A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 27-30, 2012

Kensington MD Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 338.5
Total number of players attending - 614
Total number of players winning masterpoints - 411
Total number of masterpoints won - 1,234.14
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Thurs Morn Open Pairs
21.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Benjamin Stauss, Silver Spring MD; John Glynn, Bethesda MD70.37%
4.00
2


Eugene Fisher - Mark Rosen, Potomac MD63.43%
3.00
3
1
1
Lester Slaback, Gaithersburg MD; John Jackson, Damascus MD62.27%
2.25
4


Steven Schatzow, Washington DC; Kenneth Davis, Alexandria VA59.62%
1.69
5


Peter Boyd, Darnestown MD; Ruth Potter, Bethesda MD58.56%
2.21
6
2
2
Barbara Levine - Neil Crane, Bethesda MD57.56%
1.66
3

Michael Platt - Jerry Sikora, Bethesda MD57.18%
1.24
4

Phyllis Kristianson - Mary Lafferty, Silver Spring MD55.56%
1.23
5
3
John Horner, Silver Spring MD; Terry Coates, Wheaton MD54.86%
0.75
6

Margaret Hurley, Bethesda MD; Richard Ray, Rockville MD50.94%
0.73

4
Bruce Steinwald - P Gould, Washington DC50.38%

Thurs Eve Flt A/X Pairs
30.5 Tables / Based on 80 Tables

MPsAXNamesScore
13.01
1
1
Ajit Thyagarajan - Robert Levey, Bethesda MD66.29%
9.76
2

Charity Sack, Takoma Park MD; Donna Rogall, Silver Spring MD66.16%
7.32
3
2
James Geist, Olney MD; Jason Meyer, Silver Spring MD64.65%
5.49
4

Sumner Steinfeldt, Washington DC; Hal Hindman, Annandale VA62.20%
4.12
5

Barry Falgout, Rockville MD; Rusty Krauss, Vienna VA61.31%
3.09
6

David Fleischer, Alexandria VA; Carole Banks, Silver Spring MD61.04%
2.82
7
3
Jim Gaarder, Columbia MD; Jimmy Ritzenberg, Bethesda MD60.10%
1.74
8

Andrew Gofreed, La Plata MD; Stephen Swearingen, Arlington VA59.52%
2.12
4
Alexander Prairie, Washington DC; Sylvia Shi, Baltimore MD57.14%
1.59
5
Parween Yunus, Alexandria VA; Kevin O'Brien, Arlington VA53.87%
1.19
6
Leon Masiewicki, Rockville MD; William Dillon, Crofton MD53.52%

Thurs Eve Flt B/C/D Pairs
24.0 Tables

MPsBCDNamesScore
4.78
1
1

Thomas Jennings, McLean VA; Larry Taylor, Alexandria VA75.30%
3.59
2


John Miles, Falls Church VA; Joan Mitchum, Springfield VA68.75%
2.71
3
2

Louise Hayes, Potomac Falls VA; Penelope Paddock, Sterling VA61.31%
1.78
4/5
3/4

Michael Lawrence, Bethesda MD; Craig Olson, Arlington VA60.12%
1.78
4/5
3/4

Phyllis Sonen - Hilda Getz, Bethesda MD60.12%
2.38
6
5
1
Onorica Luculescu, Arlington VA; Alina Galaszewska, Alexandria VA59.82%
1.79
6
2
M. David Jackson, Alexandria VA; Ann Atcheson, Fairfax VA59.52%
1.34

3
Leslie Jessell - Jennifer Elliott, Kensington MD57.14%
1.00

4
James Gerding, Bowie MD; W Karl Van Newkirk, Arlington VA52.38%
0.75

5
John Gauss, Arlington VA; Carolyn Baird, Fairfax Station VA51.19%
0.49

6/7
John Merold, Oak Hill VA; Dorothy Black, Annandale VA50.89%
0.54

6/7
Robert Dorosin, Fairfax VA; Joseph Drodge, McLean VA50.89%

Thurs Eve 0-20 Prs @ WBL
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
0.86
1
1

Adele Ewing, Wheaton MD; Lillian Glaser, Bethesda MD61.46%
0.65
2


Yaeko Perera, Vienna VA; Julie Marquette, Olney MD60.42%
0.50
3
2

David Narrow - Marc Zlotnik, Bethesda MD57.29%

Thurs Eve 199er Prs @NVBA
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.81
1
1
1
David Lindley, Alexandria VA; George Fenzl, Springfield VA63.95%
1.36
2
2

Joan Axilbund, Vienna VA; Mary Lou McMorrow, Arlington VA60.15%
1.02
3
3

James Hewitt - Kenneth Linder, Arlington VA58.93%
0.76
4


Marcia Cathey, Springfield VA; Enrica Frost, Arlington VA58.13%
0.57
5
4

Cathy McGarrigan, Fort Washington MD; Sherry Griffin, Alexandria VA57.10%
0.74

2
Arlene Schettler, Arlington VA; Rollin Huntington, Alexandria VA51.06%

Thurs Eve NLM Prs @ WBL
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.49
1


Sen. Robert Packwood, Washington DC; Barry Anderson, Bethesda MD65.72%
1.87
2


Ted Van Dyke - Franny Van Dyke, Washington DC60.98%
1.53
3/4
1

Robert Linn, Potomac MD; Jill Benson, Bethesda MD58.14%
1.23
3/4


Robert Kibler - Jansie Rogers, Columbia MD58.14%
1.15
5
2
1
Mahmoud Katirai - Shala Panbechi, Bethesda MD57.77%
0.86
6/7
3

Charles Dearolf, Silver Spring MD; Judith Dausch, Bethesda MD56.63%
0.54
6/7


Charles Yu, Kensington MD; Matthew Avery, Washington DC56.63%
0.79
4
2
Robert Maman, Ellicott City MD; Cecily Wolfe, Bethesda MD52.84%
0.59
5
3
Gail Klein, Rockville MD; Anita Barretto, Potomac MD50.19%

Friday    Masterpoints/Recaps Morning    Afternoon    Evening Top of page

Fri Morn Flt A/X Pairs
6.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsAXNamesScore
5.00
1

Bruce Houston, Mc Lean VA; Kenneth Davis, Alexandria VA57.92%
3.75
2

Donald Berman, Laurel MD; Leon Letwin, Washington DC57.08%
2.81
3

James Geist, Olney MD; Brad Theurer, Gaithersburg MD56.25%
2.11
4

Stephen Drodge, McLean VA; John Miller, Vienna VA55.00%
2.66
1
Kevin O'Brien, Arlington VA; Mike Frosch, Rockville MD48.96%
2.00
2
Mark Rosen, Austin TX; Eugene Fisher, Potomac MD46.46%

Fri Morn Flt B/C/D Pairs
8.0 Tables

MPsBCDNamesScore
2.22
1/2
1/2

Charles King - Ted Proxmire, Bethesda MD63.10%
2.22
1/2
1/2

Norman Sweed - Ronnie Sweed, Potomac MD63.10%
1.42
3
3

Rhona Prensky, Chevy Chase MD; Nelu Schwartz, Gaithersburg MD61.61%
1.07
4


Michael Stoller, Silver Spring MD; Norman Cowen M.D., Surry ME58.04%
0.80
5


Julia Brown - Neal McKinney, Vienna VA57.74%
0.79
4

Louise Hayes, Potomac Falls VA; Penelope Paddock, Sterling VA57.14%

Fri Morn NLM Pairs
5.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.73
1


Herb Schulken, Chevy Chase MD; Andrew Jacknain, Washington DC65.00%
1.14
2/3
1/2

Douglas Golden, Severna Park MD; Ruth Shilkret, Arnold MD57.81%
1.14
2/3
1/2

Joan Axilbund, Vienna VA; Mary Lou McMorrow, Arlington VA57.81%
0.73
4
3

Eleanor Linde, McLean VA; Alice Ling, Great Falls VA55.62%

Fri Aft Flt A/X Pairs
10.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsAXNamesScore
6.00
1

Robert Hopkins Jr, Arlington VA; Richard Wegman, Bethesda MD59.82%
4.50
2
1
Jim Gaarder, Columbia MD; Jimmy Ritzenberg, Bethesda MD59.52%
3.38
3

Peter Boyd, Darnestown MD; Ruth Potter, Bethesda MD58.93%
2.53
4

Steve Robinson, Arlington VA; Jim Allen, Jr, Gaithersburg MD58.04%
1.90
5

Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Amanda Carter, Arlington VA56.85%
1.42
6

John Adams - William Cole, Silver Spring MD56.55%
2.10
2
Lloyd Rawley, Greenbelt MD; Kitty Gottfried, Silver Spring MD51.79%
1.58
3
Mark Rosen, Austin TX; Eugene Fisher, Potomac MD50.60%

Fri Aft Flt B/C/D Pairs
9.0 Tables

MPsBCDNamesScore
2.67
1
1

Guillaume de Decker, Chevy Chase MD; Ajit Thyagarajan, Bethesda MD65.18%
2.00
2
2

Rhona Prensky, Chevy Chase MD; Nelu Schwartz, Gaithersburg MD63.99%
1.50
3


Alfred Caponiti - Alfred Liepold, Silver Spring MD59.23%
0.99
4/5


Michael Gottesman, Falls Church VA; Silas Wasserstrom, Washington DC54.76%
0.99
4/5


Calvin Konner, Bethesda MD; Eugene Massey, Washington DC54.76%
1.41
3
1
David Montague, Fort Washington MD; Norman Mitchell, Potomac MD52.08%
0.84
4

Michael Lawrence, Bethesda MD; Craig Olson, Arlington VA51.19%
1.06

2
Lynne Groff, McLean VA; Margarett Whilden, Washington DC47.02%

Fri Aft NLM Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.84
1


Ollie Thomas - Julie Thomas, Chevy Chase MD62.08%
1.38
2
1
1
Lynn Frankenfield - Debby Bailine, Great Falls VA57.92%
1.04
3
2

Margaret Cooke - Peter Isard, Washington DC57.08%
0.68
4/5
3/4

Mary Krenytzky, Broad Run VA; William Leishear, Goldvein VA56.67%
0.68
4/5
3/4

Jean Schoen, Silver Spring MD; Kathleen Zellmer, Bethesda MD56.67%
0.79

2
Eleanor Linde, McLean VA; Alice Ling, Great Falls VA55.00%
0.59

3
Maree Webster - Judith Riggs, Washington DC52.50%

Fri Eve Flt A/X IMP Pairs
9.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsAXNamesScore
4.17
1

Ellen Cherniavsky, Silver Spring MD; Ronald Zucker, Washington DC70.13
3.13
2

Lyle Poe Jr, Ellicott City MD; Barry Falgout, Rockville MD32.75
2.35
3

Clyde Kruskal, Hyattsville MD; Michael Richey, Springfield VA24.75
1.76
4

Helene Bauman, Arlington VA; Arnie Frankel, Laurel MD15.00
1.95
5
1
Merril Hirsh, Washington DC; Monique Smith, Arlington VA11.63
1.46
2
Kevin O'Brien, Arlington VA; Daniel Feldman, Alexandria VA11.50

Fri Eve Flt B/C/D Pairs
6.0 Tables

MPsBCDNamesScore
2.25
1


Alfred Caponiti - Alfred Liepold, Silver Spring MD61.67%
1.74
2
1

Craig Olson, Arlington VA; Michael Lawrence, Bethesda MD60.83%
1.31
3
2

Donna Hankey-Woods - Douglas Woods, Silver Spring MD55.83%
0.95
4


Kitty Gottfried, Silver Spring MD; Eiji Ishida, McLean VA53.75%
0.98
3

Aaron Navarro, Silver Spring MD; Judith Dausch, Bethesda MD52.50%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat Morn Flt A/X Pairs
18.5 Tables / Based on 54 Tables

MPsAXNamesScore
10.67
1

Steve Robinson, Arlington VA; Peter Boyd, Darnestown MD64.00%
8.00
2

Diane Walker, Gaithersburg MD; Mohsin Chandna, Washington DC62.14%
6.00
3

Stephen Rzewski, South Dennis MA; Michael Klein, Falls Church VA61.28%
4.50
4

Richard Wegman, Bethesda MD; David Ruderman, Burtonsville MD61.12%
3.38
5

Jay Kelkar, Oak Hill VA; Bob Boyd, Alexandria VA59.64%
4.73
6
1
Katherine Rabenstein, Washington DC; Janet Dence, Cabin John MD56.86%
3.55
2
Sylvia Shi, Baltimore MD; Alexander Prairie, Washington DC55.92%
2.66
3
James Geist, Olney MD; Masood Mazhar, Raleigh NC51.94%
2.00
4
Suzanne Abrams, Washington DC; Leslie Powell, South Hill VA51.47%
1.50
5
Mark Rosen, Austin TX; Eugene Fisher, Potomac MD49.98%

Sat Morn NLM Pairs
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1


Betty Thompson - Henry Thompson, Washington DC66.55%
1.82
2


Ron Sutter, McLean VA; Yuen De Anda, Springfield VA65.36%
1.77
3
1

Dottie Terrell - Glenn Terrell, Great Falls VA63.00%
1.33
4
2
1
Juan Pablo Quizon, Derwood MD; John Goon, Rockville MD60.25%
0.85
5


James Metzger, Chevy Chase MD; Michael Kuehl, Bethesda MD60.23%
1.00
6
3

Catherine Bardsley, Mc Lean VA; Donna Setzer, Herndon VA57.50%
0.85
4
2
Julie Marquette, Olney MD; Yaeko Perera, Vienna VA54.61%
0.62
5

Garry Grossman - Adrienne Kohn, Bethesda MD54.39%
0.64

3
Eleanor Linde, McLean VA; Alice Ling, Great Falls VA50.02%
0.48

4
Barbara Goldlust, Reston VA; Debby Bailine, Great Falls VA49.01%

Sat Morn Flt B/C/D Pairs
22.0 Tables

MPsBCDNamesScore
4.50
1


Walter Smith Jr, Washington DC; Hadi Abushakra, Kensington MD64.58%
3.38
2
1
1
Barbara Sadick, Potomac MD; Erik Kitagawa, Silver Spring MD63.99%
2.53
3
2

Michael Goldman, Rockville MD; William Mendez Jr, Alexandria VA60.42%
1.90
4
3

Craig Olson, Arlington VA; Michael Lawrence, Bethesda MD58.93%
1.48
5


Nancy Hoye, Alexandria VA; Jean Marx, Chevy Chase MD58.04%
1.48
6


Jeffrey Halle, Middletown NJ; Emerita Hayward, Leonardtown MD57.74%
1.55
4
2
John Horner, Silver Spring MD; Terry Coates, Wheaton MD56.25%
0.98
5

Merna Hart - Michael Hart, Crofton MD55.95%
0.74
6

Livingston Johnson, Fairfax VA; Sheryl McEwan, Reston VA55.06%
0.89

3/5
Annapurna Satpathy, Montgomry Vlg MD; Larry Wallace, Chevy Chase MD54.17%
1.00

3/5
John Gauss, Arlington VA; Carolyn Baird, Fairfax Station VA54.17%
0.89

3/5
Gabriel Cornett - Eldon Compton, Laurel MD54.17%

Sat Aft Flt A/X Pairs
15.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsAXNamesScore
6.67
1
1
Ronald Susi, Windsor Mills MD; John Glynn, Bethesda MD61.68%
5.00
2

Mark Tonnesen, Woodbridge VA; Kenneth Davis, Alexandria VA59.62%
3.75
3

Donna Rogall, Silver Spring MD; Clyde Kruskal, Hyattsville MD58.24%
2.81
4

Eugene Kales, Arlington VA; Ruth Potter, Bethesda MD57.01%
2.11
5

David Ruderman, Burtonsville MD; Richard Wegman, Bethesda MD56.46%
1.58
6

Steve Robinson, Arlington VA; John Adams, Silver Spring MD55.36%
2.21
2
Michael Richey, Springfield VA; Ronald Zucker, Washington DC55.08%
1.66
3
Patrick Stanton - Mark Cohen, Silver Spring MD54.95%
1.24
4
Sylvia Shi, Baltimore MD; Alexander Prairie, Washington DC53.43%
0.93
5
John Lowe III, Washington DC; Howard Grunin, Mc Lean VA51.65%

Sat Aft Flt B/C/D Pairs
10.0 Tables

MPsBCDNamesScore
2.81
1
1
1
Barbara Sadick, Potomac MD; Erik Kitagawa, Silver Spring MD59.06%
2.11
2


Locke Harvey, Pikesville MD; Barack Peled, Reisterstown MD57.99%
1.58
3


Steven Fox, Kensington MD; Kitty Gottfried, Silver Spring MD57.47%
1.68
4
2

Merna Hart - Michael Hart, Crofton MD55.65%
1.26
5
3

Sarah Weinberg - Gary Weinberg, Columbia MD55.51%
0.95
6
4

Michael Goldman, Rockville MD; William Mendez Jr, Alexandria VA54.08%
0.74
5

Michael Lawrence, Bethesda MD; Craig Olson, Arlington VA54.04%
1.14

2
Donna Hankey-Woods - Douglas Woods, Silver Spring MD46.89%
0.86

3
Paul Setzer, Herndon VA; Kellen Leister, Mc Lean VA45.62%

Sat Aft NLM Pairs
5.0 Tables

MPsABNamesScore
1.51
1
1
Steven Leifer - Jacqueline Leifer, Potomac MD65.00%
1.13
2
2
Robert Wheeler - Betty Wheeler, Bonita Springs FL56.00%
0.75
3/4

Ollie Thomas - Julie Thomas, Chevy Chase MD54.50%
0.75
3/4

Suzanne Dawson - Rachelle Sladoff, Washington DC54.50%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Flt A/X Swiss
16 Tables / Based on 48 Tables

MPsAXNamesScore
14.50
1

Michael Gill, Columbia MD; Noble Shore, Darnestown MD; William Pettis, Silver Spring MD; Ai-Tai Lo, Reston VA107.00
10.88
2

Steve Robinson, Arlington VA; Peter Boyd, Darnestown MD; Mark Shaw, Columbia MD; William Cole, Silver Spring MD103.00
8.16
3

John Adams - Donna Rogall, Silver Spring MD; Clyde Kruskal, Hyattsville MD; Richard Wegman, Bethesda MD92.00
6.12
4

Earl Glickstein - Brad Theurer, Gaithersburg MD; Robert Bell, Washington DC; Lyle Poe Jr, Ellicott City MD81.00
4.83
5

Alan Tenenbaum, Rockville MD; Alfred Steinberg, Potomac MD; Gene Kuehneman, Bethesda MD; Andrew Gofreed, La Plata MD79.00
4.90
1
Jason Meyer, Silver Spring MD; Lloyd Rawley, Greenbelt MD; James Geist, Olney MD; Danijel Zenko, Bethesda MD70.00
3.68
2
Donald Berman, Laurel MD; Leon Letwin, Washington DC; Barbara Doran, Silver Spring MD; David Fleischer, Alexandria VA58.00

Sunday Flt B/C/D Swiss
25 Tables

MPsBCDNamesScore
7.65
1


Dennis Schwanz - Susan Miskura, Alexandria VA; Suzanne Abrams, Washington DC; Leslie Powell, South Hill VA117.00
5.74
2
1
1
James Gerding, Bowie MD; Mike Ladd - Betty Ladd, Vienna VA; Sidney Graves, Alexandria VA96.00
4.30
3


Robert Stearns, Chevy Chase MD; William Goldman, Bethesda MD; Fletcher Thompson, Annapolis MD; M Bruce Todd, Salisbury MD84.00
3.23
4
2

George Parkins, Vienna VA; Jean Schoepe, Great Falls VA; Albert Stolpe, Fairfax VA; Thomas Jennings, McLean VA83.00
2.55
5


David Loken, Mc Lean VA; Kathrine Loh, Vienna VA; Gerald Cunha - Rosalind Juo Cunha, Walnut Creek CA82.00
2.05
6/7


Jeffrey Kosnett, Gaithersburg MD; Ronald Susi, Windsor Mills MD; John Glynn - Alice Wegman, Bethesda MD78.00
2.05
6/7


Raymond Gallucci - Sym Gallucci, Frederick MD; William Kingery Jr, Chevy Chase MD; Janet Dence, Cabin John MD78.00
2.31
3

Charles King - Ted Proxmire, Bethesda MD; Behnaz Fardshisheh, Potomac MD; Pari Khoshkish, Washington DC77.00
2.03
4/5
2/3
Lynne Groff - Alfred Groff, McLean VA; Margarett Whilden - Thomas Grahame, Washington DC73.00
2.03
4/5
2/3
Onorica Luculescu, Arlington VA; Alina Galaszewska, Alexandria VA; Yuen De Anda, Springfield VA; Ron Sutter, McLean VA73.00
1.17

4/5
Norman Mitchell - Terry Vann, Potomac MD; David Montague, Fort Washington MD; Art Hartstein, Arlington VA65.00
1.17

4/5
John McCormick, Bethesda MD; Larry Wallace, Chevy Chase MD; Eldon Compton - Gabriel Cornett, Laurel MD65.00

Sunday Morn 299er Swiss
7 Tables

MPsABNamesScore
1.72
1

Christine Brooks - Phyllis Hendler, Ashburn VA; Helen(Susie) Tinney, Leesburg VA; Alice Ling, Great Falls VA57.00
1.43
2
1
John Merold, Oak Hill VA; Donna Sinrud, Fairfax VA; Dorothy Black, Annandale VA; Inayat Taj, Fairfax Station VA51.00
1.07
3
2
Garry Grossman - Adrienne Kohn, Bethesda MD; Ted Van Dyke - Franny Van Dyke, Washington DC43.00

Sunday 299er Swiss
3 Tables

MPsRankNamesScore
1.31
1
Ollie Thomas - Julie Thomas, Chevy Chase MD; Mahmoud Katirai - Shala Panbechi, Bethesda MD54.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page