A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
February 18-20, 2005

St. Simons NLM Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 112
Total number of players attending - 132
Total number of players winning masterpoints - 100
Total number of masterpoints won - 259.28
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft 100/300/NLM Pairs - 32 Pairs


MPs A B C Names Score
2.82
1
1

Judith Peifer, Hartfield VA; Virginia Adair, Lively VA 62.12%
2.12
2
2

John Perry - Jane Perry, Blacksburg VA 59.66%
1.59
3
3

Marta Torrey - Jean Guyot, St Simons Is GA 59.47%
1.19
4
4

Sally Dewitt, Hilton Head SC; Donald Smith, Hilton Head Isl SC 57.77%
0.99
5
5

Bobbie Reid, Millen GA; Pansy Agerton, Waynesboro GA 57.58%
0.67
6


Joe Fulcher, Sea Island GA; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC 57.01%
0.71
6

Allen Prier - Betty Prier, Largo FL 56.44%
1.53

1
Anne Donaldson - Nancy Thomas, Jesup GA 54.55%
1.15

2
Gretchen Walker - John Walker, Midland ON 54.17%
0.86

3
Kathleen Gregg, St Simons Isl GA; Janice Hazen, St Simons Islnd GA 53.79%
0.77

4
Suzan Elster - J. Robert Elster, Winston Salem NC 52.08%
0.54

5
Audrey Landy - Michael Landy, Atlanta GA 51.33%

Fri Eve 100/300/NLM Pairs - 19 Pairs


MPs A B C Names Score
2.17
1


Frances Smith - Josephine White, Hinesville GA 65.99%
1.92
2
1
1
Harriet Kulbersh - Patricia Carmody, Savannah GA 65.30%
1.44
3
2

Allen Prier - Betty Prier, Largo FL 57.82%
1.15
4
3
2
John Beever - Debbie Beever, Bluffton SC 55.95%
0.86
5
4
3
Anne Donaldson - Nancy Thomas, Jesup GA 55.06%
0.65
6
5
4
Phyllis Chambers, Chicago IL; Susan Harrison, Darien CT 53.57%
0.42

5/6
George Walker - Martha Walker, Macon GA 51.19%
0.42

5/6
Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 51.19%

Saturday Top of page

Sat Aft 100/300/NLM Pairs - 33 Pairs


MPs A B C Names Score
2.92
1


Glenn Gray - Virginia Gray, Kennesaw GA 62.14%
2.19
2


Joe Fulcher, Sea Island GA; Louise Grady, St Simons Is GA 61.78%
2.42
3
1
1
John Walker - Gretchen Walker, Midland ON 61.64%
1.82
4
2
2
Harriet Kulbersh - Patricia Carmody, Savannah GA 59.72%
1.36
5
3

Judith Peifer, Hartfield VA; Virginia Adair, Lively VA 59.03%
1.02
6
4
3
Jule Greene - Barbara Fay Shuler, Dublin GA 58.81%
0.77
5

Allen Prier - Betty Prier, Largo FL 57.14%
0.61
6

John Perry - Jane Perry, Blacksburg VA 55.59%
0.72

4
E Turner Collins, St Simons Isl GA; Jane Farmer, Townsend GA 54.75%
0.54

5
Suzan Elster - J. Robert Elster, Winston Salem NC 53.50%
0.57

6
Loraye Hughes, Trinity NC; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC 53.13%

Fri/Sat Knockouts - 8 Teams


MPs Rank Names
5.85
1
Dan Spencer - Sally Spencer - Kirkley Snellings, Savannah GA; Alice Fillingame, Midway GA
4.39
2
Philip Meredith - Beverly Meredith, Annapolis MD; Jim Wall, Perry GA; Marie Lewis, Macon GA

Sat AM 100/300/NLM Pairs - 28 Pairs


MPs A B C Names Score
2.60
1
1

Maurice Cordray - Werner Weingartner, Hilton Head SC 68.18%
1.95
2
2
1
Mary Murray - Nancy Minor, Savannah GA 67.80%
1.46
3
3
2
Fran Myers, Palatka FL; Barbara Johnson, Saint Marys GA 63.83%
1.10
4
4

Charles Moss - Ronald Dapice, Bluffton SC 63.26%
0.96
5
5
3
Judith Shaker - Paula Kirkpatrick, Macon GA 58.52%
0.63
6/7
6/7
4/5
Jule Greene - Barbara Fay Shuler, Dublin GA 55.68%
0.63
6/7
6/7
4/5
Debbie Beever - John Beever, Bluffton SC 55.68%
0.40

6
Harriet Kulbersh - Patricia Carmody, Savannah GA 53.98%

Sat Eve 100/300/NLM Pairs - 16 Pairs


MPs A B C Names Score
1.95
1
1

Renate Jacobs - Jacqueline Spivak, Savannah GA 57.92%
1.46
2
2

Philip Meredith - Beverly Meredith, Annapolis MD 57.50%
1.28
3
3
1
Debbie Beever - John Beever, Bluffton SC 57.08%
0.82
4
4

Marie Richardson, St Simons Is GA; Virginia Sampson, Saint Marys GA 56.67%
0.96
5
5
2
Mary Murray - Nancy Minor, Savannah GA 56.25%
0.72

3
Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 52.50%
0.54

4
William Hornish, Statesboro GA; Pamela White, Savannah GA 50.42%

Sat Compact Knockouts - 6 Teams


MPs Rank Names
2.60
1
Charles Moss - Ronald Dapice - Edward Denker Jr - Shelby Denker, Bluffton SC
1.95
2
Alice Fillingame, Midway GA; Frances Smith - Josephine White, Hinesville GA; Kirkley Snellings, Savannah GA

Sunday Top of page

Sun Aft 100/300/NLM Swiss - 11 Teams


MPs A B C Names Score
2.38
1
1

Alex Brough, St Marys GA; Jay Spancake, Saint Marys GA; Dorothy Russell, St Simons Is GA; Faith Willis, Brunswick GA 57.00
1.79
2
2

Charles Moss - Ronald Dapice - Edward Denker Jr - Shelby Denker, Bluffton SC 54.00
1.34
3


Corneille Lucado, Sea Island GA; Judith Peifer, Hartfield VA; Betty Silver, St Simons Is GA; Virginia Adair, Lively VA 50.00
1.02
4
3

Philip Meredith - Beverly Meredith, Annapolis MD; Jim Wall, Perry GA; Marie Lewis, Macon GA 46.00

Sun 100/300/NLM Swiss Tms - 12 Teams


MPs A B C Names Score
2.38
1
1

Charles Moss - Ronald Dapice - Edward Denker Jr - Shelby Denker, Bluffton SC 57.00
1.57
2/3
2/3

Philip Meredith - Beverly Meredith, Annapolis MD; Jim Wall, Perry GA; Marie Lewis, Macon GA 51.00
1.57
2/3
2/3

Mary Murray - Renate Jacobs - Nancy Minor - Jacqueline Spivak, Savannah GA 51.00
0.77
4/6


Virginia Snyder - Betty Fendig - Molly Cook - Marta Torrey, St Simons Is GA 47.00
0.77
4/6


Alex Brough, St Marys GA; Jay Spancake, Saint Marys GA; Dorothy Russell, St Simons Is GA; Faith Willis, Brunswick GA 47.00
0.77
4/6


Anne Donaldson - Nancy Thomas, Jesup GA; Marie Richardson, St Simons Is GA; Virginia Sampson, Saint Marys GA 47.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page