA51.21%
2.31
4
Katherine Rabenstein, Washington DC; Amy Bloom, Silver Spring MD50.22%
1.52
5/6
Richard Ferrin - Ronald Zucker, Washington DC50.00%
1.52
5/6
Benjamin Stauss, Silver Spring MD; John Glynn, Bethesda MD50.00%

Saturday Aft NonLM Prs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1
1
Thomas Pratt, The Plains VA; Nathalie Kaye, Middleburg VA57.27%
1.59
2
2

Lynne Groff - Alfred Groff, McLean VA57.06%
1.19
3
3
2
Sharon Perryman - Richard Padgett, Reston VA55.06%
0.89
4
4
3
Charles Dearolf, Silver Spring MD; Judith Dausch, Bethesda MD54.85%
0.74
5
5
4
Dottie Terrell - Glenn Terrell, Great Falls VA54.68%
0.53
6
6

Marguerite Salah, Falls Church VA; Elinor Stolar, Washington DC53.69%
0.46

5
Lynne Battle, Bethesda MD; Heide Blaker, Chevy Chase MD52.26%

Saturday Aft B/C/D Prs
21.0 Tables

MPsBCDNamesScore
4.15
1
1
1
Ernie Schuler, Wheaton MD; Annapurna Satpathy, Montgomry Vlg MD62.50%
3.11
2
2
2
Guillaume de Decker, Chevy Chase MD; Dale Sanders, Washington DC61.53%
2.33
3
3
3
Louise Hayes, Potomac Falls VA; Penelope Paddock, Sterling VA61.39%
1.75
4
4
4
John McCormick, Bethesda MD; Loic Braune, Washington DC60.69%
1.46
5
5
5
Sheryl McEwan - Margie Mastran, Reston VA58.75%
0.98
6


Ellie Clark, Vienna VA; Betsy Eliot, Gainesville VA58.06%
0.83
6

Behnaz Fardshisheh, Potomac MD; Charles King, Bethesda MD55.97%
0.56

6
Howard Levenson - Melany Levenson, Potomac MD55.83%

Saturday Aft A/X Pairs
17.5 Tables / Based on 50 Tables

MPsAXNamesScore
10.00
1
1
Anne Derbes - Robert Schwab, Bethesda MD60.68%
7.50
2

Leo LaSota, Glen Burnie MD; William Hacker, Germantown MD59.77%
5.63
3
2
Monique Smith, Arlington VA; Merril Hirsh, Washington DC57.94%
4.22
4
3
Sven Pride, Vienna VA; James Geist, Olney MD55.99%
3.16
5
4
Diane Alexander, Alexandria VA; William Zane, Woodbridge VA55.47%
2.37
6

Alan Tenenbaum, Rockville MD; Andrew Gofreed, La Plata MD54.97%
1.38
5
Elliot Grant, Silver Spring MD; James Davenport, Jr, Bethesda MD54.95%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sun Bracketed Teams #1
16 Tables / Based on 59 Tables

MPsRankNamesScore
17.25
1
Leo LaSota, Glen Burnie MD; Stan Schenker, Reston VA; John Adams, Silver Spring MD; David Milton, Herndon VA92.00
12.94
2
Jason Meyer, Silver Spring MD; Lloyd Rawley, Greenbelt MD; James Geist, Olney MD; Michael Richey, Springfield VA86.00
9.70
3
Robert Hopkins Jr - Joan Lewis, Arlington VA; Rusty Krauss, Vienna VA; Barry Falgout, Rockville MD85.00
7.28
4
Donald Berman, Laurel MD; Leon Letwin - Ronald Zucker, Washington DC; Bruce Roberts, Bethesda MD84.00
5.75
5
M Webster Ewell Jr, Mc Lean VA; Michael Klein, Falls Church VA; Jim Wakefield, Fairfax Station VA; Helene Bauman, Arlington VA83.00

Sun Bracketed Teams #2
8 Tables / Based on 33 Tables

MPsRankNamesScore
9.20
1
John Glynn - Ellen Glynn, Annandale VA; Judy Weisman - Carl Weisman, Herndon VA100.00
6.90
2
Robert Stearns, Chevy Chase MD; Lynn Boardman, Gaithersburg MD; William Goldman, Bethesda MD; Charles Young Jr, Clinton MD87.00
5.18
3
John Glynn, Bethesda MD; Benjamin Stauss - Saul Penn, Silver Spring MD; Ronald Susi, Windsor Mills MD81.00

Sun Bracketed Teams #3
8 Tables / Based on 17 Tables

MPsRankNamesScore
5.28
1
Daniel Koch, Chevy Chase MD; Hadi Abushakra, Kensington MD; Walter Smith Jr - Dale Sanders, Washington DC95.00
3.96
2
Rex Settle, Gaithersburg MD; Anne Derbes - Robert Schwab, Bethesda MD; Gail Zamboni, Ashburn VA73.00
2.97
3
Neal McKinney - Julia Brown, Vienna VA; Steven Rothman - Linda Burton, Alexandria VA72.00

Sun Bracketed Teams #4
8 Tables / Based on 14 Tables

MPsRankNamesScore
4.16
1
William Mendez Jr, Alexandria VA; Michael Goldman, Rockville MD; Alan Ferraro - Alfred Liepold, Silver Spring MD93.00
3.12
2
Cathy Stryker, Vienna VA; Eva Klivington, Fairfax VA; Paul Stygar, McLean VA; Willis Paley Hume, Reston VA82.00
2.34
3
Norman Sweed - Ronnie Sweed, Potomac MD; Richard Wedgewood, Washington DC; Calvin Konner, Bethesda MD74.00

Sun Bracketed Teams #5
8 Tables / Based on 11 Tables

MPsRankNamesScore
3.26
1
Fred Gramlich - Daniel Weinberg, Alexandria VA; Walton Francis, Fairfax VA; William Prosser, Mc Lean VA99.00
2.45
2
Michael Schuller, Hillsborough NJ; David Wampler, Bowie MD; John Hudson, Fairfax Station VA; Alan Munro, Vienna VA96.00
1.83
3
Ronald Starr, Bethesda MD; Jerry Pruzan, N Bethesda MD; David Montague, Fort Washington MD; Norman Mitchell, Potomac MD81.00

Sun Bracketed Teams #6
11 Tables

MPsRankNamesScore
2.84
1
Richard Cassell, Annandale VA; Mitchell Karlick, Herndon VA; Stanley Legum, Bluemont VA; Gary Weinstein, Fairfax VA107.00
2.13
2
Georgette Weiss, Fort Washington MD; Thomas Jennings - Wayne Bardsley, McLean VA; Kellen Leister, Mc Lean VA94.00
1.60
3
Bob Hartsell, Culpeper VA; Saroj Gulati - Warren Beeton - W Taschek, Haymarket VA89.00
1.20
4
Ruth Glen, Vienna VA; Maryellen Leister, McLean VA; Catherine Bardsley, Mc Lean VA; Donna Setzer, Herndon VA78.00

Sun Morn NonLM Swiss
6 Tables

MPsABNamesScore
1.61
1

Lynne Groff, McLean VA; Margie Mastran, Reston VA; Joseph Abita, Boyds MD; Alice Ling, Great Falls VA62.00
1.21
2
1
Margarett Whilden - Hanna Wagner - Stephen Black - Maree Webster, Washington DC51.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page