A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 7-9, 2011

Valdosta GA Azalea Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 108.0
Total number of players attending - 106
Total number of players winning masterpoints - 92
Total number of masterpoints won - 394.10
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Adrian Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL68.59%
3.65
2
1

Sally Moritz - Maryann Martin, Valdosta GA66.67%
2.53
3


Frank Asbury, Valdosta GA; Larry Hayslip, Pooler GA65.71%
2.74
4
2
1
Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL64.90%
2.05
5
3

Jeani Synyard - Daniel Deany, Valdosta GA62.34%
1.54
6
4

Mickey Britt, Tallahassee FL; Lee Bradley, Valdosta GA59.46%
1.15
5

V Jones - Nancy Richardson, Valdosta GA58.33%
0.87
6

Patti Poppell, Thomasville GA; Douglas Parker, Marianna FL58.01%
1.94

2
Ximena Holcombe - Jamie Hickman, Valdosta GA56.41%
1.46

3
Johnnie Soule, Jasper FL; Mary Shepard, Lake City FL54.33%
1.09

4
Ronald Brett, Albany GA; Margaret Jones, Lenox GA53.69%
0.82

5
Kay McBride - Lynn Petermann, Valdosta GA53.53%
0.62

6
Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA52.88%

Fri Eve Stratified Pairs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1


Adrian Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL69.54%
2.63
2


Patrick Horton - Melvyn Klein, Tallahassee FL64.78%
2.67
3
1

V Jones - Nancy Richardson, Valdosta GA61.19%
2.00
4
2
1
Kay McBride - Sue Dennard, Valdosta GA57.34%
1.50
5
3

Patti Poppell, Thomasville GA; Douglas Parker, Marianna FL55.82%
1.33
6
4
2
Jeani Synyard - Lynn Petermann, Valdosta GA55.06%
0.84
5

Clement Greene, Jr, Valdosta GA; Vernice Green, Tifton GA53.72%
1.00

3
Bruce Cousins - Victoria Benavides, Valdosta GA47.81%
0.75

4
Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL47.76%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat Morn Stratified Pairs
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Larry Hayslip, Pooler GA; Vernice Green, Tifton GA63.66%
3.40
2/3


John Brady, Jacksonville FL; Patricia Dovell, Gainesville FL60.88%
4.22
2/3
1
1
Jeani Synyard - Lynn Petermann, Valdosta GA60.88%
3.17
4
2
2
Carole Hotcaveg - Patricia Gilliland, Valdosta GA60.42%
1.75
5


Patrick Horton - Melvyn Klein, Tallahassee FL59.72%
2.37
6
3
3
Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL59.49%
1.78
4

Lee Bradley - Perry Baskin, Valdosta GA59.03%
1.34
5

Lora Ann Tucker - Ann Canterbery, Tallahassee FL58.56%
1.14
6
4
Mary Cantrell - Mary Jean Floyd, Fitzgerald GA57.18%
0.99

5
Julie Weidner - Mitzi Duncan, Tallahassee FL55.79%
0.64

6
Nancy Parker, Valdosta GA; Barbara Browning, Adel GA52.78%

Sat Aft Stratified Pairs
19.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Patrick Horton - Melvyn Klein, Tallahassee FL71.06%
3.75
2


Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL67.17%
3.94
3
1

Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA65.97%
2.96
4
2

Amy Peterson-Reznik - Richard Polangin, Tallahassee FL65.12%
1.67
5


Larry Hayslip, Pooler GA; Vernice Green, Tifton GA60.94%
2.22
6
3

Von McCranie, Quitman GA; V Jones, Valdosta GA60.42%
2.59
4
1
Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL59.03%
1.25
5

Maryann Martin - Sally Moritz, Valdosta GA58.56%
1.94
6
2
Anne Singletary - Betty Templeton, Valdosta GA57.19%
1.46

3
Mitzi Duncan - Julie Weidner, Tallahassee FL57.18%
1.09

4
Mary Cantrell - Mary Jean Floyd, Fitzgerald GA56.02%
0.94

5
Nancy Parker - Carole Hotcaveg, Valdosta GA55.31%
0.61

6
Mary Patton, McRae GA; Nancy Colter, Dublin GA53.24%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Stratified Swiss Teams
20 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Robert Pearson Jr - Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA; Larry Hayslip, Pooler GA97.00
5.63
2


John Brady, Jacksonville FL; Brian Gunnell, St Augustine FL; Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL91.00
5.69
3
1

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL; James Fordham, Fairburn GA; Joel Haywood, Macon GA82.00
4.27
4
2

Douglas Parker, Marianna FL; Patti Poppell, Thomasville GA; Amy Peterson-Reznik - Richard Polangin, Tallahassee FL75.00
3.20
5
3

Daniel Deany - Sally Moritz - Myra Bird - Maryann Martin, Valdosta GA72.00
2.14
6


Patrick Horton - Jim Lyle - Raphael Schreiber - Melvyn Klein, Tallahassee FL71.00
2.65
4
1
Jeani Synyard - Lynn Petermann - Kay McBride - Sue Dennard, Valdosta GA66.00
1.90
5

Ann Canterbery - Lora Ann Tucker - Mickey Britt, Tallahassee FL; Carmela Sauther, Havana FL65.00
1.99

2
Joyce Powell - Nancy Parker - Betty Chason, Valdosta GA; Barbara Browning, Adel GA48.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page