A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 4-6, 2013

Valdosta GA Azalea Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 108.0
Total number of players attending - 114
Total number of players winning masterpoints - 95
Total number of masterpoints won - 387.90
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Aft Open Pairs
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1
1
1
Gary Luff, Moultrie GA; Von McCranie, Quitman GA68.47%
3.62
2
2

Myra Bird - Clement Greene, Jr, Valdosta GA65.14%
2.72
3
3

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL62.78%
2.04
4
4

Karrie Yeatman - Cameron Lawry, Valdosta GA62.36%
1.53
5


Malay Ghosh - Calvin Rowe, Gainesville FL60.97%
1.25
6
5

Sally Moritz - Margaret Griffin, Valdosta GA59.58%
0.95
6/7

Mary Patton, McRae GA; Nancy Colter, Dublin GA56.39%
1.85
6/7
2
Johnnie Soule, Jasper FL; Mary Shepard, Lake City FL56.39%
1.39

3
Vincent Bick Jr - Greg Dawe, Savannah GA53.19%
1.34

4
Lawrence Leonard - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA52.36%
0.82

5
Sue Schultz - Carole Hotcaveg, Valdosta GA50.69%
0.59

6
Lamb Lastinger - Suenelle Scruggs, Valdosta GA50.56%

Friday Eve Open Pairs
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1
1
1
Sue Dennard - Jamie Maddox Pitts, Valdosta GA61.78%
2.75
2


Malay Ghosh - Calvin Rowe, Gainesville FL59.67%
2.06
3


William Connellan, Gainesville FL; Larry Hayslip, Pooler GA57.08%
2.21
4
2

Nancy Colter, Dublin GA; Mary Patton, McRae GA56.31%
1.66
5
3
2
Mary Cantrell - Mary Jean Floyd, Fitzgerald GA54.83%
1.24
6
4

Myra Bird - Clement Greene, Jr, Valdosta GA54.01%
0.93
5

Patti Poppell, Thomasville GA; Carmela Sauther, Havana FL53.08%
0.71
6

Paul McCollum - E. Jeanne Kokesh, Thomasville GA52.88%
1.00

3
Greg Dawe - Vincent Bick Jr, Savannah GA52.00%
0.75

4
Carole Hotcaveg - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA49.92%

Saturday Top of page

Saturday AM Open Pairs
22.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA67.47%
4.13
2


Malay Ghosh - Calvin Rowe, Gainesville FL62.65%
4.36
3
1
1
Gayle Underwood - Joe Labat, Tallahassee FL61.19%
3.27
4
2
2
Vincent Bick Jr - Greg Dawe, Savannah GA59.59%
2.45
5
3
3
Janet Hinrichs, Marion IA; Duane Hinrichs, Clearwater FL58.56%
1.84
6
4

Sally Moritz - Jamie Maddox Pitts, Valdosta GA57.45%
1.41
5
4
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA56.40%
1.03
6

Richard Polangin, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA55.79%
1.41

5
Lawrence Leonard - Kenneth Hotcaveg, Valdosta GA55.06%
0.99

6
Gladys Muggridge - Marjorie Taylor, Thomasville GA54.01%

Saturday Aft Open Pairs
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1
1

Richard Polangin, Tallahassee FL; Patti Poppell, Thomasville GA66.53%
3.62
2


James Fordham, Fairburn GA; Joel Haywood, Macon GA63.47%
2.72
3


Larry Hayslip, Pooler GA; Clement Greene, Jr, Valdosta GA62.64%
2.04
4


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA62.50%
1.67
5


Malay Ghosh - Calvin Rowe, Gainesville FL61.11%
2.85
6
2

Daniel Deany - Jeani Synyard, Valdosta GA60.83%
1.87
3/4

William Connellan, Gainesville FL; Carolyn Brown, Lake City FL60.00%
1.87
3/4

Marlene Falkner, Hawthorne FL; Terri Washington, Gainesville FL60.00%
2.24
5
1
Anne Singletary - Jamie Maddox Pitts, Valdosta GA59.31%
0.94
6

Todd Wedewer - Colleen Wiley, Tallahassee FL56.39%
1.68

2
Greg Dawe - Vincent Bick Jr, Savannah GA52.64%
1.26

3
Margaret Griffin - Virginia Drumheller, Valdosta GA52.36%
0.95

4
Lawrence Leonard - Mary Ventura, Valdosta GA50.83%
0.71

5
Bruce Cousins - Victoria Benavides, Valdosta GA50.69%

Sunday Top of page

Sunday Swiss
18 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1
1

Carolyn Brown, Lake City FL; William Connellan - Terri Washington, Gainesville FL; Marlene Falkner, Hawthorne FL94.00
5.25
2


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA; Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA87.00
3.94
3


Patrick Horton - Richard Polangin, Tallahassee FL; Douglas Haseltine, Micosukee FL; Patti Poppell, Thomasville GA78.00
2.95
4


Clement Greene, Jr, Valdosta GA; Vernice Green, Tifton GA; Virginia Allen, Ponte Vedra FL; Larry Hayslip, Pooler GA72.00
3.80
5
2

Daniel Deany - Sally Moritz - Myra Bird - Maryann Martin, Valdosta GA70.00
2.83
3/4
1
Roy Forman - Natalie Forman - Gayle Underwood - Joe Labat, Tallahassee FL65.00
2.49
3/4

E. Jeanne Kokesh - Paul McCollum - Robert Sullivan, Thomasville GA; Marvin Goembel, Cairo GA65.00
2.12
5
2
Jeani Synyard - Lynn Petermann - Sue Dennard - Jamie Maddox Pitts, Valdosta GA62.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page