A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 5-7, 2012

Valdosta GA Azalea Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 99.5
Total number of players attending - 94
Total number of players winning masterpoints - 84
Total number of masterpoints won - 364.46
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Friday Aft Strat Open Prs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1


Larry Hayslip, Pooler GA; Vernice Green, Tifton GA66.51%
3.13
2
1

Daniel Deany - Nancy Richardson, Valdosta GA65.06%
2.35
3


Sally Moritz - Maryann Martin, Valdosta GA62.82%
2.31
4
2

Pam Earle - Nancy Colter, Dublin GA61.86%
2.24
5
3
1
Margaret Jones, Lenox GA; Barbara Browning, Adel GA59.13%
1.30
6
4

Lee Bradley, Valdosta GA; Marilyn Kemper, Daytona Beach FL58.97%
1.68
5
2
Sylvia Walford - Cynthia Collins, Tallahassee FL55.93%
1.26
6
3
Margery Rogge - Catherine Price, Valdosta GA55.45%
0.95

4
Bruce Cousins - Victoria Benavides, Valdosta GA50.96%
0.71

5
C Marquess - Peggy Moore, Tallahassee FL50.32%

Friday Eve Strat Open Prs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Frank Asbury, Valdosta GA; Spencer Hurd, Meigs GA58.80%
2.50
2
1

Lee Bradley, Valdosta GA; Marilyn Kemper, Daytona Beach FL58.56%
1.87
3


Larry Hayslip, Pooler GA; Vernice Green, Tifton GA57.41%
1.81
4
2

Myra Bird - Clement Greene, Jr, Valdosta GA55.56%
1.05
5


Amy Reznik - Fernando Teson, Tallahassee FL54.63%
1.77
6
3
1
Bruce Cousins - Victoria Benavides, Valdosta GA53.94%
0.89
4/5

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL53.70%
1.33
4/5
2
Cameron Lawry - Perry Baskin, Valdosta GA53.70%
0.77

3/5
C Marquess - Peggy Moore, Tallahassee FL49.07%
0.77

3/5
Lawrence Leonard, Valdosta GA; Von McCranie, Quitman GA49.07%
0.77

3/5
Carole Hotcaveg - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA49.07%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat Morn Strat Open Prs
20.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA70.60%
3.75
2


James Fordham, Fairburn GA; Joel Haywood, Macon GA64.81%
3.75
3
1

V Jones, Valdosta GA; David Kohutko, Tifton GA62.27%
2.46
4/5
2/3

Daniel Deany - Nancy Richardson, Valdosta GA62.04%
2.46
4/5
2/3

William Connellan - Mary McIntyre, Gainesville FL62.04%
2.83
6
4
1
Jeani Synyard - Lynn Petermann, Valdosta GA59.49%
2.12
5
2
C Marquess - Peggy Moore, Tallahassee FL58.10%
1.17
6

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA56.71%
1.59

3
Anne Singletary - Dawn Rogers, Valdosta GA56.02%
1.19

4
Kay McBride - Sue Dennard, Valdosta GA55.56%
0.94

5
Nancy Parker - Carreen Shapiro, Valdosta GA53.94%
0.70

6
Carole Hotcaveg - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA52.78%

Sat Aft Strat Open Prs
18.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Larry Hayslip, Pooler GA; Von McCranie, Quitman GA68.31%
3.62
2
1
1
Carolyn Brown - Leo Carignan, Lake City FL67.53%
2.72
3
2

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL61.46%
2.04
4
3

V Jones, Valdosta GA; David Kohutko, Tifton GA60.31%
1.53
5


Jim Lyle - Jimmy Judkins, Tallahassee FL58.67%
1.47
6
4

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA57.44%
1.27
5

Ginger Thomas - Betty Edwards, Tallahassee FL56.36%
1.94
6
2
Perry Baskin - Cameron Lawry, Valdosta GA55.65%
1.46

3
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA55.60%
1.09

4
Jeani Synyard - Lynn Petermann, Valdosta GA55.25%
0.82

5
David Drake - Donna Drake, Gainesville FL52.82%
0.66

6
Bruce Cousins - Victoria Benavides, Valdosta GA50.88%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Stratified Swiss
18 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Patrick Horton - Amy Reznik - Richard Polangin - Fernando Teson, Tallahassee FL102.00
5.25
2
1

Myra Bird - Sally Moritz - Daniel Deany - Maryann Martin, Valdosta GA82.00
3.94
3


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA; James Fordham, Fairburn GA; Joel Haywood, Macon GA78.00
3.77
4
2

Von McCranie, Quitman GA; Carmen Boatwright - Mary Ventura, Valdosta GA; Larry Hayslip, Pooler GA74.00
2.33
5


Ann Ridaught - Jim Lyle - Bob Soni - Jimmy Judkins, Tallahassee FL71.00
3.71
3
1
Perry Baskin - Cameron Lawry - V Jones, Valdosta GA; David Kohutko, Tifton GA70.00
2.78
4
2
Marilyn Kemper, Daytona Beach FL; Bruce Cousins - Carreen Shapiro - Victoria Benavides, Valdosta GA65.00
1.55
5/6

Clement Greene, Jr, Valdosta GA; Mary Cantrell - Mary Jean Floyd, Fitzgerald GA; Vernice Green, Tifton GA63.00
2.09
5/6
3
C Marquess - Peggy Moore - Colleen Wiley - Todd Wedewer, Tallahassee FL63.00
1.57

4
Lamb Lastinger - Margaret Griffin - Suenelle Scruggs - Virginia Drumheller, Valdosta GA60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page