A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
February 1-3, 2008

St Simons GA, Non-LM Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 142.5
Total number of players attending - 158
Total number of players winning masterpoints - 124
Total number of masterpoints won - 281.50
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
24.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.43
1
1
1
Gregory Euston, Jacksonville FL; Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL 62.50%
2.57
2
2

Nancy Minor - Janice Boekenheide, Savannah GA 61.01%
1.93
3
3
2
John Hutchinson - Ladonna Hutchinson, Tallahassee FL 60.71%
1.45
4
4
3
William Hornish - Robert De Laar, Statesboro GA 57.74%
0.95
5/6
5/6
4
Gene Moody - Winona Crews, Jesup GA 57.44%
0.95
5/6
5/6

Jane Thau - Caroline Plyler, St Simons Is GA 57.44%
0.78

5
Anne Donaldson - Nancy Thomas, Jesup GA 56.55%
0.56

6
Lisa Tyre, Acworth GA; Patty Conley, Smyrna GA 55.36%

Bracketed KO's - 1
4 Tables

MPs Rank Names
4.28
1
Carolyn Steelman - Verna Westin, Savannah GA; David Hagist, Atlantic Beach FL; Jeanie Estes, Beauford SC

Bracketed KO's - 2
5 Tables

MPs Rank Names
3.00
1
John Crick - Elaine Crick - Terrence O'Neill - Roberta O'Neill, Bluffton SC
1.59
2
Jane Keith - Gloria Brown, Newnan GA; Patricia Jackson, Fairburn GA; Mary McGowan, Peachtree City GA

Fri Eve Stratified Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.95
1/2
1/2
1/2
Sandra Williamson - Ronald Williamson, Peachtree City GA 64.58%
1.95
1/2
1/2
1/2
Patricia Rusk - Stanley Rusk, St Simons Isl GA 64.58%
1.25
3


Nancy Richardson - James Richardson, Valdosta GA 61.01%
1.19
4
3

Nancy Minor - Janice Boekenheide, Savannah GA 60.42%
0.89
5
4
3
Becky Gilger, Jekyll Island GA; Ellen Jackson, Cincinnati OH 56.55%
0.67
6
5

Jay Spancake - J Ronald Ross, Saint Marys GA 53.57%
0.65
6
4
Patty Conley, Smyrna GA; Lisa Tyre, Acworth GA 52.98%
0.50

5/6
Gene Moody - Winona Crews, Jesup GA 50.30%
0.42

5/6
Christopher Felker - Linda Felker, Jacksonville Bh FL 50.30%

Saturday Top of page

Sat Morn Stratified Pairs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Terry Kennedy, Ponte Vedra FL; Virginia Hoffman, Pnte Vdra Bch FL 62.94%
1.89
2
2

Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA 58.00%
1.62
3
3
1
Gene Moody - Winona Crews, Jesup GA 56.18%
1.22
4
4
2
Jane Philip - Daniel Philip, Ponte Verdra Bh FL 55.72%
1.26
5
5

Nancy Minor - Janice Boekenheide, Savannah GA 55.31%
0.91
6
6
3
Patty Conley, Smyrna GA; Lisa Tyre, Acworth GA 55.05%
0.68

4
Patricia Rusk - Stanley Rusk, St Simons Isl GA 54.70%
0.51

5
Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL; Gregory Euston, Jacksonville FL 53.75%

Sat Aft Stratified Pairs
21.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.23
1
1
1
Nick Vanderwal, Ponte Vedra FL; James A Lester, Atlantic Beach FL 65.48%
2.42
2
2
2
Robert Theobald - Mary Theobald, St Simons Is GA 64.63%
1.82
3
3

Mary Brooks - Jenna Reynolds, St Simons Isl GA 63.39%
1.36
4


Frances Smith - Bessie Bailey, Hinesville GA 62.80%
1.32
5
4

John Flynn, St Mary's GA; Kenneth Henson, Sea Island GA 58.93%
0.99
6
5

Lynn Atkins - Betty Curran, Savannah GA 58.85%
0.74
6

Barbara Johnson, Saint Marys GA; Jimmy Johnson, St Marys GA 58.33%
1.10

3
Sara Garner - Merle Cockfield, Jesup GA 54.76%
0.73

4/5
Nancy Thomas - Anne Donaldson, Jesup GA 54.46%
0.73

4/5
Betty Carswell - Daphne Roberts, Dublin GA 54.46%
0.50

6
Christopher Felker - Linda Felker, Jacksonville Bh FL 53.40%

Saturday Compact KO's
7 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Nancy Richardson - James Richardson - Jeani Synyard, Valdosta GA; Barbara Browning, Adel GA
2.00
2
Marguerite Crews, Richmond VA; Margaret Robinson, Winder GA; Carolyn Hearn, Sea Island GA; D Dioguardi, Nashville TN

Sat Eve Stratified Pairs
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1

Rosemary Grant, Canton GA; Jeanie Estes, Beauford SC 62.85%
1.37
2
2

Nancy Minor - Janice Boekenheide, Savannah GA 59.92%
1.02
3


Frances Smith - Bessie Bailey, Hinesville GA 57.54%
1.11
4
3
1
Patty Conley, Smyrna GA; Lisa Tyre, Acworth GA 53.17%
0.83
5/6
4/5
2
Nancy Thomas - Anne Donaldson, Jesup GA 52.38%
0.64
5/6
4/5

Marie Richardson, St Simons Is GA; Christopher Felker, Jacksonville Bh FL 52.38%

Sunday Top of page

Stratified Swiss Teams
17 Tables

MPs A B Names Score
4.09
1

Marguerite Crews, Richmond VA; D Dioguardi, Nashville TN; Carolyn Hearn, Sea Island GA; Margaret Robinson, Winder GA 80.00
3.07
2
1
John Crick - Elaine Crick - Terrence O'Neill - Roberta O'Neill, Bluffton SC 79.00
2.30
3
2
Elizabeth Heard - Sally Molloy, Columbus GA; Shirley Egan, St Simons Isl GA; Margaret Root, Fitchburg MA 76.00
1.73
4
3
Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL; Gregory Euston, Jacksonville FL; Janice Edwards - James A Lester, Atlantic Beach FL 74.00
1.36
5

Betty Fendig - Edwin Fendig Jr - Virginia Snyder, St Simons Is GA; Kenneth Henson, Sea Island GA 73.00

One Session Morning Teams
4 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Lisa Tyre, Acworth GA; Patty Conley, Smyrna GA; Jenna Reynolds - Mary Brooks, St Simons Isl GA 46.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page