A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 3-5, 2008

Valdosta GA, Azalea City Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 108.5
Total number of players attending - 105
Total number of players winning masterpoints - 94
Total number of masterpoints won - 381.22
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 64.42%
3.25
2


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA 63.62%
2.86
3
1
1
Carole Hotcaveg - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA 63.46%
1.83
4


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 60.26%
2.15
5
2

James Lord Jr, Dublin GA; Jule Greene, Macon GA 58.01%
1.61
6
3
2
James Richardson - Lawrence Leonard, Valdosta GA 55.29%
1.21
4

Myrtis Howell - Nancy Parker, Valdosta GA 54.65%
0.90
5

Ginger Bone - Gayle Underwood, Tallahassee FL 53.53%
0.72
6

Victoria Benavides - Bruce Cousins, Valdosta GA 52.24%
0.85

3
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA 50.16%
0.64

4
Peggy Moore - Barbara Tomlinson, Tallahassee FL 50.00%

Friday Evening Open Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 67.97%
2.87
2


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA 63.48%
2.24
3
1
1
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA 61.51%
1.62
4


Vernice Green, Tifton GA; Larry Hayslip, Pooler GA 60.55%
1.21
5


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 58.07%
0.96
6


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA 54.00%
1.68
2

Victoria Benavides - Bruce Cousins, Valdosta GA 53.41%
1.26
3

James Lord Jr, Dublin GA; Jule Greene, Macon GA 52.55%
0.95
4

Georgia Thomson - Myra Bird, Valdosta GA 51.70%
0.78
5

Nancy Myers, Tallahassee FL; Elizabeth Rio, Smyrna GA 50.92%
0.98

2
Natalie Forman - Philip Potter, Tallahassee FL 50.24%

Saturday Top of page

Sat Morning Open Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 69.51%
2.87
2


Theresa Andino - Bob Soni, Tallahassee FL 65.53%
2.61
3
1

Myra Bird - Joyce Powell, Valdosta GA 57.77%
1.96
4
2

Mitzi Duncan - Mary Beasley, Tallahassee FL 57.20%
1.47
5/6
3

Perry Baskin - Lee Bradley, Valdosta GA 56.63%
1.34
5/6


James Maissen - Malay Ghosh, Gainesville FL 56.63%
1.10
4

Daniel Deany, Valdosta GA; Judson McCranie, Brunswick GA 55.30%
0.83
5

Ginger Bone - Peggy Moore, Tallahassee FL 54.55%
1.41
6
1
Carole Hotcaveg - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA 53.22%
1.06

2
Barbara Tomlinson - Gayle Underwood, Tallahassee FL 48.11%
0.79

3
Jeani Synyard - Jamie Hickman, Valdosta GA 45.64%

Sat Afternoon Open Prs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 64.03%
3.62
2
1

Virginia Allen, Ponte Vedra Bch FL; Wallace Koehler Jr, Valdosta GA 62.12%
2.72
3


Evelyn Ogden, Macon GA; Sandra Schenk, Jacksonville FL 61.89%
2.24
4
2

Eric Taylor - Leo Carignan, Lake City FL 60.85%
1.68
5
3

Myrtis Howell - Myra Bird, Valdosta GA 60.34%
1.58
6
4

Vernice Green, Tifton GA; Clement Greene, Jr, Valdosta GA 58.67%
0.95
5

Patti Poppell, Thomasville GA; Carmela Sauther, Havana FL 57.49%
1.51
6
1
Kay McBride - Lyan Petermann, Valdosta GA 55.48%
1.13

2
Betty Koon, Fort White FL; Johnnie Soule, Jasper FL 55.09%
0.85

3
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA 52.52%
0.64

4
Betty Butler - Louise Dodd, Macon GA 45.11%

Sat Evening Open Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 63.19%
2.75
2
1

Vernice Green, Tifton GA; Clement Greene, Jr, Valdosta GA 61.34%
2.06
3


Donna Parker - Ken Parker, Newnan GA 59.72%
1.55
4


Theresa Andino - Bob Soni, Tallahassee FL 57.18%
1.47
5/6
2/3
1
Kay Mc Bride - Lyan Petermann, Valdosta GA 56.48%
1.47
5/6
2/3

Nancy Myers, Tallahassee FL; Elizabeth Rio, Smyrna GA 56.48%
0.95
4

Erasmo Gerato - Bertha Easton, Tallahassee FL 52.78%
1.06
5

Myrtis Howell - Patricia Gilliland, Valdosta GA 51.62%
1.03

2
Louise Dodd - Betty Butler, Macon GA 49.31%

Sunday Top of page

Sunday Swiss By Average
18 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL; Brian Gunnell, St Augustine FL 113.00
5.25
2


Jerry Tift - Tom Wight - Mary May - Elizabeth Wilcox, Macon GA 77.00
3.94
3


Dimitri Bourilkov - Malay Ghosh - Calvin Rowe, Gainesville FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL 76.00
2.95
4


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Robert Pearson Jr - Andre Asbury, Warner Robins GA 74.00
2.33
5


Jule Greene - Evelyn Ogden, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA; Sandra Schenk, Jacksonville FL 72.00
4.29
1
1
Eric Taylor - Leo Carignan, Lake City FL; Johnnie Soule, Jasper FL; Betty Koon, Fort White FL 68.00
3.22
2

Wallace Koehler Jr - Clement Greene, Jr, Valdosta GA; Virginia Allen, Ponte Vedra Bch FL; Vernice Green, Tifton GA 66.00
2.41
3
2
Joyce Powell - Betty Chason - Anne Singletary - Tomie Jean Blanton, Valdosta GA 58.00
1.62
4/5

Karrie Yeatman - Cameron Lawry - V Jones - Jeani Synyard, Valdosta GA 56.00
1.62
4/5

Gayle Underwood - Peggy Moore - Ginger Bone - Barbara Tomlinson, Tallahassee FL 56.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page