A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 14-16, 2007

Waynesville NC, Mountaineer Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 223.5
Total number of players attending - 293
Total number of players winning masterpoints - 237
Total number of masterpoints won - 757.64
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri AM Open Pairs
26.0 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1


Eric Levy, Asheville NC; Emily Phillips, Hendersonville NC 62.50%
6.50
2


Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA 61.36%
4.88
3


Arthur Lockhart - Betsy Mayers, Asheville NC 61.17%
4.08
4
1
1
Tipping Ellis, Gastonia NC; Bill Geary, New Orleans LA 59.09%
2.40
5/6


Stephen Wiesenfeld - Ruth Keller, Asheville NC 58.71%
2.40
5/6


Paul Trent - Sandra Trent, Asheville NC 58.71%
3.06
2

James Hierl, Asheville NC; James Crouse, Hendersonville NC 58.14%
2.30
3
2
James Roberts - Kenneth Hahn, Hendersonvl NC 57.20%
1.72
4
3
Dave Hutson - Annabelle Hutson, Asheville NC 57.01%
1.29
5
4
Edward Banta, Spruce Pine NC; Richard Ash, Burnsville NC 56.82%
0.97
6
5
Larry Noyes, Topton NC; Lamar Sharp, Leesburg FL 56.44%
0.94

6
Raymond Stover, Hendersonville NC; Bill Anderson, Hendersonvl NC 53.98%

Fri AM 50/100/200/300 Prs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1


Cecelia Karway - Norma Oringel, St Augustine FL 67.80%
2.19
2
1
1
Steve Maiberger, Waynesville NC; David Riggs, Canton NC 60.42%
1.64
3
2
2
Ed Euler, Asheville NC; Rosalie Phillips, Black Mountain NC 59.85%
1.11
4


Philip Russell, Asheville NC; Ralph Schwarzkopf, Arden NC 59.66%
0.92
5


Sylvia Barsotti, Hendersonville NC; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC 59.09%
1.23
6
3

David West - Jack Andrews, Hendersonville NC 57.20%
0.92
4
3
Mitzi Travis, Treasure Isl FL; Jane Webb, Birmingham AL 56.25%
0.69
5

Tommie Miller, Maggie Valley NC; Donna Sublett, Fort Myers FL 55.30%
0.68
6
4
Susan Masaschi, Okatie SC; Vicki Anckner, Savannah GA 55.11%
0.85

5
Lloyd Weinerman - Barrie Watters, Asheville NC 53.41%

Friday Aft Open Pairs
22.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1
1

Worth Gregory - Virginia Gregory, Asheville NC 60.88%
6.13
2
2
1
Ken Paape, Asheville NC; Bernard Barrett, Candler NC 58.56%
3.55
3/5


Joe Rickman, Maryville TN; Robert Heller, Decatur GA 57.64%
3.55
3/5


Stephen Wiesenfeld - Ruth Keller, Asheville NC 57.64%
3.55
3/5


Paul Trent - Sandra Trent, Asheville NC 57.64%
1.70
6/7


Arthur Lockhart - Betsy Mayers, Asheville NC 57.41%
1.97
6/7
3
2
Larry Noyes, Topton NC; Lamar Sharp, Leesburg FL 57.41%
1.30
4/5

James Hierl, Asheville NC; James Crouse, Hendersonville NC 56.71%
1.30
4/5

Georgia Tanner - Ernest Rosenau, Asheville NC 56.71%
1.19
6
3
Roger Newberry, Hendersonville NC; Allen Shifley, Asheville NC 56.48%
0.89

4
Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC 53.70%
0.67

5
Toni Sudock - Dave Sudock, Asheville NC 51.85%

FriAft 50/100/200/300 Prs
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1


Mary Lou Johnson - Margo Banks, Waynesville NC 63.39%
2.19
2
1
1
Barry Curtis - Linda Curtis, Black Mountain NC 59.60%
1.54
3


Sylvia Barsotti, Hendersonville NC; Cahyono Nugroho, Morganton NC 58.02%
1.64
4
2

Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL 56.90%
1.23
5
3
2
Daniel Brown - Linda Brown, Weaverville NC 56.14%
1.09
6
4
3
Cynthia Tanner, Duluth GA; Mary Lou Nolan, Highlands NC 55.66%
0.69
5
4
Steve Maiberger, Waynesville NC; David Riggs, Canton NC 54.56%
0.76
6

Jack Andrews - David West, Hendersonville NC 52.82%
0.51

5
Mitzi Travis, Treasure Isl FL; Jane Webb, Birmingham AL 52.75%

Saturday Top of page

Sat AM Open Pairs
26.5 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1
1
1
Bill Anderson, Hendersonvl NC; Raymond Stover, Hendersonville NC 64.11%
6.75
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 61.79%
5.06
3


Joann Ebbs - Emily Phillips, Hendersonville NC 60.30%
3.80
4
2

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL 60.12%
2.85
5
3

Roger Newberry, Hendersonville NC; John Memory, Hendersonvl NC 58.93%
2.14
6
4

Jack McNeese, Black Mountain NC; William Anixter, Asheville NC 58.53%
1.68
5
2
Tipping Ellis, Gastonia NC; Bill Geary, New Orleans LA 58.47%
1.26
6
3
Christine Pokorski - Ed Euler, Asheville NC 58.39%
1.92

4
Norm Hink - Harry Knapp, Hendersonville NC 57.26%
0.71

5
Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC 52.44%

Sat AM 50/100/200/300 Prs
17.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1


Mary Lou Johnson - Margo Banks, Waynesville NC 70.35%
2.19
2
1

Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL 66.67%
1.59
3


Suzanne Sale, Cincinnati OH; Charles Williamson, Hendersonville NC 63.55%
1.19
4


Carolyn Beasley, Flat Rock NC; Marge Ford, Hendersonville NC 63.10%
0.90
5


Linda Strang - Nancy Alexander, Asheville NC 62.50%
1.70
6
2
1
Thomas Jones, Macon GA; Phyllis Jones, Largo FL 61.31%
1.23
3

Jack Andrews, Hendersonville NC; Joseph Marin, Hendersonvlle NC 60.21%
1.28
4
2
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 58.08%
0.96
5
3
Jane Webb, Birmingham AL; Mitzi Travis, Treasure Isl FL 55.65%
0.76
6

Betty Outerbridge - Patricia Bollinger, Highlands NC 54.34%
0.72

4
George Hawkins, Asheville NC; William Hawkins, Weaverville NC 53.40%
0.90

5
Richard Stevenson - Mary Betty Stevenson, Englewood FL 48.15%
0.64

6
Barbara Lilenfeld, Asheville NC; Elizabeth Lovejoy, Black Mountain NC 47.32%

Sat Aft Open Pairs
19.0 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Peter Ashy, Greenville SC 65.58%
5.38
2


Larry Rich, Cumming GA; Robert Heller, Decatur GA 65.54%
4.03
3


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC 65.00%
3.09
4/5
1

William Anixter, Asheville NC; Jack McNeese, Black Mountain NC 60.65%
2.65
4/5


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 60.65%
1.70
6


Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 58.10%
2.32
2
1
Raymond Stover, Hendersonville NC; Bill Anderson, Hendersonvl NC 56.02%
1.74
3

John Bremser, Fletcher NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 54.40%
1.30
4

Dennis McAdams, Cosby TN; Thomas Seigle, Jefferson City TN 54.17%
0.98
5

Roger Newberry, Hendersonville NC; John Memory, Hendersonvl NC 52.31%
0.73
6

Tipping Ellis, Gastonia NC; Elsie Elmore, Waynesville NC 51.85%
1.41

2
Richard Stevenson - Mary Betty Stevenson, Englewood FL 51.23%
1.06

3
Virginia Kern, Young Harris GA; Diana Ring, Palm Coast FL 50.35%
0.79

4
Lamar Sharp, Leesburg FL; Larry Noyes, Topton NC 47.92%

Sat Aft 299er Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1


Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 62.69%
1.82
2


Mary Lou Johnson - Margo Banks, Waynesville NC 61.17%
1.36
3


Norma Oringel - Cecelia Karway, St Augustine FL 60.80%
1.90
4
1

Lynn Smith, Cashiers NC; Ruth Neijna, Highlands NC 60.61%
1.45
5
2
1
Daniel Brown - Linda Brown, Weaverville NC 59.85%
0.61
6


Suzanne Sale, Cincinnati OH; Charles Williamson, Hendersonville NC 58.33%
1.07
3

Jack Andrews, Hendersonville NC; Joseph Marin, Hendersonvlle NC 57.58%
1.09
4
2
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 57.01%
0.60
5

Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL 54.55%
0.40
6/7

Betty Outerbridge - Patricia Bollinger, Highlands NC 53.79%
0.85
6/7
3
Barry Curtis - Linda Curtis, Black Mountain NC 53.79%
0.64

4
Catherine Osada - Edward Osada, Asheville NC 51.70%
0.46

5
Mitzi Travis, Treasure Isl FL; Jane Webb, Birmingham AL 50.57%

Sunday Top of page

Sun Open Swiss Teams
26 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
10.75
1


Jeff Ziemer, Taylors SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC 97.00
8.06
2


Owen Lien, Hickory NC; Rich Regan, Lyman SC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 92.00
6.05
3


Eric Levy, Asheville NC; Mary Hierl, Ashville NC; Emily Phillips, Hendersonville NC; Karl Kachadoorian, Tryon NC 87.00
6.11
4
1

Richard Maybin - Fred Bristol - Barbara Bristol, Hendersonville NC; Paul Patton, Hilton Head SC 84.00
3.40
5


Larry Rich, Cumming GA; Joe Rickman, Maryville TN; Robert Heller - Barbara Heller, Decatur GA 76.00
4.58
6
2
1
Patricia Prather, Linville Falls NC; Katherine Trubey - Edward Banta, Spruce Pine NC; Richard Ash, Burnsville NC 74.00
3.44
3

Serena Dossenko, Waynesville NC; Daniel Dworkin, Columbus NC; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 71.00
2.65
4/5
2
Kent Hathaway - Judy Hathaway, Davidson NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC; Jacqueline Key, Charlotte NC 63.00
2.26
4/5

William Anixter, Asheville NC; Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; Nicholas Frost, Swannanoa NC 63.00
1.45
6

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL; Elsie Elmore, Waynesville NC; Betty Clark, Canton NC 61.00
1.99

3
John Memory, Hendersonvl NC; Roger Newberry - Raymond Stover, Hendersonville NC; Leonard Ellis, Franklin NC 59.00
1.49

4
Walter Carlson - Charlene Carlson - Mary Lou Johnson - Margo Banks, Waynesville NC 57.00

Sun 0-300 Swiss Teams
7 Tables

MPs A B C Names Score
2.57
1
1

Margaret Kort - Barbara Stirling, Asheville NC; Jackie Carroll, Mills River NC; Lisa Hamilton, Arden NC 95.00
1.93
2
2
1
Maureen Connolly, Lakemont GA; Charles Segraves, Clayton GA; Ralph Bornheim - Puddin Bornheim, Roswell GA 79.00
1.45
3


Linda Strang - Nancy Alexander - Elisabeth Sims - Gretchen Smith, Asheville NC 67.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page