A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 5-7, 2007

Valdosta GA, Azalea City Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 132.5
Total number of players attending - 119
Total number of players winning masterpoints - 104
Total number of masterpoints won - 463.62
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Frank Asbury, Valdosta GA; Robert Pearson Jr, Warner Robins GA 71.53%
3.62
2


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 70.51%
2.72
3


V Jones - Nancy Richardson, Valdosta GA 66.65%
2.04
4


Pug Buckwalter, Sopchoppy FL; Olivia Maynard, Micosukee FL 62.46%
1.67
5


Larry Hayslip - Peggy Hayslip, Pooler GA 59.95%
1.15
6


Theresa Matuch - George Matuch, St Simons Is GA 59.88%
3.11
1
1
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA 54.09%
2.33
2

Judson McCranie, Brunswick GA; Lee Bradley, Valdosta GA 53.94%
1.75
3

Wallace Koehler Jr, Valdosta GA; Virginia Allen, Lenox GA 52.84%
1.31
4

Jerry Vanderhoef, Tuscumbia AL; Daniel Deany, Valdosta GA 52.78%
1.00
5

Patricia Davis - Thelma Smith, Tallahassee FL 52.45%
1.29
6
2
Natalie Forman - Bertha Easton, Tallahassee FL 52.37%
0.97

3
Barbara Idleman - Shelia Paul, Macon GA 51.62%
0.78

4
Mary Moorman - Carmen Boatwright, Valdosta GA 51.39%
0.54

5
Mary Shepard, Lake City FL; Johnnie Soule, Jasper FL 49.44%

Fri Eve Open Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 62.35%
3.25
2


Larry Hayslip - Peggy Hayslip, Pooler GA 61.37%
2.44
3


Theresa Matuch - George Matuch, St Simons Is GA 58.43%
2.61
4
1

Patti Poppell, Thomasville GA; Carmela Sauther, Havana FL 58.24%
1.52
5


Robert Todd - Bob Soni, Tallahassee FL 58.16%
1.09
6


Amy Peterson Reznik - Jim Lyle, Tallahassee FL 57.25%
1.96
2
1
Leo Carignan - Carolyn Brown, Lake City FL 56.48%
1.47
3

Wallace Koehler Jr, Valdosta GA; Virginia Allen, Lenox GA 55.57%
1.10
4

Ronald Brett, Albany GA; Derek Westwood, Tifton GA 55.13%
0.83
5

Cyril Maynard, Tallahassee FL; Hazel Taff, Micosukee FL 53.65%
0.62
6

Patricia Davis - Thelma Smith, Tallahassee FL 52.08%
1.13

2
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA 52.02%
0.85

3
James Richardson - David Demersseman, Valdosta GA 49.52%
0.64

4
Lawrence Leonard - Donna Leonard, Valdosta GA 48.79%

Saturday Top of page

Sat AM Open Pairs
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Dimitri Bourilkov - Malay Ghosh, Gainesville FL 66.67%
3.25
2


Eric Tilton - Theo Lichtenstein, Tallahassee FL 63.20%
2.44
3


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 62.43%
2.61
4
1

Vernice Green - Derek Westwood, Tifton GA 60.42%
1.96
5
2

Myra Bird - Joyce Powell, Valdosta GA 60.08%
1.72
6
3
1
Leo Carignan - Carolyn Brown, Lake City FL 59.55%
1.10
4

Von McCranie, Quitman GA; Patricia Gilliland, Valdosta GA 55.55%
0.92
5

Nancy Richardson - James Richardson, Valdosta GA 53.53%
0.66
6

Judson McCranie, Brunswick GA; Lee Bradley, Valdosta GA 53.15%
1.29

2
Betty Chason - Carmen Boatwright, Valdosta GA 53.13%
0.97

3
Michael Evans - Cynthia Collins, Tallahassee FL 50.68%
0.73

4
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA 48.33%
0.54

5
Natalie Forman - Bertha Easton, Tallahassee FL 48.17%

Sat Aft Open Pairs
23.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Nancy Mitchell - R Craig Hemphill, Jacksonville FL 64.81%
4.13
2


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 63.19%
3.09
3


Sally McArthur - D Brickler, Tallahassee FL 60.88%
2.32
4


Dimitri Bourilkov - Malay Ghosh, Gainesville FL 59.95%
3.11
5
1

Derek Westwood - Vernice Green, Tifton GA 59.03%
1.31
6


Peggy Hayslip - Larry Hayslip, Pooler GA 58.80%
2.33
2

Patricia Gilliland, Valdosta GA; Von McCranie, Quitman GA 56.02%
1.75
3

Lee Bradley, Valdosta GA; Judson McCranie, Brunswick GA 54.86%
1.31
4

Virginia Allen, Lenox GA; Wallace Koehler Jr, Valdosta GA 54.17%
0.98
5

Patricia Davis - Thelma Smith, Tallahassee FL 53.24%
0.74
6

Karrie Yeatman - Cameron Lawry, Valdosta GA 53.01%
1.61

1
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA 51.85%
1.21

2
Carole Hotcaveg - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA 50.46%
0.91

3
Mary Moorman - Jeani Synyard, Valdosta GA 46.99%
0.68

4
Betty Chason - Carmen Boatwright, Valdosta GA 46.76%

Sat Eve Open Pair
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 67.61%
3.13
2


Theresa Andino - Robert Todd, Tallahassee FL 65.53%
2.35
3


Andre Asbury - Robert Pearson Jr, Warner Robins GA 60.23%
1.76
4


Larry Hayslip - Peggy Hayslip, Pooler GA 59.47%
1.46
5


Gary Brown, San Francisco CA; Hank Youngerman, Jacksonville FL 57.58%
2.24
6
1
1
Patricia Gilliland, Valdosta GA; Von McCranie, Quitman GA 57.01%
1.68
2
2
Victoria Benavides - Bruce Cousins, Valdosta GA 55.11%
1.11
3/4

Myra Bird - Georgia Thomson, Valdosta GA 54.17%
1.11
3/4

Hazel Taff, Micosukee FL; Cyril Maynard, Tallahassee FL 54.17%
0.62
5/6

Vernice Green - Derek Westwood, Tifton GA 51.33%
0.62
5/6

Karrie Yeatman - Cameron Lawry, Valdosta GA 51.33%
0.79

3
Lawrence Leonard - Donna Leonard, Valdosta GA 45.08%

Sunday Top of page

Swiss Teams By Average
22 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


Dimitri Bourilkov - Calvin Rowe - Malay Ghosh, Gainesville FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL 110.00
6.00
2


Theo Lichtenstein - Theresa Andino - Kenneth Andino - Robert Todd, Tallahassee FL 104.00
4.67
3
1

Maryann Martin - Myra Bird - Georgia Thomson - Sally Moritz, Valdosta GA 84.00
3.07
4/6
2/3

Daniel Deany - Wallace Koehler Jr, Valdosta GA; Virginia Allen, Lenox GA; Vernice Green, Tifton GA 82.00
3.07
4/6
2/3

Jimmy Judkins - Jim Lyle - Amy Peterson Reznik - Judy Bakstran, Tallahassee FL 82.00
2.60
4/6


Robert Pearson Jr - Andre Asbury, Warner Robins GA; Joan Lane - Joseph Lane, Clermont FL 82.00
1.97
4

Karrie Yeatman - Cameron Lawry - Nancy Richardson - James Richardson, Valdosta GA 70.00
1.48
5

Nicholas Tepsic - Janet Harpster, O Brien FL; Leo Carignan - Carolyn Brown, Lake City FL 67.00
2.42

1
Stephen Ross - Judith Neubacher - Nancy Myers - Pat Manning, Tallahassee FL 66.00
1.82

2
Von McCranie, Quitman GA; Betty Chason - Carmen Boatwright - Patricia Gilliland, Valdosta GA 62.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page