A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
November 19-21, 2010

Spartanburg SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 181.0
Total number of players attending - 250
Total number of players winning masterpoints - 205
Total number of masterpoints won - 650.72
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs    Hand Records
18.5 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Mark Teich, Bluffton SC63.52%
5.00
2


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA62.96%
3.75
3


Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC62.89%
2.81
4


Rich Regan, Lyman SC; Jeff Ziemer, Taylors SC61.57%
2.11
5


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA60.01%
1.39
6/7


David Rogers - Janie Moser, Pinehurst NC58.33%
1.39
6/7


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA58.33%
3.09
1

Don Farver, Asheville NC; Nicholas Frost, Swannanoa NC56.58%
2.32
2

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC54.77%
2.00
3
1
Dudley Lewis, Hendersonvlle NC; John Lewis, Winfield IL52.78%
1.50
4
2
Linda Dolan - Robert Dolan, Etowah NC51.62%
0.98
5

Mary Elder - Carole Stuenkel, Landrum SC51.60%
0.73
6

Janice Boone, Bluffton SC; Christel Kronenberg, Hilton Head SC50.23%
1.13

3
Marily Young, Columbus NC; Sylvia Barsotti, Hendersonville NC49.77%
0.84

4
Archie Hardy, Saluda NC; Jack Williams, Columbus NC49.07%
0.63

5
Jerry James - Robert Yon, Anderson SC48.97%

Fri Aft 299er Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1

Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Charles Mitchum, Folly Beach SC64.29%
1.59
2


Gene Spence - Jan Haddox, Greenville SC60.12%
1.19
3


Ruth Witherspoon, Mauldin SC; Penny King, Avonport NS58.63%
0.89
4


Linda Curtis - Barry Curtis, Black Mountain NC57.44%
1.19
5/6
2/3

Alicia Fusselle - Martha Swann, Spartanburg SC56.85%
1.19
5/6
2/3

John West, Athens GA; J Wofford Jr, Bogart GA56.85%
1.36
4
1
Teenie Elliott - Susan Rothemich, Spartanburg SC55.06%
0.57
5

Marsha Feldman, Hendersonville NC; Mary Heavey, Hendersonvlle NC53.87%
1.13

2
Jean Bahan, Simpsonville SC; Brenda Woody, Greer SC51.19%
0.77

3
Joseph Hicks - Thomas Tews, Hendersonville NC49.40%
0.85

4
Kate Oates Dargan - Lacy Chapman, Spartanburg SC48.21%

Fri Eve Stratified Pairs    Hand Records
22.0 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1


Richard Maybin - Emily Phillips, Hendersonville NC65.74%
4.63
2


Lucas Lebioda, Columbia SC; Robert Bitterman, Charlotte NC64.58%
3.47
3


Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC62.04%
3.09
4
1

Miriam Brand, Lithia Springs GA; Virginia Dermoushegian, Fairburn GA61.34%
1.95
5


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC61.11%
2.32
6
2
1
Donald Eifert, Tryon NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC59.03%
1.74
3

Don Farver, Asheville NC; Nicholas Frost, Swannanoa NC54.63%
1.30
4

John Memory - Jim Neely, Hendersonville NC54.17%
0.98
5

Carole Stuenkel - Mary Elder, Landrum SC52.31%
0.73
6

Leonard Ellis, Franklin NC; Cathy Mitchell, Charlotte NC51.16%
1.50

2
Henri Asta - Karyl Asta, Marietta GA50.93%
1.13

3
Dudley Lewis, Hendersonvlle NC; John Lewis, Winfield IL49.31%
0.82

4/5
Archie Hardy, Saluda NC; Jack Williams, Columbus NC47.69%
0.74

4/5
Sally Pappas, Woodstock GA; Claire Lavery, Atlanta GA47.69%

Fri Eve 299er Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1


Linda Curtis - Barry Curtis, Black Mountain NC62.50%
1.24
2
1

Brenda Manning - Stewart Manning, Highlands NC59.50%
0.93
3/4
2

Julie Field - Blake Field, Leesville SC53.00%
0.75
3/4


Ruth Witherspoon, Mauldin SC; Penny King, Avonport NS53.00%

Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs    Hand Records
12.5 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


George Russell, Moore SC; Jeff Ziemer, Taylors SC71.05%
3.75
2
1

Carole Stuenkel - Mary Elder, Landrum SC59.24%
2.81
3
2
1
Jan Haddox - Phyllis Burnette, Greenville SC58.72%
2.11
4


Linda Sherer, Columbus NC; Sally Jo Carter, Tryon NC58.00%
1.58
5
3

Leonard Ellis, Franklin NC; Cathy Mitchell, Charlotte NC56.77%
1.19
6


Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC55.66%
1.07
4

Clifford Beck, Greer SC; Brenda Gantt, Greenville SC55.47%
1.41
5
2
Dudley Lewis, Hendersonvlle NC; John Lewis, Winfield IL53.74%
1.06

3
Lloyd Weinerman - Bruce Brofman, Asheville NC53.14%
0.79

4
Donald Eifert, Tryon NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC50.49%

Sat AM 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1

Brenda Manning - Stewart Manning, Highlands NC64.73%
1.29
2
2
1
James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC60.69%
0.97
3
3
2
Julie Field - Blake Field, Leesville SC57.54%
0.73
4


John West, Athens GA; J Wofford Jr, Bogart GA57.00%
0.54
5


Mimi McKinney - Sandra Parker, Spartanburg SC56.18%
0.59
4

Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Charles Mitchum, Folly Beach SC48.91%

Sat Aft Stratified Pairs    Hand Records
24.0 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Tollie Ross, Landrum SC; Jim Jackson, Tryon NC66.73%
5.50
2


Richard Potter, Black Mountain NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC65.51%
4.12
3


Melissa Gumbert - James Gumbert, Flat Rock NC63.57%
3.09
4


Hamdi Karluk, Bethune SC; Richard Smith, Spartanburg SC62.56%
2.32
5


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA60.88%
3.65
6
1

Miriam Brand, Lithia Springs GA; Virginia Dermoushegian, Fairburn GA58.56%
2.74
2
1
Lloyd Weinerman - Bruce Brofman, Asheville NC58.10%
2.05
3

William Norteman Jr, Woodruff SC; Louise Carter, Spartanburg SC57.26%
1.54
4

Mary Elder - Carole Stuenkel, Landrum SC56.71%
1.59
5
2
Kay Haun - Roslind Quigley, Goose Creek SC55.19%
1.19
6
3
Robert Dolan - Linda Dolan, Etowah NC54.72%
0.89

4
Marily Young, Columbus NC; Sylvia Barsotti, Hendersonville NC54.33%
0.89

5
George Sarnoff, Greer SC; Dana Sullivan, Greenville SC54.25%

Sat Aft 299er Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC60.12%
1.52
2
2
1
Mildred Kirsch, Simpsomville SC; Rosemary Lanzer, Simpsonville SC59.36%
1.14
3
3

Mimi McKinney - Sandra Parker, Spartanburg SC56.63%
0.85
4
4
2
Margaret Cole - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC55.35%
0.64
5
5

Alicia Fusselle - Martha Swann, Spartanburg SC55.05%
0.51
6


John West, Athens GA; J Wofford Jr, Bogart GA55.02%

Sat Eve Stratified Pairs    Hand Records
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA65.95%
3.25
2


George Russell, Moore SC; Carl Coghill Jr, Campobello SC64.76%
2.95
3
1
1
Sam Pate, Taylors SC; Peter Bohan, Walpole MA60.82%
2.21
4
2
2
Jerry James - Robert Yon, Anderson SC58.87%
1.66
5
3

William Norteman Jr, Woodruff SC; Louise Carter, Spartanburg SC58.20%
1.48
6
4

Donald Clayton, Seneca SC; Linda Smith, Anderson SC56.96%
1.13
5
3
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC55.37%
0.74
6

Jacqueline Strong, Bethune SC; Mary Jo Bush, Atlanta GA55.24%
1.41

4
Gail Dunham, Hendersonville NC; Elizabeth McColskey, Sapphire NC52.09%
0.63

5
Roger Newberry, Hendersonville NC; Allen Shifley, Asheville NC49.16%

Sunday Top of page

Stratified Swiss Teams
24 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
9.50
1


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA93.00
7.13
2


Andrew Hurd - Spencer Hurd - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC84.00
4.68
3/4


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC82.00
4.68
3/4


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Potter, Black Mountain NC; Richard Brown, Easley SC82.00
3.17
5


Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC; Dan Fowler - Bill Wisdom, Salisbury NC77.00
2.71
6


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA; Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA76.00
2.38
7


Gayle Covey - Steven Devico - Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC70.00
2.11
8


Linda Sherer, Columbus NC; Jim Jackson - Richard Long - Sally Jo Carter, Tryon NC67.00
3.88
1/2
1
George Sarnoff, Greer SC; Dana Sullivan, Greenville SC; Betsy Weaver - Jo Tutt, Easley SC62.00
3.88
1/2

Donald Clayton, Seneca SC; Linda Smith, Anderson SC; Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC62.00
2.49
3

Joyce Rampey - Louise Carter, Spartanburg SC; James Cobb, Inman SC; James Jasen, Moore SC61.00
1.97
4/5
2/3
Dudley Lewis, Hendersonvlle NC; John Lewis, Winfield IL; Julia Pollard - H Clark Pollard, Hendersonville NC55.00
1.97
4/5
2/3
Mary Elder - Carole Stuenkel, Landrum SC; Charlotte Lindsey, Taylors SC; Donald Eifert, Tryon NC55.00

299er Swiss Teams
4 Tables

MPsRankNamesScore
2.12
1
Stewart Manning - Brenda Manning, Highlands NC; John West, Athens GA; J Wofford Jr, Bogart GA94.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page