A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
September 17-19

Waynesville NC Mountaineer Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 64
Total number of players attending - 97
Total number of players winning masterpoints - 71
Total number of masterpoints won - 205.88
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
14 Pairs

MPs A B C Names Score
2.83
1
1
  Betty Clark - Sharon Riggs, Canton NC 63.39%
2.12
2
    John Mahoney - William Burgess, Kingsport TN 62.80%
1.61
3
2
  Fayrene Miller - Serena Dossenko, Waynesville NC 56.55%
1.20
4
3
  Elsie Elmore - Mary Lou Johnson, Waynesville NC 54.17%
1.52
5
4
1
John Ramus - Jan Ramus, Hiawassee GA 53.87%
1.14    
2
Charles Stoddard, Weaverville NC; Josephine Bolinger, Asheville NC 52.08%
0.86    
3
Margaret Bryson - Marion Sprinkle, Waynesville NC 50.30%

FRI EVE OPEN PAIRS
8 Pairs

MPs A B Names Score
2.33
1
  John Mahoney - William Burgess, Kingsport TN 60.42%
1.75
2
1
Fayrene Miller - Serena Dossenko, Waynesville NC 59.72%
1.31
3
2
Karen Harmon, Canton NC; Jeanne Bass, Balsam NC 53.47%

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
18 Pairs

MPs A B C Names Score
3.67
1
    Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 66.05%
2.75
2
    Barbara Johnson - Jerry Tinsley, Brevard NC 64.20%
2.14
3
1
1
Dave Hutson - Annabelle Hutson, Ft Myers FL 59.40%
1.61
4
2
2
Lindsay Robinson, Brevard NC; John Bremser, Fletcher NC 56.14%
1.16
5
    Geneva Craig Shurts, Asheville NC; Judith Smith, Arden NC 55.97%
1.20  
3
  Betty Clark - Sharon Riggs, Canton NC 55.29%
0.93  
4
3
John Imahara - Dwain Imahara, Franklin NC 52.98%

SAT MORN 199ER PAIRS
6 Pairs

MPs Rank Names Score
1.09
1/2
Gretchen Smith - Barbara Stirling, Asheville NC 58.00%
1.09
1/2
John Ramus - Jan Ramus, Hiawassee GA 58.00%

SAT AFT OPEN PAIRS
30 Pairs

MPs A B C Names Score
4.17
1
    Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 61.86%
3.13
2
    Warren Roberts III, Flat Rock NC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC 60.26%
2.58
3/4
1/2
  Lindsay Robinson, Brevard NC; John Bremser, Fletcher NC 58.97%
2.58
3/4
1/2
  Ernest Bourque, Asheville NC; Rosalie Bourque, Biltmore Frst NC 58.97%
1.16
5/6
    John Mahoney, Kingsport TN; Len Case, Charlotte NC 58.01%
1.84
5/6
3
1
Karen Harmon, Canton NC; Jeanne Bass, Balsam NC 58.01%
1.38  
4
2
John Ramus - Jan Ramus, Hiawassee GA 57.37%
1.04  
5
3
David Palmberg, Marshall NC; Mary Lou Johnson, Waynesville NC 52.24%
1.03  
6
  Peter Mosheim - Marion Mosheim, Weaverville NC 51.92%
0.87    
4
Sharon Riggs, Canton NC; Stanley Arnold, Waynesville NC 50.48%
0.61    
5
Gretchen Smith - Barbara Stirling, Asheville NC 50.32%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
13 Teams

MPs A B C Names Score
5.75
1
    Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Potter, Black Mountain NC 95.00
3.77
2/3
1
1
Julia Carswell, Enka NC; Nancy Alexander, Black Mountain NC; Jo Tutt - Elisabeth Sims, Asheville NC 75.00
3.77
2/3
    William Fowl - Ruth Fowl, Punta Gorda FL; Richard Caser - Louise Caser, Hendersonville NC 75.00
2.71
4
2
  Rosalie Bourque, Biltmore Frst NC; Nancy Searles, Brevard NC; Shirley Lirot - Lois Jensen, Hendersonville NC 74.00
2.03
5
3
2
Malcolm Richards, Leicester NC; Jack McNeese, Black Mountain NC; Don Farver, Swannanoa NC; Steve Herman, Revere MA 69.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page