A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
November 16-18, 2007

Spartanburg SC, Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 194.00 & 80.0 NAP
Total number of players attending - 323
Total number of players winning masterpoints - 256
Total number of masterpoints won - 1,121.56
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
19.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Kyle Weems, Chattanooga TN; Norman Coombs, Brookville IN 64.58%
5.00
2


Cindy Bernstein, Matthews NC; James Murphy, Concord NC 64.35%
3.75
3
1

S Elizabeth Young, Bessemer City NC; Ruth Spampinato, Charlotte NC 57.87%
2.81
4


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 57.64%
2.11
5


Jaime Villanueva, Greer SC; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC 56.25%
1.58
6


Rich Regan, Lyman SC; Jim Jackson, Tryon NC 56.02%
2.21
2
1
Mariana Tarpley, Landrum SC; Jo Gilman, Hendersonville NC 55.79%
1.66
3

Donald Clayton, Seneca SC; Anita Knaysi, Clemson SC 54.86%
1.24
4

William Norteman Jr, Woodruff SC; Louise Carter, Spartanburg SC 53.01%
1.05
5/6

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC 51.62%
1.33
5/6
2
James Johannigman, Spartanburg SC; Clifford Beck, Greer SC 51.62%
1.00

3
Evelyn Robinson - Helen Greer, Greenville SC 49.54%
0.75

4
Dinesh Doshi, Evans GA; Varghese George, Martinez GA 46.30%

Fri Aft 299er Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1
1
Lloyd Weinerman - Ed Euler, Asheville NC 68.25%
1.59
2
2

Jerry James, Anderson SC; Edward Kerl, Townville SC 58.86%
1.19
3


Leslie Tucker, Landrum SC; Al Howard, Lake Lure NC 55.01%
1.05
4
3
2
Barbara Shell - Phyllis Burnette, Greenville SC 54.38%
0.76
5
4

Ruth Gibson, Hendersonville NC; Mary Ann Tantillo, Flat Rock NC 53.94%
0.57
6
5

Betty Abbott, Westminster SC; Carolyn Karpick, Seneca SC 53.85%
0.79

3
M Irene Adams, Greer SC; Ann DeCarlo, Travelers Rest SC 49.56%
0.59

4
Gary Ouderkirk, Flat Rock NC; John Standridge, Hendersonville NC 47.96%

Fri Eve Stratified Pairs
21.0 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1


Kyle Weems, Chattanooga TN; Norman Coombs, Brookville IN 71.76%
4.63
2


George Russell, Moore SC; Brenda Fleming, Greenville SC 67.13%
3.47
3


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC 62.04%
2.60
4


Brenda Klinker - Zygmunt Przedpelski, Salem SC 58.80%
2.95
5
1

James Spain - Kathleen Dwyer, Greensboro NC 58.33%
1.46
6


Robert Heller, Decatur GA; Chris Moll, Jefferson City TN 58.10%
2.21
2

S Elizabeth Young, Bessemer City NC; Ruth Spampinato, Charlotte NC 56.02%
1.88
3
1
John Buechner - Betty Buechner, Chattanooga TN 55.56%
1.24
4

William Norteman Jr, Woodruff SC; Louise Carter, Spartanburg SC 54.63%
1.12
5

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 53.01%
1.41
6
2
Allen Gordon, Charlotte NC; Patrick Slate, Duncan SC 52.31%
1.06

3
Varghese George, Martinez GA; Dinesh Doshi, Evans GA 51.85%
0.79

4
Margo Chiovoloni - David Landy, Carrboro NC 50.23%

Fri Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.61
1
1
Patricia Abernethy - Charles Williamson, Hendersonville NC 59.17%
1.21
2
2
Ruth Gibson, Hendersonville NC; Mary Ann Tantillo, Flat Rock NC 57.92%
0.70
3/5
3/5
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 55.00%
0.70
3/5
3/5
Edward Kerl, Townville SC; Jerry James, Anderson SC 55.00%
0.70
3/5
3/5
Lloyd Weinerman - Ed Euler, Asheville NC 55.00%

Saturday Top of page

Sat Morn Open Pairs
9.5 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Peter Ashy, Greenville SC 64.15%
3.62
2


Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Roslyn Cantor, East Flat Rock NC 58.37%
2.72
3


Linda Sherer, Columbus NC; Sally Jo Carter, Tryon NC 55.19%
2.04
4


Kyle Weems, Chattanooga TN; Norman Coombs, Brookville IN 55.17%
2.39
5
1

David Vine - William Adams Jr, Hixson TN 54.96%
1.79
6
2

James Spain - Kathleen Dwyer, Greensboro NC 54.14%
1.65
3
1
Linda Bush, Evans GA; Kimie Woodward, Martinez GA 52.66%
1.24
4
2
Wes Bailey Jr, Anderson SC; Dr Narain Saxena, Oak Ridge TN 49.28%
0.78
5

S Elizabeth Young, Bessemer City NC; Ruth Spampinato, Charlotte NC 48.49%
0.93

3
Arnold Hoffmann, Huntersville NC; Jacqueline Key, Charlotte NC 47.85%

Sat Morn 299er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 67.56%
1.44
2


Sandy Harris - Linda Wynes, Hendersonville NC 62.20%
1.08
3


Carol Armstrong, Charlotte NC; June Beers, Newnan GA 60.12%
0.96
4
2

Ellen Healy - Margot Hirschmann, Hendersonville NC 53.27%
0.67
5


Mary Elder, Landrum SC; Charlotte Lindsey, Taylors SC 52.98%
0.74
3
2
Ray Sanow, Weaverville NC; Sandra Boozell, Asheville NC 52.38%
0.54
4

Arnold Smith, Hendersonville NC; John Erkkila, Brevard NC 48.81%

Sat Aft 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 66.37%
1.67
2
2
2
Chris Terkuile - Robbie Ter Kuile, Tryon NC 59.52%
1.25
3


Sandy Harris - Linda Wynes, Hendersonville NC 57.74%
0.97
4
3

Anna Johnson - Ann Kiesau, Spartanburg SC 55.65%
0.73
5
4

Charles Williamson - Patricia Abernethy, Hendersonville NC 55.06%
0.56
6
5

Carol Armstrong, Charlotte NC; June Beers, Newnan GA 53.57%
0.59

3
Louise Rezac, Saluda NC; Esther Taylor, Landrum SC 50.89%

Sat Aft Open Pairs
29.0 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC 69.87%
6.38
2


Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Roslyn Cantor, East Flat Rock NC 63.78%
4.78
3
1
1
Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA 62.98%
3.59
4


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 62.82%
2.69
5


Cindy Bernstein, Matthews NC; James Murphy, Concord NC 61.54%
2.02
6


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC 60.10%
2.53
2

Shirley Brown, Easley SC; Barbara Somervill, Simpsonville SC 54.33%
1.90
3

Frank Sinclair, Oxford NC; Tollie Ross, Rome GA 52.40%
1.77
4
2
James Johannigman, Spartanburg SC; Betsy Weaver, Easley SC 51.60%
1.33
5
3
Dana Sullivan, Greenville SC; Stan Beran, Greer SC 50.64%
0.80
6

Marie Vare, Greer SC; Martha Morgan, Greenville SC 49.68%
1.00

4
Wes Bailey Jr, Anderson SC; Dr Narain Saxena, Oak Ridge TN 48.88%
0.88

5/6
Debbie Wagner, Athen GA; Barbara Reid, Athens GA 47.12%
0.66

5/6
Roger Newberry, Hendersonville NC; Allen Tyner Shifley, Asheville NC 47.12%

Sat Eve Open Pairs
20.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Mike Cappelletti, Hixson TN; Marc Komisarow, Atlanta GA 65.51%
4.25
2


Barbara Heller, Decatur GA; Thomas Bandy, Kingsport TN 63.19%
3.19
3


Bill Wisdom, Salisbury NC; Randy Joyce, Raleigh NC 61.81%
2.09
4/5


Kay Joyce, Raleigh NC; Dan Fowler, Salisbury NC 59.72%
2.09
4/5


Richard Potter, Black Mountain NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 59.72%
1.67
6


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 58.80%
2.67
1
1
Janice Impey, Columbus NC; Marcelle Lynch, Moore SC 57.41%
2.00
2

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC 54.86%
1.50
3
2
James Johannigman, Spartanburg SC; Betsy Weaver, Easley SC 47.22%
1.13
4

Brenda Fleming, Greenville SC; David Legrow, Eagleville PA 46.99%
0.93
5/6
3/4
Barbara Reid, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA 46.76%
0.93
5/6
3/4
Evelyn Robinson - Helen Greer, Greenville SC 46.76%

Sat Eve 300/200 Prs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.41
1
1
Leonard Sills - Allen Gordon, Charlotte NC 63.19%
1.00
2/3
2
Linda Dolan - Robert Dolan, Etowah NC 54.86%
0.93
2/3

Leslie Tucker, Landrum SC; Al Howard, Lake Lure NC 54.86%
0.75
3
Carol Armstrong, Charlotte NC; June Beers, Newnan GA 50.69%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS -AVERAGE
27 Tables

MPs A B C Names Score
9.25
1


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Roslyn Cantor, East Flat Rock NC; Peter Ashy, Greenville SC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC 85.00
6.94
2


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 82.00
5.20
3


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA; Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 81.00
3.42
4/5


Richard Long - Jim Jackson - Sally Jo Carter, Tryon NC; Linda Sherer, Columbus NC 74.00
3.42
4/5


Bruce Bedient - Betty Wilton - Charles Thornton - Sue Bedient, Charlotte NC 74.00
6.54
6
1

James Johannigman, Spartanburg SC; Clifford Beck, Greer SC; Ruth Moleski, Anderson SC; Dolores Vernon, Travelers Rest SC 73.00
4.91
2

William Kelly, Anderson SC; Brenda Klinker - Zygmunt Przedpelski, Salem SC; Donald Clayton, Seneca SC 69.00
2.84
3/5

David Levin, Murphy NC; Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC 68.00
2.84
3/5

Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner, Hendersonville NC 68.00
2.84
3/5

Carl Coghill Jr, Campobello SC; James Cobb, Inman SC; Joyce Rampey - Martha Hartley, Spartanburg SC 68.00
3.71
6
1
Jacqueline Key - Florrie Olliff - Judy Goodwin, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC 66.00
2.78

2
V Lynn Bond - Bunny Hickey - Dot Lewis - Thomas (Tim) Lewis, Salem SC 65.00
1.83

3/4
John Memory, Hendersonvl NC; Sue Harrington, Columbia SC; Roger Newberry, Hendersonville NC; Allen Tyner Shifley, Asheville NC 54.00
1.83

3/4
Betty Abbott, Westminster SC; Carolyn Karpick, Seneca SC; Patricia Abernethy - Charles Williamson, Hendersonville NC 54.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page