A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 26-28, 2008

St Simons GA, Golden Isles Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 128.5
Total number of players attending - 145
Total number of players winning masterpoints - 126
Total number of masterpoints won - 479.56
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
17.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1
1

Kay Butters, Interlachen FL; Sharon Grodsky, St Simons Islnd GA 60.42%
5.00
2


Larry Hayslip - Dabney Townsend Jr, Pooler GA 60.26%
3.75
3


James Lord Jr, Dublin GA; George Matuch, St Simons Is GA 59.62%
2.81
4
2

Lisa Tyre, Acworth GA; Morris Grodsky, St Simons Is GA 58.97%
2.25
5


Rachel Herman, Thomasville NC; Elizabeth Marion, High Point NC 58.65%
1.58
6


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA 58.49%
1.74
3

Carl Nelson Jr - Katharine Clark, Dublin GA 55.13%
1.30
4

Sue Latimer Brase, St Simons Is GA; Joe Fulcher, Sea Island GA 54.81%
1.09
5

Fran Green - Bettye Webb, St Simons Is GA 54.49%
1.88
6
1
E Turner Collins, St Simons Isl GA; Kenneth Henson, Sea Island GA 53.37%
1.41

2
Evelyn Warren, Metter GA; Bobbie Reid, Millen GA 52.40%
1.06

3
Donna Brower, Summerfield FL; Emwynn Smith, St Simons Is GA 52.08%
0.79

4
Virginia Snyder - Betty Fendig, St Simons Is GA 48.56%

Fri Aft 299er Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Pamela Ross - Ira Ross, Savannah GA 68.69%
1.74
2
2
1
Robert De Laar - Andrea Leonardi, Statesboro GA 61.06%
1.31
3
3
2
Kathryn Adams - Barbara Haneman, Columbus GA 59.26%
0.98
4


Zita Prince - Ann Considine, Savannah GA 57.75%
0.88
5
4
3
Mary Dalton, St Simons Isl GA; Kathleen Gregg, St Simons GA 57.60%
0.74
6
5

Eric Andreae - Gae Andreae, Sea Island GA 57.09%
0.50
6

Mary Brooks, St Simons Isl GA; Mimi Waite, St Simmon Isl GA 56.08%
0.72

4
Barbara Bruce, St Simons Islnd GA; Charles Oldag, Brunswick GA 55.90%
0.50

5
Janice Hazen, St Simons Islnd GA; Judy Mills, St Simons Isl GA 54.22%

Bracketed Knockouts Brk1
7 Tables

MPs Rank Names
9.07
1
James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC
4.81
2
Herbert Bradshaw Jr, Waverly GA; Diana Mullaly, Hilton Head SC; Mary Alice Shenefiel - Jacqueline Hardiman, Bluffton SC
2.04
3/4
Sally Molloy - Elizabeth Heard - Kathryn Adams - Barbara Haneman, Columbus GA

Fri Eve Stratified Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.17
1


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA 71.24%
2.38
2
1
1
Mary Murray - Jacqueline Spivak, Savannah GA 61.06%
1.78
3


Jane Montgomery, Sea Island GA; Jo Edwards, St Simons GA 60.52%
1.34
4


James Lord Jr, Dublin GA; George Matuch, St Simons Is GA 57.36%
1.00
5


Patricia Hawk, Savannah GA; Virginia Ambrose, Tryon NC 56.16%
1.69
2

Judson McCranie, Brunswick GA; Lee Bradley, Valdosta GA 55.85%
1.33
3
2
Donna Brower, Summerfield FL; Emwynn Smith, St Simons Is GA 55.12%
0.95
4

Carl Nelson Jr - Katharine Clark, Dublin GA 52.06%
1.00

3
Kenneth Trobaugh, St Simons Is GA; Charles Oldag, Brunswick GA 47.19%
0.75

4
Faith Willis, Brunswick GA; Dorothy Russell, St Simons Is GA 44.73%

Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1
1

Mary Murray - Jacqueline Spivak, Savannah GA 59.52%
2.25
2
2

Donna Brower, Summerfield FL; Emwynn Smith, St Simons Is GA 56.25%
1.69
3
3
1
Mary Dalton - Shirley Egan, St Simons Isl GA 55.65%
1.27
4
4
2
Carolyn Hearn, Sea Island GA; Margaret Robinson, Winder GA 55.36%
0.95
5
5
3
Ramsey Badre, St Simon Is GA; Joann Moore, St Simons Isl GA 54.46%
0.68

4
Robert De Laar - Andrea Leonardi, Statesboro GA 52.08%

Sat Aft Stratified Pairs
10.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA 63.46%
3.62
2


Sue Latimer Brase - Stanley Altman, St Simons Is GA 57.35%
2.72
3


Rachel Herman, Thomasville NC; Elizabeth Marion, High Point NC 57.24%
2.04
4


Mike Grodsky - Sharon Grodsky, St Simons Islnd GA 56.57%
1.53
5


Frances McClain, St Simons Is GA; Jo Edwards, St Simons GA 55.64%
1.15
6


Jane Hannon, Sea Island GA; Cecelia Bradshaw, Waverly GA 53.21%
2.25
1

Carl Nelson Jr - Katharine Clark, Dublin GA 51.76%
1.69
2

Andra Cozart - Jan Glover, High Point NC 51.53%
1.27
3

Mary Murray - Jacqueline Spivak, Savannah GA 51.39%
0.95
4

E Turner Collins, St Simons Isl GA; Kenneth Henson, Sea Island GA 50.69%

Sat Aft 299er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Sarah Freant, Macon GA; Silva Henderson, Savannah GA 59.82%
1.44
2
2
1
Robert De Laar - Andrea Leonardi, Statesboro GA 59.52%
1.08
3
3
2
Jacqueline Hollis, St Simons Isle GA; Claude Hollis, St Simons Islnd GA 58.04%
0.81
4
4

Eric Andreae - Gae Andreae, Sea Island GA 57.44%
0.61
5
5

Pamela Ross - Ira Ross, Savannah GA 53.27%
0.67

3
Margaret Robinson, Winder GA; Carolyn Hearn, Sea Island GA 50.30%

Sat Eve Straified Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA 69.05%
2.25
2
1

Andra Cozart - Jan Glover, High Point NC 58.33%
1.69
3
2

Lee Bradley, Valdosta GA; Judson McCranie, Brunswick GA 57.44%
1.65
4
3
1
Mary Murray - Jacqueline Spivak, Savannah GA 55.65%
1.05
5


Rachel Herman, Thomasville NC; Elizabeth Marion, High Point NC 54.76%
0.95
4

Carl Nelson Jr - Katharine Clark, Dublin GA 51.19%
1.24

2
Evelyn Warren, Metter GA; Bobbie Reid, Millen GA 48.81%
0.93

3
Pamela Ross - Ira Ross, Savannah GA 48.51%

Sunday Top of page

Sunday Swiss
20 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1
1

George Matuch, St Simons Is GA; James Lord Jr, Dublin GA; Judson McCranie, Brunswick GA; Lee Bradley, Valdosta GA 103.00
5.63
2


Stanley Altman - Barbara Reed - Vernon Reed - Sue Latimer Brase - Margaret Altman, St Simons Is GA 79.00
4.22
3


James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 76.00
4.43
4
2

Frances McClain - Charlotte Williams, St Simons Is GA; John Deketshendorf - Jacqueline Hardiman, Bluffton SC 75.00
4.06
5
3
1
Margaret Robinson, Winder GA; Carolyn Hearn, Sea Island GA; William Rearick, St Simons Is GA; Shirley Egan, St Simons Isl GA 70.00
3.05
6
4
2
Mary Murray - Maureen Gordon - Jacqueline Spivak - Betty Curran, Savannah GA 68.00
1.97
5

Hal Sain, St Simons Isl GA; Sara Drath, Brunswick GA; Robin Bell - Sally Hawie, St Simons Is GA 64.00
2.28

3
Ann McGraw - Jill Kehoe - Joan Mazura - Mary Fritz, Savannah GA 62.00
1.53

4/5
Sally Molloy - Kathryn Adams - Elizabeth Heard - Barbara Haneman, Columbus GA 61.00
1.53

4/5
Kenneth Trobaugh - Dorothy Russell, St Simons Is GA; Faith Willis, Brunswick GA; Kenneth Henson, Sea Island GA 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page