A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 8-10, 2010

Valdosta GA Azalea Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 97.5
Total number of players attending - 92
Total number of players winning masterpoints - 83
Total number of masterpoints won - 321.54
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Afternoon Open Pairs
8.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Robert Darling, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA66.67%
3.25
2


Malay Ghosh - Calvin Rowe, Gainesville FL66.37%
2.44
3


Amy Peterson-Reznik - Jim Lyle, Tallahassee FL56.25%
2.28
4
1

Philip Potter - Ginger Bone, Tallahassee FL53.87%
1.71
5
2
1
Lawrence Leonard - James Richardson, Valdosta GA50.00%
1.15
3/4
2
Bruce Cousins - Victoria Benavides, Valdosta GA49.70%
1.12
3/4

E. Jeanne Kokesh, Thomasville GA; Julie Weidner, Tallahassee FL49.70%
0.72
5

Nancy Richardson - V Jones, Valdosta GA48.81%

Fri Aft 299er Pairs
7.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1


Virginia Drumheller - Margaret Griffin, Valdosta GA70.00%
1.62
2
1
1
Betty Chason, Valdosta GA; Barbara Browning, Adel GA58.50%
1.07
3/4
2/3
2
Marjorie White - Ginna McTier, Valdosta GA57.50%
1.07
3/4
2/3

Jeani Synyard - Lynn Petermann, Valdosta GA57.50%
0.77
5
4
3
Mary Shepard, Lake City FL; Johnnie Soule, Jasper FL55.50%
0.64
5

Mary Ventura - Nancy Parker, Valdosta GA55.42%
0.57

4
Lamb Lastinger - Suenelle Scruggs, Valdosta GA53.75%

Friday Evening Open Prs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Calvin Rowe - Malay Ghosh, Gainesville FL68.75%
2.54
2
1

Daniel Deany - Myrtis Howell, Valdosta GA61.57%
1.91
3
2

Bertha Easton - Colleen Wiley, Tallahassee FL56.02%
1.25
4/5
3/4

Myra Bird, Valdosta GA; Vernice Green, Tifton GA53.94%
1.77
4/5
3/4
1
Virginia Drumheller - Margaret Griffin, Valdosta GA53.94%
1.33
6
5
2
Marilyn Kemper, Daytona Beach FL; Kay McBride, Valdosta GA52.31%
1.00

3
Bruce Cousins - Victoria Benavides, Valdosta GA51.39%
0.75

4
Natalie Forman - Roy Forman, Tallahassee FL48.38%

Saturday Top of page

Sat Morning Open Pairs
12.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Jim Lyle - Melvyn Klein, Tallahassee FL61.57%
3.62
2
1

Amy Peterson-Reznik - Richard Polangin, Tallahassee FL59.26%
2.72
3


Robert Darling, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA58.10%
2.04
4
2
1
Victoria Benavides - Bruce Cousins, Valdosta GA57.64%
1.53
5
3

Nancy Richardson, Valdosta GA; Vernice Green, Tifton GA57.41%
1.15
6
4

Karrie Yeatman - Cameron Lawry, Valdosta GA56.48%
0.80
5

Sally Moritz - Maryann Martin, Valdosta GA55.32%
1.24

2
Mary Cantrell - Mary Jean Floyd, Fitzgerald GA54.86%
0.93

3
Julie Weidner - Mitzi Duncan, Tallahassee FL53.94%

Saturday Morn 199er Pairs
6.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.62
1


Mary Ventura - Nancy Parker, Valdosta GA60.50%
1.28
2
1
1
Catherine Price - Margery Rogge, Valdosta GA56.00%
0.96
3
2
2
Faye Bass - Susan Crago, Valdosta GA55.67%
0.72
4
3
3
Carreen Shapiro - Betty Templeton, Valdosta GA54.00%
0.51
5


Lawrence Leonard - Donna Leonard, Valdosta GA53.60%
0.57
4

Suenelle Scruggs - Lamb Lastinger, Valdosta GA50.42%

Sat Afternoon Open Pairs
11.5 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Jim Lyle - Melvyn Klein, Tallahassee FL67.47%
3.25
2


Robert Darling, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA62.19%
2.44
3


Malay Ghosh - Calvin Rowe, Gainesville FL61.17%
2.54
4
1

Nancy Richardson, Valdosta GA; Vernice Green, Tifton GA60.85%
1.91
5
2
1
Victoria Benavides - Bruce Cousins, Valdosta GA60.08%
1.03
6


B Thompkins - Mickey Britt, Tallahassee FL57.86%
1.43
3

Maryann Martin - Sally Moritz, Valdosta GA56.73%
1.07
4

Karrie Yeatman - Cameron Lawry, Valdosta GA55.80%
1.24
5
2
Gary Luff, Moultrie GA; Von McCranie, Quitman GA54.86%
0.93

3
Philip Potter - Roy Forman, Tallahassee FL54.29%

Sat Afternoon 199er Prs
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.33
1
Lawrence Leonard - Carmen Boatwright, Valdosta GA59.72%
1.00
2
Faye Bass - Susan Crago, Valdosta GA56.94%
0.75
3
Betty Chason, Valdosta GA; Barbara Browning, Adel GA52.08%

Sunday Top of page

Open Swiss Teams
13 Tables / Based on 19 Tables

MPsABNamesScore
7.25
1

Jimmy Judkins - Richard Polangin - Melvyn Klein - Jim Lyle, Tallahassee FL86.00
5.44
2
1
Sally Moritz - Myra Bird - Maryann Martin - Daniel Deany, Valdosta GA79.00
4.08
3
2
E. Jeanne Kokesh, Thomasville GA; Barbara Tomlinson - Nell Morse - Mitzi Duncan, Tallahassee FL73.00
3.06
4

Mickey Britt - Jean Carr - B Thompkins - Judy Parker, Tallahassee FL71.00
2.42
5
3
Bertha Easton - Nancy Myers - Cynthia Collins - Colleen Wiley, Tallahassee FL67.00
1.70
4
Roy Forman - Natalie Forman - Philip Potter - Ginger Bone, Tallahassee FL65.00

299er Swiss Teams
6 Tables

MPsRankNamesScore
2.42
1
Jeani Synyard - Carreen Shapiro - Lynn Petermann - Kay McBride, Valdosta GA78.00
1.82
2
Carmen Boatwright - Mary Moorman - Sylvia Whigham - Ginna McTier, Valdosta GA51.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page