A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
November 18-20, 2011

Spartanburg SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 201.0
Total number of players attending - 293
Total number of players winning masterpoints - 260
Total number of masterpoints won - 780.83
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KO's Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
14.5 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN69.44%
4.37
2


Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC60.87%
3.28
3


Tollie Ross, Landrum SC; Richard Long, Tryon NC59.55%
2.46
4
1
1
Carmine Palermo - Joanna Palermo, Charlotte NC57.60%
1.84
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC56.54%
1.79
6
2
2
Cynthia Cone, Sumter SC; Vicki Bell, Atlanta GA56.25%
1.34
3

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC53.26%
1.01
4

Helen Cook, Troy MI; Louise Carter, Spartanburg SC52.50%
1.00
5
3
J Thomas Bowman - Karen Bowman, Mill Spring NC51.09%
0.88

4
Del Sellers, Spartanburg SC; Carolyn Eschenbach, Roebuck SC48.88%

FRI AFT 299ER PAIRS
10.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1


Betty Camp - Floride Willard, Spartanburg SC69.64%
1.52
2


Stanley Hack - Jan Haddox, Greenville SC58.04%
1.14
3


Anna Johnson - Ann Kiesau, Spartanburg SC55.65%
0.85
4


Edward Kerl, Townville SC; Jim Miles, Westminster SC54.76%
0.51
5/7


Charles Williamson - Patricia Abernethy, Hendersonville NC53.57%
0.49
5/7


M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC53.57%
0.49
5/7


Jeanne Clark - Shelby Clark, Spartanburg SC53.57%
1.19
1/2
1/2
Sally Dix - Kay McCarthy, Spartanburg SC50.30%
1.19
1/2
1/2
Roger Clifton, Columbus NC; Yoshikazu Kinoshita, Tryon NC50.30%
0.77
3
3
Kathe Burklow, Mill Spring NC; Betsy Carr, Tryon NC49.40%
0.57
4
4
Andrea Kahn, Inman SC; Kathy Bartlett, Tryon NC48.81%

FRI AFT COMPACT KO
9 Tables

MPsRankNames
7.75
1
Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC
5.43
2
Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC; Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA
3.49
3
Robert Snelsire - Eleanor Hare, Clemson SC; Donald Clayton, Seneca SC; Kenneth C.K. Chuk, Central SC
2.71
4
Jack Williams - Daniel Dworkin, Columbus NC; Archie Hardy, Saluda NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC

FRI EVE OPEN PAIRS
19.5 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1
1

Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC62.49%
4.37
2
2

William Norteman Jr, Woodruff SC; Louise Carter, Spartanburg SC62.27%
3.28
3


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN61.20%
2.46
4


Johanna Blackwell - Brenda Fleming, Greenville SC60.42%
1.84
5


Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC59.36%
1.58
6
3

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC59.30%
1.23
4

Robert Yon - E Michael McKee, Anderson SC58.33%
1.88
5
1
Gilles Lanoue, Peachtree City GA; Morris Mitchem Jr, Columbia SC53.91%
0.91
6

June Beers, Newnan GA; Carol Armstrong, Mount Holly NC47.86%
1.41

2
Lifford Ware - Evelyn Robinson, Greenville SC47.45%
1.06

3
Kay Wallace - Dee Steely, Anderson SC45.05%
0.79

4
Claire Lavery, Atlanta GA; Sally Pappas, Woodstock GA44.79%

FRI EVE 299ER PAIRS
6.0 Tables

MPsDENamesScore
1.61
1
1
Helen Rouleau, Matthews NC; Marge Wilson, Fort Mill SC67.08%
1.21
2

Betty Camp - Floride Willard, Spartanburg SC63.75%
0.91
3

Stanley Hack - Jan Haddox, Greenville SC56.25%
0.83
4/5
2/3
Elizabeth Refshauge - Margaret Cole, Spartanburg SC53.75%
0.83
4/5
2/3
Mac Ryland - Judy Ryland, Atlanta GA53.75%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
10.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC66.37%
3.38
2


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC65.48%
2.53
3


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Mary Hierl, Asheville NC63.99%
2.25
4
1
1
Robert Haley, Coopersburg PA; Jimmy Fox, Myrtle Beach SC55.06%
1.42
5


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC52.68%
1.69
6
2
2
Gilles Lanoue, Peachtree City GA; John Boshart, Mountain City GA52.38%
1.11
3/4

Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC; Mary Elder, Landrum SC50.89%
1.11
3/4
3
M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC50.89%

SAT MORN 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1


Bibs Hurt - Roberta Case, Columbia SC58.87%
1.29
2


William Bendert, Mooresville NC; Deryck Wynter, Charlotte NC57.47%
1.43
3
1

Jeff Wood - Doris Needham, Dahlonega GA56.87%
1.07
4
2
1
Kenneth Pegram, Concord NC; George Rast, Cameron SC54.25%
0.80
5
3

Betty Camp - Ruta Allen, Spartanburg SC53.92%
0.74
4
2
Kay McCarthy - Sally Dix, Spartanburg SC50.69%

SAT AFT OPEN PAIRS
20.5 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1
1

Peggy Young, Charlotte NC; S Elizabeth Young, Bessemer City NC61.62%
4.88
2
2

Jacqueline Key - Walter Marcin, Charlotte NC61.30%
3.66
3
3
1
Stanley Hack - James Stiepan, Greenville SC60.63%
2.74
4


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC59.38%
2.06
5


Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner, Hendersonville NC57.00%
1.54
6


Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA56.55%
1.42
4

Anita Carlson, Hickory NC; Pat Fox, Charlotte NC56.48%
1.07
5

James Greiner - Helen Remsberg, Loudon TN56.02%
0.80
6

Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC; Mary Elder, Landrum SC55.47%
1.33

2
Vicki Dailey, Travelers Rst SC; Betty Lee Shaw, Greenville SC48.24%
1.00

3
Gigi Plunkett - Jane Headland, Weaverville NC47.26%
0.75

4
Carolyn Eschenbach, Roebuck SC; Del Sellers, Spartanburg SC45.68%

SAT AFT 299ER PAIRS
8.0 Tables

MPsDENamesScore
1.82
1

Deryck Wynter, Charlotte NC; William Bendert, Mooresville NC67.50%
1.37
2

Liz Frey - Stephen Frey, Spartanburg SC60.00%
1.18
3
1
Elizabeth Refshauge - Floride Willard, Spartanburg SC59.17%
0.77
4

Robert Davis - Ray Sanow, Weaverville NC55.42%
0.89
5/6
2
Gay White, Simpsonville SC; Mildred Kirsch, Simpsomville SC53.33%
0.51
5/6

Ruta Allen - Betty Camp, Spartanburg SC53.33%

SAT EVE OPEN PAIRS
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA59.93%
3.38
2
1

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC59.39%
2.53
3


David Bonner, Hendersonville NC; Ann Hedden, Watkinsville GA58.21%
2.32
4
2

Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA57.98%
1.58
5


Richard Maybin, Hendersonville NC; James Gumbert, Flat Rock NC57.93%
1.74
6
3

Raelene Kirkbride, Rock Hill SC; Kim Martin, Charlotte NC57.41%
1.77
4
1
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC56.98%
0.98
5

James Greiner - Helen Remsberg, Loudon TN56.80%
0.74
6

Jan Banks, Norcross GA; Carol Crawford, Atlanta GA55.77%
1.33

2
Sally Pappas, Woodstock GA; Claire Lavery, Atlanta GA48.71%
1.00

3
Stanley Hack - James Stiepan, Greenville SC46.74%
0.75

4
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA43.04%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
30 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
12.00
1


Doug Dey, Raleigh NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Jon Rice, Burlington NC; Zachary Brescoll, Versailles KY107.00
9.00
2


Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC; Melissa Gumbert - James Gumbert, Flat Rock NC100.00
6.75
3


Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA; Robert White, Raleigh NC; Larry Harding, Hampstead NC99.00
5.06
4


Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC; Bill Wisdom - Dan Fowler, Salisbury NC93.00
4.00
5


Len Case, Charlotte NC; Barbara Heller, Decatur GA; Bill Sutton, Huntersville NC; Joe Rickman, Maryville TN92.00
3.43
6


Claude King, Piedmont SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Louis Gangarosa, Augusta GA; Paul Dickson Jr, Aiken SC86.00
2.84
7/8


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Jeff Ziemer, Taylors SC83.00
2.84
7/8


Rosalind Lin - Mike Rice, Chapel Hill NC; C. Alex Hudson - John Markey II, Raleigh NC83.00
2.40
9


Ann Hedden, Watkinsville GA; James Hierl, Asheville NC; James Crouse - David Bonner, Hendersonville NC80.00
4.64
10/11
1

Lon Bell, Evansville IN; James Cobb, Inman SC; William Norteman Jr, Woodruff SC; Nancy Villano, Altoona PA77.00
2.09
10/11


Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC; Kay Gross - Martha Hartley, Spartanburg SC77.00
3.48
2

H Hunt - Allison Hunt, Charlotte NC; Sean Gannon, Decatur GA; Andre Asbury, Warner Robins GA; David Coberly, Spartanburg SC72.00
2.61
3

Gil Mahla, Hartwell GA; Jack Williams, Columbus NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC; Kay Wallace, Anderson SC69.00
1.96
4

Mary Elder - Carole Stuenkel, Landrum SC; Donald Eifert, Tryon NC; Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC66.00
2.83

1
Richard Kirby - Carolyn Kirby - Howard Stein - Alice Stein, Greenville SC65.00
2.12

2
George Cashau - Ken Yeager, Columbus NC; Silvia Crouse, Hendersonville NC; Mariana Tarpley, Landrum SC54.00

299er SWISS TEAMS
8 Tables

MPsDENamesScore
2.73
1
1
Margaret Cole - Elizabeth Refshauge - Betty Camp - Floride Willard, Spartanburg SC90.00
2.05
2

M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC; James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC84.00
1.54
3

Teenie Elliott - Ann Kiesau - Sandra Parker - Anna Johnson, Spartanburg SC80.00
1.61
2
John Amon - Susan Lohr - Marilyn Goodrich - James Hendry, Charlotte NC72.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page