A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
October 1-3

Valdosta GA Azalea City Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 107
Total number of players attending - 107
Total number of players winning masterpoints - 94
Total number of masterpoints won - 364.80
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft 300/1000/Open Prs
28 Pairs

MPs A B C Names Score
4.00
1
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 70.19%
3.00
2
    Wallace Koehler Jr - Frank Asbury, Valdosta GA 68.75%
2.86
3
1
  Myra Bird - Georgia Thomson, Valdosta GA 62.02%
2.15
4
2
  Lorna Lee Chitty - Jamie Pitts, Valdosta GA 61.22%
1.61
5
3
  Vernice Green, Tifton GA; Ronald Brett, Albany GA 59.29%
1.21
6
4
  Betty Sirmans, Lake Park GA; V Jones, Valdosta GA 57.69%
1.82  
5
1
Victoria Benavides - James Richardson, Valdosta GA 57.37%
1.37  
6
2
Nancy Myers - Elizabeth Rio, Tallahassee FL 57.21%
1.02    
3
Jane Shelton - Ximena Holcombe, Valdosta GA 52.72%
0.77    
4
Charlotte Wheatley - Mary Sullivan, Tallahassee FL 50.96%
0.64    
5
Gladys Muggridge - Rudy Tennent, Thomasville GA 50.80%

Fri Eve 300/1000/Open Prs
28 Pairs

MPs A B C Names Score
4.00
1
    Larry Hayslip, Pooler GA; Frank Asbury, Valdosta GA 66.51%
3.00
2
1
  Betty Sirmans, Lake Park GA; V Jones, Valdosta GA 65.71%
2.25
3
2
  David Coberly, Atlanta GA; Lucille Coberly, Jacksonville FL 62.34%
1.69
4
    Becky Simkins - Bob Simkins, Dothan AL 62.02%
1.61
5
3
  Ben Thompkins - Mickey Britt, Tallahassee FL 60.74%
1.21
6
4
  Betty La Montagne - Ilavann Sims, Valdosta GA 59.13%
0.91  
5
  Sonny Greene Jr - Sally Moritz, Valdosta GA 58.65%
0.69  
6
  Shuckie Acton - Daniel Deany, Valdosta GA 57.21%
1.72    
1
Lawrence Leonard - Donna Leonard, Valdosta GA 53.69%
1.29    
2
Carole Hotcaveg - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA 49.68%
0.85    
3/4
Bill Bryant - Jean Bryant, Lenox GA 48.88%
0.85    
3/4
Von McCranie, Quitman GA; Kathleen Patterson, Valdosta GA 48.88%
0.54    
5
Marilyn Kemper, Daytona Beach FL; Kay McBride, Valdosta GA 48.08%

Saturday Top of page

Sat AM 300/1000/Open Prs
21 Pairs

MPs A B C Names Score
3.50
1
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 66.96%
2.63
2
1
1
Gladys Muggridge - Rudy Tennent, Thomasville GA 64.40%
1.97
3
2
  Myrtis Howell - Rudy Howell Jr, Valdosta GA 60.76%
1.48
4
3
2
Ginger Bone - Roberta Drake, Tallahassee FL 60.55%
1.11
5
4
  Cameron Lawry - Betty La Montagne, Valdosta GA 59.52%
0.91
6
5
3
Elizabeth Rio - Nancy Myers, Tallahassee FL 58.33%
0.62  
6
  Betty Sirmans, Lake Park GA; Martin Dyke, Boston GA 57.92%
0.68    
4
Lawrence Leonard - Donna Leonard, Valdosta GA 55.31%

Sat Aft 300/1000/Open Prs
34 Pairs

MPs A B C Names Score
4.50
1
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 63.94%
3.38
2
1
  Myrtis Howell - Rudy Howell Jr, Valdosta GA 62.18%
2.53
3
2
  Betty Sirmans, Lake Park GA; V Jones, Valdosta GA 61.06%
1.92
4/5
3/4
1
Elizabeth Rio - Nancy Myers, Tallahassee FL 59.78%
1.66
4/5
3/4
  Ben Thompkins - Mickey Britt, Tallahassee FL 59.78%
1.07
6
5
  Joyce Powell - Lorna Lee Chitty, Valdosta GA 56.41%
1.13  
6
  Lee Bradley - Patricia Gilliland, Valdosta GA 55.13%
1.44    
2
Marie Lewis, Macon GA; Jim Wall, Perry GA 54.97%
1.08    
3
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Diane Barrs, Panama City FL 53.04%
0.81    
4
Elsie Neale - Kathleen Patterson, Valdosta GA 52.56%
0.61    
5
Michael Salis - Lana Salis, Bonaire GA 50.96%

Sat Eve 300/1000/Open Prs
27 Pairs

MPs A B C Names Score
4.00
1
1
  Shuckie Acton - Daniel Deany, Valdosta GA 65.40%
3.00
2
2
1
Charlotte Wheatley - Mary Sullivan, Tallahassee FL 63.69%
2.25
3
    Frank Asbury, Valdosta GA; Larry Hayslip, Pooler GA 62.66%
1.69
4
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 60.78%
1.40
5
    Becky Simkins - Bob Simkins, Dothan AL 60.74%
1.54
6
3
  Betty Sirmans, Lake Park GA; V Jones, Valdosta GA 57.74%
1.31  
4
  Ben Thompkins - Mickey Britt, Tallahassee FL 57.47%
1.22  
5
2
Lana Salis - Michael Salis, Bonaire GA 56.33%
0.92  
6
  Mitzi Duncan - Virginia Harrison, Tallahassee FL 54.33%
0.91    
3
Nancy Richardson - Howard Richardson, Valdosta GA 50.47%
0.68    
4
Diane Barrs, Panama City FL; Andy McKinnon, Lawrenceville GA 49.92%

Sunday Top of page

Sun 300/1000/Open Swiss
19 Teams

MPs A B C Names Score
7.25
1
    Jim Lyle - Fernando Teson - Robert Todd - Jimmy Judkins, Tallahassee FL 92.00
4.76
2/3
1
  Betty Sirmans, Lake Park GA; V Jones, Valdosta GA; Vernice Green, Tifton GA; Martin Dyke, Boston GA 82.00
4.76
2/3
    Becky Simkins - Bob Simkins, Dothan AL; Eric Tilton, Tallahassee FL; George Acker, Crawfordville FL 82.00
3.06
4
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA; Larry Hayslip, Pooler GA; Sonny Greene Jr, Valdosta GA 72.00
3.50
5
2
  Myra Bird - Georgia Thomson - Sally Moritz - Jamie Pitts, Valdosta GA 68.00
2.63
6
3
  Mitzi Duncan - Virginia Harrison - Roberta Drake - Ginger Bone, Tallahassee FL 67.00
1.97  
4
  Shuckie Acton - Daniel Deany - Wallace Koehler Jr, Valdosta GA; Virginia Allen, Lenox GA 65.00
1.30  
5/6
  Dorothy Gregory, Havana FL; Jovel Smith - Mickey Britt, Tallahassee FL; Douglas Haseltine, Micosukee FL 63.00
1.30  
5/6
  Donald Bendis - Dottie Bendis, Plainfield IL; Gladys Muggridge - Rudy Tennent, Thomasville GA 63.00
2.42    
1
Margery Maxwell - Bonnie Minton - Marie Lewis, Macon GA; Jim Wall, Perry GA 61.00
1.82    
2
Charlotte Wheatley - Mary Sullivan - Michael Evans - Bertha Easton, Tallahassee FL 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page